TAK JEST LEPIEJ cz. IX
opowiadania >Ledwo przysnęłam, a budzik wyrwał mnie z objęć Morfeusza, którego dopiero co dotknęłam. O rany… trzeba wstawać. Z trudem podniosłam się z łóżka i z opuchniętymi oczami, bolącą, ciężką głową zaczęłam się krzątać po kuchni, łazience, przygotowując się do wyjazdu do pracy. Wszystko jakoś mi szło niemrawo. Z trudem uczesałam włosy, zrobiłam makijaż, aby co nieco zatuszować spuchnięte oczy. Sprawdziłam zabezpieczenie mieszkania i wyszłam do samochodu. Przed domem spotkałam dozorczynię, która zamiatała chodnik. Na mój widok uśmiechnęła się przyjaźnie:


- Dzień dobry pani Kasiu. Pani jak zawsze skoro świt do pracy. Chyba tylko pani tak wcześnie wstaje. Proszę popatrzyć w całym domu jeszcze ciemno.


Nie ma pani dosyć tych dojazdów ?


- Dzień dobry. Oj … pani Krysiu, mam ich serdecznie dosyć. Ale co zrobić trzeba pracować. Pani chyba jeszcze wcześniej ode mnie wstaje.


- A żeby pani wiedziała, pani Kasiu. Wstaję, bo i tak nie umiem spać. Tyle człowiek ma na głowie, że nawet sen nie chce zawitać. Po co mam się męczyć, skoro mogę sama regulować godziny pracy. No, ale nie zatrzymuję, bo komu w drogę temu czas. I proszę uważać na drodze. Teraz taki ruch. Szerokiej drogi.


- Dziękuję pani Krysiu. Miłego dnia – odpowiedziałam, wsiadając do samochodu.


Uruchamiając silnik i wyjeżdżając spod domu pomachałam pani Krysi.


Ta życzliwa kobieta zawsze pierwsza witała mnie każdego dnia rano.


A sama miała takie ciężkie życie. Pijący maż nie pracował nigdzie i dopóki żył wynosił z domu co się dało przepić. Pani Krysia sama zarabiała na ich czteroosobową rodzinę. Ma dwóch dorosłych synów. Założyli swoje rodziny i wstydzą się matki, która na marnej emerytury dorabia jako dozorczyni.


Starszy skończył Politechnikę i pracuje na budowach wielu supermarketów, młodszy także po studiach został na uczelni jako wykładowca. Jedynie starsza wnuczka ciągnie do babci i nawet w wakacje pomaga jej sprzątać klatkę schodową. Pani Krysia z niej dumna, bo choć dziewczynka ma 9 lat chodzi już do piątej klasy. Robi w jednym roku dwie klasy i to w szkole muzycznej. Bardzo pracowita i skromna dziewczynka, a przy tym tak podobna do babci.


Gdy mała jest u pani Krysi, pani Krysia odżywa. Chodzi z wnuczka na spacery. Ubiera się ładniej i chodzi z małą za rękę dumna jak paw. Oj, jak ja lubię wtedy patrzeć na szczęście pani Krysi. Miło patrzeć na szczęśliwych, uśmiechniętych ludzi. Czy moje dzieci będą szczęśliwe ? Boże, błagam opiekuj się nimi. I znowu czuję spływające po policzkach łzy. Przecież nie chcę, nie mogę płakać.


Droga mija szybko, bo myśli biegają z tematu na temat. Pod biurem jestem sporo przed siódmą rano. Parkuję, zabieram dokumenty z samochodu i kieruję się do wejścia.


Portier na mój widok zrywa się z krzesła i podaje klucz do gabinetu:


- Dzień dobry pani prezes. Marzenki jeszcze nie ma.


Odpowiadam z uśmiechem:


- Dzień dobry. Dziękuję. Co u pana ? Jak nocka ?


- Dziękuję, w porządku. Wszystko w porządku.


Zbliżam się w stronę schodów. Portier wie, że boję się jechać windą sama. Jego wzrok odprowadza mnie dopóki nie zniknę mu z oczu.


