TAK JEST LEPIEJ cz.VI
opowiadania >Przyśpieszyłam kroki, aby jak najszybciej uciec za ogrodzenie cmentarza. Serce zaczęło mi mocniej bić. Nagle ubzdurałam sobie, że lada moment zamknie się furtka, a ja tu zostanę. Przecież jeszcze żyję. Nie chcę tutaj zostać. Zaczęłam biec w stronę wyjścia. Prędko chciałam stąd uciec. Szybciej, szybciej ... kotłowało sie w głowie.Boże, nie ... jeszcze nie teraz. Tyle spraw muszę jeszcze dokończyć. Wydawało mi się, że widzę kogoś zamykającego bramę. Proszę zaczekać, ja tu jestem. Boże, nie … jeszcze nie teraz. Nie chę tutaj zostać. Gdy dobiegłam do wyjścia nikogo nie było. Nie wiem, kiedy znalazłam się na chodniku. Byłam przerażóna. Pan Henryk pakował do samochodu znicze i kwiaty, ze swojego stoiska. Podniósł oczy znad pudła, które wkładał do auta i ze zdzwionym głosem spytał:


- Pani Kasiu, ktoś panią goni ? Jest pani blada jak ...


Szczęśliwa, że jestem już poza cmentarzem, z niepokojem zapytałam:


- Nie widział pan tej kobiety, która zamykała furtkę ?


Pan Henryk zdziwiony, przyglądał mi się i odpowiedział spokojnie:


- Nikogo tutaj nie było pani Kasiu. Chyba się pani zdawało. Jestem tutaj cały czas, Widziałbym. Od godziny nawet nikt oprócz pani nie wchodził. Spokojnie pani Kasiu, żywego ducha tutaj nie było. Proszę, może pani się napije wody ?


Kochany pan Henryk, zawsze życzliwy i miły. Odkąd go znałam mało mówił, ale miało się wrażenie, że wie co człowiek myśli i czuje.


Uśmiechając się i ocierając mokre czoło grzecznie odpowiedziałam:


- Nie, nie. Wszystko w porządku. Dziękuję. Do widzenia panie Henryku.


- Do widzenia.


Skierowałam się do przejścia przez ulicę. Na plecach czułam odprowadzający mnie wzrok pana Henryka. Przechodząc koło tablicy ogłoszeń, spojrzałam na nekrologi. Mój wzrok przemknął przez nazwiska zmarłych. Kiedyś na tej tablicy zawiśnie mój nekrolog. Kto go przyklei i … kiedy ? Zatopiona w myślach, stanęłam przed przejściem, bo świeciło się czerwone światło. Aha, jeszcze muszę wstąpić do sklepu. Zaczęłam szukać w torebce portfela. Muszę kupić przecier pomidorowy do bigosu i fasoli. Jest zielone. Weszłam do osiedlowego samoobsługowego sklepu szukając na półce przecieru. Porwałam duży słoik i skierowałam się do kasy, zatrzymując się jeszcze obok stoiska z prasą. Wzięłam do ręki miejską gazetkę i zaczęłam ją przeglądać. Przez tę pracę w Krakowie, nawet nie wiem co się dzieje w moim mieście. Ok, wezmę do domu, w łóżku przeczytam. Ktoś stał za mną. Zdążyłam się obrócić, usłyszałam znajomy głos. Głos, za którym nie przepadałam. A raczej głos kogoś, za kim nie przepadałam. Teraz nie przepadam. Mało powiedziane, kogoś, kogo od dawna mijam wielkim łukiem i kogoś, kogo nigdy nie chciałabym spotkać. Kiedyś było inaczej. Kiedyś po prostu byłam głupia. Na szczęście zmądrzałam. Zmądrzałam nareszcie. To Mariusz. Kiedyś przez moment byliśmy parą. Fe…, nigdy nie powinno to się stać.


- Hej, Kaśka. O… a co to zakupy ? Co u pani prezes słychać ?


Ten jego ironiczny, zaczepny głos i ta wredna mina. Jego podniesienie krzaczastych brwi i głupie puszczenie oczek do sprzedawczyni, która nam się przygląda. Bałwan.


- Dzień dobry. Tak, zakupy. Wszystko w porządku.


Oschle odpowiadam na zaczepkę i wyciągam pieniądze w stronę sprzedawczyni, która stoi przy kasie. Kobieta bierze z mej dłoni gotówkę i odlicza należną zapłatę. Resztę wciska z powrotem.


- A może pani prezes da się zaprosić na piwko ? Siedzimy tutaj z przyjaciółmi w barze. Jeden z nich chciałby o coś zapytać służbowo. To były prezes banku, mieszka w Twoim bloku. Może ci się kiedyś przydać.


- Dobrze wiesz, że nie lubię piwa. W knajpach nie siedziałam i nie mam zamiaru. Ale dziękuję. A jak twój znajomy ma do mnie jakąś sprawę. Bardzo chętnie pomogę. Niech wpadnie do mnie, skoro jest moim sąsiadem. Możesz mu dać mój numer telefonu. A teraz muszę wracać do domu. Do widzenia.


Już miałam zamiar wyjść ze sklepu, aby jak najszybciej nie widzieć i nie słyszeć tego typka Mariusza, ale znowu poczułam uścisk jego silnej ręki na moim łokciu:


- Zaczekaj pani prezes. Musisz mojemu przyjacielowi pomóc. Musisz, słyszysz !


Usłyszałam złość w głosie Mariusza. Jego stanowczy głos zamieniał się w syczenie przez zęby. Wściekłość dawała znać.


