Z życia kobiety chwil kilka - Komplement
opowiadania >
Byłam kiedyś w galerii sztuki, zaplątana tam przypadkiem i wpatrująca się w kobietę, która tańczyła pomiędzy sztalugami z dużymi abstrakcyjnymi obrazami, a potem usiadła na taborecie i zaczęła grać na wiolonczeli. – Co o tym myślisz? – zapytał mąż. A było tak miło!...


Poszliśmy, więc do małej kawiarenki nad brzegiem morza. W tle jakaś przyciszona muzyka, sympatyczni ludzie relaksujący się przy lampce wina. I nagle podchodzi do nas jakaś nastolatka. Przedstawia się i mówi: Przepraszam ja panią znam. Uśmiecham się, bo wygląda tak serdecznie, kulturalnie. I co ważne mnie kojarzy.


– Pani zdaje się uczyła w szkole – słyszę.


Uśmiecham się bardzo ciepło… serdecznie i kiwam głową. Wspominam, że to były bardzo fajne czasy, no bo uwielbiałam pracować z maluchami. A co ważne byłam… że tak powiem młoda i piękna. Teraz tylko piękna – tak się mówi he, he!


Jednak w chwili obecnej nie mam nic ze szkołą wspólnego. No chyba, że przyznają socjalne w kwocie… To miłe, że pamiętają przed świętami i nie tylko. Dziewczyna nie rezygnuje. Omiata mnie spojrzeniem i kontynuuje.


– Ładnie pani wygląda… młodzieńczo. Jak na swój wiek dobrze się pani trzyma. No i ta fryzura taka młodzieńcza jest. Jednak usta pomalowałabym pomadką w kolorze wiśni. Pani białe zęby zyskają na urodzie… przy ciemniejszym kolorze szminki. Sądziła, że to skomentuję. W końcu się wysiliła. Podeszła do ciebie, skojarzyła, czym się zajmowałaś i jeszcze skomentowała fryzurę i makijaż i chciałaby w zamian dobre słowo. Jednak nie oczekiwała niczego!


Poprosiłam, by usiadła przy stoliku. Nie wypadało, by dziewczę stało obok, podczas gdy ja siedzę z mężem przy świecach i popijamy czerwone wino.


Zastanawiam się, dlaczego tacy młodzi ludzie podchodzą. Sądzę, że czuła się zobowiązana, by rzucić kilka słów o tym, co robię, jak wyglądam. Ot, tak!


– Pani zdaje się coś tam pisze – uśmiecha się.


– Tak – kiwam głową.


Podchodzi jej koleżanka i mówi:


– Mam pani książkę. Kupiłam w listopadzie, ale jeszcze nie przeczytałam.


O, rany i co teraz? Co ja mam jej powiedzieć? Przez pół roku nie zdążyła przeczytać. Może rzeczywiście nie miała czasu? Była czymś bardzo zajęta. Jednak książka o młodzieży i dla młodzieży powinna ją zainteresować. Co powiedzieć, że się cieszę, że kupiła?


Nic nie mówię, wiem, że chce być miła.


Pomijając tych, co coś słyszeli, że piszę, i tych, co kupili i nie przeczytali są jeszcze tacy, co przeczytali i chcą to udowodnić.


Niespodzianie pojawia się następna koleżanka. Znam ją osobiście. Była moją wychowanką.


– Dzień dobry. Miło panią zobaczyć. Fajna ta książka o Agatce. Ale jest w niej sporo błędów.


– Naprawdę? – dziwię się uprzejmie.


– Zauważyłam, że na stronie 10 pisze, że bohaterka ma serce po prawej stronie. Przecież serce jest po lewej stronie. W kolejnym wydaniu można by poprawić.


– No tak, ale dziewczynka ma wadę serca. Mała Agatka w tym wypadku ma serce z prawej strony.


– To trzeba było to wyjaśnić – marszczy czoło.


– No tak, dołożę wszelkich starań – obiecuję.


Być może powinnam znienawidzić wszystkich, którzy wyrażają swoje opinie. Ale najważniejsze w nich jest jednak opinia bezkompromisowa.


I jeszcze kiedyś słyszę, że okładka jakaś taka…, że powinna być pogodniejsza, bo to o młodzieży i napisana z myślą o nich. I że przy tak żałosnej okładce, to nikt z młodych po nią nie sięgnie.


Następnym razem będę wiedziała, co odpowiedzieć. A ja przy nadarzających okazjach będę uczęszczać do galerii sztuki. Będę uczestniczyć w różnych koncertach muzycznych… obcować z wszelką sztuką awangardową.


– Ten obraz jakiś taki jaskrawy. Oczy bolą mnie od patrzenia na nie. Co to za bohomazy?!


A ten taniec? Nic z tego nie rozumiem. Muzyka też nie taka. Na patykach dzieci lepsze dźwięki wydobywają. A, co tam! Nie wolno mieć własnego zdania?


W końcu gdzieś muszę odreagować. Prawda?- [1] -
Opinie
Ocena: 1 2 3 4 5 6
Musisz być zalogować by komentować.
POLUB NAS!
WYDAWCY POLECAJĄ
Zwyczajna łaska
Książka Racheli
Sekret Wesaliusza
 
STRONA GŁÓWNA

MOJE GRANICE
Dodaj/Opublikuj
Wirtualna biblioteczka
Ustawienia
Więcej opcji
KSIĄŻKI
recenzje
premiery, nowości
zapowiedzi wydawnicze
audiobooki
patronaty
rankingi
autorzy
rekomendacje
wyzwania czytelnicze
WIERSZE

OPOWIADANIA

KONKURSY

SPOŁECZNOŚĆ
forum
blogi
zdjęcia
filmy
kalendarz
książki za aktywność
PUBLICYSTYKA
wywiady
eseje
sylwetki twórców
recenzje filmów