- Poczuciem humoru przeganiam nudę. Rozmowa z Renatą Piątkowską

Sławomir Krempa
« powrót

Publicystyka - Obrazek

- Każdy z nas ma w sobie małe dziecko, tylko czasami nie chcemy dopuścić go do głosu. Jesteśmy przecież dorośli, a więc ważni i zasadniczy. A gdyby tak jednak spróbować? Przypomnieć sobie, jak chodziłyśmy w rajstopach naciągniętych na głowę, udając, że zwisające po bokach nogawki to najprawdziwsze warkocze? Albo wspomnieć te nocne lęki, kiedy wydawało się, że pod łóżkiem czają się potwory o kosmatych pyskach i wilczych zębach? Może wtedy łatwiej byłoby znaleźć wspólny język i zrozumieć wielkie kłopoty (i radości) małych dzieci? - mówi Renata Piątkowska, autorka książek dla młodych czytelników.  

Dlaczego czereśnie są słodkie, a wiśnie - kwaśne?


Bo świat byłby nudny, gdyby wszystkie czerwone kulki z pestką w środku były słodziutkie. A poza tym, z czego robilibyśmy - aż się prosi powiedzieć: "wiśniówkę", ale niech będzie - placek z wiśniami?Lubi Pani takie pytania? Bo pewnie często podobne słyszy Pani z ust dzieciaków podczas spotkań autorskich?


Lubię, ponieważ zmuszają mnie do szybkiej riposty, a jeżeli moja odpowiedź wywołuje uśmiech na buziach i iskierki w oczach, to mam sporą frajdę. Zresztą, takie pytania są o wiele lepsze od tych w rodzaju: "W którym wieku się pani urodziła?"I właśnie z nadzieją na tak pozytywną reakcję i niebanalne spotkania zdecydowała się Pani napisać pierwszą książkę właśnie dla dzieci?


Moja pierwsza książka powstała kilkanaście lat temu, gdy mieszkałam z dziećmi za granicą. Nie miałam dostępu do literatury w języku polskim (w tych zamierzchłych czasach nie było jeszcze internetu), więc zabrałam się za pisanie dzieciom krótkich, zabawnych opowiadań, często opartych na zdarzeniach dnia codziennego. Doprawiałam je humorem, szczyptą fantazji i dzieciaki były zachwycone. Tak powstał materiał do mojej pierwszej książki, wydanej potem w Polsce w Wydawnictwie BIS. Potem napisałam kolejną, kolejną i jeszcze jedną. Dzisiaj, choć samej trudno mi w to uwierzyć, jest ich już ponad trzydzieści.Dzieci to trudni odbiorcy?


Najtrudniejsi, bo niezwykle wymagający i reagujący szczerze, spontanicznie. Nie dają drugiej szansy i jeśli tekst im się nie podoba, to nie ma co liczyć na kurtuazję. Wtedy kręcą się i wiercą, ziewają tak, że widać cały przewód pokarmowy. Nie chcą grzecznie czekać w nadziei, że może coś fajnego będzie na następnej stronie. Fajnie ma być tu i teraz.Niełatwo też skupić ich uwagę...


Tak, ale na to jest sprawdzony sposób: poczucie humoru. Dzieci uwielbiają się śmiać. Kiedy słuchają moich opowiadań, to jedne uśmiechają się tak troszeczkę, pod noskiem, inne chichoczą całkiem śmiało, a jeszcze inne śmieją się w głos, aż do posikania włącznie. Wtedy nie mam cienia wątpliwości, że przykułam ich uwagę.Jak udaje się Pani „wejść w buty dziecka”, ukazać w książkach świat jego oczami i o nim opowiedzieć?


Każdy z nas ma w sobie małe dziecko, tylko czasami nie chcemy dopuścić go do głosu. Jesteśmy przecież dorośli, a więc ważni i zasadniczy. A gdyby tak jednak spróbować? Przypomnieć sobie, jak chodziłyśmy w rajstopach naciągniętych na głowę, udając, że zwisające po bokach nogawki to najprawdziwsze warkocze? Albo wspomnieć te nocne lęki, kiedy wydawało się, że pod łóżkiem czają się potwory o kosmatych pyskach i wilczych zębach? Może wtedy łatwiej byłoby znaleźć wspólny język i zrozumieć wielkie kłopoty (i radości) małych dzieci?Kto pierwszy czyta Pani książki?


Kiedyś czytały je moje dzieci. Ale one, jak na złość, urosły - i jak tu teraz zmusić dwudziestopięcioletniego syna, żeby z wypiekami na twarzy czytał np. Papaluszkiluszki, czyli o dziesięciu takich, co nigdy się nie nudzą? Teksty trafiają więc prosto do wydawcy i tam są oceniane.

Ma Pani poczucie, że dzieci dzisiaj są inne niż kilkanaście lat temu? Wiele mówi się o tym, że są na przykład bardziej agresywne, mniej stabilne emocjonalnie, a za to bardziej skłonne do wymuszania niż dawniej...


Rzecz jasna wiele się zmieniło. Internet, komórki, tablety - tego wszystkiego kiedyś nie było. Ale chyba, gdzieś tam, w środku, dzieci są takie, jak dawniej. Potrzebują naszej uwagi, naszego czasu, ciepła i miłości. To się nigdy nie zmieni. I dobrze.


Natomiast jeśli chodzi o "wymuszanie" czegokolwiek, to każde dziecko testuje rodziców, sprawdza, na ile może sobie pozwolić. Takie zachowania się zdarzają i najlepiej wtedy oszczędzić rodzicom "dobrych rad", słów krytyki i ciekawskich spojrzeń. Zwykle sami potrafią zapanować nad sytuacją.Miała Pani sprawdzone sposoby na to, jak sobie z tym radzić?


