Zacznijmy od początku
opowiadania >I częśćDom był piękny.Roślinność w ogrodzie może zbyt trochę zaniedbana,ale wciąż zachęcała by ją dotknąć,powąchać i poczuć się jak w bajce o zaczarowanym ogrodzie.Mama nie ma już siły by zajmować się pieleniem chwastów.Proponowałam jej ogrodnika ,ale kategorycznie odmówiła współpracy z kimkolwiek.Jedna część ogrodu ,ta większa,została zbawiona.Padał już na nią cień.Druga musiała jeszcze wytrzymać w tym gorącym,wakacyjnym słońcu.Lato było wyjątkowo upalne.Moja ulubiona sukienka w duże czerwone grochy na białym tle,którą dostałam od mamy kilka lat temu teraz zdobi moje ciało.Jest idealna na tą pogodę.Strój dopełniają koturny z czarnymi wstawkami na plecionym obcasie.Kieruje się prosto do drzwi po kamiennej dróżce,którą mój ojciec zrobił własnymi rękami.Chciałabym,żeby jeszcze miał szansę zobaczyć swoje dzieło.Chciałabym,ale już w to nie wierzę.Nacisnęłam dzwonek,którego dźwięk rozległ się w naszym wielkim domu.Wsłuchiwałam się w ciszę, nikt nie nadchodził. To nie możliwe,żeby mamy nie było w domu.Nie wynurzała z niego nosa od kilkunastu lat,a konkretnie od dnia kiedy nasz tata zaginął.Czemu miałaby to robić akurat dziś? Rozmawiałyśmy ponad tydzień temu .Bardzo czekała na mój przyjazd.Wyciągnęłam swoje klucze z fantastycznym ,złotym brylokiem w kształcie koniczyny,oczywiście na szczęście.Dostałam to jeszcze w szkole średniej od przyjaciółki.Przyjaciółki nie ma,ale amulet jest zawsze przy mnie.Otwieram ciężkie drzwi.Po oczach bije mnie blask czystości.Jakby nikt tu nie mieszkał i niczego nie dotykał.Było cicho.


-Mamo,gdzie jesteś? – pewnie śpi na górze.Nogi same niosły mnie do dawnej sypialni mamy . Dawniej, za dobrych czasów zwaną małżeńską.Później była to tylko sypialnia mamy. Głucha cisza była nie do zniesienia . Odkąd pamięta w jej rodzinnym domu nie było ciszy. Nie cieszyła się z tego.Jako nastolatka pragnęła spokoju od młodszego rodzeństwa .Tata też był głośnym człowiekiem.Bardzo często śmiał się i opowiadał nam historię ,które śmieszyły nas do łez. Bardzo ciężko jest mi wspominać tatę.Czuję,że już nigdy więcej go nie zobaczę. Byłoby mi łatwiej gdyby miała dokąd pójść ,porozmawiać z nim, na grób. Ale nie pójdę. Tata był i taty nie ma , tak może sobie to wyjaśnić ,jako wtedy nastolenia dziewczyna choć takie tłumaczenie można wcisnąć kilkuteniemu dziecku,które też może bardzo Cię zaskoczyć . Dzisiaj jako dorosła już wie ,że takie rzeczy się nie zdarzają. Tata od nich uciekł ,choć sama nie miała pojęcia co by mogło go skłonić do takiej decyzji. Ona , Karina , Maria były zawsze grzecznymi córkami, dobrze się uczyły i pomagały w domu jak umiały. On sam był nimi zachwycony. Zawsze się śmiał , żartował , komplementował jakie miał piękne i mądre córki ,a do tego niezwykle zdolne. Zdolności podobno odziedziczone po dziadku i babci .Fakt , mój talent polega na tym ,że naprawdę szybko się uczę i języki obce smakują mi jak bułeczka z masłem , Karina jest aktorką ,a Maria poza tym ,że jest wspaniałą matką , jest śpiewaczką. Śpiewa jak anioł. Kiedy pytałyśmy tatę jak babcia miała na imię ,jak wyglądała , która z nas ma jej talent zbywał nas machnięciem ręki i dobrze dobraną zmianą tematu.Nawet zdjęcia nie miał.A o dziadku nie pozwolił nam nawet zacząć mówić.Nie miał zdjęć,pamiątek,niczego co zazwyczaj mają dzieci po swoich rodzicach. Na dobrą sprawę nigdy nie widziałyśmy nikogo z jego rodziny.


