ZA PIĘĆ DWUNASTA ( z cyklu ,, Opowieści nie z tej ziemi")
opowiadania >



Była noc. Wracaliśmy dwoma samochodami ze znajomymi z całodniowej wycieczki po Berlinie. Do ośrodka wczasowego w małej niemieckiej miejscowości nad jeziorem, w której mieszkaliśmy i skąd wczesnym rankiem wyruszyliśmy, pozostawało ok. 500 km.


Dzisiejsza doba była długa i dość wyczerpująca. Nic dziwnego, że jadące przed nami auto z dwiema parami młodych małżeństw wkrótce odłączyło się od nas. Młodzi zawsze się spieszą! Chcieli być jak najszybciej w domu... Kierowca brawurowo docisnął gaz! My z mężem jadąc z dzieckiem i z poznaną na wczasach kobietą w średnim wieku nie chcieliśmy ryzykować szybkiej jazdy. Zostaliśmy daleko w tyle.


Uczucie zmęczenia i dziwnego odrealnienia wzmagała jazda podrzędnymi, pustymi drogami. Ciemność, środek nocy i gęstniejąca mgła oraz przedziwna cisza budowały oniryczną atmosferę zawieszenia w czasie. Synek spał ukołysany miarowym rytmem ,, płynącego '' auta; znajoma zdawała się drzemać a i mnie oczy wpatrzone w zlewającą się czerń drogi, bez punktów odniesienia, same zaczęły się zamykać.


Nagle z pewnego odrętwienia wyrwało mnie pytanie naszej znajomej.


- A przepraszam, która to jest właściwie godzina?


Przygwożdżona tym niespodziewanym dźwiękiem machinalnie spojrzałam na zegarek i odpowiedzaiłam:


- Za pięć dwunasta.


- Aha - odpowiedziała nasza współpasażerka.


Znów zapanowała kojąca i kołysząca do snu cisza.Jechaliśmy w coraz bardziej nasilającej się mgle. Uczucie nierealności, bezczasowości było niezwykle silne ale i przyjemne; już - już oddałabym się we władanie Morfeuszowi, gdyby nie kolejne (?) pytanie naszej znajomej:


- A przepraszam, która to jest właściwie godzina?


Włosy zjeżyły mi się na głowie. To pytanie było zadane dokładnie w taki sam sposób! Z taką barwą, siłą i intonacją jak za poprzednim razem, a nie minęła nawet minuta od tamtej pory!!! Mimo niepokojącego uczucia spojrzałam posłusznie jeszcze raz na zegarek.


Odpowiedziałam cierpliwie:


- Za pięć dwunasta. Pytała pani przed chwilą.


- Aha - odpowiedziała tak samo sąsiadka.


Deja' vu, zakrzywienie czasu, ki diabeł?! Poczułam jak ciarki chodzą mi po plecach; tym bardziej, że to nikogo nie zdziwiło - ani naszej sąsiadki, ani męża milczącego i skupionego na prowadzeniu auta.


Mnie jednak niezwykłość tej chwili, jakby zatrzymanie czasu, otrzeźwiło zupełnie. Skoncentrowałam się na obserwowaniu drogi i pilotowaniu męża. Godzinę jednak zapamiętałam sobie dobrze...


Po pewnym czasie dalszej monotonnej jazdy w mgle i mroku, gdy zostało nam do ośrodka jakieś 60 km, zobaczyliśmy przed sobą... samochód leżący w rowie! A na drodze rozpaczliwie machali do nas znajomi... Mieli wypadek! Zupełnie niespodziewanie dachowali i wylądowali w rowie... Na szczęście nie było drzew przy drodze i nic nikomu groźnego się nie stało. Auto jednak trzeba było wyciągnąć i odholować. Zarówno mąż jak i i nasza pasażerka zaczęli wypytywać o szczegóły, ale ja chciałam zadać tylko jedno pytanie - choć i tak znałam na nie odpowiedź:


- Pamiętacie, która była wtedy godzina?


- Za pięć dwunasta - padła beztroska odpowiedź...


