Wspomnienia matki
opowiadania >Jeszcze kilka słów o Johnym i kruchej postaci na tle białej ściany, która wprawia o drżenie skroni nawet teraz po trzydziestu latach.
Czytaliśmy w dzieciństwie z Hope wiele listów matki. Jak to z czytaniem kiedy ma się siedem potem dziewięć i dwanaście lat z każdym rokiem słowa zmieniały się w przedziwne słowne konstelacje. Nieznane odległe światy i światki zbyt dalekie.


Hope ! Jim!  tam nie sięgniecie. Nie. Zabierzcie krzesła, wyjdźcie na nie, wzbijcie się na palcach. Spróbujcie być dorośli. Zrozumieć świat o dzikich rysach.


Mimo prób stare listy każdego roku były listami nowymi, z zapachem papieru wprost spod ręki, atramentem jeszcze mokrym i plamą kawy gdzieś w górnym rogu. Pachniało w pokoju. W całym domu unosił się zapach mocnej i pewnej kobiety. Tak naprawdę dopiero w wieku osiemnastu lat zaczęły mieć ten pełny wymiar i smak listów miłosnych, chowanych dokładnie na dnie szafy pod stertą białych serwetkowych cudeniek. I ten smak mnie poruszył. Pierwszy smak o którym śniłem z wypiekami na twarzy wciśniętej w poduszke, o którym rozprawiałem podczas lekcji, który przeklinałem i który kochałem. Tak kochalem.


Któregoś dnia znaleźliśmy mały kwiat zupełnie płaski i gładki. Diabli nadali to domowe odkrycie. Pamiętam długo przed matka nosiła go w książce, potem w portfelu. Zawsze z uśmiechem, z tym błyskiem gdzieś w oku, który drażnił i zachwycał, rodził nienawiść i miłość. Wspólczucie. Aż nadszedł dzień w którym znikł. Przypuszcam że to ojciec. Śmieć ? - to nie tak.  Ojciec zawsze był ważny. I ważna była matka. Johny był ważny - potem. Po śmierci.


Długo siedziała kołysząc stare kości w wiklinowym fotelu obłożona książkami wygladała jak bohaterka romansu,. Była nią. Jedyną i główną, ale my ją kochaliśmy. Naprawdę. Bo matka. I Johnego wybaczyliśmy. Siedziała tak przez cztery dni, potem kolejne cztery. Wydrążyła już fotelem całą wieczność w twardym parkiecie, ale nie wiedzieć czemu dom nie podupadł w żdnym razie na zdrowiu. Tylko ona z czasem umarła po cichu jak ćma.


Po trzydziestu latach boję się przekroczyć próg, zachłysnąć się domem, zapachem.
Boję się uściąść w fotelu który wciąż tkwi pod oknem na tle białej ściany.
Grzbietów książek, kurzu na półkach, uschłego kwiatu na parapecie nie dotknę nigdy.


I ten zapach miłości, kawy, atramentu. Pełno w szafach mojego przekleństwa.


- [1] -
Opinie
Ocena: 1 2 3 4 5 6
Musisz być zalogować by komentować.
pierep94 Linia koment
Dodany:2009-05-26 11:09:30, Ocena: 5.0
Ślicznie... Te porównania i opisy... Majstersztyk :)
POLUB NAS!
WYDAWCY POLECAJĄ
Zwyczajna łaska
Książka Racheli
Sekret Wesaliusza
 
STRONA GŁÓWNA

MOJE GRANICE
Dodaj/Opublikuj
Wirtualna biblioteczka
Ustawienia
Więcej opcji
KSIĄŻKI
recenzje
premiery, nowości
zapowiedzi wydawnicze
audiobooki
patronaty
rankingi
autorzy
rekomendacje
wyzwania czytelnicze
WIERSZE

OPOWIADANIA

KONKURSY

SPOŁECZNOŚĆ
forum
blogi
zdjęcia
filmy
kalendarz
książki za aktywność
PUBLICYSTYKA
wywiady
eseje
sylwetki twórców
recenzje filmów