Widok Miasta [Fragment 1]
opowiadania >odgłosem wiatru chłodzącego skwar tak niedawnego popołudnia, w świecie nieszczęść i łez przerywanego takimi właśnie chwilami… Zostawmy to teraz.


Stanąłem przed masywnymi, dębowymi drzwiami. Pchnąłem je z trudem: skrzypnięcie, powiew ciepła – otwarły się. Czułem, ze wchodzę w baśniowy, ale i też niebezpieczny świat.


Zatrzymałem się w progu i zajrzałem do środka.


Już wkraczając po raz pierwszy w półmroczne wnętrze Gospody, słabo oświetlane blaskiem, umocowanych na ścianach, kilku pochodni, wiedziałem, że coś się tam wydarzy (lecz któż w to uwierzy?). Było to uczucie irracjonalne, ale niezwykle silne. W kominku, po prawej stronie, przygasał właśnie ogień. Przy dębowych stołach i na dębowych ławach siedziało kilku mężczyzn. Twarze mieli zarośnięte, ponure, spojrzenia przenikające do szpiku kości – dzikie. Na chwilę wszystkie pary oczu zwróciły się w moją stronę, cicho poszeptywano. Poczułem dreszcz niepokoju.


Wszedłem do środka, zamknąłem drzwi i skierowałem się w stronę szynkwasu (był na wprost wejścia).


Oberżysta powitał mnie uśmiechem. Trudno było ten uśmiech określić. Nie wyrażał nic i zarazem wszystko: kłamstwo obok prawdy, radość obok smutku, szczerość obok obłudy. Jedno wiem na pewno: właściciel tego uśmiechu był niski, by nie powiedzieć: był karłem.


- Macie wolny pokój? – Zapytałem.


- Tak, mamy jeden – odrzekł. – I tylko jeden jest. Miasto nie jest zbyt często odwiedzane – dorzucił.


- Wezmę go – zgodziłem się.


Zamówiłem jeszcze kolację; o kontuar brzęknęło kilka monet.


Odwróciłem się, szukając wzrokiem wolnego miejsca. Mężczyźni wrócili do przerwanych rozmów i zajęć; nie zwracali już na mnie uwagi lub tylko udawali, że tego nie robią. Usiadłem przy jednym ze stołów w rogu, skąd miałem dobry widok na całe wnętrze Gospody. Wcześniej rzuciłem z ulgą pod stół swój tobołek i zdjąłem gruby płaszcz.


Chleb i wino dodały mi sił.


Jedząc, rozejrzałem się ponownie.


Tak zaczęła się ta historia – historia poszukiwań i straconych nadziei. Opowieść utkana z faktów i złudzeń. Dziś wiem jedno: gdybym miał wszystko zacząć od początku nie zawahałbym się nawet przez chwilę.


To właśnie tamtego wieczora zobaczyłem ją po raz pierwszy. Pamiętam - wtedy… potem… tak szybko… dziś – jej smutne oczy. Jej długie, czarne włosy (tak cudownie czarne) mieniły się niebieskim odcieniem ( przynajmniej takie wydawały się w tym świetle) Ile mogła mieć lat? Osiemnaście? dziewiętnaście? (czyli jakiś rok, dwa mniej ode mnie). Była piękna. Spojrzała na mnie tylko raz, i to tylko jedno spojrzenie pozostało we mnie na zawsze; to za nim goniłem, chciałem poznać. Wystarczyło. Dziewczyna tak jak nagle się pojawiła, tak samo niespodziewanie zniknęła.


Tymczasem goście powoli opuszczali, w pojedynkę lub grupami, Gospodę. W końcu pozostaliśmy tylko we trzech: ja, Oberżysta i pochylony starzec w pozie znamionującej ciężar życia i doświadczenia przez los. Stary człowiek siedział naprzeciwko mnie ze szklanką wina w wychudłej dłoni, wpatrując się martwym wzrokiem przed siebie. Ogień w kominku ponownie rozbłysł efektownym płomieniem, kiedy właściciel dorzucił drwa. Ile minęło czasu? Straciłem jego poczucie. Przyjemne ciepło wypitego wina i ciepło kominka rozgrzewały; byłem zmęczony i senny.


Z tego stanu umysłowego i fizycznego odrętwienia wyrwał mnie głos Oberżysty:


- Zamykamy!


Starzec zniknął jak cień.


- Chodźmy, przybyszu! – Wskazał ręką – Pokażę ci twój pokój.


Gdzieś w głębi, po lewej stronie, niedaleko od kontuaru znajdowały się ledwo widoczne schody.


- Tędy – prowadził.


Schody były nowe, pachniały świeżym drewnem i zdawało się, że nikt wcześniej po nich nie stąpał; ich wąska przestrzeń ograniczała ruchy.


Szliśmy na górę; mały człowiek przyświecał nam drogę grubą, masywną świecą; byłem sam ze swoimi myślami, zauroczony, z sercem przepełnionym miłością, urzeczony widokiem Dziewczyny (kim była?). Dziewczyna wydawała mi się ideałem. Piękna, tajemnicza, o oczach niczym zwierciadła (jej duszy?), poprzez, które, miałem wrażenie, że ją poznałem. Ale zdawałem sobie też sprawę z tego, że marzenia mogą tak szybko zawładnąć wyobraźnią, okiełznać ją i wywrócić do góry nogami. A jednak dalej wracałem myślami do młodej kobiety. Byłem pewny, że zobaczyłem ją po raz pierwszy w życiu. A jednak prześladowało mnie jakieś irracjonalne (zagadkowe?) wspomnienie: już się gdzieś spotkaliśmy…


- Jesteśmy – rzucił towarzyszący mi mężczyzna, przerywając moje myśli.


Otworzył drzwi i wskazał:


- To tu!


- Dziękuję – powiedziałem, biorąc z jego drżącej - wydawało się w półmroku – ręki klucz.


Wszedłem i zamknąłem za sobą drzwi.


W ciemności znalazłem świece: zabłysło światło.


W pokoju było chłodno. Przy wygasłym palenisku

- [1] [2] [3] [4] -
Opinie
Ocena: 1 2 3 4 5 6
Musisz być zalogować by komentować.
POLUB NAS!
WYDAWCY POLECAJĄ
Zwyczajna łaska
Książka Racheli
Sekret Wesaliusza
 
STRONA GŁÓWNA

MOJE GRANICE
Dodaj/Opublikuj
Wirtualna biblioteczka
Ustawienia
Więcej opcji
KSIĄŻKI
recenzje
premiery, nowości
zapowiedzi wydawnicze
audiobooki
patronaty
rankingi
autorzy
rekomendacje
wyzwania czytelnicze
WIERSZE

OPOWIADANIA

KONKURSY

SPOŁECZNOŚĆ
forum
blogi
zdjęcia
filmy
kalendarz
książki za aktywność
PUBLICYSTYKA
wywiady
eseje
sylwetki twórców
recenzje filmów