Wewnętrzna pustka. Przemyślenia nastolatki, część III.
opowiadania >Chory świat! Chorzy ludzie! Stare i niestare katechetki niemające pojęcia o świecie. Prawda jest taka, że znakomita większość katechetek od urodzenia jest grubo po pięćdziesiątce. Nie wiem, jak to możliwe, ale tak rzeczywiście jest!
Wychowuję się w rodzinie wyznania rzymsko – katolickiego, dlatego też od czasów zerówki uczęszczam na lekcje religii i przyjmuję wszelkiej maści sakramenty. Rok temu, w maju, przyjęłam sakrament bierzmowania. I rzeczywiście pragnęłam tego i tak dalej. Faktycznie było mi to potrzebne. Wszystko ułożyło się tak, że w pewnym momencie mojego krótkiego życia byłam naprawdę głęboko wierzącą osóbką. Teraz jednak jest nieco inaczej. Tak sądzę, ale zacznijmy od początku.
I tak, uczęszczając na lekcje natrafiałam na przeróżne panie katechetki, czasami zdarzali się także panowie. Jednak to, co spotkało mnie w gimnazjum przeszło moje najgorsze przeczucia. Kobieta, pomimo względnie młodego wieku, okazała się być niesamowicie niewyrozumiałą starą torbą – proszę wybaczyć określenie, mam nadzieję, że nigdy tego pani nie przeczyta. A zresztą – co za różnica?
Ale o co chodzi? Rzecz w tym, że jako katechetka, powinna wykazać się szacunkiem w stosunku do innych religii, poglądów, a przede wszystkim – w stosunku do ludzi. Jednak tak w jej przypadku nie było, cóż – przynajmniej ja odniosłam takie wrażenie, zwłaszcza w trzeciej klasie gimnazjum, kiedy to naprawdę zaczęłam się zmieniać. Coraz więcej myślałam, wyciągałam wnioski. Dawałam czasami do zrozumienia, że niezbyt mi się to wszystko podoba. Pokazując nam znaki szatana, które znakami pana z rogami nie były – włożyła kij w mrowisko. Drażni mnie takie podejście, dlatego też zaczęłam tłumaczyć, że to, co nam pokazuje niewiele ma wspólnego z prawdą i wyśmiewać to, co nieustannie próbowała wbić nam do głów. Dowiedziałam się tylko, że lubię dyskutować, chociaż nie mam racji. Ach, no tak! Racja jest jedna, zapewne zawsze należy do pani. Jakże mogłam to przeoczyć?
Zdaniem mojej kochanej pani katechetki, chłopakowi nie wypada nosić długich włosów. To już jest zupełnie beznadziejne podejście, tym bardziej, że Jezus też był długowłosym mężczyzną, nieprawdaż? Zwróciła uwagę koledze, oczywiście w jego obronie odezwała się pani adwokat Wiktoria. Co ciekawe – długich włosów kolega nie ma. Ot, tylko nieco dłuższy tył. Zatem: o co ten szum? Broniąc swojego zdania trochę się jej narażałam, ale myślę, że postępuje niesłusznie, pieprząc takie głupoty na lekcjach i wpajając w nas coś, co z wiarą wspólnego ma niewiele, a wyłącznie jest chorymi poglądami wszechobecnych moherów. Na podstawie tych przykładów chcę pokazać jej krótkowzroczność i płytkość intelektualną. Nie chcę owej kobiecie ubliżyć – skąd! Po prostu irytuje mnie niesamowicie taki stan rzeczy i na samą myśl o tym, podnosi mi się ciśnienie.
Co więcej? EURO 2012. Każdy komentuje, jak tylko może, nawet na lekcjach padały pytania o wynik pierwszego meczu, czyli (o ile dobrze pamiętam) starcia Polaków z Grekami. A ją dotknęło to, że... NA STADION NIE BĘDZIE MOŻNA WEJŚĆ Z KRZYŻEM, cokolwiek to znaczy. Prawdopodobnie chodziło jej o to, że w widocznym miejscu nie będzie można mieć medalika czy czegoś w tym rodzaju, bo będą ludzie innych wyznań i mogłyby wybuchnąć wojny na tle religijnym. Oczywiście, że mogłyby! Naprawdę, tak pragnie obnosić się z krzyżem? Ach, bo przecież nie można schować go pod bluzkę, bo jak to tak? Może niech wytatuuje sobie krzyż na czole i będzie po kłopocie? Chciałam pokazać, co o tym myślę, zacząć jakąś rozmowę. Wystarczyło, że zaczęłam słowami „ to jest prawda” i już wywołałam burzę. Popukała się w głowę i od razu się uniosła, usłyszałam słowa „prawdziwy katolik” i generalnie trochę jej podpadłam. Znowu. Rzecz w tym, że nie jest tak tylko w mojej szkole! Jest wielu nauczycieli religii, którzy mają o wiele za wąskie pole widzenia. Obecnie to mnie niesamowicie denerwuje i myślę, że katecheci i katechetki powinni naprawdę zachowywać się w sposób cywilizowany – przecież są ludźmi, jak my wszyscy! Grzeszą – również jak my wszyscy!
