Zarys opowiadania "JA I MÓJ RAK"
opowiadania >mu historię swojego życia. Pomyślałam: do działa.


- Słuchaj. Będę dość bezpośrednia, może trochę niegrzeczna, ale skoro pytasz odpowiem. Mam raka jelit. Byłam u psychologów, czytałam wiele książek, można powiedzieć, że potem moim mieszkaniem był szpital. Mimo tego nie potrafiłam znaleźć w sobie tej cholernej siły jaką mają inni. Ja nie mogę się z tym pogodzić, ale co ja mam do gadania skoro zaraz umrę. I nie pytam się „Boże dlaczego tak musiało być?!” bo równie dobrze mogłabym zapytać „a dlaczego nie…?”. I rozdziera mnie od środka, to uczucie, to katorga w porównaniu do uczucia straty, bliskości, tęsknoty, miłości czy nienawiści. Wybuchłam płaczem.


I wiesz co jest najgorsze? Że za jeden dzień mogę nie zobaczyć już koloru bluzki kelnera , koloru nieba. Mogę już nie czuć twoich perfum albo skóry mojego przyszłego kochanka. Każdy ma swoją świadomość , że kiedyś umrze, niestety moja świadomość jest mi znacznie bliższa. A ja tak kocham żyć… Tak kocham żyć i się cieszyć i cierpieć, i spać i jeść i kocham tańczyć. Widzisz bo jestem tancerką.


Nikt oprócz niego nie zwrócił na mnie uwagi. W murach tego lokalu człowiek zawsze ciężko oddychał. Patrzył na mnie z ogromnym smutkiem, współczuciem i chęcią pomocy.


- Możesz zdjąć chustkę z głowy? Wydukał zacinającym się głosem.


- Tak oczywiście, ale nie spodziewaj się bujnych loków.


Zdjęłam ją, i zaczęłam zastanawiać się czy pokazuje mu głowę czy kolano..


Nie miałam już włosów, zostało jedynie kilka kosmyków i ten niesforny, który ciągle spadał mi na czoło. Czasami mnie denerwował, ale mimo tego cieszę się że chociaż on mi został. Tak jak nadzieja. Dwa miesiące temu wyszłam z chemioterapii. Chociaż nadzieja jest matką głupich… Widocznie jestem głupia.


Napromieniowana, szkoda, że nie tak promienna jak kiedyś.


- Wyglądasz pięknie.


- żartujesz prawda?


- Wcale nie. Uwierz mi mało kto ma tyle piękna w sobie. Jak mówiłem wcześniej, Twoje oczy mówią więcej. Chcesz żyć, chcesz być artystką, bo życie jest sztuką samą w sobie.


Wtedy wyjął papierosa. Nie wiem czy był na tyle nietaktowny by mnie nim nie poczęstować, ponieważ był sknerą, czy na tyle taktowny by zatroszczyć się o odrobinę mniejszej ilości dymu w moich płucach.


- Co takiego mówią według Ciebie?


- Że tęsknisz, że się obwiniasz, że cierpisz.


Odpalił go swoją jasnoniebieską zapalniczką.


-jesteś psychologiem? A może wróżką? Każdy w życiu tego doświadcza.


-Nie z taką siłą by za błąd obarczać się psychicznym masochizmem.


- Okłamałam go. Powiedziałam mu, że go zdradziłam. Wolałam wybrać mniejsze zło. Po jakimś czasie o mnie zapomni. Dlaczego to zrobiłam? Żeby nie cierpiał do końca moich dni, a potem został z tym sam. Nie chciałam być powodem jego łez, jego autodestrukcji. Ja w tym momencie jestem chorobą. Zdradą nigdy nie byłam, mimo wszystko z tym faktem pogodzi się szybciej.


Zabrakło mi powietrza. Lekko osunęłam się z krzesła.


- Aniela! Co się dzieje?!


- spokojnie. Poproś kelnera o otworzenie okna.


- Co cię boli najbardziej?


- jelita. A tak na serio to, że tak bardzo go skrzywdziłam. Tęsknię za nim.


- Ale zawsze będziesz go kochać..


- Czuję się odpowiedzialna za jego krzywdę, rozumiesz?


- A jak myślisz kto jest odpowiedzialny za twoją chorobę?


Zaskoczył mnie tym pytaniem.


- Po prostu tak jest.


Złapał mnie za rękę.