Wchodzę do gabinetu i otwieram szeroko okna. Zanim włączę klimatyzację niech trochę powietrza wleci do środka. Wyciągam z biurka dokumenty, przygotowane do popisu. Zanim Marzenka przyjdzie i zda relację z wczorajszego dnia, gdy nie było mnie w pracy, zdążę przeczytać maile i korespondencję.


Pochylam się nad papierami i studiuje ich treść. Nie słyszę nawet jak do sekretariatu ktoś wchodzi. Po chwili słyszę delikatne stuknięcie obcasami. To Marzenka. Nie chce przeszkadzać. Zaraz poczuję zapach kawy. Jak już zaparzy ten aromatyczny napój, wejdzie do mnie i się przywita. Jak ona mnie zna.


Jest tak, jak zawsze. Marzenka wchodzi cichutko do gabinetu z filiżanką kawy.


- Dzień dobry pani prezes. Proszę kawę.


- Witaj Marzenko. Dziękuję. Co wczoraj się działo ? Dzwonił ktoś ? Co mamy na dzisiaj ?


Dziewczyna wyciąga spod pachy notatnik, otwiera i mówi:


- Wczoraj wszystko załatwione. Byli przedstawiciele tej firmy, ale skierowałam do wiceprezesa. Na pewno pani zda relację z rozmów z nimi. Pocztę włożyłam do teczki. Widzę, że już pani prezes ja widziała. Dzwonił pan Opaliński i pani Klimacka. Prosili o wyznaczenie daty spotkania. A co do dzisiejszego dnia zapisałam pani prezes w kalendarzu terminarz spotkań. O dziesiątej podpisujemy umowę z firmą … . Pan Jacek chce jeszcze z panią rozmawiać. Aha i główna księgowa prosiła o spotkanie przed podpisaniem tej umowy. Na godzinę dwunastą pani prezes z wiceprezesem i główną księgową jesteście umówieni z wiceprezydentem w sprawie kupna tej działki na Moniuszki.


I chciał się z panią dzisiaj spotkać prezes banku pan Migalski. Chodzi chyba o ten kredyt na kupno działki. Prosił o spotkanie po piętnastej.


- Marzenko jak przyjdzie pan Jacek to go wezwij do mnie. Potem główna księgową. Zadzwoń do wiceprezydenta i potwierdź spotkanie o dwunastej. Przypomnij prezesowi i księgowej o tym spotkaniu. Oddzwoń do prezesa Migalskiego i zaproś go na wpół do czwartej. Aha … i umów spotkania z tymi osobami, co wczoraj dzwoniły w jakiś wolnym terminie. Tylko nie umawiaj nikogo na poniedziałek, bo nie będzie mnie w pracy. I sprawdź proszę co miałyśmy na poniedziałek zaplanowane. Obdzwoń i przeproś ludzi i umów w innych terminach.


- Oczywiście pani prezes.


Marzenka wychodzi z pokoju i zostawia mnie samą. Po chwili jednak wraca. I staje przede mną nieśmiało pytając:


- Pani prezes, czy pani dobrze się czuje ?


Nie podnoszę głowy znad papierów. Mam świadomość, że moje opuchnięte oczy, zmęczona twarz zdradzają moje złe samopoczucie.


- Marzenko, wszystko w porządku. Źle spałam. Wszystko ok.


Sekretarka powoli wychodzi z pokoju.


Dzień pracy wciąga mnie w wir obowiązków. Zmieniają się ludzie wchodzący i wychodzący z gabinetu. Telefon także nie jest bezczynny. Rośnie sterta papierów i problemów, które zostawiają wszyscy wychodzący. Nie mam czasu myśleć o sobie. Tutaj liczy się tylko firma.


