Wprowadzenie, spis treści, część pierwsza
opowiadania >musi ją opuścić. Wychodzi z siebie ku sobie. Już się nie cofnie. Trudno, zresztą i tak zdjęcia camera obscura wychodziły poruszone i rejestrowały halucynacje, co utrudniało odczytanie sensu. Przeczuwa, że sens krył się właśnie w ruchu i wizji, ale u pisarzy wszystko kryje się w słowach. Gesmo chce żyć pełnią życia. Jeśli żyć na całego, to tylko w Rio. Szkoda, że nie ma aparatu. Poeta pisze, że Chrystus czuwający nad miastem umiera na AIDS. Stygmatyk wie zatem, że jest nosicielem. Gesmo – zły postanawia w końcu odpowiedzieć na bezskuteczne dotąd napomnienia alter – Gesmo i rozdaje swe upojne bogactwo. Z kolei dobry Gesmo – wdowi grosz – przynoszący tylko straty – rozpostarłszy swe chrystusowe ramiona nad miastem rzuca się weń zrezygnowany, by oddać się agonalnej orgii. Wystrzał z lufy wymierzonej w twarz bezdomnej dziewczynki rozpryskuje się zorzą sztucznych ogni i odbija echem niekończących się rytmów samby. Wśród drgania pośladków i piersi tancerek pluje krwią i strzela spermą płodząc skażone dziecię wielkiej nierządnicy. Połknąwszy samobójczą dawkę halucynacji unosi się nad swym ciałem, lecz nie ma żadnej wizji, czuje jedynie mdły smutek i nieustępliwą pustkę, którą dzieli się z nadlatującym właśnie z naprzeciwka alter – Gesmo spoglądającym z żalem na Rio, którego uroki należały do niego zanim oddał się daremnie w niewolę jego brudnym zaułkom. Zderzenie tych meteorów opada na miasto rojem świecących łez. Zjednoczony i rozczarowany postanawia zresetować system. Płód wcale nie czuje, że się rodzi na nowo. Raczej od nowa i odziedziczy wszystko, co było. Mówią, że trening czyni mistrza, lecz z talentem trzeba się urodzić. Mówią, że człowieka kształtuje otoczenie – tutaj środowisko jest dziedziczne. Bieda, HIV, kurestwo, przemoc, paradoks przedmieścia, gdzie gangsterzy pomagają biednym a policjanci zabijają dzieci, dziedziczna metafora. Gesmo odkreśla to wszystko grubą krechą marginesu. Po jego odcięciu lekarskim skalpelem zostanie miejsca jedynie na gwałt narodzin albo profilaktyczną aborcję. Płód jest szczęśliwy, dobrze mu w miejscu, którego wszyscy tak pożądają. Woli zginąć w walce z penisem – smokiem, który chce go wydrzeć wielkiej macicy niż z zewnątrz ujrzeć sromotę nierządnicy oczami, które otworzą mu, by po chwili zakryć przed nimi prawdę. Odnajduje pełnię człowieczeństwa w krzyku noworodka. Gesmo – noworodek – człowiek krzyczy wyrwany z macicy złej nocy przez swego anioła stróża.


Śniło mi się, że pieprzyłem diwę o skali głosu pozwalającej rozbijać szkło. Głębiej, szybciej, pełniej, głośniej. Im lepiej – tym wyżej. Aż się spuściłem i wszystkie okna, szklanki, lustra, wszystko szlag trafił. Uwolniwszy się z gipsowej skorupy wsadzam łeb pod wodę. Wdech – wydech. Wdech – wydech. Tego nie uczą w szkole. Plus – minus. Do góry – w dół. Rytmiczny taniec przeciwności. Pulsująca harmonia. Syzyfowa praca. Co zrobi Syzyf, gdy jeden ze stoków zmienimy w płaskowyż? W punkcie zerowym szczytu dotychczasowej góry powinien groteskowo oprzeć się w geście upragnionego odpoczynku o swój kamień, spychając go z powrotem w dół. Cały dramat jednak w tym, że człowiek – kamień sam rzuca się powrotnie i bezpowrotnie w swój wir. Wyciągam korek i podnoszę twarz. Nagli mnie czerwone światełko nad lustrem teatralnej garderoby. Pulsujące. Czy anomalie są cykliczne? Pulsująca anomalia – moja cycata diwa oraz jej przyklejane łzy i prawdziwe rzęsy, ośmiooktawowa skala melancholii.


