Wprowadzenie, spis treści, część pierwsza
opowiadania >tamtej pory odpadają skrzydła, gdy za długo latają. I nie ma mowy o raju, do którego by można zabierać te dziwne stworzenia, gdy stają się niewidzialne. Żałujemy, że wzgardziliśmy Ziemią. Teraz od nowa musimy rywalizować o stare miejsce w przestworzach, które pod naszą nieobecność przywłaszczyły sobie inne ptaki. Najgorsze, że wśród nas pojawili się zdrajcy, którzy ujawnili metody kosmitów, a te błyskawicznie zmonopolizowały najwredniejsze z ptaszysk i śmieją się teraz, na nasze protesty odpowiadając bezczelnie „ku-ku, ku-ku”. Wyobrażacie sobie? Ale historia. Podejrzewam, że wszystko, co powiedział to były wierutne kłamstwa, chociaż prawdopodobieństwo prawdy jest dokładnie takie samo i wynosi pięćdziesiąt procent, plus-minus jeden procent marginesu dla niedopowiedzeń, biorąc pod uwagę, że nie mam zielonego pojęcia, o czym mówił, bo nie znam przecież języka wróbli. Jednak pożegnalny gest tej opierzonej bestii był tyleż uniwersalny, co chamski. Nie wiem, czy i jaką odgrywał rolę w ptasiej kulturze ten proces fizjologiczny, który, pojmowany w zaistniałych okolicznościach po ludzku, był obrazą, może nieświadomą, ale zawsze bolesną w swej głębokiej symbolice. I ja zapragnąłem przemówić do wróbelka ponad barierą językową, uświadamiając mu gołymi rękami, że ludzie nie są gorsi od ptactwa ani innych zwierząt, i że wcale mu nie zazdroszczę, że może sobie odlecieć, gdzie i kiedy chce. Cała tragedia polegała na tym, że ptasie fekalia uczyniły prowincjonalny parapet mityczną krawędzią, na której stanęło życie biedronki piszącej swą historię wśród głupio-zielonej dżungli trawnika, trzydzieści dwa cale poniżej poziomu okna.


Wspomnienie 1


Uliczki i rynek starego krakowskiego miasta zachęcają do włóczenia się, pełne cudzoziemców, artystów, zabytków, witryn, imprez, pięknych kobiet…


Zauroczony piękną Mari, urodziwą czternastoletnią Cyganką, świadomy jej niedostępności spotykał się z nią dla samej przyjemności kilku chwil w jej urzekającym towarzystwie kosztujących solidną jałmużnę. Chłonąc barwy i muzykę magicznego otoczenia szukał w jego masie swej młodocianej wprawnie żebrzącej uwodzicielki i spytał o nią kobiety praktykujące ten sam cygański fach w bramie kościoła. Jedna z nich, drobna, o ostrych rysach twarzy, wyglądająca na kobitę z temperamentem mówi, że małolata robi go w buca, jak to Romowie, że ona sama jest Rumunką, a kiedyś związała się z polskim Cyganem i musiała na niego zarabiać, teraz sama wychowuje trójkę dzieci, bo on wyjechał do Anglii i nie ma go od dwóch lat, pokazuje recepty na leki dla dzieciaka, prosi o pomoc, bo zauważyła, że zawsze coś od niego dostawała, gdy wchodził do kościoła. Na pierwszy rzut oka nie jest standardową dupą, widać, że dużo przeżyła, że na pewno jest troszkę starsza, ale to i charakter tylko dodaje jej kobiecości, tak jak to, że jest matką. Mój przyjaciel uwielbia dzieciaki. Kasia od razu poszła do niego na ręce. Teraz od pana nie pójdzie, będzie płakać. Kasandra ciągle pyta „czo to?” wskazując malutkim paluszkiem i błyszcząc czarnymi oczkami. A usłyszawszy odpowiedź upewnia się „tak?”.


Kasandra biega po placu, goni gołębie, tapla się w fontannie, gdy kobieta woła ją papierosowym głosem.


Wspomnienie 2


Kasandra dostała misia, a Rumunka pieniądze.


Idą na zakupy dla dwuipółrocznej Patrycji, która Kasia ma na drugie. Patryk, jej brat bliźniak, jest chory, Bobas ma na imię Konstantin i jest dwa lata starszy, obaj chodzą do przedszkola, za które trzeba płacić. Ile pan ma lat? Dwadzieścia. To pan jeszcze młodziutki. Pasuje panu dziecko na ręku, jeszcze tylko dobrą kobitę. Ja dwadzieścia pięć. I już trójka dzieci.


