Widok Miasta [Fragment 1]
opowiadania >kominka znalazłem zapasy dębowych i sosnowych bali; roznieciłem ogień i zaraz zrobiło się trochę cieplej. Następnie podszedłem do okna i wyjrzałem przez nie – Miasto - cudowny widok w ciemności. Ogniki świateł drgały w wesoły takt melodii zgodnej z moim stanem ducha. Długo, zafascynowany, wpatrywałem się w ten nocny pejzaż. Potem odwróciłem się i podszedłem z kolei do łóżka, zrzuciłem ubranie i znalazłem się w jego przyjemnie miękkim cieple.


Przed snem wróciłem do początku swojej podróży.


Pod wpływem splotu niespodziewanych wydarzeń, o których w tym miejscu nie będę wspominał (bo po prostu tamtej nocy ich nie pamiętałem), zbliżając się do magicznych lat osiemnastu, zostawiłem wszystko, by poznać to, co obce było dotychczas w moim krótkim życiu. Czułem, że poprzez to zrozumiem również samego siebie, uporam się z tym, co mnie prześladowało.


Chciałem odkryć inny, odległy świat: deszcze i śniegi, morza i lądy, mroczną głębię jezior, rwące rzeki, góry i doliny, uspokajającą zieleń drzew, szum wiatru na rozstaju dróg, złociste łany zbóż. Pragnąłem ujrzeć inne, piękniejsze zwierzęta, inne gwiazdy, inny błękit nieba, inny odcień zieleni, innych ludzi. Chciałem zobaczyć słońce z innej perspektywy, inną drogę księżyca, ptaki, które latały wyżej i dalej; dotknąć innej barwy szarości, słowem, inność – to tak niewiele i aż tyle.


Lecz trafiłem tam (tu?) i świat stał się jeszcze mniej zrozumiały.


Podróżowałem samotnie już od dwóch lat. Poznałem wiele miejsc, wielu ludzi, rzeczy, których wcześniej nie znałem…


Wtem… nagle pojawiła się myśl – myśl, która zaważyła na dalszym moim życiu: „Odnalazłem swoje miejsce, tu chcę żyć”.


Potem, długo w nocy, nie mogłem zasnąć. Raz rozpoczęty tok myśli, marzeń nie dawał mi spokoju. Nad ranem sen zmieszał się z jawą; w końcu usnąłem.***Zbudziwszy się, w pierwszej chwilii, pomiędzy snem, a budzącą się powoli świadomością, nie wiedziałem gdzie jestem. Krótki moment rozeznania: „Jestem w Mieście”. Był piękny poranek. Promienie słoneczne wdzierały się przez okno, rozpraszając w świetle dnia wspomnienie Dziewczyny; musiałem zobaczyć ją jeszcze raz.


Wstałem pośpiesznie, umyłem się, ubrałem i zbiegłem schodami na dół, przeskakując po dwa, trzy stopnie naraz. Minąłem bez słowa samotnie pracującego przy kontuarze Oberżystę i wybiegłem z Gospody, słysząc jakby z oddali jego głos: „Dokąd tak biegniesz, młodzieńcze? ” Ulice Miasta świeciły jeszcze pustkami o tak wczesnej porze. Słońce grzało, wiatr rozwiewał jesienne liście, rzucając je tam, gdzie mu się podobało: o szyby okien i witryny sklepów, pojawiające się sporadycznie ludzkie twarze i wygasłe po nocy uliczne latarnie, unosił je ku górze, to znów rzucał o bruk. Na dachach i gzymsach domów usadowiły się kruki i wrony. W bramie mały piesek przyjaźnie merdał ogonem.


W miarę jak posuwałem się w stronę (pchany niewytłumaczalnym instynktem) rynku, ulice powoli zapełniał tłum ludzi: jedni spieszyli do swych kramów, warsztatów lub innych miejsc pracy, drudzy - zdawało się – kręcą się bez wyraźnego celu. Kierując się widoczną z daleka wieżą kościoła, dotarłem do centrum Miasta.


Rynek otoczono z trzech stron kamienicami w większości ze sklepami lub warsztatami na dole, a mieszkaniami na górze, zaś od strony północnej dostępu do niego broniły lśniące w słońcu dwa symbole Miasta – kościół i ratusz. Na targowisku – jak się zorientowałem - skupiało się całe życie gospodarcze, kulturalne, społeczne i polityczne a także towarzyskie Miasta. Tam pobudowano najważniejsze gmachy publiczne, z których najdoskonalszy był kościół, którego wieże miałem już okazję podziwiać wczoraj ze szczytu wzgórza i dzisiaj w drodze na plac targowy. Tam handlowano, zbierano się i organizowano wszystkie uroczystości i święta ważne dla mieszkańców Miasta. Sprzedający wystawiali swoje towary przed sklepami, wprost na ulicy, tak by zapewne można było je dokładniej obejrzeć i zachęcić w ten sposób do kupna. Sprzedawcy szynek, podrobów, polędwic i kiełbas – rzeźnicy zachwalali kawały okrwawionych mięs, ubitych poprzedniego wieczora zwierząt, a równocześnie uważnie śledzili szybujące nad ich głowami drapieżne ptaki, gotowe, w chwili nieuwagi handlarza porwać coś dla swych żarłocznych żołądków. Rzemieślnicy: tkacze, zegarmistrzowie, złotnicy, golarze i inni

- [1] [2] [3] [4] -
Opinie
Ocena: 1 2 3 4 5 6
Musisz być zalogować by komentować.
POLUB NAS!
WYDAWCY POLECAJĄ
Zwyczajna łaska
Książka Racheli
Sekret Wesaliusza
 
STRONA GŁÓWNA

MOJE GRANICE
Dodaj/Opublikuj
Wirtualna biblioteczka
Ustawienia
Więcej opcji
KSIĄŻKI
recenzje
premiery, nowości
zapowiedzi wydawnicze
audiobooki
patronaty
rankingi
autorzy
rekomendacje
wyzwania czytelnicze
WIERSZE

OPOWIADANIA

KONKURSY

SPOŁECZNOŚĆ
forum
blogi
zdjęcia
filmy
kalendarz
książki za aktywność
PUBLICYSTYKA
wywiady
eseje
sylwetki twórców
recenzje filmów