Cud mniemany – język architektury i przestrzeni w filmie „Trzeci cud”

Dawid Klachacz
« powrót

Cud mniemany – język architektury i przestrzeni w filmie „Trzeci cud”


Agnieszki Holland"architektura powinna być wrażliwa i niebezpieczna.


Nie powinna być, natomiast, skazana na wieczne trwanie"


Didier Fiuza Faustino[1]Scenariusz: John Romano


Reżyseria: Agnieszka Holland.


Zdjęcia: Jerzy Zieliński.


Muzyka: Jan A.P. Kaczmarek.


Montaż: Dawid J. Singel.


Wykonawcy: Ed Harris (ksiądz Frank Shore),


Anna Heche (Roxana), Armin Mueller Stahl


(biskup Werner), Michale Rispoli, Charles Haid i inni.


Produkcja: 1999, An American Zoetrope


and Haft Enetrainment Production.


Czas projekcji: 119 min.


Film: brawny, 35 mm.Należy podkreślić już na wstępie, że refleksja nad językiem architektury w tego typu dramacie psychologiczno-obyczajowym[2] daje ciekawą optykę interpretacji. Architektura w tym filmie, a szczególnie w tym gatunku, mimo, że nie jest podstawą budowania obrazu (tak jak często widzimy to w filmach z gatunku science-fiction np. monumentalne budowle, wielkie przestrzenie jako konsekwencja rozwoju technologicznego i cywilizacyjnego) to jednak, wpisuje się mocno w stylistykę filmu. Natomiast poszczególne formy architektoniczne i przestrzenne współorganizują w „Trzecim cudzie” naturę symboliczną filmu.


„Trzeci cud” rozpoczyna się od sceny, w której przestrzeń ma kluczowe znaczenie. Zatem – Słowacja w czasie drugiej wojny światowej, niewielki pokój, w którym śpi wielodzietna rodzina. Wystrój, to łóżka ustawione obok siebie, zniszczone meble, ściany z prawie gołym tynkiem, jakieś podniszczone bibeloty i szczególnie symbolicznie nacechowane figurki Matki Boskiej za pomocą detalicznego zbliżenia. Ta niewielka przestrzeń została uchwycona w głębokim kadrze, co sprawia, że elementy architektoniczne oraz postaci miękko i tajemniczo wyłaniają się z ciemności. Pomimo nocy (rodzina śpi), w ujęciu wyczuwa się niepokój, nerwowe tętno i rytm filmu. Atmosferę niepokoju buduje najbardziej niewielka, prawie, że klaustrofobiczna przestrzeń oraz figurki Matki Boskiej ustawione na stoliku, rzucające podłużne, niemalże fantazmatyczne cienie, na chropowatej, zniszczonej ścianie. Następuje zbliżenie na postać młodego mężczyzny, który masturbuje się w łóżku, kierując wzrok na święte figurki. Dobitnie zostaje zaznaczone ścieranie się i wzajemne nakładanie kategorii „sacrum” i „profanum”, które będą eksplikowane w diegezie całego filmu. Zniszczone, niewielkie pomieszczenie, święte figurki – kolorowe i tandetne za razem, oraz wpisanie doświadczenia ciała poprzez masturbację, dobitnie akcentuje nakładanie się powyżej przytoczonych kategorii. Podstawą architektury według Faustino jest doświadczenie ciała, jego fizycznych, politycznych i topomorficznych ograniczeń. Jego koncepcja architektury kwestionuje percepcje opartą na wizualnej i fizycznej niestabilności, która postrzega architekturę jako aktywną membranę pomiędzy naszym ciałem i jej inskrypcją w czasoprzestrzeni. Architektura jest narzędziem, które pozwala na intensyfikację zmysłów oraz wyostrza doświadczenie rzeczywistości.[3] Odbiorca ma do czynienia z mową upodlenia wpisanego w przestrzeń, a zarazem z patosem i świętością. To wszystko jest przyczynkiem do budowania psychologizmu i religijnej problematyki za pomocą języka filmowego.


