Twinning Część 1
opowiadania >
TWINNING


Część 1Biegł ile tylko miał sił, słysząc szczekanie psów z pobliskich domów. Ich ujadanie mroziło mu krew w żyłach. Poruszał się wzdłuż zabudowań, trzymając się źródeł światła. Czasami przestraszony padał na ziemię albo chował się za drzewami, jak tylko usłyszał czyjeś głosy. Przerażony wstrzymywał wtedy oddech, bojąc się wykrycia. Nie podnosił się, zamykając oczy, jakby od tego zależało jego życie. Twarzą przywierał do podłoża. Leżąc rozpostarty pod gołym niebem, odnosił wrażenie, że to nie mogło dziać się naprawdę.


Jeszcze godzinę temu ten osobnik pływał zanurzony w zielonym płynie. Odgrodzony od reszty świata czuł się w nim bezpiecznie, niczym dziecko znajdujące się w łonie matki. Nie wiedział jak długo pływał zamknięty w komorze, ale za nic w świecie nie chciał jej opuszczać. Teraz zaś drżał cały z zimna.


Szczekanie ustało. Podczołgał się do starego, spróchniałego pnia i wychylił się zza niego. Widział przez ogrodzenie, jak gospodarz zagania i zamyka psa w komórce znajdującej się na tyłach domu. Stąd, gdzie leżał, słyszał wyraźnie głośnie przekleństwa rzucane przez nieznajomego. Klnąc na całego, zirytowany zachowaniem swojego podopiecznego sprawdził na koniec mocowania kłódki i zawrócił ku własnemu domostwu. Zza drewnianych drzwi komórki pies skomlał żałośnie, chcąc wyjść na zewnątrz. Schowanemu za płotem mężczyźnie zrobiło się żal zwierzaka. Też był w podobnej sytuacji. Właściciel zniknął wewnątrz domu i po chwili w oknie na ostatnim piętrze zgasło światło. Zdezorientowany człowiek wytarł rękawem brudną od ziemi twarz. Nie wiedział, co ma dalej robić. Przecież nie może tak uciekać w nieskończoność. Nie miał pojęcia, kim był. Nie był również pewny, przed kim się chowa i czego unika. Jedyne, co powtarzał jego zmęczony umysł to: idź na zachód, idź na zachód.
Skamlenie i piszczenie psa z czasem ustało. Zignorował strach i po raz pierwszy od momentu ucieczki wyszedł z ukrycia. Usiadł na pniu i zatopił głowę w ramionach. Iść na zachód, czyli gdzie? Tego jednak nie wiedział. W uszach dzwoniło mu tylko to jedno zdanie, tak jakby ktoś wydawał mu komendę aż do znudzenia. Musiał się dowiedzieć, gdzie się dokładnie znajduje. A może wpierw powinien dowiedzieć się jak ma na imię, skąd pochodzi i czym się zajmuje?


Uniósł głowę i spojrzał w niebo. Księżyc lśnił w całej swojej okazałości. Miał dziwne wrażenie, że jest to jedyny prawdziwy widok, jaki widział w swoim życiu. Oddychał jak człowiek i myślał jak człowiek, ale intuicja podpowiadała mu, że żyje dopiero od godziny. Nogi miał jak z galarety, a nieprzyzwyczajone opuszki palców u jego dłoni chciwie rejestrowały każdą nową napotkaną powierzchnię. Czyżby dopiero się urodził?


To pytanie wstrząsnęło nim. Zlękniony zerwał się i zaczął nerwowo rozglądać się po ciemnej okolicy. Samotne, ogołocone z liści drzewa straszyły swoim wyglądem. Stykające się ze sobą gałęzie tworzyły jeden wspólny krajobraz śmierci i zniszczenia. Ograbiony z wiosennego piękna las wtapiał się w ponurą i pozbawioną nadziei scenerię, powodując u niego nagły przypływ depresji i strachu. Zacisnął obie ręce, chcąc powstrzymać ich drżenie, ale na daremnie. Był nie tyle zdenerwowany, co zmarznięty. Chłodne powietrze przeszywało jego kości na wylot. Miał na sobie tylko to, co znalazł w opuszczonym pomieszczeniu, w którym się obudził. Nie było tego wiele. Koszula, cienka bluza, zegarek, bielizna i niebieskie dżinsy. Nie znalazł skarpetek, więc założył na gołe stopy parę starych tenisówek.