Najważniejsze to mieć dużo cierpliwości, pomocne są też proste komunikaty kierowane do dziecka, rozmowy, podczas których mówimy dziecku, co może zrobić, a czego nie. W trudnych sytuacjach raczej warto odwrócić jego uwagę od przedmiotu sporu niż egzekwować posłuszeństwo za wszelką cenę. Spokój i serdeczne przytulenie zbuntowanego malucha mogą zdziałać cuda. Czasem trzeba tylko mu dać czas, by ochłonął. Myślę, że każdy rodzic z czasem wypracowuje swoje metody na takie napady złości. Ważne, by nie było w tych relacjach agresji.A jak jest z nudą? Wiadomo, że to problem rodziców od niepamiętnych czasów. Znalazła Pani swój sposób na to, by dzieci - w domu czy podczas spotkań w szkole czy przedszkolu - się nie nudziły?


Jak już wcześniej pisałam, poczuciem humoru przeganiam nudę. Wystarczy zadać dzieciom na spotkaniu kilka prostych pytań, by posypały się odpowiedzi i podczas tej wymiany myśli rodzi się wspólna zabawa. A tam, gdzie jest dużo śmiechu i pełno emocji, o nudzie nie może być mowy.Swoją drogą: czy przyglądając się różnym przedszkolakom, a także swoim dzieciom, uważa Pani, że przymusowe posyłanie dzieci od 6 roku życia było rozsądne?


Moim zdaniem, to sprawa indywidualna. Jedne sześciolatki radzą sobie w szkole bez problemu, inne potrzebują więcej czasu, by odnaleźć się w nowej dla nich sytuacji. Dobrze, że teraz decyzja należy do rodziców - w końcu to oni najlepiej znają swoje dzieci. Ja nie stałam przed tym dylematem, bo w czasie, kiedy moje dzieci rozpoczynały naukę, nie było tego tematu. Gdybym dziś miała podjąć taką decyzję, wolałabym, aby poszły do szkoły mając siedem lat.Lubiła Pani przedszkole czy szkołę? Myślała Pani wówczas, że zostanie pisarką?


Nie było mi dane chodzić do przedszkola, bo rodzice zafundowali mi nianię; osobę o złotym sercu i nieskończonej cierpliwości. A szkołę polubiłam i zawarte tam przyjaźnie pielęgnuję do dziś. Rzecz jasna, ani mi przez głowę nie przeszło, że będę pisała książki! Najpierw widziałam się w roli baletnicy, a zaraz potem, gdy tylko pierwszy raz w życiu przekroczyłam próg stajni, stało się dla mnie jasne, że zostanę dżokejem -no, w najgorszym razie weterynarzem. Cóż, koni nie leczę, ale nauczyłam się na nich całkiem nieźle jeździć i miłość do tych zwierząt pozostała we mnie do dziś.Jakie książki wówczas były dla Pani najważniejsze?


Pokochałam książki Astrid Lindgren (Pipi - niedościgniony wzór wszelkich szaleństw czy moja ulubiona Ronja), Tove Jansson


poprzednia
- [1] [2] -


Zobacz też:

Publicystyka - - Nie możemy budować tożsamości na kulcie klęsk. Wywiad z Piotrem Zychowiczem - Nie możemy budować tożsamości na kulcie klęsk. Wywiad z Piotrem Zychowiczem - Trudno inaczej patrzeć na wiek XX niż jako na czas wielkiej klęski narodu polskiego. Wymordowano setki tysięcy rodaków, kobiet i dzieci, w szeregu bardzo brutalnych, straszliwych masakr dokonywanych przez więcej...
Publicystyka - - Chciałbym wrócić ze świata - Chciałbym wrócić ze świata "po drugiej stronie lustra". Wywiad z Joanną Wachowiak - Kiedy zostałam mamą, siłą rzeczy wkroczyłam do świata dzieci i było to dla mnie jak wyprawa do zupełnie odmiennego kraju, w którym wszystko było dla mnie nowe i fascynujące - mówi Joanna Wachowiak więcej...
Opinie
Musisz być zalogowany by móc komentować.
dayna152016-03-30 13:24:01
avatar
ciekawe :)
odpowiedz
emilly262016-03-30 13:24:01
avatar
Interesujący wywiad z pisarką , która kocha dzieci i uśmiech:)
odpowiedz
losar 2016-03-30 13:24:01
avatar
Swietny wywiad.
odpowiedz
martucha1802016-03-30 13:24:01
avatar
Dorośli też lubią się śmiać :)
odpowiedz
POLUB NAS!
WYDAWCY POLECAJĄ
Zwyczajna łaska
Książka Racheli
Sekret Wesaliusza
REKLAMA
linia_1_reklama linia_2_reklama linia_3_reklama
 
STRONA GŁÓWNA

MOJE GRANICE
Dodaj/Opublikuj
Wirtualna biblioteczka
Ustawienia
Więcej opcji
KSIĄŻKI
recenzje
premiery, nowości
zapowiedzi wydawnicze
audiobooki
patronaty
rankingi
autorzy
rekomendacje
wyzwania czytelnicze
WIERSZE

OPOWIADANIA

KONKURSY

SPOŁECZNOŚĆ
forum
blogi
zdjęcia
filmy
kalendarz
książki za aktywność
PUBLICYSTYKA
wywiady
eseje
sylwetki twórców
recenzje filmów