wiejskie pamiętniki - wspomnienie zimy
opowiadania >, przy oszczędnym paleniu może starczy na kilka godzin . Wchodząc do mojego drewnianego królestwa , muszę pamiętać , aby pochylić głowę , żeby nie uderzyć nią o niskie wejście – patent mojego ukochanego dziadka. Szybko odstawiam skrzynkę z drewnem pod piec , w przelocie sprawdzając , czy wiadro z wodą stojące zazwyczaj obok kuchni jest pełne i czy woda w nim nie jest jedną wielką kostką lodu. Na całe szczęście nie jest tak źle , jakieś resztki wody smętnie pływają po dnie wiadra. Modle się w duchu , aby starczyło na dwie czarne herbaty , bo nie uśmiecha mi się wyciąganie wody wiadrem ze studni , na dodatek w taki ziąb. Po za tym nie wypada wyręczać mężczyzn z ich pracy , nie miałabym po tym czystego sumienia , gdyby mój mężczyzna znowu mi zarzucił , że z taką pracą trzeba było poczekać na niego . Na wsi , każdy chłop chce być użyteczny , a my nigdy nie dajemy im okazji do wykazania się – panowie do dzieła , wasza kolej……

Po tej filozoficznej ripoście wyłowiłam resztki wody metalowym obitym kubkiem pamiętającym lata pięćdziesiąte, kiedy mieszkali tu moi dziadkowie , to się nazywa niezniszczalny sprzęt kuchenny, takie cacka można przekazywać swoim dziecią. Nastawiam super nowoczesny sprzęt , tj. czajnik bezprzewodowy , cudownie czerwony jak gaśnica przeciwpożarowa i z niecierpliwością czekałam na pierwsze podmuchy pary jakie z siebie wypuści. Przygotowałam prawie wszystko, wisienką na stole miał zostać mój super kubek z reprodukcją Van Gogha . Obrzucam spojrzeniem cały stół , coś zgrzyta w mojej koncepcji , czy własnie tak ma wyglądać moje idealne wiejskie śniadanie , cokolwiek to ma znaczyć. Przez moment mam naprawdę wielki dylemat , a może wziąć tę fikuśną porcelanową filiżankę . Dostałam ją niedawno od mamy , ale za żadne skarby nie mogę nawet wsunąć palca w jej uchwyt , nie ryzykując przy tym złamania palca , a picie herbaty po angielsku , z odsuniętym palcem na bok teraz jakoś mi się nie uśmiecha. Po zastanowieniu rezygnuję z filiżanki , przynajmniej , nie muszę się martwić , że ją stłukę przy myciu , jeden problem z głowy. No więc ,moje idealne śniadania jest w fazie kulminacji , kiedy woda się gotuje , wrzucam okrągłe krążki herbaty , bo nic lepszego nie mam pod ręką , całość sytuacji ratuje moja nieśmiertelna i ubóstwiana cytryna , którą można uratować nawet brak cukru w herbacie. Wypełniam mój kubek i przezroczystą szklankę mego chłopa i kombinuję jak stworzyć resztę kompozycji. Najtrudniejsze podobno za mną , wyciągam z worka foliowego, gotowe kawałki chleba , całe szczęści , że nikt nie zmusza mnie do jego pokrojenia , bo to mogłaby być niezła skucha. No tak , chlebek a la wiejski ląduje na szarawym wiekowym dużym talerzu , pamiętającym chyba czasy drugiej wojny i tak wybrałam ten najmniej oszczerbiony. Teraz szybki hokus – pokus z własnoręcznie krojonymi , grubymi plastrami szynki . Znowu obrzucam spojrzeniem stół , trochę blado i nijako , bardziej po wiejsku , czy po spartańsku, zostawiam ten dylemat potomnym. Wygrzebuje wszystkie możliwe produkty z kredensu kuchennego , z których muszę wyczarować coś naprawdę zwalającego z nóg. Na drugim , cudownie ocalałym talerzu ląduje obozowo – kolonialny miszmasz : kawałki żółtego sera , ogórki ze słoika . No i na koniec oczywiście musi być coś słodkiego , resztki truskawkowych konfitur ze słoika podane w małej miseczce. Śniadanie mistrzów to , to nie jest , ale jak patrzę przez okno kuchenne na otaczający mnie krajobraz , piękny choć zmrożony na kość , momentalnie przenoszę wzrok na parującą herbatę i pływającą na jej powierzchni cytrynę , która przypomina mi teraz małą baletnicę wywijającą piruety na tafli parującego jeziora, od razu jestem wilczo głodna.


Czekam jeszcze , chwilkę na pierwsze odgłosy z pokoju obok , mój książę już się budzi . Siedząc przy stole, który stoi blisko drzwi , spoglądam na jego zaspaną twarz , sterczące na boki , ciemne zmierzwione włosy , to na sercu od razu robi mi się ciepło. Daję mu chwilę dla siebie , odruchowo przenosząc wzrok na odmarznięte już okno i wiem , że ten dzień będzie na pewno cudowny.


- [1] [2] -
Opinie
Ocena: 1 2 3 4 5 6
Musisz być zalogować by komentować.
Pilar Linia koment
Dodany:2012-03-30 13:27:08, Ocena: Brak oceny
Wstrzymuję się od oceny. Przecinki stawiamy bezpośrednio po słowie - nie udzielamy ich przed tą czynnością spacją. Posprawdzaj ogonki i literówki:) Wtedy wpadnę z ocenką, na jaką tekst zasługuje już teraz, pomijając powyższe błędy :)
POLUB NAS!
WYDAWCY POLECAJĄ
Zwyczajna łaska
Książka Racheli
Sekret Wesaliusza
 
STRONA GŁÓWNA

MOJE GRANICE
Dodaj/Opublikuj
Wirtualna biblioteczka
Ustawienia
Więcej opcji
KSIĄŻKI
recenzje
premiery, nowości
zapowiedzi wydawnicze
audiobooki
patronaty
rankingi
autorzy
rekomendacje
wyzwania czytelnicze
WIERSZE

OPOWIADANIA

KONKURSY

SPOŁECZNOŚĆ
forum
blogi
zdjęcia
filmy
kalendarz
książki za aktywność
PUBLICYSTYKA
wywiady
eseje
sylwetki twórców
recenzje filmów