- Piszcie, piszcie, piszcie. Rozmowa z Sabiną Waszut

Adrianna Michalewska
« powrót

Publicystyka - Obrazek

- Literatura kobieca to książki, po które chętnie sięgają właśnie kobiety. Zazwyczaj jest w takich lekturach więcej emocji, więcej chwil powodujących wzruszenia. Kobiety częściej utożsamiają się z bohaterami. Czytając, żyją ich życiem. Natomiast nic nie stoi na przeszkodzie, aby w takich książkach pojawiały się również treści trudne, poruszające ważne, społeczne problemy, bądź - tak jak w przypadku moich książek - ukazujące wydarzenia, które wielu czytelniczkom mogły być wcześniej nieznane. Literatura kobieca to nie tylko miłosne historie - mówi Sabina Waszut, wyróżniona nagrodą "Pióra" podczas Festiwalu Literatury Kobiet "Pióro i Pazur" w Siedlcach. 

prostych potraw. Co u Ciebie dzisiaj na obiad?


Zapiekanka, ale przygotował ją mąż. Ja będę zmywała. To właśnie są zmiany, o których mówiłam.

Co chciałabyś powiedzieć wszystkim początkującym pisarkom, które marzą o nagrodzie Pióra?


Rad mam kilka:


Po pierwsze, piszcie o tym, co czujecie. Co Wam gra w duszy. Nie ma sensu oglądanie się za modami, za trendami. Na przykład, choć teraz w książkach „modna” jest dosłowność, a sceny intymne opisywane są bardzo szczegółowo, ja spuszczam zasłonkę. Nie potrafię inaczej. Nie chcę. Bo taki jest właśnie mój styl, ja taka jestem. To ważne, aby nie zagubić siebie, bo wtedy, to co powstanie, będzie fałszywe. Czytelnicy natychmiast to wyczują.


Po drugie, nie rezygnujcie. Gdy pisałam Rozdroża, z różnych stron słyszałam, jak trudno jest debiutantom. Wydanie książki bez zapłacenia za nią wydawało się właściwe niemożliwe. Okazało się, że można. Można również zostać nagrodzoną, za pierwszą samodzielnie napisaną książkę.


Po trzecie: uwierzcie w siebie i piszcie, piszcie, piszcie.


- [1] [2] -
następna


Zobacz też:

Publicystyka - Bez kompromisów. Rozmowa z Marią Ulatowską i Jackiem Skowrońskim Bez kompromisów. Rozmowa z Marią Ulatowską i Jackiem Skowrońskim - Prawie cała historia opisana w powieści Pokój dla artysty jest oparta na tym, co naprawdę zdarzyło się w naszym życiu (włącznie z włamaniem o opuszczonego domu, ale prosimy, o tym nikomu więcej...
Publicystyka - Kojąca powtarzalność codzienności. Rozmowa z Małgorzatą Gutowską-Adamczyk Kojąca powtarzalność codzienności. Rozmowa z Małgorzatą Gutowską-Adamczyk - Nasze życie sprowadza się do prostych, codziennych czynności! Powtarzalność jest zresztą kojąca. Codziennie większość z nas dostaje do przeżycia kolejny dzień. Zaczynamy go i kończymy w ten sam sposób. więcej...
Opinie
Musisz być zalogowany by móc komentować.
emilly262015-10-30 09:34:43
avatar
Gdy się czyta wywiad o Pani Sabinie to czuje się ,że ma ona samo dobro płynące z jej serca.
odpowiedz
POLUB NAS!
WYDAWCY POLECAJĄ
Zwyczajna łaska
Książka Racheli
Sekret Wesaliusza
REKLAMA
linia_1_reklama linia_2_reklama linia_3_reklama
 
STRONA GŁÓWNA

MOJE GRANICE
Dodaj/Opublikuj
Wirtualna biblioteczka
Ustawienia
Więcej opcji
KSIĄŻKI
recenzje
premiery, nowości
zapowiedzi wydawnicze
audiobooki
patronaty
rankingi
autorzy
rekomendacje
wyzwania czytelnicze
WIERSZE

OPOWIADANIA

KONKURSY

SPOŁECZNOŚĆ
forum
blogi
zdjęcia
filmy
kalendarz
książki za aktywność
PUBLICYSTYKA
wywiady
eseje
sylwetki twórców
recenzje filmów