Zawodniczka fair play
opowiadania >Zawodniczka Fair Play


Wracała do domu. Szła ulicą, nie miała daleko. Zestresowana, znów koleżanki obluzgały ją przezwiskami, dokuczały jej jak zwykle… Dlaczego? Bo była lepsza od nich i zawsze grała fair. Nikomu nic nie robiła. Po prostu uczyła się bardzo dobrze i to wiedział każdy kto ją znał. Zapału do siatkówki też jej nie brakowało, zawsze najlepsze zagrywki, najlepsza obrona, przyjęcie, atak. Wszystko czego potrzebuje dobra siatkarka. Dziewczyny wkurzały się, że one tak nie umieją. Jedne były zawziętymi kujonkami albo siatkarkami. Żadna nie potrafiła być tym i tym równocześnie, żadna z małym wyjątkiem. Tym wyjątkiem była Ola. Wysoki rudzielec, do którego nikt nie miał szacunku. I niby dlaczego? Może i jej rodzina była biedna, nie ubierali się najlepiej, lecz czy to powód do oczerniania? Chyba nie. Ola ma czasami dość szkoły, przychodzi do domu a tam tyle pokus… okno, lina w garażu czy wysoki balkon, tyle możliwości… Wytrzymała dziewczyna na razie się nie poddaje, ale czy da radę?


Kiedy zawitała do domu mama pyta się czy chce rosół, jak zwykle bulion, ten najtańszy. Dziewczyna grzecznie odmówiła, skryła w sobie nienawiść do całego świata, byłaby dobrą aktorką.


Weszła do swojego pokoju długo rozmyślała o sobie postanowiła się nie poddawać, pójdzie na następne zawody i będzie w znakomitej formie. Wzięła książkę do ręki, tak odreagowuje stres.


Rano zmęczona sięgnęła po budzik. Była szósta trzydzieści pięć. Wcześnie. Olka wstała założyła ciuchy, spojrzała na kalendarz, dziś dziesiąty. Co za tym idzie? Dziś dostaje kieszonkowe- dziesięć złotych. Zawsze coś. Uczennica klasy gimnazjalnej ma małe rodzeństwo. Siostra Kaśka, roczek.


Ola ubrała się, zrobiła śniadanie mamie, sobie i Kaśce, tato dawno w pracy. Dorabia jako hydraulik, mama sprzątaczka…


O siódmej piętnaście starsza siostra odprowadza siostrę do babci, matka idzie do pracy. Gdy odprowadzi małą idzie do szarej szkoły, zawsze jest tam wcześniej. Szkołę z jednej strony kocha, z jednej nienawidzi. Uwielbia się uczyć, uwielbia książki, zeszyty, lubi pisać notatki i grać w siatkę. Nienawidzi rówieśników, płacze z powodu codziennych docinek. Przyszła do szkoły pod klasę, numer 13, biologia.


Znowu ta Elka idzie wąskim korytarzem przypominającym szpital, znowu czepia się Olki. Dziewczynie lecą łzy, nie hamuje swoich emocji, pobiegła do szkolnej toalety, zamknęła się, nie chce już nigdy stamtąd wyjść. Przeminęła przerwa, nastolatka opuszcza lekcję, matmę. Ogarnęła się przed treningiem, przecież chce pojechać na zawody, pokaże wszystkim co potrafi.


Lekcja treningu minęła świetnie, chociaż ta. Trener podszedł do niej po lekcji i oświadcza, że nastolatka będzie w pierwszym składzie na ataku. Ola była w siódmym niebie, nie zważała na koleżanki, cieszyła się chwilą. Zawody już za kilka dni, będzie bosko. Później też nie było najgorzej, cały dzień miała spokój. Wróciła do domu, zjadła wczorajszy rosół i poszła po siostrzyczkę do kochanej babci. U babci jak zwykle miła atmosfera, Kasia spała, więc starsza siostra musiała poczekać. Czekała jakieś pół godziny, wróciły do domu. Następnie poszła się uczyć , uczyła się matmy, jedyny przedmiot, którego nie lubiła, choć i tak zawsze dostawała piątki… Jutro nie ma nic ważnego, żadnej kartkówki, sprawdzianu, lecz Ola ćwiczyła, trening czyni mistrza…