Kiedy weszłam na górę , do sypialni , nikogo nie zauważyłam. Wszystko było posprzątane i takie spokojne. Jak gdyby nikt niczego nie dotykał ,nic nie było używane..od dawna.Dokładnie to samo odczucie ,które miałam jak tylko przekroczyłam próg domu.W głębi mojego ciała zaczyna się wszystko kurczyć. Myśl przeraziła mnie i odruchowo zbiegłam na dół. Zajrzałam do pięknej kuchni, z najlepszej klasy sprzętem, otworzyłam lodówkę ,zupełnie odruchowo, była zapełniona po brzegi . Pani Ela się postarała , to ona dba o mamę . Nie byłam u mamy ponad pół roku , na stałe mieszkam za granicą ,w Londynie. Siostry też mamy nie odwiedziały. Karina z osobistych powodów ,a Maria.. Ah Maria góralką się stała. Mąż jej , Sebastian prosto z Zakopanego pochodzi. Marysia przeprowadziła się do niego , urodziła dwoje wspaniałych dzieci ,moją chrześnicę Julię i chrześniaka Kariny , Michałka. Mama nie mogła jej wybaczyć ,że na koniec świata wyjechała ,wnuki jej zabrała . I do Marysi nie dzwoniła.. A,że Maria uparta jak osioł to kontakt się urwał, choć nie raz jedna lub druga mi się żaliła,że tak nie powinno być. Smutne ,ale nie umiałam im pomóc. Ale ja mamę kochałam ,kochałam ponad wszystko. Dzwoniłam do niej kilka razy w tygodniu, wymieniałyśmy listy . Raz nawet mama była u mnie , w moim londyńskim mieszkanku. Nie podobało jej się wcale , po dwóch dniach kazała kupić bilet powrotny. Żal mi było i płakałam pół nocy w poduszkę,ale co zrobić? Mama wie najlepiej . Zawsze się sprawdzała ta myśl.


Próbując sobie przypomnieć kiedy ostatni raz rozmawiała z mamą , młoda kobieta odważyła się jeszcze raz wejść na górę. Wiedziała ,że jej matka , Wiesława nigdy nie opuszcza domu. Po odejściu taty zamknęła się na świat ,na rodzinę i przyjaciół. Była sama jak palec ,całe dnie. Zakupy jej sąsiadka zostawiała pod drzwiami bo mama nie otworzyłaby jej. Kiedy pytałam ją dlaczego ,nie odpowiadała. Zamykała się w sobie i ciężko było do niej dotrzeć ponownie.


Na drżących nogach najstarsza z sióstr przeszła cały dom. Ani śladu mamy. To jest nie możliwe . Nic nie zostawiła po za nieskazitelnym porządkiem. Do głowy jej wpadło ,że powinna przeszukać szafy i komody. Zganiła się w myślach ,że tak późno o tym pomyślała. Naprawiając swój błąd.. zamarła otwierając każdy mebel po kolei.Wszystkie meble były niezwykłe.Mama uwielbiała otaczać się luksusowymi rzeczami , elegancka z niej kobieta –

- [1] [2] [3] -
Opinie
Ocena: 1 2 3 4 5 6
Musisz być zalogować by komentować.
POLUB NAS!
WYDAWCY POLECAJĄ
Zwyczajna łaska
Książka Racheli
Sekret Wesaliusza
 
STRONA GŁÓWNA

MOJE GRANICE
Dodaj/Opublikuj
Wirtualna biblioteczka
Ustawienia
Więcej opcji
KSIĄŻKI
recenzje
premiery, nowości
zapowiedzi wydawnicze
audiobooki
patronaty
rankingi
autorzy
rekomendacje
wyzwania czytelnicze
WIERSZE

OPOWIADANIA

KONKURSY

SPOŁECZNOŚĆ
forum
blogi
zdjęcia
filmy
kalendarz
książki za aktywność
PUBLICYSTYKA
wywiady
eseje
sylwetki twórców
recenzje filmów