Z LITERATURĄ NA TY
opowiadania >1995 r. Od samego poranka jak zwykle gdy włączyłam ALANA 68, nacisnęłam przycisk skanera, aby sprawdzić gdzie kto z kim rozmawia. Mój skaner zatrzymał się na 24 kanale tam nadchnęłam się na rozmawiających z sobą dwóch chłopaków o tym samym imieniu. Pierwszy z nich Marcin, był moim kolegą jak i zarazem sąsiadem na cb z tej samej dzielnicy co ja. Na radyjku wołano na niego po ksywce Pinky, drugi Marcin był jego serdecznym kumplem o pseudonimie Docent. Chciałam swojego sąsiada powitać, próbując ,wbreakować się. Rozmówca z mojej dzielnicy miał tą do siebie skłonność, iż jak nacisnął nośną w mikrofonie, to potrafił wygłaszać swój gigantyczny monolog do dorwanego przez siebie słuchacza 15- 30 minut bez przerwy. Z reguły tutaj młodzież bardzo chętnie czytała dużo różnych dowcipów na kanałach, a zakochane w sobie pary czytały sobie wzajemnie romantyczną poezję. Bardzo lubiłam podsłuchiwać tych czytających wiersze. Marzyłam nawet o samodzielnym pisaniu jakiś wierszydeł w przyszłości, zawsze to ogromnie pociągało mnie. Niestety jak się spodziewałam nie udało mi się wciąć między słowem jednego a drugiego Marcina. Ogromnie wkurzyłam się na tego sąsiedniego kumpla. „Nawijał, nawijał makaron na uszy „ tamtemu. Za oknem zima, pochmurno, panowała śnieżna zawierucha nudziłam się jak przysłowiowy mops. A ten zamiast na moment swój palec zdjąć z przycisku w mikrofonie… jeszcze użala się nad samym sobą i na wszystko narzeka! Pomyślałam. Chyba nie doczekam się końca „maratonu monologowego” Pinky-ego? Gdzie indziej było cicho, na 11 kanale od czasu do czasu odzywali się do siebie półsłówkiem kierowcy z MPK, kursujący autobusami bądź trolejbusami. Każdy z nich śpieszył się przed siebie mknąc albo nie miał czasu na dłuższe gadanie ze mną, ponieważ musiał sprzedawać bilety, lub je sprawdzać… Nie zawsze był obecny w środku pojazdu kontroler. W tym przypadku wypadło, iż był na zwolnieniu lekarskim. Nie wiedziałam co z sobą począć, czytanie książki nieco przejadło mi się. Chciałam jakoś sobie urozmaicić resztę czasu dnia powszedniego. Niestety Pinky gadał, gadał… Hm. Otworzyłam środkową szufladę z lewej strony biurka, sięgnęłam po długopis i kartkę papieru. Pogłośniłam cb-radio i wtopiłam się we wzajemną rozmowę między dwoma Marcinami. Co usłyszałam na eterze, przelewałam na papier, starając się przetworzyć Ich pogawędkę w zręczny rym. Pisałam, pisałam rozmowa dobiegała końca. Nareszcie nastała zupełna cisza chwilowa na 24 kanale. Złapałam instynktownie za mikrofon i błyskawicznie nacisnęłam nośną.

- Cześć wam!!! Bez zastanowienia teraz ja nie dopuszczałam nikogo z nich do słowa. Z zapisanej do maksimum rachunkowej kartki papieru, zaczęłam czytać to, co mi wyszło podczas ostatnich minut. Chciałam się pomścić na Pinky-im, za to iż zapatrzony jest tylko w samego siebie i myśli wyłącznie o tym, aby skupić wszystkich szczególną uwagę na sobie. Tak dam jemu niezłą nauczkę w ten sposób, myślałam w duchu czytając swoje pierwsze w życiu dzieło poetyckie. Jak skończę to czytać, wtedy będzie mi obojętne, czy zechce on ze mną rozmawiać i ten jego koleżka, czy nie. Starałam się wczytać w to jak najlepiej precyzyjnie z prawdziwą dykcją recytatorską, co być może nie wyszło mi jeszcze tak doskonale pod każdym względem:PT: MILLENIUM .


Mówi Marcin do Marcina,

że bez wiosny, lata trudno wytrzymać.

Za oknem nadchodzi prawdziwa, astronomiczna zima,

na dworze padają białe, delikatne śniegu płatki,

które zachęcają do lepienia bałwana wszystkie dzieciaki.


Na wspólne rzucanie się śnieżkami,

i na wesołą jazdę sankami.

Marcin pociesza smutnego Marcina,

wówczas jemu przypomina,

iż zimowa pora to również bardzo piękna chwila.


