Technik
opowiadania >schodów, jako że projektanci z sobie tylko znanych powodów nie doprowadzili do niej żadnej windy. Powodem, dla którego najchętniej nigdy by tam nie chodził były ściany. Nie zwykłe, znajome, bezpieczne stalowe. Ściany promenady wykonano bowiem z przezroczystego tworzywa. Była jedynym pomieszczeniem, z którego dało się wyjrzeć na zewnątrz. A przynajmniej dałoby się, gdyby nie fakt, że na tej głębokości ocean był całkowicie czarnym miejscem.


Pracując na Promenadzie zgrzał się i spocił, chociaż naprawa nie wymagała wielkiego wysiłku. Starał się jak najszybciej z niej zniknąć, mają wrażenie, że całe te masy wody zaraz zwalą mu się na głowę. Albo jeszcze gorzej – coś na niego popatrzy z drugiej strony.


Mimo, że spędził tam raptem kilkanaście minut, to już do końca pracy nie potrafił opanować roztrzęsienia, jakie wywołał w nim ten krótki kontakt z nieprzyjaznym otoczeniem, w którym był zanurzony. Nie to, żeby stalowo-szare otoczenie reszty stacji napawało go optymistycznie, jednak przynajmniej stwarzało pewną iluzję bezpieczeństwa, którą mógł zagłuszać świadomość, że ciągle tkwi pod kilometrami wody.


Wybrał tę pracę, ponieważ nie potrafił zbyt dobrze odnaleźć się w życiu. Wykonywał wcześniej sporo różnorakich zawodów związanych z mechaniką i elektroniką, ale były dla niego właśnie tym – zawodami. Nigdy nie czuł się z nikim specjalnie mocno związany i chociaż doskwierała mu samotność to nie potrafił zmienić tego stanu rzeczy. Często marzył o jakimś zajęciu, które dałoby mu pretekst do zostawienia społeczeństwa i jego norm za sobą. Dlatego kiedy tylko dowiedział się o naborze na stanowisko technika w nowotworzonej, ultranowoczesnej stacji badawczej, to nie wahał się ani chwili. Ku swojemu zaskoczeniu pokonał wszystkich konkurentów i dostał to stanowisko. Z jakichś powodów wydawało się, że bardziej od jego znajomości nowoczesnej techniki interesuje rekruterów to, czy ma rodzinę. Po kilkumiesięcznym przeszkoleniu zjechał na dół w batyskafie i od tamtego czasu nie widział powierzchni.


Początkowo cieszył się jak małe dziecko swoją pozorną swobodą. Praca go stresowała, jednak brak jakiegokolwiek nadzoru pozwalał mu się z nią oswajać bez zewnętrznej presji. Oczywiście poza możliwością śmierci… Jakkolwiek by nie było, początkowy czas radości płynącej z odizolowanej samotności w końcu się skończył. Nie chciał się do tego przyznać nawet przed sobą samym, jednak ta świadomość nieubłaganie wsączała się do jego umysłu. Od jakiegoś roku funkcjonował z natarczywą myślą, każącą oczekiwać w każdej odczytanej wiadomości z góry informacji o tym, że zostaje odwołany na powierzchnię. W każdej jednak znajdowały się tylko suche dane do aktualizacji oraz czasami jakieś wieści o najważniejszych wydarzeniach. Mógł tylko klikać potwierdzenie otrzymania i przeczytania. Z jakichś powodów naukowcy odpowiedzialni za projekt uznali, że dwustronna komunikacja zaburzy wynik eksperymentu. Jego kontrakt był bezterminowy, więc nie pozostawało mu nic innego jak wyczekiwać zbawiennej informacji o powrocie do społecznego życia.**W końcu!


„Proszę oczekiwać na batyskaf, którym wróci pan na powierzchnię, jutro o godzinie 0800. Proszę o spakowanie wszystkich osobistych rzeczy i zabranie ich ze sobą.”


Te dwa suche zdania na końcu dzisiejszej wiadomości wywołały istną galopadę uczuć. Na niczym nie mógł się skupić, lecz tym razem nie z powodu stresu, a z podniecenia. Wieczorem wszystko dokładnie spakował i położył się wcześniej, lecz prawie całą noc nie mógł zasnąć. Na szczęście płynąca mu w żyłach adrenalina odsunęła rano zmęczenie. Czekał na batyskaf przy śluzie grubo przed ósmą. Ten zadokował jednak z iście naukową precyzją dokładnie o podanej godzinie.


Po raz pierwszy spoglądał przez „szybę” na głębię bez strachu. Z niecierpliwością wyglądał najlżejszego nawet rozjaśnienia i cieszył się prawie jak dziecko, kiedy był w stanie dojrzeć pierwsze morskie stworzenia.**Minęło pół roku.


Były technik szedł ulicą swojego miasta, jednak alkohol krążący mu w żyłach uniemożliwiał podjęcie jakiejkolwiek decyzji odnośnie tego, gdzie chce się udać. Krążył więc tak pozornie bez celu, aż zorientował się, że podświadomość zaprowadziła go pod wieżowiec, w którym wynajął mieszkanie po powrocie „z dołu”. Okazało się, że naukowcy byli całkiem hojni i oprócz regularnej pensji otrzymał na koniec również pokaźną premię. Te kilka lat samotności uczyniły go całkiem zamożnym człowiekiem. Miał jednak wrażenie, że jego odosobnienie się nie skończyło, a przybrało tylko inną formę.


Prawie wszyscy z tych kilku znajomych, których miał wcześniej albo się porozjeżdżali, albo tak się zmienili, że nie wiedział o czym ma z nimi rozmawiać. Nie to, żeby przed pobytem na stacji wiedział to dokładnie. Rodziny nie miał i przedtem, więc okazało się, że co do istoty jego sytuacji niewiele się zmieniło.


Próby nawiązania nowych znajomości jakoś nigdy się nie udawały, a kosztowały często niemało pieniędzy. Dlatego też teraz wjeżdżał windą na swoje wysokie piętro wiedząc, że przywitają go puste ściany, których jedyną ozdobą są ślady po sprzedanych meblach i wiszących na nich obrazach. Miał świadomość, że nic tutaj na niego nie czeka, jednak musiał wrócić wcześniej niż zwykle, ponieważ barman powiedział mu, że żadna z kart, którymi próbował zapłacić, nie działa .- [1] [2] [3] -
Opinie
Ocena: 1 2 3 4 5 6
Musisz być zalogować by komentować.
POLUB NAS!
WYDAWCY POLECAJĄ
Zwyczajna łaska
Książka Racheli
Sekret Wesaliusza
 
STRONA GŁÓWNA

MOJE GRANICE
Dodaj/Opublikuj
Wirtualna biblioteczka
Ustawienia
Więcej opcji
KSIĄŻKI
recenzje
premiery, nowości
zapowiedzi wydawnicze
audiobooki
patronaty
rankingi
autorzy
rekomendacje
wyzwania czytelnicze
WIERSZE

OPOWIADANIA

KONKURSY

SPOŁECZNOŚĆ
forum
blogi
zdjęcia
filmy
kalendarz
książki za aktywność
PUBLICYSTYKA
wywiady
eseje
sylwetki twórców
recenzje filmów