Zołza - cz.1
opowiadania >Biegła na przełaj, przez ziemniaczane pole. Nie zważała na piasek w butach, który się wkuwał niemiłosiernie w jej gołe stopy oraz pot, zalewający niemal całą twarz. Biegła tak szybko, jakby goniło za nią stado wygłodniałych wilków. Kiedy pokonała przerzuconą przez rzeczkę, prowizoryczną kładkę – trochę odetchnęła. Zdjęła z nóg obuwie i wytrzepując piasek, postukała jednym o drugi. Rozejrzała się po zielonej łące, wciągając w nozdrza powietrze, żeby na zawsze zachować w pamięci zapach stokrotek oraz świeżo ściętej trawy. Jeszcze raz pociągnęła nosem, otarła palcami spocone czoło i znowuż ruszyła przed siebie. W przelocie zerknęła na zegarek; pozostało najwyżej dziesięć minut. Nagle do jej uszu dobiegł z dość daleka, jakby gwizd lokomotywy. – To niemożliwe – szepnęła i zwiększyła tempo. Teraz biegło jej się znacznie lepiej, droga prowadziła przez las. Było całkiem przyjemnie i nieco chłodniej. Gdy wybiegła z lasu, chciała, chociaż chwilę odsapnąć, ale nie było czasu. Nie patrząc na zegarek, usłyszała całkiem wyraźnie, głośny stukot zbliżającego się pociągu. – Muszę zdążyć, muszę koniecznie zdążyć - powtarzała, dodając sobie otuchy. Wbiegła na stację równocześnie z lokomotywą, która ciągnęła za sobą szereg wagonów. Zadyszana, nie mogąc złapać tchu – stanęła przed konduktorem i sapiąc głośno – mówiła urywanym głosem:


- Nie mam… Nie zdążyłam…


Zrobił gest dłonią, żeby wsiadła.


- Proszę ze spokojem odetchnąć, potem przyjdę pobrać opłatę za bilet – powiedział spokojnie, zamykając za nią drzwi.


W pociągu nie było tłoku, przedziały świeciły pustką. Zajęła miejsce przy oknie, bagaż postawiła obok siebie. Nie była to walizka, ani torba turystyczna. Jej cały dobytek mieścił się w dość mocnej reklamówce, którą kiedyś przyniosła z zakupami; chyba z ’’Biedronki’’. Zamknęła oczy, oddychało jej się ciężko, a serce biło jak rozdzwoniony dzwon. Wyjęła chusteczkę, wytarła oblaną potem i zarazem pokrytą kurzem twarz. Nie obchodziło ją, że była nieco brudna, ale czuła się wolna jak ptak.Gdy zauważą jej nieobecność, ona będzie, już bardzo daleko. Wszedł konduktor – uśmiechnął się do niej przyjaźnie.


- Dokąd wypisać bilet? – spytał nie przestając się uśmiechać.


-Poproszę bilet donikąd – odpowiedziała trzymając w dłoni małą, zdobioną kolorowymi koralikami portmonetkę.


- Słucham? Dokąd się pani udaje? – konduktor nie ukrywał zdziwienia.


- Donikąd. Po prostu donikąd – powtórzyła.


- Nie bardzo panią rozumiem. Co znaczy donikąd?


Widząc jego ogromne zdziwienie – wyjaśniła:


- Jeszcze nie wiem, na której stacji wysiądę. Mogę swoją podróż zakończyć na półmetku lub pojechać do ostatniej stacji. Teraz pan zrozumiał?


- Niezupełnie. Postaram się jednak pojąć, o co pani chodzi. Ten pospieszny pociąg podąża do Słupska, po drodze zatrzymuje się na kilku większych stacjach. Wobec tego wypiszę bilet do stacji docelowej. Natomiast pani, międzyczasie się zastanowi, na której stacji wysiądzie. Odpowiada pani taka opcja?


- Najzupełniej – przytaknęła, podając mu stuzłotowy banknot.


Podał jej bilet oraz resztę gotówki.


- Trzydzieści lat pracuję w swoim zawodzie, ale pierwszy raz usłyszałem, o podróży donikąd – zrobił gest oczami i dodał: - Życzę, aby ta podróż nie prowadziła donikąd, tylko żeby pani odnalazła cel swojej wędrówki.


Uśmiechnęła się do niego i przytaknęła oczami. Gdy opuścił przedział i zamknął za sobą drzwi. Wtedy usadowiła się wygodnie na siedzeniu, patrząc w okno jadącego pociągu – poddała się rozmyślaniom. Sama nie potrafiła zrozumieć, skąd się wzięła nagła decyzja wyjazdu. Dosłownie, to było z dnia na dzień. Można nawet powiedzieć, że z godziny na godzinę. Ale będzie zdziwienie, kiedy zostanie odkryta jej ucieczka. Prawdę mówiąc: nie do końca ucieczka, przecież przedwczoraj ukończyła osiemnaście lat. Jednego była pewna, że wioska będzie huczeć od plotek. Córka pani wójtowej, opuściła dom rodzinny.