Najpierw MIKOŁAJKI- 6 grudnia,

później zaczynają się święta,

któreś tam z kolei DRUGIEGO TYSIĄCLECIA-

24 grudnia WIGILIA BOŻEGO NARODZENIA.


Po raz dwutysięczny będzie niedługo PASTORAŁEK granie,

kolejne przy WIGILIJNYM STOLE,

OPŁATKIEM BIAŁYM się łamanie,

ŻYCZEŃ sobie wzajemne składanie,

oraz KOLĘD wspólne rodzinne śpiewanie.


A po nich u progu

początek XXI WIEKU,

31 grudnia- od samego SYLWESTRA,

KARNAWAŁU PEŁNIA!!!

Do białego rana,

NOWOROCZNE POWINSZOWANIA i TANECZNE SZALEŃSTWA!!!


I następny być może LEPSZY od starego 2000…

NOWY ROK do przeżycia.

To właśnie MILLENIUM do nas się zbliża,

chociaż na dworze mróz tęgi ściska,

jednak ma w sobie pewien CZAR UROKU i ZIMA!!!

Zapewnia i przekonuje Marcin w rozmowie zmartwionego Marcina.


Po przeczytaniu wiersza zadedykowanego kolegom, nastała znów chwilowa cisza. Bohaterowie wierszydła byli pod tak wielkim wrażeniem, że im nagle mowę odebrało i w klatkach piersiowych dech zaparło Pinky-emu i Docentowi. –Skąd to wytrzasnęłaś?! Zapytał mój sąsiad. Nie namyślając się od razu powiedziałam im wprost całą prawdę. –Próbowałam przez bardzo długi czas dobić się do was obu, żeby się z wami przywitać, ale Marcin ten ode mnie , jak dorwie się do mikrofonu, to jak pszczoła do miodu. Nie wie kiedy przerwać ten „gigant-monolog”, aż końcówka jego anteny cb rozgrzeje się do czerwoności. Musiałam jakoś to wykorzystać w pożyteczny sposób!

Cała nasza trójka była całkiem nieświadoma tego, iż przysłuchiwał się bardzo uważnie mojemu wierszowi ktoś, kogo jeszcze nie miałam przyjemności wcześniej poznać. Dzięki temu zgorzkniałość znikła jak ręką odjął w mgnieniu oka u Pindy-ego. Wtem wciął się do nas Norbert. Jak jeden tak i drugi Marcin po zamianie paru słów ze mną i nowym rozmówcą zaraz ulotnili się niczym kamfora w powietrzu. Pozostał ze mną tylko na tym samym kanale on. Po bliższym poznaniu jego, dowiedziałam się, iż interesuje się głównie muzyką klasyczną (uwielbia jej słuchać), Chopina, Czajkowskiego, Mozarta, Betovena i innych kompozytorów średniowiecznej epoki. Osobiście nie znoszę tego typu muzyki, no może z wyjątkiem np. słynnych walców Straussa ojca i syna? Nie chciałam przez taką głupią błahostkę od razu zrazić do siebie nowo zapoznanego kolegę, pokazując jemu to jak bardzo wzbudzają we mnie ohydny wstręt poważne uwertury, E-mole itd. Zacisnęłam mocno zęby i wsłuchiwałam się posłusznie w rozwinięty obszernie temat rozmowy, poruszony ze mną Norberta. O tym, o czym on mi opowiadał z takim zachwytem i wielką pasją, ja w ogóle nie miałam zielonego pojęcia. Nadrabiając z własnej strony dobrą miną z grzeczności. W sumie ten chłopak z natury nie był typowym nudziarzem, jak na samym wstępie podejrzewając ogromnie obawiałam się tego. Miał w sobie coś, co przyciągało mnie do rozmawiania z nim na cb. Nie wiem co to mogło być, może wspólna sympatyka do sztuki pięknej? W naszym przypadku ta
- [1] [2] [3] [4] -
Opinie
Ocena: 1 2 3 4 5 6
Musisz być zalogować by komentować.
POLUB NAS!
WYDAWCY POLECAJĄ
Zwyczajna łaska
Książka Racheli
Sekret Wesaliusza
 
STRONA GŁÓWNA

MOJE GRANICE
Dodaj/Opublikuj
Wirtualna biblioteczka
Ustawienia
Więcej opcji
KSIĄŻKI
recenzje
premiery, nowości
zapowiedzi wydawnicze
audiobooki
patronaty
rankingi
autorzy
rekomendacje
wyzwania czytelnicze
WIERSZE

OPOWIADANIA

KONKURSY

SPOŁECZNOŚĆ
forum
blogi
zdjęcia
filmy
kalendarz
książki za aktywność
PUBLICYSTYKA
wywiady
eseje
sylwetki twórców
recenzje filmów