Zimowit jesienny cz.3
opowiadania >- Muszę? - Rachel spuściła wzrok. Niebieskie perełki nie widziały już ciemnych oczu matki. Oczu w których krył się mrok. Nie było to jednak złowrogie spojrzenie, w tych oczach kryły się stanowcze słowa nie dyskutuj ze mną, które paraliżowały od stóp do głów. Dziewczynka zawsze najbardziej bała się tych hebanowych oczu. Mówiły one własnym głosem. I choć czasami ciało reagowało w całkiem inny sposób, Rachel wpatrywała się w duże węgielki. Czytała z nich, chociaż tym razem uderzyła z nich taka moc, że głowa sama powędrowała w dół, a twarz zakryły jasne loki.


- Musisz - Odparła sucho Elza walcząc z wiatrem, by ten nie ukradł jej kapelusza. Jej włosy były kolorem zbliżone do oczu. Jak wrona, trzepotały skrzydłami i rwały się na wszystkie strony. Okropny wiatr!


Rachel nie przypominała z wyglądu matki. Oprócz ust, pełnych, idealnych jak jasna rozkwitająca róża, była podobna do ojca. Jasna cera dokładnie komponowała się z blond lokami i oczami morza. Nie była brzydka, można wnet rzec, iż okrągły brzuszek dodawał jej uroku.


Niestety właśnie ten brzuszek nie podobał się Elzie, która była smukłą i wysoką kobietą. Nadwaga panienki była jednym z wielu powodów dla których Elza zakupiła gorset.


- Przyzwyczaisz się do niego. - Rzuciła Elza. Pojazd zatrzymał się, konie lekko zarżały. Dorożkarz podszedł do drzwiczek, otworzył je zgrabnie i pomógł wyjść Rachel, następnie Elzie. Panny ukłoniły się mówiąc Dziękuję i odeszły, kierując się wzdłuż rynku.


Mam dopiero siedem lat, mamo. Chcę się bawić, jak będę biegać w gorsecie? Inne dziewczynki nie muszą jeszcze go zakładać!


Rachel nadal szła z opuszczoną głową, nie reagując na słowa matki, co było bardzo niegrzeczne z jej strony. Była zła, dało sie to rozpoznać po jej grymasie na ustach. Babka zawsze powtarzała jej, żeby co noc nawilżała je balsamem z koziego mleka. A te różane piękności zabrałaś matce, dbaj o nie, gdyż są wyjątkowe.- mówiła. Niestety Elza kwiatowy kolor ust skrywała pod szminką koloru ciemniej krwi. Rachel wieczorami, gdy nikt nie patrzył, podkradała matce owy kosmetyk i malując się nim dokładnie, udawała ją. Poważną, wiecznie wyprostowaną damę, którą kochała pomimo surowego wychowania. Będę taka jak ona!


- Rachel! - Elza zatrzymała się pod młodym drzewkiem. Jej suknia lekko zakołysała się u nóg. Ciemny zieleń idealnie komponował się z jesiennymi liśćmi. - Słuchasz mnie?


- Ja mutti[1]- Odburknęła.


Elza miała jeszcze raz, stanowczo wytłumaczyć córce, że jest to konieczne, gdy zauważyła zbliżającą się do nich Pani Bieler z jej dzieckiem- Anną.


- Och! - Krzyknęła uradowana Pani Bieler. - Witaj Elzo! - Przyjaźnie uścisnęła znajomą, dość gwałtownie i kiwnęła lekko głową do młodej Panny Zimmermann. - Rachel.


Rachel ukłoniła się ładnie, jak matka ją uczyła, po czym uścisnęła się z Anną- równie młodą dziewczynką w beżowej sukience. Po zgodzie matek, panienki oddaliły się w radosnych podskokach. Rachel w mgnieniu oka znikł grymas na twarzy, zamiast tego jej lico zarumieniło się delikatnie.


Ta plotkara zawsze pojawia się nie w porę! Z twarzy Elzy nie szło wyczytać niezadowolenia jakim otulała Stefanie. Zauważyła jak obejmuje ją wzrokiem. Od ciemnawych butów do hebanowych, rozpuszczonych włosów ozdobionych kapeluszem z zielonymi akcentami. To było zbyt perfidne, ale taka właśnie była Stefanie Bieler. Rozpuszczona, bez jakichkolwiek manier „dama”. Elza nie plotkowała tak jak ona. Co prawda, wiedziała dużo o Bytomianach. Sama do końca nie wiedziała, skąd. Wiedzę swoją tłumaczyła sobie „umiejętnością obserwacji oraz głosem natury”. Wystarczyło chociażby jedno spojrzenie na rozmówczynię, a Elza już wiedziała, że ta nowa suknia wcale nie jest nowa, lecz używana; zakupiona u Panny Frank. Wiedziała też, że Stefanie nigdy by się do tego nie przyznała.