W momencie, gdy obudził się całkiem nagi, pokryty tylko nieznaną, paskudną mazią zauważył, że brak ubrania nie jest żadnym problemem. Zmienił jednak natychmiast zdanie, jak tylko wybiegł na zewnątrz. Jeszcze raz spojrzał na swoje odzienie. To zasugerowało mu pójście z powrotem do miejsca, z którego uciekł. Ta myśl sprawiła, że w swoim sercu poczuł otuchę. Pójdzie tam, uruchomi ponownie kapsułę i znowu zatopi się w ciepłym płynie. I zniknie w nicości, odnajdując spokój i ukojenie. Cóż za wspaniała perspektywa!


I nagle ni stąd, ni zowąd w jego umyśle odezwał się jeden, nieprzerwany rozkaz: IDŹ NA ZACHÓD! Złapał się za głowę. Nie mógł powstrzymać tego brzęczenia rozrywającego mu czaszkę. Na Boga! Miał już dość! Starał się zignorować przekaz ze wszystkich sił, rzucając do walki całą swoją wolę. Jednak przegrywał z własnym ciałem, tak jakby nie należało ono do niego, tylko do kogoś zupełnie obcego. Po jego policzkach zaczęły lecieć łzy. Przeklinając własną słabość w końcu się poddał. Idź na zachód! — usłyszał po raz ostatni.


— Dobrze! Pójdę na zachód! — powiedział na głos. — Pójdę na ten cholerny zachód!


Po tych słowach przekaz umilkł. Dzwonienie ustało i ponownie odzyskał kontrolę.


— Pójdę, gdzie chcesz! Tylko przestań! — wykrzyknął na koniec nieprzyzwyczajony do własnego głosu. Był on szorstki i brzmiał dla niego zupełnie obco.


Więc w końcu przemówił? To było pocieszające. Przynajmniej nie był niemową. Może jak pójdzie na zachód, tak jak rozkazuje mu tajemnicze wołanie to odnajdzie jakieś wskazówki dotyczące jego życia.


Wciągnął zimne powietrze do płuc. Ochłonąwszy nieco z emocji zaczął intensywnie myśleć. Krzykami i strachem do niczego niedojdzie. Postanowił iść dalej i dotrzeć do najbliższej drogi lub autostrady. Tam o ile się mu poszczęści złapie autostop i pojedzie na zachód. Może ten głos był czymś w rodzaju radaru? — zastanawiał się, kiedy ruszył przed siebie nawet się nie oglądając. Jeśli tak to wystarczy tylko kierować się jego wskazówkami.


Szedł stawiając kroki przed sobą uważając, żeby się nie potknąć. Chyba mieli jesień skoro kroczył po stertach rozkładających się liści. Dalej trzymał się ludzkich domostw, bojąc się teraz bardziej zabłądzenia niż wykrycia. Podświetlił tarczę zegarka. Było wpół

- [1] [2] [3] -
Opinie
Ocena: 1 2 3 4 5 6
Musisz być zalogować by komentować.
POLUB NAS!
WYDAWCY POLECAJĄ
Zwyczajna łaska
Książka Racheli
Sekret Wesaliusza
 
STRONA GŁÓWNA

MOJE GRANICE
Dodaj/Opublikuj
Wirtualna biblioteczka
Ustawienia
Więcej opcji
KSIĄŻKI
recenzje
premiery, nowości
zapowiedzi wydawnicze
audiobooki
patronaty
rankingi
autorzy
rekomendacje
wyzwania czytelnicze
WIERSZE

OPOWIADANIA

KONKURSY

SPOŁECZNOŚĆ
forum
blogi
zdjęcia
filmy
kalendarz
książki za aktywność
PUBLICYSTYKA
wywiady
eseje
sylwetki twórców
recenzje filmów