- [1] -
Opinie
Ocena: 1 2 3 4 5 6
Musisz być zalogować by komentować.
kasandra83 Linia koment
Dodany:2010-08-31 23:50:52, Ocena: 4.8
Ta historia wydarzyła się wiele lat temu NAPRAWDĘ! A opowiadanie ją przywołujące jest moim pierwszym opowiadaniem. Zachęcam do lektury- ciekawa jestem Waszych opinii, kochani...
Duszek Linia koment
Dodany:2010-09-02 19:00:01, Ocena: 4.8
Takie dziwne zdarzenia lub może zbiegi okoliczności, czasem mają miejsce. Jak by się bardziej nad tym zastanowić, to przypadków wpływu jednego zdarzenia na drugie jest dużo! Zawsze coś robimy "za pięć dwunasta", zawsze przed czymś, po czymś lub w trakcie innych czynności. Ale takich wyjątkowych jak to przez Ciebie opisane, nie jest dużo. W opowiadaniu pięknie odtworzyłaś nastrój tamtej nocy, jej piękno, ponury mrok, smak i grozę czegoś, co dopiero miało się stać! Jednak nic nie zapowiadało takiego obrotu sprawy, aż do samego końca, dlatego też ciekawośc czytalnika była naprężona aż do za pięć dwunasta !! Piszesz słowem bardzo żywym: jak piszesz o zmęczeniu - czuję się zmęczony, jak piszesz, że wlosy zjerzyły się ... zaraz odczuwa się pobudzenie i tekst szybciej płynie ... potrafisz tekstem budować nastrój - BRAWO !!
kasandra83 Linia koment
Dodany:2010-09-03 10:20:55, Ocena: 4.8
Dziękuję, Duszku za Twój komentarz :) Cieszę się,że moje opowiadanie spodobalo Ci się! Jesteś jedynym czytelnikiem, który skomentował moją prozę... Zastanawiam się , dlaczego... ? Tym bardziej,że widać,że ludzie oceniają ( niestety, nie widać, kto jaką stawia ocenę- w przeciwieństwie do działu z poezją), a brakuje od nich komentarzy! Przyznam,że takie zasady są dla mnie zupełnie niezrozumiałe i uważam je za pozbawione sensu. Tym bardziej dziękuję za Twój komentarz, Duszku i wysoką ocenę! Pozdrawiam Cię :)
papayaii Linia koment
Dodany:2010-09-05 08:43:39, Ocena: 4.8
Jeśli kierowałbym się swoimi gustami melodii języka, jego brzmienia to tylko w pierwszych trzech szerokich częściach opowiadania kilka zdań był zbudował inaczej np.: ( część 1 ) Była noc. Jechaliśmy do ośrodka wczasowego w małej miejscowości nad jeziorem, w którym mieszkaliśmy. Wracaliśmy z jednodniowej wycieczki po Berlinie, na którą wyruszyliśmy wczesnym rankiem.Mieliśmy do przejechania 500 km - to sporo, zwłaszcza kiedy się jeszcze weźmie pod uwagę całodzienne zwiedzanie Berlina............................................... ( część 2 ) Ostatnie 24 godziny były długie i wyczerpujące. Nic dziwnego nie było w tym, że dwa młode małżeństwa drugim autem zostawili nas w tyle.Młodzi zawsze się spieszą! Chcieli być jak najszybciej w domu... (dalej jak jest tylko już bez ostatniego zdania)......................... ( i w 3 części) tylko " ,, płynącego ' auta" zmieniłbym na - kołyszącego się samochodu. (cała reszta na 6)... a takie rzeczy się zdarzają....
kasandra83 Linia koment
Dodany:2010-09-08 19:55:36, Ocena: 4.8
Krzysiu, dziękuję za poczytanie i poczynione uwagi. :) A co powiesz o samej treści opowiadania?
kasandra83 Linia koment
Dodany:2010-09-16 19:42:44, Ocena: 4.8
To moje pierwsze opowiadanie... Ciekawa jestem, kochani Waszych uwag i opinii! Pozdrawiam serdecznie i zachęcam do lektury tej niezwykłej historii i do rozmowy o życiu... :)
Goldenek Linia koment
Dodany:2010-09-29 21:55:21, Ocena: 4.8
Opowiadanie trzyma w napięciu! Przeczytałem z przyjemnością! Czekam na dalsze opowieści. :) Pozdrawiam- Goldenek :)
kasandra83 Linia koment
Dodany:2010-09-30 23:43:02, Ocena: 4.8
Dziękuję, Goldenku za komentarz! Pozdrawiam :)
kasandra83 Linia koment
Dodany:2010-12-25 15:01:48, Ocena: 4.8
Zapraszam, Sabino na opowieści ,, nie z tej ziemi" ;))
sabina2323 Linia koment
Dodany:2010-12-25 15:20:55, Ocena: 4.8
przeczytałam i myślę, że to nie był przypadek - w końcu obok nas jst niewidzialny świat duchów i nie wiadomo czego jeszcze........ Kasandro: gdzie moge przeczytać te opowiści?