Wspomnienie 8


Telefon. Beata. Mówi, że Cykni, bo tak mówili na nią wszyscy oprócz niego, chce z nim rozmawiać. Dzwoni do niej bez zastanowienia. Nie ma dzieci. Są w domu dziecka do wyjaśnienia całej sprawy. Zaprasza go do mieszkania, z którego rzekomo wynieśli się Robert i jej siostra, a ona z Beatą doprowadziły ten burdel do względnego porządku.


W drodze zastanawiał się jak się wytłumaczyć z zerwania kontaktu. Wita go pocałunkiem i bierze za rękę. Od tej chwili zaczyna się właściwa historia miłości.


Aklimatyzacja w norze Jurka zazdrosnego o trzy młode kobiety. Między wierszami organizacyjnych rozmów niecierpliwe oznajmienie, że chce się z nim przespać. Całowali się i pieścili tak intensywnie, że z trudem się od siebie odrywali, gdy ktoś wchodził. Pytała go retorycznie, co on jej robi, że zaraz od tego oszaleje. W intymnym kontakcie okazało się, że ma boskie ciało. Gdy urządziła mu pokaz tańca i gibkości oraz strzelania jej kręgów szyjnych przy rozgrzewce, odezwała się samcza chęć posiadania i budzenia zazdrości, postanowił, że skoro trafiło się ślepej kurze ziarnko, nie wypuści takiego skarbu z rąk. Spali w pięcioro, bo Robert wrócił do Mondrucy. Zaczęła się do niego dobierać, ale speszył się oszołomiony nieogolonym łonem dwudziestopięciolatki, nie dowierzał delikatności śniadej skóry oblekającej ciało filigranowej modelki z odstającą zniewalająco pupą. Nad ranem to on rozpoczął zaloty. Do dziś ma lukę w pamięci, co do złożenia nasienia w jej płodnym łonie. Rano znów potrzebował czasu, którego nie przyspieszyły zabiegi chodzącej po pokoju nago. Nie zdążyli zanim wróciła reszta lokatorów. Udali się zrobić pranie. Ona zaczęła myć włosy nad zlewem. Długie czarne włosy. Cała ociekała wodą i pianą. W pękniętym i zachlapanym lustrze ujrzał spełniające się w tej scenie jak z hiszpańskiego filmu marzenie. Przez chwilę miał przeczucie, że nie uda mu się tego utrzymać, ale chociaż tą chwilą się nacieszy. Zaskoczył ją od tyłu, robili to na stojąco, a on zapewniał się w myślach, że to prawda. Ona ma już dość, bo ma obniżoną szyjkę macicy i wystarczy jej tylko troszkę, zwłaszcza, że dawno już nic, a młodszy chłopak ją strasznie podnieca, w dodatku go kocha, a to pomaga. Ale jak nie uda się szybciutko to zaczyna boleć. Dlatego on kończył z użyciem ich dłoni. Zdyszany spojrzał w lustro z dumą, że skończyła przed nim. Odgarnął spocone włosy z czoła i oczu. Stwierdziła z podnieceniem, że podoba jej się to spojrzenie, które określiła, jako agresywne.


Spędzali czas jak na parę zakochanych przystało, wspólne spacery, wspólne zmartwienia, wspólne ciało. Co jakiś czas musiał wyjeżdżać do rodzinnego domu. Zawsze żegnała go łzami. C.D.N....


Opinie
Ocena: 1 2 3 4 5 6
Musisz być zalogować by komentować.
POLUB NAS!
WYDAWCY POLECAJĄ
Zwyczajna łaska
Książka Racheli
Sekret Wesaliusza
 
STRONA GŁÓWNA

MOJE GRANICE
Dodaj/Opublikuj
Wirtualna biblioteczka
Ustawienia
Więcej opcji
KSIĄŻKI
recenzje
premiery, nowości
zapowiedzi wydawnicze
audiobooki
patronaty
rankingi
autorzy
rekomendacje
wyzwania czytelnicze
WIERSZE

OPOWIADANIA

KONKURSY

SPOŁECZNOŚĆ
forum
blogi
zdjęcia
filmy
kalendarz
książki za aktywność
PUBLICYSTYKA
wywiady
eseje
sylwetki twórców
recenzje filmów