Następne ujęcia również podkreślają istotną rolę sfery architektury i przestrzeni w budowaniu znaczeń i konotacji. Kiedy spadają bomby z samolotów, wspomniana rodzina budzi się i ucieka z mieszkania. Wszystko ujęte w kolorystyce czarno-białej, a raczej gradacji szarości przyciąga odbiorcę. Film przyśpiesza tempo, podczas gdy kamera śledzi ucieczkę mieszkańców z kamienic. Rytm ujęcia wyznacza ucieczka ojca i małej córeczki mijających szereg zdemolowanych i oszpeconych kamienic, które uwydatniają szkaradę i obraz wojny. Istotna jest również rola mokrego bruku, który w swej ciemnej tonacji przytłacza uciekających ludzi, a odbijające się od niego głośne kroki, tworzą nerwową i zagęszczoną atmosferę. Widzimy tłum, kręte, wąskie wybrukowane uliczki, po obu stronach kamienice oraz ruiny architektury miasteczka, wszystko to kieruje się w stronę centrum przestrzeni, a za razem centrum najważniejszej sytuacji – ogromnego rynku i pierwszego cudu.


Agnieszka Holland z pietyzmem zaprojektowała przestrzeń tego kluczowego momentu filmu, w którym ma zrealizować się pierwszy cud. Ogromny, wyludniony plac, pośrodku którego wznosi się monumentalny pomnik, lecz wszystko to równocześnie otwarte na przestrzeń nieba – sferę transcendencji, przygotowuje odbiorcę na suspens. Otwarta przestrzeń placu, pomnik, u podnóża którego wspomniana dziewczynka kieruje wzrok w górę, a na niebie nadciągające bombowce. Wydaje się, że najistotniejszym zabiegiem w zbudowaniu właściwej tj. sakralnej przestrzeni jest skrzyżowanie się warstwy horyzontalnej, którą jest otwarte pole ogromnego rynku oraz wertykalnej - monumentalny, strzelisty pomnik oraz wzrok dziewczynki skierowany ku górze, które łączą niebo i ziemię, a więc znowu sferę „sacrum” i „profanum”. W tym momencie, kiedy wyłączony zostaje dźwięk i w mastershocie widzimy żarliwie modlącą się dziewczynkę, dokonuje się cud – bomby nie spadają na miasto. Drobnej postury dziewczynka wpisana w ogromną, monumentalną przestrzeń przyciąga, staje się zadziwiającym fenomenem jak sam cud, którego stała się medium.


Powyższa część filmu to obrazowanie problemu istoty świętości dziewczyny – Heleny Reagan. Dalej, z obszaru słowiańszczyzny i wojny przenosimy się w lata osiemdziesiąte w USA. Tutaj zmienia się estetyka filmu, szczególnie sposób kadrowania i ujęć. Dominantą będzie tu raczej tradycyjna konstrukcja filmu fabularnego w kolorze, lecz bardziej ciepłym i intensywnym oraz mniej efektów specjalnych. Oczywiście takie zderzenie dwóch części filmu jest celowe - w pierwszej należało wydobyć elementy upadku, wojny, słowiańskiego miasteczka, w drugiej – codzienne życie w zaniedbanej dzielnicy amerykańskiej.poprzednia
- [1] [2] [3] -


Zobacz też:

Publicystyka - Tim Burton wobec słowiańskiej ludowości czyli upiorność życia wskrzeszona Tim Burton wobec słowiańskiej ludowości czyli upiorność życia wskrzeszona Tim Burton zajmuje odosobnione miejsce we współczesnym kinie nie tyle amerykańskim, ile światowym w ogóle. więcej...
Opinie
Musisz być zalogowany by móc komentować.
POLUB NAS!
WYDAWCY POLECAJĄ
Zwyczajna łaska
Książka Racheli
Sekret Wesaliusza
REKLAMA
linia_1_reklama linia_2_reklama linia_3_reklama
 
STRONA GŁÓWNA

MOJE GRANICE
Dodaj/Opublikuj
Wirtualna biblioteczka
Ustawienia
Więcej opcji
KSIĄŻKI
recenzje
premiery, nowości
zapowiedzi wydawnicze
audiobooki
patronaty
rankingi
autorzy
rekomendacje
wyzwania czytelnicze
WIERSZE

OPOWIADANIA

KONKURSY

SPOŁECZNOŚĆ
forum
blogi
zdjęcia
filmy
kalendarz
książki za aktywność
PUBLICYSTYKA
wywiady
eseje
sylwetki twórców
recenzje filmów