Zwyczajnie - miłość (X) Coś
opowiadania >rodzicami jak i Magdą, że dokonała bardzo złego wyboru. Michał nalegał by Dawid coś zagrał, rodzice do niego dołączyli.
- No chyba nie za bardzo jestem gotowy. Od sześciu lat nie grałem. Swoją gitarę sprzedałem, żeby mieć na bilet do Stanów. Może jak chwilę poćwiczę… - tłumaczył się, a Magda otworzyła szeroko ze zdumienia oczy, będąc pewną, że informacja o tym, że miał kiedykolwiek do czynienia z gitarą to wielki blef.
- Może jak pan mówi, że nie jest gotowy na prezentację, to tak jest rzeczywiście i dajcie mu spokój – odezwała się w jego obronie, a on sprowokowany jej słowami wziął instrument. Kiedyś grał i uważał, że to nie było złe, ale teraz nie był pewien. Denerwował się tym, że miał grać przed profesorem muzyki. Ba. Całą rodziną muzyków. Objął gitarę i przełknął ślinę. Spojrzał po twarzach niepewnie.
- Tylko, jakby coś nie wyszło, to pamiętajcie, że ostrzegałem. – zerknął na Magdę. Chwilę próbował brzmienie strun, chwilę dostrajał, dopasowywał się do instrumentu. Nie wiedział czy uda mu się zagrać po takiej przerwie, bez żadnej próby. Zaczął grać cokolwiek. Jakaś pierwsza melodia, która mu się przypomniała. Magda patrzyła zdumiona, bo jednak to była melodia. Potem przystanął, nabrał powietrza i podjął decyzję.
- No dobrze. Coś spróbuję. – rozprostował jeszcze palce i zaczął grać. Skupiony był na strunach, swoich palcach, muzyce. Nie patrzył na twarze. Kiedyś, dawno, kiedy gitara była jego pasją próbował różnych trików i własnych kompozycji, które ćwiczył do bólu dłoni, a których nikomu nie prezentował, bo i tak nikt tego nie słuchał i nie doceniał. Rodzice stwierdzali, że ładnie, żeby podtrzymać go na duchu, ale po ich minach widział, że nie podobało im się wcale. Teraz postanowił zagrać i palce przypominały sobie coraz bardziej kolejne układy wraz z czasem gry. Obawiał się spojrzeć na twarze odbiorców, ale grał to co miał do zagrania w widoczny sposób zespalając się z muzyką – z każdą minutą coraz bardziej. Magda patrzyła na niego ogromnymi oczyma, nieświadoma tego, że ze zdumienia otworzyła też usta. W tym momencie zadziało się coś na płaszczyźnie – już nie jej ciała, ale właśnie duszy. Muzyka to była jej największa miłość, a on ją w sobie miał. Coś w środku zagrało, zaczęło kiełkować. Patrzyła ze zdumieniem i podziwem, którego nie potrafiła ukryć. Kiedy Dawid skończył i powiódł niepewnie wzrokiem po odbiorcach profesor pokręcił głową.
- Jak na sześć lat przerwy nie jest źle. – stwierdził.– Nie masz przypadkiem ochoty zapisać się do mojej szkoły? Egzamin miałbyś już zaliczony.
- Raczej nie. – uśmiechnął się – Może ochotę to i owszem, miałbym, tylko lata już nie te. Studia już skończyłem. Teraz muszę znaleźć pracę i zacząć zarabiać. Czas na naukę już minął.
- Na naukę nigdy nie jest za późno panie Dawidzie. W pańskiej grze jest fajna energia, piękne wyczucie. Co to za kompozycja w ogóle?
- Taka, moja własna. – przyznał Dawid – Lubię mieszać różne orientalne brzmienia.
- I dobrze to wyszło. Oryginalnie. Komponuje pan muzykę? – pytał profesor z zainteresowaniem.
- Kiedyś próbowałem, ale to już historia. Teraz nawet nie mam swojej gitary. – zaśmiał się.
