Zimny dom / część pierwsza /
opowiadania >Wydeptał sobie ścieżkę wygodnego życia.Podporządkował rodzinę. Nikt nie ośmielił się przeciwstawić ojcu.Nawet mama wykonywała cicho swoje obowiązki, bez cienia szemrania.Na śniadanie tatuś jadł pierogi, na obiad, jeśli zostały na kolację również.


Nie dlatego, że musiał. On je lubił. Kiedy ich zabrakło, był zły. Czasem mówił: Nie pójdę do pracy, nie ma pierogów. Kiedy wyszłam za mąż, przez dwa lata nie było ich w mojej kuchni. Tańczyliśmy w takt jakiejś dziwnej melodii. Nasz świat został pożarty przez demona alkoholu i zła.


Jest takie miejsce, gdzie chowa się tajemnice przeszłości. Pamiętam brzęk tłukącej szyby, krew, pijany krzyk i mamę, uciekającą w listopadową noc boso. Cztery kilometry dzieliły ją do spokojnego celu. Dziś patrząc na księżyc, nie myślę o pięknej lśniącej planecie. Przypomina mi ostrze noża wbitego w blat stołu i jego blask. Słowa które wypowiadał ojciec: jak ta k......wróci, to zabiję! Sześć par oczu błagalnie spogladało, chowając jednocześnie głowy pod kołdrę lęku.


Nie zapomnę zapachu cudzej pościeli, przeraźliwej ciszu, przerywanej co jakiś czas szczekaniem i wyciem psów wiejskich. Nasłuchiwanie, czy idzie...szczęk zębów, bicie serca aż pod krtań, a rano...piasek pod powiekami. W szkole myślałam o mamie, i o tacie czy już wytrzeźwiał? Potem było jeszcze gorzej - cisza...cisza, która mnie zabijała! Żal mamy, zal ojca, mijali się obok chlipając. Spokój trwał do następnego razu. Do następnych ran, które zdrapywane od nowa nie zdążyły się zagoić. Był taki dzień (mama opowiadała nam później), kiedy chciała zebrać nas razem z sobą pod pociąg.


Nie pojmuję, w jaki sposób przeżyła ten koszmar! Filigranowa istota, którą byłą, miała tyle siły. Przeszła przez piekło, przeżyła osiemdziesiąt kilka lat i nigdy nnie zrobiła ojcu krzywdy. Wałkowała ciasto starymi, spracowanymi rękoma, nie dając sobie pomóc.


- dziecko mówiła, ja sama, bo on nie będzie jadł, jeśli bedą miały inny kształt


- je mamo kochana, je! razem z naszym sercem.


Zawsze był nerwowy, nieposłuszny nikomu, uparty w swojej głupocie. Przeszłosć to ból. Odtwarzam jednak obrazy z dzieciństwa - kwiaty bez zapachu, motyle bez kolorów, twarze sióstr bez uśmiechu. Cdn.
- [1] -
Opinie
Ocena: 1 2 3 4 5 6
Musisz być zalogować by komentować.
papayaii Linia koment
Dodany:2010-09-03 07:21:22, Ocena: 5.0
Pierwsza część jeśli chodzi o opis, język jest gorsza od części drugiej ale nie obniżam oceny.Opisując tak trudne dzieciństwo,w którym straszne było zadawanie pytań....język musi się łamać,gubić rytm i tracić swa pewność.
kasandra83 Linia koment
Dodany:2010-09-03 09:54:58, Ocena: 5.0
Część I zaciekawia... wciąga w swój mroczny świat... w klimat, który udało Ci się stworzyć mimo pewnych potknięć językowych. Ale to nie one są tu najważniejsze... Tekst ma b. dobre frafm. np.,, Nie zapomnę zapachu cudzej pościeli..." I - doskonałe ostatnie dwa zdania ,, Przeszłość to ból.Odtwarzam... obrazy z dzieciństwa-kwiaty bez zapachu, motyle bez kolorów, twarze sióstr bez uśmiechu..." Życzę Ci, Daruniu, aby powróciły zapachy... kolory, łagodne kształty i delikatne dźwięki... O tym też mówi mój ostatni wiersz,, ŚWIETO CODZIENNOŚCI". POLECAM CI GO GORĄCO! Napisz, proszę, co o nim sądzisz... Pozdrawiam :)
darunia Linia koment
Dodany:2010-09-03 21:02:09, Ocena: 5.0
Dzięki papayaii!
darunia Linia koment
Dodany:2010-09-03 21:03:45, Ocena: 5.0
Dziękuję kasandro! Owszem język niezbyt, nie porwę się więcej z motyką na księżyc. Dokończę Trzecią część i basta. To pamiętnik bardziej niz opowiadanie. Pozdrawiam, buziaki.
Alis17 Linia koment
Dodany:2010-12-26 16:20:37, Ocena: 5.0
podoba mi się
POLUB NAS!
WYDAWCY POLECAJĄ
Zwyczajna łaska
Książka Racheli
Sekret Wesaliusza
 
STRONA GŁÓWNA

MOJE GRANICE
Dodaj/Opublikuj
Wirtualna biblioteczka
Ustawienia
Więcej opcji
KSIĄŻKI
recenzje
premiery, nowości
zapowiedzi wydawnicze
audiobooki
patronaty
rankingi
autorzy
rekomendacje
wyzwania czytelnicze
WIERSZE

OPOWIADANIA

KONKURSY

SPOŁECZNOŚĆ
forum
blogi
zdjęcia
filmy
kalendarz
książki za aktywność
PUBLICYSTYKA
wywiady
eseje
sylwetki twórców
recenzje filmów