Matka chodząc po mieszkaniu, będzie biadoliła i łamała ręce; tak wypada. Dla ojca nadarzyła się świetna okazja, by utopić swoje zmartwienie w alkoholu. Siostra na pewno się rozłości, bo kto będzie sprzątał jej pokój? Brat, obojętnie machnie ręką. A ona, wyśmiewana, upokarzana przez wszystkich – wreszcie zdobyła się na odwagę, aby swojej udręce położyć kres. Nie zabrała z sobą, zbyt wiele żeby nie posądzono ją o kradzież. Wyszła z domu o jednej sukience, spodniach i bluzkach na zmianę. W ostatniej chwili zdjęła ze sznura, jeszcze wilgotne majtki i wsunęła do siatki. Zabrała także rozwleczony, robiony na drutach sweter, który już bardzo dawno zrobiła jej jakaś dalsza krewna. Miała trochę oszczędności, zarobiła je uczciwą pracą, chodząc do zbioru owoców. Dotknęła dłonią zawieszonego na szyi, małego woreczka z pieniędzmi i wsunęła go jeszcze bardziej pod luźną bluzkę. Nie miała ich za dużo, ale na skromne jedzenie na razie wystarczy. Nieważne, że teraz jest biedna. Ale jest szczęśliwa, a przede wszystkim wolna. A może los się do niej wreszcie uśmiechnie i wynagrodzi jej wszystkie doznane krzywdy? Rozchyliła wargi w uśmiechu, a w jej piwnych oczach zagościł błysk radości. Patrzyła ciekawie na przesuwające się drzewa oraz tak dobrze znane, pola falującego zboża. Oddychała pełną piersią, kiedy kilometr po kilometrze, coraz bardziej się oddalała od własnego domu. Od miejsca, gdzie była wyśmiewana i nigdy nie wymawiano jej imienia: mówiono na nią ’’Zołza’’. Ten przydomek przylgnął do niej, jak pijawka. ’’Zołzą’’ była dla wszystkich. Tak zwracano się do niej w sklepie, w domu, nawet ksiądz, groził jej palcem mówiąc: - ’’Nie widziałem cię w kościele, Zołza’’. Potarła palcami czoło, wydmuchała nos, otarła załzawione oczy i nie zważając, czy ktoś ją usłyszy - powiedziała głośno: - Koniec z wszelkimi przydomkami. Od tej chwili i od tego miejsca, już nikt nie będzie mną pomiatał. Obojętnie gdzie będę, i jak potoczy się mój los, zawsze będę szła przez życie z dumnym czołem i wysoko podniesioną głową.


Dzisiaj, kiedy opuszczała dom rodzinny, pozostawiła tylko krótką wiadomość: Odchodzę. Nie próbujcie, mnie odnaleźć – Klara. Od niepamiętnych czasów, podpisała się swoim imieniem. Chociaż nie jest, to zbyt piękne imię. Ale lepiej brzmi, niż ’’Zołza’’. Zamknęła oczy, wsłuchana w stukot kół pociągu, nawet nie wiedziała, kiedy zasnęła i jak długo spała. Zerwała się, gdy poczuła, delikatne dotknięcie czyjeś dłoni. Przetarła palcami zaspane oczy i z ciekawością – spojrzała na konduktora.


- Przepraszam, jeśli panią przestraszyłem – odezwał się ciepło. – Ale mam dla pani sprawę.


Spojrzała na niego z zakłopotaniem.


- Jaką sprawę? – wycedziła przez zęby.


- W następnym wagonie, podróżuje starsza pani z wnuczką.

- [1] [2] -
Opinie
Ocena: 1 2 3 4 5 6
Musisz być zalogować by komentować.
barbara211 Linia koment
Dodany:2011-03-12 20:30:32, Ocena: 6.0
Bardzo fajna dla mnie lektura. Pani Anno - ma Pani lekkie pióro i pisze Pani bardzo obrazowo i interesująco. Z przyjemnością przeczytałabym jak najszybciej kolejną część. Pozdrawiam - Barbara

Ocenił/a na: 6
WOJCIECH1 Linia koment
Dodany:2011-03-13 15:39:46, Ocena: 6.0
Mnie także fajnie się czytało. Widzę doświadczenie i kunszt

Ocenił/a na: 6
kasia11091996 Linia koment
Dodany:2011-04-07 19:49:53, Ocena: 6.0
Bardzo mi się spodobało.

Ocenił/a na: 6
POLUB NAS!
WYDAWCY POLECAJĄ
Zwyczajna łaska
Książka Racheli
Sekret Wesaliusza
 
STRONA GŁÓWNA

MOJE GRANICE
Dodaj/Opublikuj
Wirtualna biblioteczka
Ustawienia
Więcej opcji
KSIĄŻKI
recenzje
premiery, nowości
zapowiedzi wydawnicze
audiobooki
patronaty
rankingi
autorzy
rekomendacje
wyzwania czytelnicze
WIERSZE

OPOWIADANIA

KONKURSY

SPOŁECZNOŚĆ
forum
blogi
zdjęcia
filmy
kalendarz
książki za aktywność
PUBLICYSTYKA
wywiady
eseje
sylwetki twórców
recenzje filmów