Jeszcze jedna sprawa. Podczas przygotowań do bierzmowania i nie tylko, nauczyciele obserwują nas w kościele. Rozumiem – spojrzeć od czasu do czasu, ale według mnie, nie do pomyślenia jest fakt, że przez cały czas trwania mszy świętej, możemy być pod ostrzałem spojrzeń katechetów. Dość często na religii ma później miejsce następująca scenka:
- A kto z was był na niedzielnej mszy świętej? - Na te słowa ręce do góry wyciąga nieznaczna część klasy.
- Ja nie byłam, bo byłam chora.
- Ja nie byłem, bo mieliśmy zawody w Makowie. - Uczniowie tłumaczą się jak mogą, a katechetka wodzi wzrokiem po klasie.
- Bardzo mało! To mecz jest dla was ważniejszy od Pana Boga?! A o której był mecz?
- O 14:00.
- Przecież są msze na 8:30, 10:00, 11:30 i 18:00! Mogłeś przyjść!
- Proszę pani, ale później już byliśmy zmęczeni!
- To nie jest wytłumaczenie, rano też mogłeś przyjść!
Rozumiem też, że kultura w kościele obowiązuje, ale nie mamy po 50 lat i naprawdę czasami ciężko jest się opanować, chociaż zdarza się to niezwykle rzadko. I rozbraja mnie, że taka pani „wszystko wiem, wszystko umiem, wierzę w Boga Ojca i wszystko mi wolno” jest skłonna robić nam za to wyrzuty, cały czas wpatrywać się w nas i karcić wzrokiem. Szanowna pani, jak zatem uczestniczy pani we mszy świętej? Jak skupia się na kazaniu i Ewangelii? Owszem, wie pani, ile osób było na mszy o 12, a ile osób zamiast w kościele, stało przy wejściu, ale co poza tym? Uczy nas pani tego, czego sama nie potrafi? Świetnie. Gratuluję skupienia i opanowania. W nagrodę otrzymuje pani karnego kutasa za chujowe nauczanie!- [1] -
Opinie
Ocena: 1 2 3 4 5 6
Musisz być zalogować by komentować.
Wik Linia koment
Dodany:2012-09-02 10:20:09, Ocena: 6.0
Nie uogólniam, bo trafiłam w swoim życiu na naprawdę świetną katechetkę - uczyła mnie w podstawówce. Emocje? Nie umiem pisać bez nich, poza tym - wystarczy, że sobie przypomnę wszystko i mam ochotę wstać i kogoś uderzyć. Taka już jestem. Nie zrzucam winy, bo tak naprawdę to mój wybór i nie deklaruję się przecież jeszcze jako ateistka. Wszystko w swoim czasie, sama muszę do tego dojść. Więc, jak widzisz - nie zrzucam winy na nikogo, bo nie traktuję tego jako coś złego. Co do obrażania mojej "ukochanej" pani - prawda nie może nikogo obrazić, bo to w dalszym ciągu prawda. Dziękuję za opinię. ; ) Trzymaj się również. :) PS. Coś, co jest bliższe tekstowi pierwszemu dodam, owszem, ale około piątku - zostawiam komputer i jadę się uczyć. ;)
Pilar Linia koment
Dodany:2012-09-02 12:06:57, Ocena: 6.0
Masz rację prawda nie może obrazić:) Prawda w oczy kole tych, którzy się jej bolą - co najwyżej. Wiara, fakt jest w dalej osobie, nie powinna być, ze tak powiem zależna od innych, ale weź tu człowieku bądź mądrym, kiedy (jak to w moim przypadku) siedzisz na religii w gimnazjum a katechetka, siostra zakonna bierze doniczkę i rzuca nią w ucznia, twierdząc, ze to z miłości bożej. Albo wytyka każdemu, że nie było go codziennie w kościele - też w imię bożej. Coś w tym jest, ze najlepsi katecheci są właśnie w podstawówce. Pozdrawiam.

