Szmal i spryt - opowiadanie I
opowiadania >By mnie zrozumieć, musicie wiedzieć, że żyję w zupełnie innym świecie niż wasz. Nasza cywilizacja już dawno temu przeszła uczuciową rewolucję i jedyna rzecz, która zaczęła się liczyć, to pieniądze. Zaczęliśmy liczyć wszystko co posiadamy. Wszystko, co miało jakąkolwiek wartość, sprawiało, że sami czuliśmy się więcej warci. Być może powiesz, że wiesz o co mi chodzi. Uwierz! nie masz jeszcze najmniejszego pojęcia. Nauczyliśmy się wszystko przeliczać na pieniądze. Niestety - wy moglibyście powiedzieć: na szczęście - nie potrafiliśmy wszystkiego sprzedać. To sprawiało, że nasz system obliczania wartości był niekompletny.

Wreszcie nadszedł początek nowej ery - ery inteligencji. Przyszła wraz z ukończeniem projektu zwanego Mapą Ludzkiego Mózgu, zupełnie niespodziewanie, jak to mają do siebie przełomowe momenty w dziejach. Niewątpliwie najważniejszymi osiągnięciami ery inteligencji są umiejętności: przenoszenia świadomości z ciała do ciała oraz wszczepiania wiedzy. To umożliwiło nam handel dosłownie wszystkim. Wreszcie nauczyliśmy się sprzedawać nasze ciała, wiedzę, pomysły, uczucia czy bliskość. Mamy specjalny ranking, który szereguje ludzi w zależności od tego ile posiadają. Ci, którzy są wyżej w rankingu, patrzą resztę z pogardą. Ludzie z dołu patrzą lepszych od siebie, jak na bogów. Chyba nie trzeba mówić, że naszą największą ambicją jest wspiąć się na sam szczyt.

Pokażę wam teraz jak bardzo nasz świat różni się od waszego; opowiem kilka historii, w tym część o tym, co nazywamy drogą na szczyt.
Potwór z MechaniiPoczątek ery inteligencji oznaczał zmierzch najpotężniejszego miasta starej ery - Mechani. W tym czasie jeszcze nikt nie wiedział jaka przyszłość czeka tę wspaniałą kolebkę ludzkiej władzy nad maszynami. To, co zapoczątkowało upadek, początkowo było nazywane kryzysem. Większość wierzyła, że to jedynie chwilowy przestój w interesach.

Mechania produkowała zaawansowane urządzenia mechaniczne i mechatroniczne. Przyrządy te cechowała wysoka jakość wykonania i legendarna wręcz niezawodność. Z tego właśnie względu były najlepszą walutą przez całą erę mechaniczną. Można powiedzieć, że ludzie w erze mechanicznej traktowali towary z Mechani jak pieniądze*.

Oliwia była jedną z ofiar upadku. Co dzień poniżana, niemal równie często bita; bywało, że po wszystkim pluła krwia. Ale nie... niczego nie było widać. Już jej mąż o to zadbał. Bił tak, żeby nie było śladów; zmuszał do okropnych rzeczy i nieraz dusił poduszką. Tak wyglądało piekło Oliwii.

Gdy męża nie było w domu, upijała się chwilą wolności; czasem prawie czuła, że żyje i marzyła o końcu wszystkich okropności. Za to mąż w tym czasie upijał się do nieprzytomności i nieraz, po powrocie do domu, brakowało mu siły by podnieść rękę na swoją żonę.

Nie będzie żadnym zaskoczeniem, jeśli powiem, że nie życzyła dobrze Jackowi. Nie była religijna, ale od czasu do czasu modliła się o to, żeby porwało go licho. Bywały dni, gdy nie wracał długo do domu. Wtedy wyobraźnia podsuwała piękne obrazy, jak to Jacek mógł wdać się w bójkę i skończyć w rowie; równie często przechodziła jej przez głowę odświeżająca myśl, jak to dobrze dla takiego drania byłoby paść ofiarą jednego z morderców, którzy w ostatnich miesiącach zaczęli siać postrach w okolicy. Wcale nie oznacza to, że nie kochała swojego męża. Co to, to nie.

Mogliście się już tego domyślić, a być może będzie to dla was zaskoczeniem, ale nie zawsze tak było. Jeszcze kilka miesięcy temu Oliwia była szczęśliwą, świeżo upieczoną żoną; Mechania była najwspanialszym imperium naszego świata** i mało kto wiedział co oznacza takie pojęcie jak ,,współczynnik przestępczości''. Niestety, te czasy odeszły bezpowrotnie.

