Za późno na szczęście cz-2
opowiadania >wnuczką. Przysięgam, nigdy jej nie wyznam, że nie jestem biologicznym ojcem. Ja pierwszy trzymałem ją w swoich dłoniach, dałem jej nazwisko i swoją grupę krwi. Gdy jej życie wahało się, jak wahadełko. Modliłem się, aby Pan Bóg pozwolił jej żyć. Nie jestem w stanie zliczyć nieprzespanych nocy, kiedy godzinami nosiłem ją na rękach, spacerując wte i wewte po pokoju. Musisz przyznać, pierwsze dni były bardzo trudne. Ujął chłodne dłonie matki, i ciepło się uśmiechnął: – Nie martw się mamo i nie zaprzątaj swojego umysłu czarnymi myślami. Gdyby coś nieprzewidzianego miało się wydarzyć: co nie sądzę. Zaręczam cię – wybrnę z każdej sytuacji. Teraz idę wziąć kąpiel i usunąć z twarzy zarost. Ty natomiast, nie miej tak żałobnej miny, tylko powitaj wnuczkę z uśmiechem na ustach. Przecież wiem, nie widziałaś jej jeden dzień, a już za nią zatęskniłaś. Pościł do matki oko i zniknął za drzwiami łazienki.


Leżąc w wannie, wypełnionej po brzegi obfitą pianą - wrócił myślami do wydarzeń sprzed osiemnastu lat:


Był wtedy 1992rok. Każdego tygodnia we wtorki i czwartki, przyjmował pacjentki w przychodni, pozostałe dni można go było spotkać tylko w szpitalu. Był akurat wtorek, gdy usłyszał od pielęgniarki, że Sandra, po raz kolejny przesunęła wizytę. Najpierw odetchnął, nie łatwo było powiedzieć prawdę. Wiedział, jak reagują pacjentki, kiedy usłyszą szokującą wiadomość. Jednak, kiedy wsiadł za kierownice, wszelkie obawy się rozwiały, a jego duszę ogarnęła odwaga oraz pewność siebie. Poza tym, miał do niej trochę żalu. Przecież się nie wpraszał, żeby zostać jej lekarzem prowadzącym, ona go wybrała, a teraz za wszelką cenę chce się z tego wycofać. Sandra pierwszy raz odwiedziła przychodnię, gdy była w siódmym tygodniu ciąży. Upłynęło dalsze sześć tygodni, wobec tego dobiega końca trzynasty tydzień – policzył na palcach. Międzyczasie kilka razy dzwonił do jej mieszkania, ale telefon milczał. W szpitalu dowiedział się, że przebywa na urlopie wypoczynkowym. Wtedy wysłał do niej ponaglenie, żeby jak najszybciej zgłosiła się do szpitala. Ale ona, zignorowała sprawę i nawet nie zadzwoniła. Dzisiaj jakby nigdy nic, przesunęła wizytę. Na pewno nie zdaje sobie sprawy, że czas nagli i każdy dzień zwłoki wiąże się z ryzykiem urodzenia dziecka. Poza tym, czeka ją jeszcze bardzo dużo badań. Zastanawiał się, czy Sandra jest tak bardzo nieodpowiedzialną kobietą, albo naprawdę zmieniła lekarza i nie ma odwagi powiedzieć. Ale obojętnie, co by nie było, musi do niej podjechać i otwarcie powiedzieć, że jej życie wisi na włosku. Nie będzie to łatwe wyznanie, tym bardziej kobiecie, w której kiedyś się kochał bez opamiętania.


Wysiadł z samochodu, obrzucił wzrokiem mocno oświetlony wieżowiec i wolnym krokiem skierował się do windy. Kiedy otworzył drzwi, owiał go zaduch nikotyny, sfermentowanego alkoholu i brudu. Otrząsną się obrzydliwie. Winda, która z ledwością trzymała się kupy, leniwie toczyła się ku górze, wydając przy tym, jakieś świsty i zgrzyty. Odetchnął dopiero, gdy zatrzymała się na szóstym piętrze. Rozejrzał się na boki, Pietro świeciło czystością i nawet na parapecie okna stała doniczka z kwiatem. Ledwo zdążył nacisnąć przycisk dzwonka, otworzyły się z rozmachem drzwi, w których stanęła Sandra. Nie powiedział dzień dobry, tylko na przywitanie zmarszczył czoło i pokręcił głową.


- Jesteś na mnie wściekły? – spytała niepewnie.


- Skądże? Przecież nie jesteś małą dziewczynką, bym cię karcił – odpowiedział oschle. - Jednak powinnaś zdać sobie sprawę, skoro wysłałem zawiadomienie, to nie bez powodu.