- To niedobrze. Powinien pan mieć gitarę. Talentu nie wolno marnować. A pan wie, że nasza Magda też komponuje?. Przedwczoraj miała koncert przed społecznością akademii z własnym utworem. Wczoraj rozmawiałem z dyrektorem orkiestry i jeżeli rozpisze swój utwór na orkiestrę on da jej do dyspozycji doświadczonych muzyków i za trzy tygodnie będzie mogła wystawić swój utwór na dorocznym koncercie w parku. Ty Madziu jeszcze nie wiesz. Będziesz miała do dyspozycji ilu zechcesz muzyków z filharmonii. To wielka szansa córeczko. Wielka okazja, żeby zaprezentować się szerszemu gremium. Jestem tak dumny, że aż mnie rozpiera. – podchodząc do fotela na którym siedziała Magda objął ją ramieniem i pocałował jej włosy. – Co córciu? Cieszysz się?
- Za trzy tygodnie? – spytała jeszcze niezupełnie świadoma słów i sytuacji. W jej głowie trwało jeszcze przegrupowywanie faktów. Dawid zaskoczył ją bardzo. Był inny niż myślała. Teraz patrzył na nią, a ona przypominała sobie to co powiedział jej wieczorem o tym, że marzył, aby grać, ale nie każdy ma to co chce, że ona jest szczęściarą. Jej fragmentaryczna wiedza o nim, jaką posiadała musiała ulec transformacji. Że tylko umiejętność gry na instrumencie? Dla niej to było coś niewyobrażalnie większego. Kawałek jego duszy, który pasował do kawałka jej duszy. Nie spodziewała się tego. Jej spojrzenia w jego stronę były teraz całkiem inne. Jego spojrzenie nie zmieniło się nic, więc nadal wyglądało tak, jakby miał apetyt na spróbowanie jej, a pani domu zerkając raz na jedno, raz na drugie zauważyła to natychmiast i już była tym przerażona. Była przecież przekonana, tak jak wszyscy, że Magda jest w ciąży z Piotrem. Wczorajsza rozmowa, teraz te spojrzenia. Anna zaczęła się w duchu modlić. To nie wróżyło jej nic dobrego. Po chwili wstała.
- Madziu, kochanie, pomóż mi posprzątać ze stołu. – zwróciła się do córki. Musiała ją przecież przywołać do porządku.
Magda poszła z matką do kuchni. Ubrały fartuszki i zaczęły zrzucać i zlewać resztki z naczyń, zbierać naczynia do zlewu, jak to zwykle po posiłku bywa. Anna chwilę zastanawiała się w jaki sposób podjąć temat zanim zagaiła.
- Miły ten kolega Michała. Prawda?
- Czy ja wiem – Magda wykręciła się od odpowiedzi.
- Moim zdaniem miły, przystojny i przeuroczo nieśmiały. Tacy podobają się dziewczynom.
- Być może – znów ucięła.
- Kochanie widziałam jak na siebie patrzycie. – Anna spojrzała na córkę spod brwi. – Taki mężczyzna może się podobać. Ja wiem. Chciałam ci tylko przypomnieć, że jesteś zaręczona i nosisz dziecko innego. Nie rób mu proszę złudnych nadziei. Może uprzedź go uczciwie od razu na czym stoi. Co?
- Właściwie to dziecko, które noszę jest Dawida – zawiadomiła Magda zupełnie spokojnym tonem nie przerywając mycia filiżanek i dopiero po chwili z sercem w gardle zwróciła wzrok na twarz matki.
- Bardzo ciekawy żart. – uznała kobieta bez krzty uśmiechu.
- To
- [1] [2] [3] [4] [5] -
Opinie
Ocena: 1 2 3 4 5 6
Musisz być zalogować by komentować.
POLUB NAS!
WYDAWCY POLECAJĄ
Zwyczajna łaska
Książka Racheli
Sekret Wesaliusza
 
STRONA GŁÓWNA

MOJE GRANICE
Dodaj/Opublikuj
Wirtualna biblioteczka
Ustawienia
Więcej opcji
KSIĄŻKI
recenzje
premiery, nowości
zapowiedzi wydawnicze
audiobooki
patronaty
rankingi
autorzy
rekomendacje
wyzwania czytelnicze
WIERSZE

OPOWIADANIA

KONKURSY

SPOŁECZNOŚĆ
forum
blogi
zdjęcia
filmy
kalendarz
książki za aktywność
PUBLICYSTYKA
wywiady
eseje
sylwetki twórców
recenzje filmów