Jeszcze kilka miesięcy temu Oliwia nie uwierzyłaby, że Jacek może ją skrzywdzić. A już na pewno nie uwierzyłaby nikomu, kto by powiedział, że Jacek niebawem będzie nikim. W końcu nie tak dawno temu był pracownikiem w Meblomechu - jednym z lepszych przedsiębiorstw zajmujących się produkcją luksusowych mechanicznych mebli. Taka praca dawała poczucie, że coś się znaczy na tym świecie; jest się kimś. Oliwia mogła się chwalić, że jej mąż jest człowiekiem sukcesu; nawet jeśli był tylko szarym robotnikiem w firmie. A teraz?... Teraz był nędznym pijaczyną, który trwonił coś, co kiedyś było fortuną. Pomału tracił cały dorobek ich wspólnych pięciu lat.

Wystarczyło spojrzeć na Mechanię, by wiedzieć, że nie tylko Oliwia miała problemy. Bieda i inne nieszczęścia była jak zaraza, całe miasto chorowało. Gdzie by nie spojrzeć, tam malował się obraz nędzy i rozpaczy; każdy w jakiś sposób odczuwał skutki braku popytu na mechanikę... nawet menele chodzili brudniejsi niż zwykle.

Oliwia w tym wszystkim jest niezwykła jedynie z powodu sposobu, w jaki postanowiła poradzić sobie ze swoimi problemami.

*Musicie wiedzieć, że od dawna nie posiadamy czegoś podobnego waszym pieniądzom, kolekcjonujemy jedynie to, co przedstawia sobą jakąkolwiek wartość.

**Musicie wiedzieć, że od dawna nie posiadamy czegoś podobnego waszym pieniądzom, kolekcjonujemy jedynie to, co przedstawia sobą jakąkolwiek wartość.

***

To był jeden z tych koszmarnych dni, w których pluła krwią - znowu dostała za mocno. Gorsze były tylko dni, kiedy się do niej zbliżał i dusił poduszką. Wyjątkowo długo się po tym zbierała - Jacka już dawno nie było w domu, gdy wreszcie przestało boleć na tyle, żeby móc w miarę normalnie funkcjonować. Nie bardzo wiedząc po co, wyszła tego wieczora na spacer. Może liczyła na to, że już nigdy nie wróci do tego znienawidzonego domu; los się do niej uśmiechnie i znajdzie swoje miejsce gdzie indziej. Parę razy przeszła jej myśl o samobójstwie i była tak kusząco atrakcyjna; proste rozwiązanie wszelkich problemów. Błądziła bez celu, mijając kolejne ulice. Zawędrowała w takie dzielnice, o których nigdy nie słyszała.

Wtem usłyszała znajomy głos

- Oliwia, co ty tutaj robisz?

Głos miał właścicielkę i po chwili wytężonego namysłu Oliwia ją rozpoznała.

- Natalia! - wrzasnęła zdziwiona.

Nigdy nie były serdecznymi koleżankami*, bo Oliwia była dziesięć lat młodsza, ale znały się dość dobrze, bo wychowywały się w sąsiedztwie i rozpoznały prawie natychmiast, mimo że chyba z dziesięć lat się nie widziały.

- Na spacer wyszłam - próbowała wyłgać się Oliwia.

Chyba nikt z nas by nie chciał opowiadać staremu znajomemu o swoich problemach.

- Zwariowałaś!? o tej porze na spacer? Jeszcze ci się coś stanie. Niebezpiecznie się zrobiło ostatnimi czasy. Chodź do mnie,

- [1] [2] [3] [4] [5] -
Opinie
Ocena: 1 2 3 4 5 6
Musisz być zalogować by komentować.
POLUB NAS!
WYDAWCY POLECAJĄ
Zwyczajna łaska
Książka Racheli
Sekret Wesaliusza
 
STRONA GŁÓWNA

MOJE GRANICE
Dodaj/Opublikuj
Wirtualna biblioteczka
Ustawienia
Więcej opcji
KSIĄŻKI
recenzje
premiery, nowości
zapowiedzi wydawnicze
audiobooki
patronaty
rankingi
autorzy
rekomendacje
wyzwania czytelnicze
WIERSZE

OPOWIADANIA

KONKURSY

SPOŁECZNOŚĆ
forum
blogi
zdjęcia
filmy
kalendarz
książki za aktywność
PUBLICYSTYKA
wywiady
eseje
sylwetki twórców
recenzje filmów