Tezy Upadłych: Przebite pomniki
opowiadania >Obsydianowy czas


Poprzez upadłe krople


Wymyka się spod kontroli


Każdego z nas.


Cisza obsydianowa


Pomniki kiedyś uchowa


Przywita zaschłą krew


Zawita...


Pośród drzew


Jak pomniki przedziwne


Przebite na wylot.
Wiwat życiu człowieka! Wiwat Miłosierdziu! Wiwat! Wiwat!


Ludzie mogą wiwatować. Anioły mogą wyznawać szczerość i Miłosierdzie Boskie.


Co niektórzy tego zaprzestają. Jeszcze inni się temu sprzeciwiają. A ja? Ja już nie pamiętam...


Naprawdę, nie pamiętam.


Cisza. Spokój. Pamięć. Uleciała? Prawdopodobnie.


Pamietam nawet te sześćset sześćdziesiąt pięć aniołów. Część z nich skończyła w piekle... Ale część z nas... Ci, którzy mieli mniejsze przewinienia niż inni... Część z nas wylądowała tu... Wylądowała w czyśćcu.


Tak, jestem w czyśćcu. Wreszcie się tego domyśliłam... Ale dopiero po tym, co ujrzałam.


Teza druga: nie wszystkie anioły spadły do piekła.


Niektóre obecnie pilnują czyśćca....
Las kiedyś musiał się skończyć. Mimo iż jest nieprzeliczalnie wiele dusz w tym przedziwnym kraju, to jednak jest ich... Skończoność. Przeliczyć może i by się dało i zapewne też ktoś to robi, ale... Ja tylko się tędy przejdę. Muszę iść dalej. Muszę... Chyba znaleźć odpowiedź, gdzie tak naprawdę teraz jestem. Tego bynajmniej wymagało moje sumienie.


O. No patrzcie? Odezwało się... Sumienie! Teraz, kiedy już moje przewinienie zostało osądzone? Teraz, kiedy dopuściłam się w ogóle tego przewinienia? No patrzcie.


Wybacz, kolego, trochę za późno na żale. Wylądowałam tutaj, na tym kurzu. Bez skrzydeł i możliwości wzbicia się w górę. Do Boga. Moja dusza tak bardzo chciała do Boga! Ale przecież... Już nie mogłam. Już za późno.


W każdym razie: pasmo drzew wreszcie się kończyło. Owy Ogród, jak to nazwałam w myślach, wreszcie miał swój kres. Jednak to, co miałam zobaczyć dalej... Było jeszcze gorsze...


Pomniki. Cała masa pomników. Wszędzie... Smutne, płaczące, przytulające się postacie. Wszystkie... Wszystkie... Przebite... Wszystkie czarne. Przebite. Poprzebijane złotymi światłami na wylot. Nie mogące się ruszyć dusze, złączone ze sobą, poprzebijane, płaczące czerwoną cieczą. Czy to była...? Krew?


Podeszłam do jednego z pomników i dotknęłam owych "łez". Były dziwnie lepkie, pachniały słodkawo. Czyli... Tak, krew. Na pewno krew. Byłam o tym święcie przekonana.


- Ich czas także nadejdzie. - Znowu ten dziwny głos.


- Pokaż się wreszcie! Dopiero teraz zauważyłam, że glos był nieco, jakby.. Znajomy.


- Jeszcze nie czas, Tenshi. - Odparł tylko. - Czcij Ojca swego i Matkę swoją.


Głos więcej się nie odezwał. Nie widziałam też sensu ponownie się odzywać.


"Czcij Ojca swego i Matkę swoją"... Czwarte przykazanie. I dopiero jak zaczęłam się przyglądać, dostrzegłam...