Jesteśmy już po spotkaniu u wiceprezydenta. Chyba uda się kupić tę działkę i to nawet za mniejsze niż przypuszczałam pieniądze. Byłoby super. Teraz do wpół do czwartej mogę spokojnie przebrnąć przez przygotowana do podpisu stertę teczek. Otwieram pierwszą z góry i zatapiam się w analizie masy liczb. Uzupełniam ołówkiem dopiski o proponowanych zmianach w obliczeniach. Dzwoni telefon:


- Pani prezes, dzwoni pan Krzysztof J. Mówi, że pani wie o co chodzi. Mam łączyć ? Mówiłam, ze pani zajęta, ale on nalega.


- Nie, nie Marzenko, łącz, proszę.


Serce dziwnie szybciej uderza.

- [1] [2] -
Opinie
Ocena: 1 2 3 4 5 6
Musisz być zalogować by komentować.
youngwriter Linia koment
Dodany:2011-02-14 14:35:03, Ocena: 5.7
Ciekawe, czekam na ciąg dalszy ;) Pozdrawiam.

Ocenił/a na: 6
annakowalczak Linia koment
Dodany:2011-02-15 22:10:56, Ocena: 5.7
Jak zwykle, ciekawe. Czekam na dalszą część. Pozdrawiam Anna.

Ocenił/a na: 6
wibo Linia koment
Dodany:2011-02-19 00:33:12, Ocena: 5.7
Pozdrawiam-czytam z zaciekawieniem i czekam na dalsze.

Ocenił/a na: 6
Klaudii788 Linia koment
Dodany:2011-02-20 12:12:59, Ocena: 5.7
Czegoś tu brakuje, nie wiem czego i z góry przepraszam za ocenę. ;)

Ocenił/a na: 4
barbara211 Linia koment
Dodany:2011-02-21 18:39:58, Ocena: 5.7
Dziękuję za poświęcenie czasu na lekturę opowiadania, oceny i komentarze. Klaudii788 - nie wiesz czego Ci brakuje. Mnie się wydaje że brakuje Ci lektury wcześniejszych części. Przeczytałaś/eś ostatnią część, nie znając początku i dlatego sam/a nie wiesz "czego Ci brakuje". Przeważnie czyta się od początku po ostatni wers, a nie odwrotnie. Może masz inny sposób ? Pozdrawiam - Barbara
WOJCIECH1 Linia koment
Dodany:2011-03-13 15:45:13, Ocena: 5.7
Ktoś kiedyś denerwował się niemytymi oknami w Twoim opowiadaniu, a ja z niecierpliwością czekam na kolejne części. Obgryzam paznokcie z ciekawości jak rozwinie się historia Kaśki. Strasznie lubię lubię Twoje Barbaro pióro. Jak piszesz to czujesz i potrafisz tymi uczuciami zarazić mnie. Szacunek !

Ocenił/a na: 6
WOJCIECH1 Linia koment
Dodany:2011-03-13 16:41:47, Ocena: 5.7
A, jeszcze zapomniałem dopisać w poprzednim komentarzu. Nie bardzo wiem o co chodzi w komentarzu niejakiej Klaudii788 ? "Sama nie wie czego chce. O co chodzi ? takie komentarze powinny być automatycznie kasowane. Niczego nie wnoszą dla piszącego i czytających.
barbara211 Linia koment
Dodany:2011-03-13 20:47:07, Ocena: 5.7
Wojciechu - chyba nie zasłużyłam sobie na to że sięgasz do moich opowiadań. Wielkie dzięki. Pozdrawiam - Barbara
POLUB NAS!
WYDAWCY POLECAJĄ
Zwyczajna łaska
Książka Racheli
Sekret Wesaliusza
 
STRONA GŁÓWNA

MOJE GRANICE
Dodaj/Opublikuj
Wirtualna biblioteczka
Ustawienia
Więcej opcji
KSIĄŻKI
recenzje
premiery, nowości
zapowiedzi wydawnicze
audiobooki
patronaty
rankingi
autorzy
rekomendacje
wyzwania czytelnicze
WIERSZE

OPOWIADANIA

KONKURSY

SPOŁECZNOŚĆ
forum
blogi
zdjęcia
filmy
kalendarz
książki za aktywność
PUBLICYSTYKA
wywiady
eseje
sylwetki twórców
recenzje filmów