- Przepraszam Wiktor. Moja mama zmarła, nie mogę się pozbierać. Po prostu nie mam ochoty na nic i o niczym nie myślę. To wszystko stało się tak nagle, nawet nie zdążyłam jej powiedzieć o ciąży. Popatrzyła na niego, wzrokiem męczennicy. – Przyszedłeś mi coś powiedzieć prawda? Nie trudź się, już wiem wszystko. Nie potrafisz kłamać, nigdy nie potrafiłeś, ale zawsze cię zdradzał wyraz twojej twarzy. Odkryłeś u mnie raka?


- Sandro, zawsze byłaś moją serdeczną przyjaciółką i zawsze darzyłaś mnie zaufaniem. Proszę, teraz też mi zaufaj. Przysięgam, wyciągnę cię z tego, tylko musisz ze mną współpracować. Musisz mieć przeprowadzone wszystkie niezbędne badania, musimy wiedzieć, na czym stoimy. Mogę zobaczyć wyniki podstawowych badań? Już śmiem wątpić, czy w ogóle je zrobiłaś.


- Znam się na wynikach, nie są najlepsze. Muszę ci przypomnieć, jestem pielęgniarką i zdaję sobie całkowicie sprawę, że bez powodu nie spada mi masa ciała.


Wiktor nie ukrywał oburzenia, chwycił ją za nadgarstek i lekko nią potrząsnął.


- Jaka z ciebie pielęgniarka, skoro nie wiesz, że każda kobieta powinna poddawać się kontroli! Szczególnie, kiedy ma się założoną spiralę – dodał nieco ciszej. - Masz guza, wielkości kurzego jajka, który powinien być operowany.


- Wobec tego umrę?


- Masz dwa wyjścia Sandro, albo czekać na śmierć, albo walczyć z chorobą, żeby ją wygrać.


Wyszła do drugiego pokoju, przyniosła ostatnie swoje szkice i podała Wiktorowi.


- Naszkicowałam cmentarz, tutaj jest grób mojego ojca, a obok niego była wykupiona kwatera, która czekała na moją mamę. Jednak tak się złożyło, że mama została pochowana pośród Niemców: tak zadecydował jej drugi mąż.


- Możesz mi powiedzieć, o co w tym wszystkim chodzi? Jakoś do mnie nie dociera, co do tego ma cmentarz i grób twojego ojca?


- Właśnie tam, gdzie jest wolne miejsce: spocznę ja z moim dzieckiem – odpowiedziała bez zająknięcia.


Wiktor przez chwilę zatrzymał wzrok na naszkicowanych grobach, potem uniósł głowę i spojrzał w jej oczy, nie było w nich tego blasku, co kiedyś.


- Jeśli dobrze rozumiem, nie będziesz walczyć, żeby wygrać z nowotworem? Pokręciła przecząco głową. – Wobec tego, co będzie z dzieckiem? Chyba zdajesz sobie sprawę, jeśli ono przeżyje, pozostanie na zawsze sierotą?


- Jest rzeczą wręcz nieprawdopodobną, bym urodziła dziecko. Ty, jako lekarz, zdajesz sobie sprawę, że w każdej chwili może nastąpić obumarcie płodu i to jeszcze bardziej pogorszy sprawę.


- Nie martw się, wszystkie warianty wziąłem pod uwagę. Ale dzisiaj nie potrafię się z tobą dogadać. Jednym słowem, ty wiesz swoje, a ja swoje. Jutro jestem w szpitalu i czekam na ciebie przed dziewiątą. Dobrze by było, gdybyś zabrała ze sobą wszystkie przybory toaletowe – dodał stanowczo i szybko podniósł się z miejsca.


- Wiktor nie odchodź, zrobię coś do napicia i porozmawiamy – rzekła prawie płacząc.


-

- [1] [2] [3] -
Opinie
Ocena: 1 2 3 4 5 6
Musisz być zalogować by komentować.
Alis17 Linia koment
Dodany:2010-12-26 15:15:28, Ocena: 6.0
Podoba mi się. Pozdrawiam. Alis.

Ocenił/a na: 6
barbara211 Linia koment
Dodany:2010-12-28 09:58:01, Ocena: 6.0
Fajne, wzruszające opowiadanie.

Ocenił/a na: 6
sabina2323 Linia koment
Dodany:2011-01-30 12:13:19, Ocena: 6.0
Znasz Moją opinię! jestes wielka! Pozdrawiam!

Ocenił/a na: 6
POLUB NAS!
WYDAWCY POLECAJĄ
Zwyczajna łaska
Książka Racheli
Sekret Wesaliusza
 
STRONA GŁÓWNA

MOJE GRANICE
Dodaj/Opublikuj
Wirtualna biblioteczka
Ustawienia
Więcej opcji
KSIĄŻKI
recenzje
premiery, nowości
zapowiedzi wydawnicze
audiobooki
patronaty
rankingi
autorzy
rekomendacje
wyzwania czytelnicze
WIERSZE

OPOWIADANIA

KONKURSY

SPOŁECZNOŚĆ
forum
blogi
zdjęcia
filmy
kalendarz
książki za aktywność
PUBLICYSTYKA
wywiady
eseje
sylwetki twórców
recenzje filmów