Zepsuta przez drobnostki
opowiadania >Siedziała w samochodzie z rękoma na kolanach, wpatrując się w szklane drzwi budynku. Oczy lśniły jej od łez. Dziwne było, że nie mogła, tak jak inni, znaleźć ukojenia w smutku. Dziwne było, że jej serce wciąż poranione było jakby drutem kolczastym.

Otarła z twarzy smutek i weszła do środka.

W korytarzu minęła się z weteranem wojennym, którego twarz w połowie pokryta była bliznami. Uśmiechnął się. Zdawała sobie sprawę, że chciał coś zapomnieć. Życzyła mu tysiąca nocy spokojnego snu i aby wrogowie nie czaili się na niego w ciemnościach.

Lekarz uśmiechnął się. Podpisała dokumenty. Tak, zdawała sobie sprawę z ryzyka. Tak, rozumiała. Mimo wszystko, miało wyjść jej to na dobre. Szlafrok drażnił jej skórę. Blat stołu uwierał ją w plecy. Pielęgniarka poklepała ją po dłoni, lateks na drżącym ciele. W powietrzu czuć było ciężką woń środków odkażających; białe ściany szeptały o skalpelach i igłach.

Zabieg nie był bezbolesny. Uczucie porównywalne do miliona pszczół we wnętrzu czaszki, wszystkie żądlące jednocześnie. Ból był zbyt nieznośny, by trzymać go w sobie i odpłynęła w ciemność.

Gdy się obudziła pamiętała: Jej ojciec całujący ją w głowę na dobranoc i uczący ją czytać. Ona siedząca na podłodze łazienki i śmiejąca się, gdy on nakładał sobie krem do golenia i mruczał przy usuwaniu swojej szczeciny. Balsam po goleniu o ostrym zapachu i statek w butelce.

Niewiele ponadto. Szara mgiełka na krawędzi blednącego snu.

Otworzyła pamiętnik, który kazali jej zachować i czytała to, co jej odebrali: Ojciec odchodzi. Każdy dzień spędzała na schodach, czekając w nadziei, że to właśnie tego dnia powróci. Wszystkie pytania, które zadawała matce, wszystkie one pozostały bez odpowiedzi.

Westchnęła lekko. Być może teraz będzie jej łatwiej zbliżyć się kogoś.


ciąg dalszy opowiadania dostępny na blogu http://swiatopowiadan.wordpress.com


Przekład: Marcin Kucharski

Oryginalne opowiadanie: Damien Walters Grintalis


- [1] -
Opinie
Ocena: 1 2 3 4 5 6
Musisz być zalogować by komentować.
Shatti Linia koment
Dodany:2012-08-19 03:31:52, Ocena: 4.0
Mogę wiedzieć, dlaczego dał pan opowiadanie nieswojego autorstwa? Ponad to niecałe? "spokojnego snu i, aby wrogowie" - nie potrzeba przecinka; sporo tego "golenia"; Nie wiele - pisze się razem.

Ocenił/a na: 2
mkucharski Linia koment
Dodany:2012-08-19 21:14:22, Ocena: 4.0
Dzięki, niestety nie wiem jak edytować opowiadanie. Opowiadanie znalazło się tutaj, gdyż jako jego tłumacz posiadam prawa autorskie do polskiej wersji językowej i co więcej, zgodę autora na tłumaczenie i publikacje dzieła w wersji polskojęzycznej.
Shatti Linia koment
Dodany:2012-08-20 16:26:56, Ocena: 4.0
Rozumiem. Nawet nie wiedziałam, że tak można. :) Jeśli chodzi o poprawę: po najechaniu na MOJE KONTO należy kliknąć na + WIĘCEJ OPCJI. Następnie w PANELU, pod "Opowiadania" znajdzie pan "Edycja/Korekta/E-booki". Po kliknięciu zostanie pan przekierowany do listy opowiadań. Należy znaleźć właściwe i najechać na ołówek znajdujący się nad "Zrób ebooka".
JKZ007 Linia koment
Dodany:2013-09-23 11:45:58, Ocena: 4.0
Napisz co myślisz o tym tekście...

Ocenił/a na: 6
POLUB NAS!
WYDAWCY POLECAJĄ
Zwyczajna łaska
Książka Racheli
Sekret Wesaliusza
 
STRONA GŁÓWNA

MOJE GRANICE
Dodaj/Opublikuj
Wirtualna biblioteczka
Ustawienia
Więcej opcji
KSIĄŻKI
recenzje
premiery, nowości
zapowiedzi wydawnicze
audiobooki
patronaty
rankingi
autorzy
rekomendacje
wyzwania czytelnicze
WIERSZE

OPOWIADANIA

KONKURSY

SPOŁECZNOŚĆ
forum
blogi
zdjęcia
filmy
kalendarz
książki za aktywność
PUBLICYSTYKA
wywiady
eseje
sylwetki twórców
recenzje filmów