-Jesteś taką piękną kruchą istotą. Powiedz mu prawdę, sama wiesz, że to kłamstwo Cię niszczy bardziej niż choroba. Poczuj jego zapach. Lękaj się i ciesz się ze swoich małych, pięknych momentów, ale z nim. Jeszcze nigdy nie widziałem człowieka, który potrafi tak namiętnie żyć.


Byłam tak rozdarta. Poczułam jednak ulgę. Dlaczego nie mogłam sobie wpoić tego przez 4 miesiące, a On zrobił to w kilka minut? Może dlatego, że zostałam z tym sama, że wcześniej nikt nie zwracał uwagi w autobusie na moje zaszklone…Zamknęłam oczy. Czułam jak drżała mu ręka.


Usłyszałam, że zgasił papierosa.


Otworzyłam oczy.


Czułam jak drżała mu ręka.


Wyszedł… Odfrunął ? Zniknął.


Mój mały anioł stróż.- [1] [2] -
Opinie
Ocena: 1 2 3 4 5 6
Musisz być zalogować by komentować.
walkiria13 Linia koment
Dodany:2015-01-06 22:41:16, Ocena: Brak oceny
Jestem osobą początkującą, bardzo proszę o opinię.
viktoria12 Linia koment
Dodany:2015-01-07 16:03:57, Ocena: Brak oceny
Witaj :) Przeczytałam Twoje opowiadanie kilkakrotnie,zadumałam się...Przypomniała mi się pewna pacjentka z Ośrodka Onkologicznego. Była niezwykle piękna. Bardzo dzielnie znosiła chorobę, negatywne skutki chemioterapii. Tak sobie myślę: ,, Czy przed przypadkowo poznanym facetem zdjęłaby perukę i pokazałaby swoją głowę, jak to czyni Aniela? Nie wiem. " Przepraszam, nie chcę Cię obrazić, po prostu uczciwie poprosiłaś o opinię, więc próbuję sklecić kilka zdań, bo wydaje mi się, że nie piszesz na podstawie autopsji. Może umieść bohaterów w szpitalu, wtedy wiele wątków masz ułatwionych. Spotkania z aniołami były myślą przewodnią wielu filmów, więc można pobujać w obłokach lub oprzeć się o konkret, a konkretem jest leczenie i skutki uboczne przyjmowania chemii ( omamy ) , wiara ( lekarze prowadzący często odwołują się do niej ) i sam fakt przeżywania bardzo ciężkiej choroby: pokonywania jej lub nie. ,, Capre diem" - podoba mi się odwołanie do tej frazy. Z kolei: jeżeli idzie o spacje, interpunkcję, dialogi, akapity... :)) Zbliżają się ferie zimowe, poloniści będą mieć wolne. Na pewno ktoś ,, od polskiego" ze szkoły , do której uczęszczałaś - ucieszy się, gdy poprosisz o korektę Twojego opowiadania. Ja, niestety - nie mogę Ci pomóc z uzasadnionych powodów, a zauważyłam w Twoim tekście jakieś niedociągnięcia. W każdym razie: pisz dużo, czytaj dużo, może odwiedź w charakterze wolontariuszki hospicjum. Wiele się tam nauczysz. Powodzenia :)
walkiria13 Linia koment
Dodany:2015-01-07 21:57:11, Ocena: Brak oceny
walkiria13 Linia koment
Dodany:2015-01-07 22:05:41, Ocena: Brak oceny
Bardzo Pani dziękuję za wartościowe przemyślenia na temat mojej wersji roboczej opowiadania! Za grzechy formy bardzo żałuję obiecuje poprawę! Tekst był wstawiany szybko z brudnopisa i wiem, że strasznie to wygląda! Jeszcze raz dzięki!
POLUB NAS!
WYDAWCY POLECAJĄ
Zwyczajna łaska
Książka Racheli
Sekret Wesaliusza
 
STRONA GŁÓWNA

MOJE GRANICE
Dodaj/Opublikuj
Wirtualna biblioteczka
Ustawienia
Więcej opcji
KSIĄŻKI
recenzje
premiery, nowości
zapowiedzi wydawnicze
audiobooki
patronaty
rankingi
autorzy
rekomendacje
wyzwania czytelnicze
WIERSZE

OPOWIADANIA

KONKURSY

SPOŁECZNOŚĆ
forum
blogi
zdjęcia
filmy
kalendarz
książki za aktywność
PUBLICYSTYKA
wywiady
eseje
sylwetki twórców
recenzje filmów