W sklepie zauroczył go profil klęczącej kobiety, jej czarnooka twarz rozpromieniona radością wybierania zakupu, kształt nosa, ust, długie, czarne włosy, gdy siedziała na piętach sięgały podłogi, a on dostrzegał jej boskie kształty zamknięte w opiętych dżinsach, śniada cera szyi i odsłoniętych ramion. Zmarnowana matka trójki dzieci stała się nie tylko ważniejsza, ale i bardziej kusząca od kwitnącej czternastki. Może przejdziemy na „Ty”. Toxe. Lacrima, czyli łza. Zdrobnienie od Lácrimioára.


Wspomnienie 3


Pierwsze lody nie zostały przełamane, roztopiło je uczucie, które po kilku wspólnych obiadach i ewentualnych zakupach kończących się odprowadzaniem na tramwaj objawiło się nieśmiałą propozycją postarania się o zamieszkanie razem, gdyż nie ma zamiaru żyć w niepewności, czy Mirek, który cygańskim obyczajem siłą wziął ją sobie za „żonę” nie postanowi upomnieć się o dzieci lub o nią.


Kasandra, piękne i żywiołowe dziecko urzekające przechodniów, klientów restauracji, nawet policjantów, którzy rozganiają żebraków. Pierwszy raz wypowiedziała jego imię ni stąd ni zowąd, z łamanym uśmieszkiem. On ku złości Lacrimy, potrafi obudzić jej kapryśną córkę, żeby tylko się z nią pobawić. W drodze na przystanek zatrzymują się pod każdymi drzwiami z domofonem, Kasandra naciska wszystkie guziki i uciekają. Raz bawili się z pieskiem, który komuś uciekł i Kasia wytargała go za kłaki, bo chciała go sobie wziąć. I tym podobne krople nieba.


Wspomnienie 4

Pierwsze spięcie z rodzicami, którym troska i zdrowy rozsądek każą zerwać tą znajomość. Trzeba odłożyć wynajęcie mieszkania, a czas powrotu Mirka się zbliża. Od tej chwili jest rozdarty, a ich wspólne życie o krok spóźnione, ograniczone zaufanie rodzi kłamstwa i pochopne decyzje, a te - same kłopoty.


Pierwszy pocałunek - jak w filmie - rzekomo miał coś na ustach i ciach. Trochę się przestraszył. Rozpuściła włosy w restauracji, gdy je poprawiała dostrzegł posągowe biodra i wcięcie w talii. Od tego dnia ich nogi i ręce zaczęły się spotykać pod stolikami.


Wrócił. Chce z nią być. Najpierw po dobroci, potem bierze ją siłą. Domyśla się, że kogoś ma. Ona otwarcie mówi o tym, że musi z nim spać, póki nie będzie miała własnego miejsca, bo mieszkanie jest jego. Mówi, że będzie zmuszona do niego wrócić ze względu na dzieci, choć naprawdę tego nie chce. On powinien z tym skończyć ze względu na rodzinę, ale też tego nie chce, nie wie czy to miłość czy ambicja posiadania idealnej kobiety, ale nie chce wypuścić z rąk tej szansy.


Wspomnienie 5


Tramwaj. Kasowanie sto razy tego samego biletu i ciągłe wiercenie się, ale i gwarantowane miejsce siedzące to uroki podróży z Kasandrą. Ma dwupalczastą rękawiczkę z misiem. Robi papa całą rączką. On, rewelacyjny w roli niańki bierze malutką rączkę i robi papa kciukiem, który jest łapka miśka, a jego księżniczka bardzo ekspresyjnie wyraża radość. Beata, poznana międzyczasie przyjaciółka Lacrimy, tłumaczy niezrozumiałe prośby o rysowanie na zaparowanej szybie serduszek. Rysuje serduszko, a Kasica rozmazuje zanosząc się śmiechem. Koniec zabawy? Nic z tego. Szybę można zaparować chuchnięciem. Gdy kaprysi on wymyśla jakiś argument,

Opinie
Ocena: 1 2 3 4 5 6
Musisz być zalogować by komentować.
POLUB NAS!
WYDAWCY POLECAJĄ
Zwyczajna łaska
Książka Racheli
Sekret Wesaliusza
 
STRONA GŁÓWNA

MOJE GRANICE
Dodaj/Opublikuj
Wirtualna biblioteczka
Ustawienia
Więcej opcji
KSIĄŻKI
recenzje
premiery, nowości
zapowiedzi wydawnicze
audiobooki
patronaty
rankingi
autorzy
rekomendacje
wyzwania czytelnicze
WIERSZE

OPOWIADANIA

KONKURSY

SPOŁECZNOŚĆ
forum
blogi
zdjęcia
filmy
kalendarz
książki za aktywność
PUBLICYSTYKA
wywiady
eseje
sylwetki twórców
recenzje filmów