Zwyczajnie - miłość (X) Coś
opowiadania >co z Piotrkiem? Pomyślałaś o nim?
- Wtedy nie myślałam. Byłam pijana.
- A teraz myślisz? Jeszcze wczoraj Piotr zamartwiał się, że nic mu nie mówiąc wzięłaś samochód i wyjechałaś. Planował jak ożywić związek. Kombinował jakiś wspólny wyjazd na wakacje. Rozważał gdzie ci się bardziej spodoba. Przecież on jest przekonany, że za niego wyjdziesz. To dziecko… Właśnie. Jest jeszcze dziecko. Czyje ono jest?
- Dawida.
- Dziewczyno! – Michał z oburzenia prawie krzyknął. – I kazałaś wierzyć Piotrkowi, że on jest ojcem? A jakby Dawid tu się nie zjawił to Piotr wychowywałby nie swoje dziecko. Tak? Co z ciebie za człowiek?
- Miałam mu powiedzieć. Zbierałam się, tylko nie było do tej pory dobrej okazji.
- Nie było okazji? Od twojego powrotu ze Stanów minęło dwa miesiące. Spotykaliście się wiele razy. Wiesz co? Ja muszę najpierw ochłonąć i to sobie jakoś poukładać. Mam jeszcze teraz cię kryć przed ojcem. Tak? Wybij to sobie z głowy. Sama nawarzyłaś sobie tego piwa, sama będziesz musiała je wypić. Na mnie nie licz. Nie spodziewałem się tego po tobie. Naprawdę. – Michał wyszedł z pokoju Magdy zdenerwowany. Wszedł do kuchni. Był głodny. Zajrzał do garczków w nadziei, że zostawiono mu obiad, ale tu znalazł pustki. Zaraz za nim weszła pani domu.
- O. Już zjadłeś? Myślałam, że ci odgrzeję. Powiedz swojemu gościowi, że łóżko ma już pościelone w salonie. A on by coś nie zjadł przed pójściem spać?
- On już jadł, jak przypuszczam, ale spytam. – wyszedł z kuchni zdenerwowany.
Wchodząc do własnego pokoju i widząc na swej kanapie śpiącego intruza zdenerwował się jeszcze bardziej. Miał ochotę go zepchnąć, albo jeszcze chętniej – wyrzucić za drzwi, a tu usłyszał z drugiego pokoju głos mamy.
- Michałku jeszcze coś przed położeniem się spać?
- Nie mamo. Dzięki. Gość zasnął już i zdaje się, że przenocuje u mnie. – Michał objął śpiącego wzrokiem i skrzywił się z niesmakiem. Atletyczne ciało, dwudniowy zarost (w związku z tym, że nie miał jeszcze okazji się ogolić po przylocie), pomięty podkoszulek. W tym momencie przekręcił się dość niezgrabnie i zachrapał. W myślach Michał już go nazwał troglodytą. Nie mógł uwierzyć, że jego zawsze grzeczna i dobrze ułożona siostra uległa takiemu prymitywowi (przynajmniej tak go Michał odebrał po wyglądzie). W jego odbiorze śpiący mężczyzna nawet w małym stopniu nie mógł się równać ze smukłym, inteligentnym, grzecznym, dobrze ułożonym i w każdym detalu wysmakowanym Piotrem. Nie chciało mu się pomieścić w głowie, że jego własna, urocza siostrzyczka zrobiła coś takiego. Miał ochotę od razu wszystko powiedzieć rodzicom, ale w związku z tym, że nie byli całkiem trzeźwi i teraz zajęci byli sobą, postanowił wstrzymać się z tym do rana. Sam poszedł położyć się do salonu i tam właściwie - nie przespał, ale przetrwał noc. Myślał o Piotrze, o tym jak wpłynie na niego taka informacja, ale też o kimś innym, o dzisiejszym popołudniu, wieczorze. Był na wieczorku poezji śpiewanej razem z Justyną – swoją koleżanką. Akompaniował jej. Wszystko wyszło pierwsza klasa. Potem odwoził ją do domu do Olkusza. Niby kawałek drogi, a jemu wydawało się, że zdecydowanie za blisko. Przyjemnie było. Gdyby nie to spotkanie po powrocie to byłby cudny dzień. Wiele razy w myślach przeklinał Magdę.