- Wiesz, że Eleonora zaszła w ciążę?! Po raz trzeci! - Mówiła Pani Bieler zawzięcie, uporczywie gestykulując - A Państwo Kowalscy? Drugi raz byli w to samo ubrani idąc do teatru! Niedorzeczne! Albo Jacek, mój kochany sąsiad! Śpiewać mu się zachciało po kieliszku zdrowej wódeczki. Jak otworzył tę gębę to przecież Ernest musiał iść w nocy i go uciszać! - Stefanie jak zwykle się rozgadała, nie zwracając uwagi na ludzi wokół. Czasem tylko lekko klepnęła Elzę, lub głośniej się zaśmiała. Nie należała ona do osób wykształconych, jej życie kręciło się wokół plotek.


Elza przewróciła oczami i zamyśliła się. Ta baba zapewne książek nie czyta, więc nie ma nawet potrzeby pytać czy posiada cokolwiek autorstwa Jane Austen. Phi, jeszcze by rozpowiedziała to na mieście- parsknęła. W jej głowie nagle pojawiło się wydarzenie z zeszłej nocy, zesztywniała. Nigdy wcześniej nie spotkała się z tak dziwną sytuacją. Życie Elzy na ogół było łatwe, monotonne, bez rewelacji. Kto podrzucił ten skrawek papieru? Może był on tam przez cały czas? Nie… to niemożliwe, tyle razy wertowałam tę książkę.


Dzisiejszego poranka, podczas gdy Zuzanna- gosposia domowa czyściła biblioteczkę, Pani Zimmermann podeszła do niej, pytając czy otwierała jakąkolwiek z tych książek. Zdezorientowana dziewczyna wrzuciła szmatę do wiadra z wodą i przecząco kiwnęła głową. Elza dogłębnie przejrzała swymi oczami gosposię, lecz prócz strachu nie widziała w niej nic więcej. Zostawiła ją przy biblioteczce i wyszła. Zuzanna była jedyną osobą jaką podejrzewała.


Jakże dziwnym wydarzeniem związanym z Krystyną Ceynową znajdującą się w „Rozważnej i Romantycznej” nie podzieliła się z nikim innym, jak z własnym obliczem w lustrze. Elza nie ufała nikomu, a rozwiązanie zagadki powierzyła sobie samej.


- Och, Zimmermann! Mogliby czarownicę na stosie palić, a ty byś nie usłyszała! - Stefanie gwałtownie kiwała dłońmi przed twarzą Elzy. - Czy ty mnie w ogóle słuchasz, halo?!


Zielona suknia zawiła się przeraźliwie, gdy Elza obudziła się i porzuciła świat myśli. Mrugnęła, a jej oczy zalały się ciemną mgłą, spojrzała groźnie na plotkarę.


- Co ty powiedziałaś?! - Warknęła, niczym zwierze.


Pani Bieler z wrażenia cofnęła się o krok do tyłu, jej wzrok nagle stał się wyłupiasty, a usta rozwarły się lekko. Zaniemówiła, wpatrywała się w fizjonomię Elzy i stała bez ruchu.


-Spytałam, co powiedziałaś?- powtórzyła, nieco lżej.


Mogliby czarownicę na stosie palić.


Mogliby

- [1] [2] -
Opinie
Ocena: 1 2 3 4 5 6
Musisz być zalogować by komentować.
POLUB NAS!
WYDAWCY POLECAJĄ
Zwyczajna łaska
Książka Racheli
Sekret Wesaliusza
 
STRONA GŁÓWNA

MOJE GRANICE
Dodaj/Opublikuj
Wirtualna biblioteczka
Ustawienia
Więcej opcji
KSIĄŻKI
recenzje
premiery, nowości
zapowiedzi wydawnicze
audiobooki
patronaty
rankingi
autorzy
rekomendacje
wyzwania czytelnicze
WIERSZE

OPOWIADANIA

KONKURSY

SPOŁECZNOŚĆ
forum
blogi
zdjęcia
filmy
kalendarz
książki za aktywność
PUBLICYSTYKA
wywiady
eseje
sylwetki twórców
recenzje filmów