Za późno na szczęście cz-2
opowiadania >Dziękuję za cokolwiek, a jeśli chodzi o rozmowę, jest ona bezcelowa. Jeszcze raz powtarzam, czekam na ciebie jutro przed godziną dziewiątą. A czy warto przyjść, zadecydujesz sama. Na dobrą sprawę, możesz zmienić lekarza, na bardziej doświadczonego i z długoletnim stażem – dodał i wyszedł.


Następnego dnia punktualnie o dziewiątej, Sandra przekroczyła progi szpitala. Godzinę później Oddział Patologii, na którym przeleżała do samego końca. Była pod troskliwą opieką Wiktora, jeśli jego nie było w szpitalu, zajmował się nią sam ordynator oddziału. Na weekend przeważnie opuszczała szpital, by nacieszyć się domem, ale to też zależało od jej samopoczucia, z którym bywało różnie. Zdarzały się dni, kiedy zasypiała z myślą, że już się nie obudzi, a rano dziękowała Bogu, że jeszcze żyje. Ale bywały też takie, kiedy pragnęła śmierci i nie chciała się obudzić. Chęć do życia wstąpiła w nią, kiedy poczuła pierwsze ruchy dziecka. Tak bardzo chciała, żyć dla tej maleńkiej istotki, którą nosiła pod sercem. Ale nieubłagana śmierć, czyhała na nią, jak wygłodniała, drapieżna bestia.


- Czuję się coraz słabsza – zagadnęła Wiktora. – Powiedz prawdę, nie wyjdę z tego?


Chwycił jej wychudzone dłonie, lekko je uścisnął i powiedział bardzo spokojnie:


- Często się zdarza, ludzie wychodzą z ciężkich chorób i dożyją późnej starości. Zdarza się również, że niektórzy umierają na skutek ukąszenia pająka. Musisz walczyć Sandro – dodał.


Co miał więcej powiedzieć, że jej dni są policzone?


Kiedy chciał odejść, chwyciła go za łokieć.


- Proszę cię Wiktorze. Jeśli umrę, zaopiekuj się moim dzieckiem. Spojrzał na nią zaskoczony. – Oprócz ciebie nie mam nikogo. Jeżeli ty się nie zaopiekujesz tym maleństwem, będzie się poniewierało po obcych – powiedziała, dławiąc się łzami.


Wiktorowi zabrakło słów, by się jako tako wysłowić. Stał w miejscu, a jego kończyny dolne, stały się ciężkie, jak z żelaza.


- Sandro, co ty mówisz? Przecież nikt ci nie powiedział, że umierasz. Urodzisz dziecko i doznasz szczęścia, na które w pełni zasługujesz.


- Nie, Wiktorze. Za późno na szczęście, bo odchodzę zbyt wcześnie – powiedziała cicho i twarz zanurzyła w poduszce.


Wiktor przez moment nie pomyślał, co będzie z dzieckiem Sandry. Faktycznie ona nie ma nikogo bliskiego, na ojca dziecka nie miała co liczyć, skoro się go wyrzekł. Ale zdawał sobie całkowicie sprawę, że jest rzeczą wprost niemożliwą, żeby jemu, samotnemu mężczyźnie przyznali nowonarodzone dziecko. Chyba, że…


Jeszcze tego samego wieczoru, oznajmił swojej matce, że jego dziewczyna jest w ciąży i chcąc nie chcąc: musi się z nią ożenić.


- Skoro musisz, w końcu masz trzydzieści trzy lata – powiedziała, trochę jakby zadowolona.


Ale kiedy jej powiedział, dlaczego się żeni, zrobiło jej się przykro i dyskretnie otarła łezkę. Wolała jednak nic nie mówić, po co go pogrążać jeszcze bardziej? Wiedziała, że w tej sytuacji nie powinna się załamywać, tylko otoczyć opieką nie tylko syna, ale również synową.


Sandra z dnia na dzień, czuła się coraz gorzej. Już nie wychodziła weekendy, słabo poruszała się po szpitalu. Pewnego wieczoru, dostała bardzo wysokiej temperatury. Okazało się, że wkradła się infekcja i przestały pracować nerki: trzeba było przeprowadzić cesarskie cięcie.


Prawie świtało, kiedy Wiktor powrócił do domu. Jego matka nie spała. Podeszła do niego i spojrzała pytającym wzrokiem.


- Przyszła na świat dziewczynka, którą włożono do inkubatora. Sandra zmarła po czterech godzinach, nawet nie zobaczyła swojej córki – powiedział jednym tchem.


- Tak mi przykro – rzekła dotykając jego policzka. – Nazwij małą imieniem matki - powiedziała, nie przestając dotykać jego twarzy.


Chwycił jej dłonie i patrząc w oczy – odpowiedział:


- Jej matka była bardzo nieszczęśliwą kobietą. Wobec tego nazwie ją Emilia, aby była szczęśliwa, jak jej babcia.


- W takim razie daj jej imię Emilia – Wiktoria. Ażeby była szczęśliwa po babci, a mądra po swoim ojcu – powiedziała i w głos się rozpłakała.


Jego rozmyślania przerwał wesoły głos córki:


- Tatku. Pospiesz się, bo ci lody stygną!Postacie w tym opowiadaniu są fikcyjne. Podobieństwo do osób żywych lub umarłych oraz zbieżność nazwisk. Jest całkowicie przypadkowa.

- [1] [2] [3] -
Opinie
Ocena: 1 2 3 4 5 6
Musisz być zalogować by komentować.
Alis17 Linia koment
Dodany:2010-12-26 15:15:28, Ocena: 6.0
Podoba mi się. Pozdrawiam. Alis.

Ocenił/a na: 6
barbara211 Linia koment
Dodany:2010-12-28 09:58:01, Ocena: 6.0
Fajne, wzruszające opowiadanie.

Ocenił/a na: 6
sabina2323 Linia koment
Dodany:2011-01-30 12:13:19, Ocena: 6.0
Znasz Moją opinię! jestes wielka! Pozdrawiam!

Ocenił/a na: 6
POLUB NAS!
WYDAWCY POLECAJĄ
Zwyczajna łaska
Książka Racheli
Sekret Wesaliusza
 
STRONA GŁÓWNA

MOJE GRANICE
Dodaj/Opublikuj
Wirtualna biblioteczka
Ustawienia
Więcej opcji
KSIĄŻKI
recenzje
premiery, nowości
zapowiedzi wydawnicze
audiobooki
patronaty
rankingi
autorzy
rekomendacje
wyzwania czytelnicze
WIERSZE

OPOWIADANIA

KONKURSY

SPOŁECZNOŚĆ
forum
blogi
zdjęcia
filmy
kalendarz
książki za aktywność
PUBLICYSTYKA
wywiady
eseje
sylwetki twórców
recenzje filmów