Rano, wciąż zdenerwowany poszedł do pokoju po czystą odzież, a tam zastał intruza z jego ukochaną gitarą w ręku. Dawid siedząc na kanapie i opierając instrument na kolanie przymierzał palce do strun.
- Piękny sprzęt. – zawiadomił widząc w drzwiach Michała – Kiedyś o takiej marzyłem.
- Nie twój. – Michał podszedł i wyrwał Dawidowi gitarę. – Nie uważasz, że należałoby najpierw spytać o pozwolenie, zanim sięgniesz po cudze rzeczy?
- Przepraszam, ale nie mogłem się oprzeć. Niezłą kolekcję tu zgromadziłeś. – wypowiadając to powiódł wzrokiem po pokoju. Michał na te słowa zmierzył go tylko niechętnym spojrzeniem. - No wiem – kontynuował Dawid – Jestem niespodzianką. Magda nic o mnie nie powiedziała. Monika i Sławek też byli zaskoczeni, ale chyba już mnie zaakceptowali.
- Monika wie o tobie? Poznaliście się?
- Przedwczoraj. Zanim tu przyjechaliśmy. Mam taką prośbę, jeśli można. – spojrzał na Michała dotykając swej zarośniętej twarzy. – Wszystkie rzeczy zostawiłem w wynajętym mieszkaniu. Pożyczyłbyś mi maszynki do golenia? Nie chciałbym tak się przedstawiać waszej mamie.
- Masz zamiar teraz przedstawiać się naszej mamie? I masz zamiar przyznać się do tego, że jesteście z Magdą małżeństwem?
- Oboje mamy taki zamiar, tylko może nie od razu, żeby nie było wielkiego szoku.
- Uwierz mi, że szok, tak, czy inaczej będzie ogromny i twoja twarz z zarostem, czy bez, nie zrobi różnicy. – Michał jednak po tych słowach zastanowił się chwilę i oszczędzając serce mamy postanowił pożyczyć intruzowi przybory do golenia. Intruz wyraził swą wdzięczność i ruszył w miejsce wyznaczone do obrzędów toaletowych w każdym domu. Ogolić się jednakże przed spotkaniem z teściową nie zdążył. Kiedy dochodził do drzwi łazienki te otworzyły się i stanęła naprzeciw niego ubrana w lekką haleczkę Anna. Moment zakłopotania i Dawid uśmiechnął się odnajdując się w sytuacji.
- Dzień dobry. Pani jest pewnie mamą M… – tu miał powiedzieć Magdy, ale w porę zorientował się i dokończył – Michała. Ja jestem Dawid. Nie mieliśmy okazji jeszcze się poznać.
- Anna – kobieta odwzajemniła uśmiech i lewym ramieniem zasłaniając się nieco, prawą dłoń wyciągnęła na powitanie. – Dzień dobry. – uścisnął jej rękę - Sytuacja taka trochę – zaśmiała się wskazując na swój strój – Nie za bardzo jestem gotowa na spotkania z gośćmi, ale miło mi poznać. Do zobaczenia za chwilę, podczas śniadania. Tak?
- Do zobaczenia – wszedł do łazienki. Skorzystał, a wychodząc wpadł niemal na Magdę. Zatrzymali się naprzeciw siebie. Ubrana była w luźną piżamę. Objął ją z uśmiechem wzrokiem.
- Cześć. – przywitał się. – Jak tam nasze maleństwo? Nie dokucza dzisiaj?
- Cicho. – nakazała szeptem, ale z gniewem malującym się na twarzy – Chcę, żebyś stąd jak najszybciej poszedł.
- [1] [2] [3] [4] [5] -
Opinie
Ocena: 1 2 3 4 5 6
Musisz być zalogować by komentować.
POLUB NAS!
WYDAWCY POLECAJĄ
Zwyczajna łaska
Książka Racheli
Sekret Wesaliusza
 
STRONA GŁÓWNA

MOJE GRANICE
Dodaj/Opublikuj
Wirtualna biblioteczka
Ustawienia
Więcej opcji
KSIĄŻKI
recenzje
premiery, nowości
zapowiedzi wydawnicze
audiobooki
patronaty
rankingi
autorzy
rekomendacje
wyzwania czytelnicze
WIERSZE

OPOWIADANIA

KONKURSY

SPOŁECZNOŚĆ
forum
blogi
zdjęcia
filmy
kalendarz
książki za aktywność
PUBLICYSTYKA
wywiady
eseje
sylwetki twórców
recenzje filmów