Ocenił/a na: 6
Wik Linia koment
Dodany:2012-09-02 12:11:21, Ocena: 6.0
Widzę, że również miałaś ciekawą katechetkę. :) One z miłości bożej powinny zostać gdzieś zamknięte, odizolowane od reszty społeczeństwa. :)
Pilar Linia koment
Dodany:2012-09-02 12:50:32, Ocena: 6.0
Oj była niezwykle ciekawa. To co działo się na lekcjach, a i w kościele przez trzy lata mojej nauki w gimnazjum wystarczyło by na porządną książkę. Już nie wspomnę, że kolega przez nią wyskoczył przez okno, na szczęście drzewo zamortyzowało upadek.
Wik Linia koment
Dodany:2012-09-02 12:57:47, Ocena: 6.0
Nie wiem czy umiem to sobie wyobrazić. Ta moja nauczycielka krytykowała Owsiaka, bo "on nie jest wcale taki fajny", mówiła też, że nie powinniśmy oglądać programów niezawierających treści religijnych. Bezsens. Jest durna, ale co zrobić. Już się od niej uwolniłam, więc jest okej. ; ) Czyli nie tylko u mnie w szkole są takie sytuacje! Wygląda na to, że moja teoria została potwierdzona! ;)
Pilar Linia koment
Dodany:2012-09-02 13:03:08, Ocena: 6.0
Tak się dzieje w wielu szkołach. Religia jest potrzebna w szkole, ale potrzebni są katecheci, czy też siostry zakonne z prawdziwego zdarzenia, z powołaniem i smykałką. Teraz w moim gimnazjum religii uczy od 6 lat ta sama zakonnica. Było mi ją dane poznać z racji pracy w tej szkole. Jest miła, spokojna, potrafi dotrzeć do młodzieży, a trzeba przyznać, ze ma duży orzech do zgryzienia z racji młodzieży, jaka uczy. Teza, jak najbardziej potwierdzona. Ba powiem więcej to można podporządkować do innych przedmiotów, już odchodząc od religii. Pani od chemii, pan od fizyki, który jako poprawki przyjmował dziewczyny prywatnie bez świadków, przekupstwa itd itp. Można wymieniać do rana, przechodząc przez każdy poziom edukacji, kończąc na studiach.
monikam Linia koment
Dodany:2012-09-02 14:48:23, Ocena: 6.0
,,... otrzymuje pani karnego kutasa za chujowe nauczanie" - przyjmij ode mnie cytat z Twojego komentarza jako mój komentarz dla Ciebie. I to tyle.
oleczka31 Linia koment
Dodany:2012-09-03 12:52:37, Ocena: 6.0
Pamiętaj tylko,że ksiądz żyjący w nieczystości, sam zapłaci za swoje grzechy, katechetka, która tak naprawdę nie kocha ludzi - również. My odpowiemy za swoje grzechy. I tego się trzymaj...

Ocenił/a na: 6
POLUB NAS!
WYDAWCY POLECAJĄ
Zwyczajna łaska
Książka Racheli
Sekret Wesaliusza
 
STRONA GŁÓWNA

MOJE GRANICE
Dodaj/Opublikuj
Wirtualna biblioteczka
Ustawienia
Więcej opcji
KSIĄŻKI
recenzje
premiery, nowości
zapowiedzi wydawnicze
audiobooki
patronaty
rankingi
autorzy
rekomendacje
wyzwania czytelnicze
WIERSZE

OPOWIADANIA

KONKURSY

SPOŁECZNOŚĆ
forum
blogi
zdjęcia
filmy
kalendarz
książki za aktywność
PUBLICYSTYKA
wywiady
eseje
sylwetki twórców
recenzje filmów