Wtorek, rano. Dzień jak co dzień. Wstać, przygotować śniadanie, odprowadzić małą, uczyć się. I tak w kółko, bez chwili odpoczynku. Nastolatce wydaje się, że czasami życie jest bez sensu, nie tylko w tedy, gdy dokuczają jej koleżanki ,ale wtedy, gdy wszystko jest tak samo, dzień po dniu. Czasami naprawdę tylko siatkówka daje poczucie niezmiernej rozkoszy i nadziei na szczęśliwsze chwile. Dziś pierwsze zajęcia to właśnie siatka, jakie to szczęście na dzień dobry. Ćwiczenia ataku, jej ulubione. Na końcu treningu stało się coś okropnego, Elwira złamała nogę! Wystawiająca pierwszego składu, przecież Iga, wystawiająca z ławki nie jest zbyt dobra, co teraz? W piątek zawody, nie byle jakie, są bardzo ważne, jedziemy, aż do Gdańska. Trener był w sporej rozterce, ale cóż Iga była jedynym wyjściem, wierzymy w nią. W szatni, gdy Elwirka pojechała do chirurga dziewczyny zaczęły ubolewać nad nieszczęsnym wydarzeniem. Non stop powtarzały, że boją się, iż Iga sobie nie poradzi… Wystawiająca ma poważną rolę na boisku, jest potrzebna przy każdej piłce, bez żadnego wyjątku. Mówiły, że Iga dopiero nas dogania i nie jest w stanie zastąpić Elwiry, nie zwracały uwagi na to, że koleżanka z ławki siedzi obok… Przecież one powinny ją wspierać, a nie pogrążać. Jak ta biedna dziewczyna miała się czuć, co miała myśleć. Nie każdy musi perfekcyjnie grać, liczą się chęci i dobra wola. Dziewczyny nie pomyślały, że ona mogła to rzucić i wcale nie miałyby rozgrywającej? Ona się stara. Teraz Iga wie jak to ma Olka, ona to przeżywa niemal codziennie i wytrzymuje tą presję. Jak? Ma głęboki dar od Boga, głęboką siłę i wiarę w to, że będzie lepiej. Te dziewczyny są bezlitosne, uważają tylko siebie, niedowartościowane egoistki. Iga nie ma takiej siły jak jej rówieśniczka, wyszła z szatni, poszła na dwór, musiała ochłonąć po całej sytuacji. Nie wytrzymała, zapaliła papierosa, miała rzucić to świństwo, ale jak to zrobić kiedy stres i tak zrobi swoje. Ola wybiegła za koleżanką, wyrwała jej peta z buzi, wyrzuciła na ziemię i zgasiła. Jej koleżanka prawie nie wytrzymała, chciała uderzyć koleżankę, ale zamiast tego przytuliła ją i nic nie mówiła, dziewczyny porozumiały się bez słów. Po chwili ochłonięcia dziewczyny rozmawiały, jedna pocieszała drugą, wspierały się na duchu. Choć Ola i tak wiedziała, że to nie ma dużego sensu, bo Iga nie będzie jutro o tym pamiętała i zapomni o pocieszającej ją koleżance. I tak liczyło się teraz, liczyło się to, że

- [1] [2] [3] -
Opinie
Ocena: 1 2 3 4 5 6
Musisz być zalogować by komentować.
POLUB NAS!
WYDAWCY POLECAJĄ
Zwyczajna łaska
Książka Racheli
Sekret Wesaliusza
 
STRONA GŁÓWNA

MOJE GRANICE
Dodaj/Opublikuj
Wirtualna biblioteczka
Ustawienia
Więcej opcji
KSIĄŻKI
recenzje
premiery, nowości
zapowiedzi wydawnicze
audiobooki
patronaty
rankingi
autorzy
rekomendacje
wyzwania czytelnicze
WIERSZE

OPOWIADANIA

KONKURSY

SPOŁECZNOŚĆ
forum
blogi
zdjęcia
filmy
kalendarz
książki za aktywność
PUBLICYSTYKA
wywiady
eseje
sylwetki twórców
recenzje filmów