Pomniki składały się z minimum trzech osób. Dwojga rodziców i dziecka. Dwojga dzieci... Trojga czworga, a nawet czasem piątki. Szóstki... Wszyscy tulili się do kogo innego. Jakby do własnych rodziców. Jednak tylko pomniki dzieci błyszczały się ciemnymi i jasnymi barwami. Jakby pomniki rodziców były jedynie atrapami...


By to nie szanujące rodziców dzieci - cierpiały w czyśćcu. I to głównie one płakały. Jednak też trafiały się pomniki, które były... Faktycznie dorosłe. I faktycznie... Płaczące. Niektóre spękane przy przebiciu, inne nadal błyszczące bezlitosnym obsydianem. Smutnym, całym, ironicznie błyszczącym obsydianem."Wszechmogący, wieczny Boże, Ojcze, któryś człowiekowi dał przykazanie, aby czcił swego ojca i swoją matkę – dziękuję Ci za rodziców i proszę za nimi. Kocham ich całym sercem i chcę, żeby szczęśliwi żyli jak najdłużej. Po Tobie, Boże, zawdzięczam im najwięcej. Oni byli Twoimi współpracownikami w daniu mi życia ciała i nadprzyrodzonego życia duszy. Wiele włożyli oni, i wkładają, troski o moje zdrowie, wykształcenie i wychowanie. Boże Ojcze, spraw, abym umiał docenić ich starania i umiał być im za wszystko wdzięczny. Ty zaś łaską swoją racz wynagrodzić ich trud. Daj im, Panie, zdrowie i wszystkie łaski, które im są potrzebne do szczęścia i do zbawienia. Mnie zaś, Boże Ojcze, daj być dla nich pociechą, wspomóż mnie, abym ich kochał, szanował oraz im dopomagał. Boże Ojcze, od którego bierze nazwę wszelki ród na niebie i ziemi, wysłuchaj modlitwy swojego dziecka i błogosław we wszystkim moim rodzicom. Przez Chrystusa, Pana naszego. Amen."Takie modlitwy rozbrzmiewały wśród dzieci... Każdy stosownie modlił się do własnego Boga o przebaczenie braku szacunku dla rodziców... A także dla rodziców wiecznych, jakimi są dla nich bogowie w niektórych religiach...


Więc tu rozbrzmiewało czwarte przykazanie: "Czcij Ojca swego i Matkę swoją.""Będziesz więc miłował Pana, Boga twojego z całego swego serca, z całej duszy swojej, ze wszystkich swych sił."To mówiły niektóre z "dorosłych" dusz. Więc zapewne i one niegdyś nie szanowały swoich rodzicieli... A potem także i dzieci. To było przykre.


I tu przy mnie nie pękł żaden z pomników...


I nasuwało mi się pytanie...


Czy one kiedykolwiek pękną?


Fakt faktem, niektóre ze światełek były jaśniejsze od innych, niektore nawet niemal białe... Ale...


Czy one kiedykolwiek...


Pękną?


Bynajmniej "mój znajomy" tak twierdził... Ale czy to prawda?


- [1] -
Opinie
Ocena: 1 2 3 4 5 6
Musisz być zalogować by komentować.
Maryjusz70 Linia koment
Dodany:2016-01-28 10:45:25, Ocena: 4.0
POLUB NAS!
WYDAWCY POLECAJĄ
Zwyczajna łaska
Książka Racheli
Sekret Wesaliusza
 
STRONA GŁÓWNA

MOJE GRANICE
Dodaj/Opublikuj
Wirtualna biblioteczka
Ustawienia
Więcej opcji
KSIĄŻKI
recenzje
premiery, nowości
zapowiedzi wydawnicze
audiobooki
patronaty
rankingi
autorzy
rekomendacje
wyzwania czytelnicze
WIERSZE

OPOWIADANIA

KONKURSY

SPOŁECZNOŚĆ
forum
blogi
zdjęcia
filmy
kalendarz
książki za aktywność
PUBLICYSTYKA
wywiady
eseje
sylwetki twórców
recenzje filmów