Ocenił/a na: 6
kasandra83 Linia koment
Dodany:2010-12-26 01:04:58, Ocena: 4.8
Sabino, serdecznie dziękuję! Pozostałe opowieści tez wydarzyły się naprawdę i są na razie w moich wspomnieniach... ;)) Dopiero planuje przelać je na,, papier"... elektroniczny ;)) Ciesze się,ze to opowiadanie Ci się spodobało! To motywuje do napisania dalszych ,,opowieści nie z tej ziemi" :)
Alis17 Linia koment
Dodany:2010-12-26 16:05:50, Ocena: 4.8
ciekawe
kasandra83 Linia koment
Dodany:2010-12-27 02:15:48, Ocena: 4.8
Dziękuję, Alis! Cieszę się,że zainteresowało Cię moje opowiadanie :) Pozdrawiam serdecznie!
kasandra83 Linia koment
Dodany:2011-02-01 20:19:06, Ocena: 4.8
Basiu, dziękuje za poczytanie i podzielenie się swoimi uwagami. Zupełnie swobodnie możesz pisać, co myślisz o tekstach pod publikacjami. Nie pogniewam się! :) Słowo ,, beztroska (odpowiedź) " było jak najbardziej zamierzone! Gdyż tak zabrzmiała ta odpowiedź z ust osób, które uległy wypadkowi... One - w przeciwieństwie do głównej bohaterki opowiadania- niczego nie zrozumiały z tego wydarzenia... Nie dotarło do nich,że otarły się o śmierć... To opowiadająca bohaterka otarła się o Absolut, a reakcja tych, którzy otarli się o śmierć, ich nieświadomość została jeszcze bardziej skontrastowana ( tą ,, beztroską" odpowiedzią z grozą sytuacji i jej zrozumieniem ze strony opowiadającej! Dziękuję, Basiu!
EmnildaAmelberga Linia koment
Dodany:2011-03-24 21:10:41, Ocena: 4.8
Opowiadanie jest ciekawe, pisane w fajny sposób, na pewno wciąga, ale ... nie ma tego kopa, że tak powiem. Nie wystraszyło mnie, a zapewne powinno. Jednak byłby to fajny prolog do jakiegoś opowiadania (horroru). Pozdrawiam i czekam na kolejne. Pozdrawiam.

Ocenił/a na: 5
RattyAdalan Linia koment
Dodany:2011-03-26 17:30:54, Ocena: 4.8
Zgodzę się w pełni z Emnildą. Klimat opowiadania świetnie pasuje do klimatu horroru bądź thrillera. Miejscami czytając Twój utwór, miałam lekkie dreszcze. Ogólnie opowiadanie bardzo wciąga. Czuć delikatność i płynność języka, jego największa zaleta jest finezyjna obrazowość oraz prawdziwość opisu. Co daje świetnie skomponowany utwór. Może pomyślałabyś nad jego rozbudowaniem, albo dała to jaki prolog do książki? Dodam jeszcze, że jest to pierwsze opowiadanie, jakie przeczytałam tutaj, a przyznam, że jestem na portalu już ponad rok! Pozdrawiam i dziękuję za milą lekturę! :)

Ocenił/a na: 6
szafarka Linia koment
Dodany:2011-03-26 18:50:25, Ocena: 4.8
Kasandro83, frapujący cykl. Tytuł opowiadania, wywiedziony z potocznego frazeologizmu, daje się czytać na dwa sposoby . Niespodzianką jest dla mnie dosłowność tytułowej frazy. Moim zdaniem stanowi ona klucz do całego opowiadania. Realizm zdarzeń i przeczucie irracjonalnego przenikają się. Tak jak w tytule. Czy tak to pomyśllałaś? Czy to tylko moje chcenie? Narracja jest konsekwencją przyjętego wątku fabularnego. Nabiera tępa wraz z szybkością jazdy samochodu. Kompozycja jak w klasycznym opowiadaniu: zawiązanie akcji, epizody, punkt zwrotny akcji i jej rozwiązanie. Zaryzykowałabym twierdzenie, że jest tu nawet "motyw sokoła" - "za pięć dwunasta". A nawet jeśli go nie ma, to nie psuje to tekstu. Nie piszę o zaletach opowiadania puntowanych przez innych miłych czytelników. A jednak, nikt chyba nie zwrócił uwagi na osobę narratora. I nie chodzi mi o płeć czy wiek. Ma on niespotykany dar przepuszczania przez swoje wnętrze wszystkiego, co na zewnątrz. Czyżby to było medium dla tego co "nie z tej ziemi"? Z przyjemnością przeczytam więcej.