Poczułam mocny uścisk na łokciu. Dzięki Bogu jesteśmy w publicznym miejscu, bo mogłam podnieść głos i zwrócić uwagę innych na jego zachowanie. Tego zawsze się bał. Gdybyśmy byli sami w domu … na pewno skończyłoby się bolesnym uściskiem i wielkim sińcem.


- Puść mnie – powiedziałam donośnym głosem. Sprzedawczyni i kilka osób w sklepie usłyszało i popatrzyło na nas. Wykorzystując ich zaciekawienie powiedziałam:


- To twoi przyjaciele, nie moi. Powiedziałam, że nie pójdę do żadnego baru. Jak jeszcze raz mnie dotkniesz … . Żegnam.


Zawsze jego agresja udzielała się mnie. Przy nim stawałam się nerwowa i nieprzewidywalna. Inna Kaśka. Jego toksyczny charakter i mnie się udzielał. Od takich ludzi trzeba uciekać. Dobrze że to zrozumiałam i na szczeście udało mi się zwiać od tej niemądrej zaleźności od niego.


Szybko wyszłam ze sklepu, zostawiając Mariusza wewnątrz. Zdenerwowana z bijącym sercem szybko przebierałam nogami, aby jak najprędzej znaleźć się z dala od tego damskiego boksera. Wpadłam do domu i szukając nerwowo klucza w torebce. Otwierałam drzwi, czując jak ręce mi się trzęsą, a serce wali jakby chciało uciec ze mnie. Z niepokojem obracałam się za siebie. Czy on mnie nie dogoni ?Oj już, byłam w domu. W pośpiechu zamknęłam wszystkie zamki, opierając się plecami o drzwi staram się uspokoić i nabrać powietrza. Uff..., juz dobrze. Jestem już bezpieczna w swoim domu.


Biorę się za dokończenie gotowania, posprzątanie rozrzuconych dokumentów i zdjęć. Zadzwonię do dzieci i do Basi. Jest przed ósmą. No to jeszcze zdążę umyć okna.c.d.n.


- [1] -
Opinie
Ocena: 1 2 3 4 5 6
Musisz być zalogować by komentować.
Fifi Linia koment
Dodany:2011-01-09 19:22:53, Ocena: 6.0
Ciekawe. Czekam na ciąg dalszy

Ocenił/a na: 6
annakowalczak Linia koment
Dodany:2011-01-10 19:29:23, Ocena: 6.0
Ciekawe, lekko się czyta.

Ocenił/a na: 6
barbara211 Linia koment
Dodany:2011-01-10 20:00:42, Ocena: 6.0
Bardzo dziękuję za czas poświęcony na lekturę opowiadania. A co do okien ... zapewniam, że Kaśka wcale nie jest leniem. Jak bum, cyk, cyk. Pozdrawiam serdecznie, zapraszając oczywiście do lektury kolejnych części. Wdzięczna za uwagi i sugestie - Barbara Marto - Ty wiesz, że to co tutaj jest, to wielka Twoja zasługa.
Jowisz Linia koment
Dodany:2011-01-11 16:15:44, Ocena: 6.0
Barbaro, świetne opowiadanie! A ta część jest chyba jedną z lepszych! Czekam na następną!

Ocenił/a na: 6
youngwriter Linia koment
Dodany:2011-01-13 15:47:32, Ocena: 6.0
Opowiadanie robi się coraz ciekawsze.

Ocenił/a na: 6
WOJCIECH1 Linia koment
Dodany:2011-01-17 17:18:28, Ocena: 6.0
I ja czekam na dalsze opisanie losów bohaterki. I na pewno wrócę tutaj za jakiś czas, między innymi po to, aby o nich przeczytać. Muszę przyznać, że to opowiadanie najbardziej mnie zainteresowało. Szacun - jak mówi dzisiejsza młodzież.

Ocenił/a na: 6
wibo Linia koment
Dodany:2011-02-05 21:02:14, Ocena: 6.0
Pozdrawiam-znowu dramaturgia!

Ocenił/a na: 6
Czytelnik59 Linia koment
Dodany:2011-05-19 22:06:40, Ocena: 6.0
To pewnie z tego pośpiechu :) są w opowiadaniu drobne usterki. Nie zmienia to faktu, że wartko się czyta i z zainteresowaniem. Właśnie zatrzymałam się na części VI. W tej części, brakuje mi zdania po "Jest zielone.", a przed "Weszłam do osiedlowego..." Dalej: "Wpadłam do domu i szukając nerwowo klucza w torebce" Trzeba poprawić. Ponadto zlikwiduj spacje przed znakami przestankowymi (również w poprzednich częściach). Troszkę kuleje interpunkcja, ale to naprawdę drobnostka. Serdecznie pozdrawiam
Czytelnik59 Linia koment
Dodany:2011-05-19 22:09:09, Ocena: 6.0
Zostawiam ocenę "6".

Ocenił/a na: 6
POLUB NAS!
WYDAWCY POLECAJĄ
Zwyczajna łaska
Książka Racheli
Sekret Wesaliusza
 
STRONA GŁÓWNA

MOJE GRANICE
Dodaj/Opublikuj
Wirtualna biblioteczka
Ustawienia
Więcej opcji
KSIĄŻKI
recenzje
premiery, nowości
zapowiedzi wydawnicze
audiobooki
patronaty
rankingi
autorzy
rekomendacje
wyzwania czytelnicze
WIERSZE

OPOWIADANIA

KONKURSY

SPOŁECZNOŚĆ
forum
blogi
zdjęcia
filmy
kalendarz
książki za aktywność
PUBLICYSTYKA
wywiady
eseje
sylwetki twórców
recenzje filmów