Widok Miasta [Fragment 1]
opowiadania >mistrzowie zawodu pracowali przy szeroko uchylonych oknach. Na rynku wrzał ruch. Zaczynał się normalny, codzienny trud.


Czego tam nie było? Mnogość owoców i warzyw, sukna i jedwabie, chleb i różne wina, zabawki (ale nigdy nie widziałem tam dzieci), ubrania i buty, mięsa, ryby i drób, ozdoby, biżuteria, artykuły korzenne i przyprawy, wyroby ze szkła i ze szlachetnych metali (te błyszczały w południowym słońcu - były jednymi z najpiękniejszych). Handlowano tam wszystkim: delikatesami, artykułami spożywczymi, meblami, porcelaną i zbożem; było też coś dla amatorów staroci.


Na targowisku ciągle przewijał się tłum kupujących i sprzedających. Rozmach i bujność życia zapierały dech w piersiach. Większości z tych rzeczy nigdy wcześniej nie widziałem i nie rozpoznawałem.


Bogactwo tych towarów, wyrafinowane piękno kościoła, ratusza i mieszkań najbogatszych mieszkańców kontrastowały z nędzą, którą napotykałem w drodze na rynek. Bramy mijanych przeze mnie kamienic były usiane żebrakami z wyciągniętymi chudymi dłońmi: młodzi i starzy, kobiety i mężczyźni – wszyscy błagali o datek; litość gościła jednak rzadko.


Rynek był miejscem niezwykle ruchliwym i barwnym. Słychać był rozmowy, przekrzykiwania, nawoływania, żarty, ale też kłótnie, niesnaski, a nawet przed chwilą zdarzyła się bójka.


W pewnym momencie zaczepiła mnie jedna ze sprzedawczyń.


Długa suknia sięgała prawie jej kostek, nieomal przykrywając zakurzone i zabłocone buty. Talię dojrzałej już kobiety przepasywał czerwony fartuch. Brązowe włosy pokryte pasmami siwizny, okrywała zawiązana pod brodą chusta. Zniszczone dłonie gorączkowo macały i podawały w tej samej sekundzie towar, zachwalając go jednocześnie.


- Czego potrzebujesz, młodzieńcze ? – Pytała.


- Niczego – podziękowałem, odchodząc powoli.


- Mam wszystko! I to w najlepszym gatunku! – Krzyczała.


- Ale nie to czego ja potrzebuję – odpowiedziałem w myślach i przyśpieszyłem kroku.


Widząc, że niczego mi nie sprzeda, zajęła się innym klientem.


Jesienne słońce rzucało swój blask.


Następnie skierowałem się w stronę kościoła, by go podziwiać. Przechodząc przez środek rynku, minąłem zabytkową fontannę. Z wieży kościoła i z dachów sąsiednich budynków unosiły się spłoszone czymś ptaki: kruki i wrony – czarne ptaki.


Nigdy takiego nie widziałem – przedtem, ani potem. I nie chodziło tu o jego wygląd, architekturę, lecz o to , że zdawał się żyć.


Pobudowano go do połowy wysokości z kamienia, wyżej z cegły, z masywną wieżą piętrzącą się ku niebu, która tak mnie fascynowała od pierwszego dnia, gdy tam przybyłem. Do minimum ograniczono wykroje otworów okiennych i drzwi, co musiało znacznie zmniejszać dopływ życiodajnego światła do jego wnętrza.


Wchodząc po stopniach, prowadzących do kościoła, powoli zbliżałem się do czarnej i przerażającej mnie czeluści jego wejścia – krok po kroku. Miałem wrażenie, że kościół i Miasto to jedno. Zaczął się odmierzać czas.


Na chwilę zatrzymałem się przy portalu. Po jego bokach wiły się wzdłuż winorośli ku górze dwa węże, splatając się u jego szczytu i tworząc w ten sposób razem jeden łeb w koronie. Nie wiem sam dlaczego, ale pomyślałem: „ Strzegą jakiejś tajemnicy”.


Wchodząc do świątyni, doznawałem nieprzepartego wrażenia wyjątkowości, podziwu i wdzięczności. Chłonąc jego klimat, usłyszałem z tyłu szept:


- Piękny, prawda?


Gdy się odwróciłem nikogo nie było.


W kościele panował nastrój tajemnicy i czegoś, co trudno było opisać. Wszystko tam było jakieś nierealne, obce i nierzeczywiste. Wydawało mi się, że widzę cienie, przemykające wzdłuż ścian ciemne, ponure postaci, że jestem obserwowany. Słyszałem pracujących rzemieślników, stukot młotków, dźwięk pił. Kościół powstawał na moich oczach, we mnie; rozchodził się zapach wonnych kadzideł…

- [1] [2] [3] [4] -
Opinie
Ocena: 1 2 3 4 5 6
Musisz być zalogować by komentować.
POLUB NAS!
WYDAWCY POLECAJĄ
Zwyczajna łaska
Książka Racheli
Sekret Wesaliusza
 
STRONA GŁÓWNA

MOJE GRANICE
Dodaj/Opublikuj
Wirtualna biblioteczka
Ustawienia
Więcej opcji
KSIĄŻKI
recenzje
premiery, nowości
zapowiedzi wydawnicze
audiobooki
patronaty
rankingi
autorzy
rekomendacje
wyzwania czytelnicze
WIERSZE

OPOWIADANIA

KONKURSY

SPOŁECZNOŚĆ
forum
blogi
zdjęcia
filmy
kalendarz
książki za aktywność
PUBLICYSTYKA
wywiady
eseje
sylwetki twórców
recenzje filmów