Ocenił/a na: 6
kasandra83 Linia koment
Dodany:2011-03-28 19:52:43, Ocena: 4.8
Emnildo, dziękuję bardzo! Kto wie, może się narodzi... ;)) Pozdrawiam!
kasandra83 Linia koment
Dodany:2011-04-01 15:11:09, Ocena: 4.8
Tym bardziej ,Aniu cieszę się z Twoich odwiedzin :) Pozdrawiam serdecznie!
RattyAdalan Linia koment
Dodany:2011-04-01 19:59:50, Ocena: 4.8
:)
kasandra83 Linia koment
Dodany:2011-04-04 22:33:52, Ocena: 4.8
Żałuję, Iw,że nie wieczorem... ;D Ale co się odwlecze, to nie uciecze! Jeszcze Ci poopowiadam... ;)
kasandra83 Linia koment
Dodany:2011-04-06 20:06:43, Ocena: 4.8
Dziękuję , szafarko za wnikliwy komentarz! :) Masz rację- tak to właśnie było pomyślane. W realizmie powszedniego dnia nagle spotyka nas coś, co jest niewytłumaczalne- niepokojące, irracjonalne... Przywołujące pamięć o tym,że nie jesteśmy wyłącznie z tego świata... Piszesz b. ciekawe komentarze... :) Chętnie poczytałabym Twoje wiersze i opowiadania... Na pewno masz wiele do opowiedzenia :) Pozdrawiam serdecznie!
ChristopherJohns Linia koment
Dodany:2011-05-27 16:50:45, Ocena: 4.8
bardzo intrygujące- niesamowita historia opisana w niesamowity sposób pozdrawiam. 6.0
kasandra83 Linia koment
Dodany:2011-06-03 10:09:03, Ocena: 4.8
Dzięki Ch.J. - miło mi,że tak uważasz :) Pozdrawiam!
germana11 Linia koment
Dodany:2011-07-17 10:22:44, Ocena: 4.8
Ciekawa opowieść,wciąga i trzyma w napięciu.Z przyjemnością poczytałabym więcej.Pozdrawiam
kasandra83 Linia koment
Dodany:2011-07-27 01:56:43, Ocena: 4.8
Dziękuje, germano! :) Cieszę się,że tak uważasz! No , mam jeszcze w pamięci parę takich niesamowitych historii... Kto wie, może w końcu je napiszę, skoro ta opowieść się spodobała... Pozdrawiam serdecznie i zapraszam do swoich wierszy... ;)) Ich jest o dwa zera więcej... ;)))
zuzannaxd Linia koment
Dodany:2011-11-08 16:04:17, Ocena: 4.8
Chciałabym nauczyć się TAK pisać . Bardzo mi się podobało! Czekam na kolejne opowiadania! POZDRAWIAM :)

Ocenił/a na: 6
kasandra83 Linia koment
Dodany:2011-11-09 22:20:44, Ocena: 4.8
Bardzo dziękuję , Zuzanno! Miło mi to czytać! Pozdrawiam serdecznie! :)
kasandra83 Linia koment
Dodany:2012-05-15 10:07:54, Ocena: 4.8
Dziękuję, nutko! Miło mi to czytać :)) Serdecznie pozdrawiam!!!
alinaweronika Linia koment
Dodany:2012-12-09 11:05:24, Ocena: 4.8
Napisz co myślisz o tym tekście...

Ocenił/a na: 6
alinaweronika Linia koment
Dodany:2012-12-09 11:06:08, Ocena: 4.8
To pytanie która godzina, irytujące ale ważne , podoba mi się przeczytałam z zainteresowaniem, pozdrawiam
POLUB NAS!
WYDAWCY POLECAJĄ
Zwyczajna łaska
Książka Racheli
Sekret Wesaliusza
 
STRONA GŁÓWNA

MOJE GRANICE
Dodaj/Opublikuj
Wirtualna biblioteczka
Ustawienia
Więcej opcji
KSIĄŻKI
recenzje
premiery, nowości
zapowiedzi wydawnicze
audiobooki
patronaty
rankingi
autorzy
rekomendacje
wyzwania czytelnicze
WIERSZE

OPOWIADANIA

KONKURSY

SPOŁECZNOŚĆ
forum
blogi
zdjęcia
filmy
kalendarz
książki za aktywność
PUBLICYSTYKA
wywiady
eseje
sylwetki twórców
recenzje filmów