Czas rozciągam do niemożliwości. Wywiad z Ałbeną Grabowską

Sławomir Krempa
« powrót

Publicystyka - Obrazek

- Nie planowałam pisania w ogóle. Najpierw chciałam napisać o Bułgarii i wtedy powstał Orfeusz. Potem dostałam propozycję napisania bajki terapeutycznej i z radością stworzyłam O małpce, która spadła z drzewa. Julek i Maja w labiryncie powstały, kiedy mój syn poprosił mnie o napisanie bajki dla niego i o nim. Kolejne części pisałam bardziej niesiona powodzeniem pierwszej, a potem drugiej części. Dopiero kiedy Powrót do gry ukazał się na rynku, zrozumiałam, że potrafię pisać i bardzo tego chcę. To wtedy właśnie zaczęłam myśleć o pierwszej fabule dla dorosłych. Miałam pomysł i zrealizowałam go. Tak powstała moja debiutancka powieść Coraz mniej olśnień. A potem to już poszło… fot. Miro Bestecki / Zwierciadło

pisania kosztem snu. Priorytetem są dom i dzieci. Nie mogę ich odsuwać, bo piszę. Nie chcę być mamą, która jest daleko, która nic nie rozumie i niczym się nie interesuje. Poza tym, uwielbiam patrzeć, jak rosną i jak się zmieniają. Bardzo zależy mi na pisaniu. Piszę od niedawna, od pięciu zaledwie lat i tylko dzięki mojej determinacji oraz pasji powstało tyle książek. Czas rozciągam do niemożliwości, skracam sen i… piszę.

Dużo daje Pani z siebie swoim bohaterkom?


Cóż, moje bohaterki są zupełnie inne. Żadna nie jest mną, nie mają moich cech, nie dokonują wyborów, których ja dokonywałam. Niektóre z moich bohaterek bardzo lubię. Najbardziej Anię i Bronię Winne ze Stulecia... Nie są one jednak do mnie podobne – ani fizycznie, ani charakterologicznie. Są jednak bardzo dobrze przedstawione, wyraziste i, jak się okazuje, ważne dla czytelniczek.

Więc jak tworzy Pani te postaci?


Wyobrażam sobie każdą postać, która jest mi „potrzebna”. Najpierw widzę ją – jak wygląda, jak się ubiera, jak się porusza. Potem daję jej język, jakim mówi, sposób mówienia, a może specyficzne powiedzonka. Cechy charakteru są bardzo ważne, one „stawiają” bohatera. Na koniec nadaję mu całą historię – od urodzenia, do śmierci. Wyobrażam go sobie, jakby żył/żyła naprawdę. Nawet jeśli na kartach książki bohater jest przedstawiony tylko w zakresie kilku czy kilkunastu lat, ja wiem, kiedy się urodził i jaki był w dzieciństwie.

Czytelniczki często podkreślają, że w Pani książkach odnalazły odbicie samych siebie i swoich problemów. Więc, proszę powiedzieć, jakie są współczesne kobiety?


Jesteśmy takie różne – mamy jedno dziecko, wcale, trójkę, kochamy, nienawidzimy, jesteśmy biedne, bogate, szczęśliwe, albo ze złamanym sercem. Jak w jednym z moich ulubionych wierszy Szymborskiej Portret kobiecy. Bywa, że jesteśmy stawiane na szali, zmuszane do wyborów, określenia się, czy służenia „wyższej sprawie”. Niektóre z nas poddają się nurtowi, inne płyną pod prąd…Literatura ma w jakiś sposób ofiarować im to, o czym marzą?


Ja nie lubię dzielenia literatury na tak zwaną „kobiecą” i ambitną. Uważam, że książki łatwe, przyjemne, lukrowane nie są współczesnej kobiecie do niczego potrzebne. Wydawcy często popełniają ten błąd i traktują nas jak głupiutkie stworzenia, które czytają o kwiatkach na łące i księciu, który po nie przyjedzie na białym koniu. Tymczasem my lubimy czytać o prawdziwych bohaterach i ich realnych problemach.

Zdarza się jeszcze, że coś potrafi Panią olśnić?


O tak, na szczęście. Nieustannie zachwyca mnie widok mojego ogrodu, dzieci, które mówią coś mądrego albo śmiesznego, tulące się i gadające do mnie koty. Chwile, kiedy mogę usiąść i czytać książkę, albo rzadziej – obejrzeć dobry film czy posłuchać pięknej muzyki – są dla mnie bezcenne. Ostatnio zachwycam się Szczygłem Donny Tartt i płytą Quadrophenia Pete’a Downshend’sa. A mój najmłodszy syn powiedział, że jestem najpiękniejsza na świecie.Rozmawiał Sławomir Krempa. W wywiadzie wykorzystano pytania nadesłane przez czytelników serwisu Granice.pl


- [1] [2] -
następna


Zobacz też:

Publicystyka - Byle nie Byle nie "pan ojciec". Rozmowa z Barbarą Stenką - W starożytnym Rzymie ojcowie zajmowali się wyłącznie synami. Dbali, by mieli oni odpowiednią wiedzę o świecie i umieli walczyć. Ojcowie wymierzali kary, mogli synów chłostać batem, a nawet sprzedać więcej...
Publicystyka - Na byki poluję z radością. Rozmowa z Agnieszką Frączek Na byki poluję z radością. Rozmowa z Agnieszką Frączek - Niestety, nie jeżdżę do pracy rowerem, choć robiłabym to chętnie. Ale moja praca to albo wykłady, na które często dźwigam stosy zabytkowych słowników – przejażdżka na dwóch kółkach więcej...
Opinie
Musisz być zalogowany by móc komentować.
takahe2015-07-13 21:23:57
avatar
Bardzo interesujący wywiad
odpowiedz
szpachela2015-07-13 21:23:57
avatar
Mi także podoba się ten wywiad. Dużo ciepła i inteligencji bije z wypowiedzi tej Pani :)
odpowiedz
kselope2015-07-13 21:23:57
avatar
Cieszę się, że mogłam poznać bliżej Autorkę "Stulecia Winnych"
odpowiedz
emilly262015-07-13 21:23:57
avatar
Intuicja ponad wszystko zwycięża.
odpowiedz
POLUB NAS!
WYDAWCY POLECAJĄ
Zwyczajna łaska
Książka Racheli
Sekret Wesaliusza
REKLAMA
linia_1_reklama linia_2_reklama linia_3_reklama
 
STRONA GŁÓWNA

MOJE GRANICE
Dodaj/Opublikuj
Wirtualna biblioteczka
Ustawienia
Więcej opcji
KSIĄŻKI
recenzje
premiery, nowości
zapowiedzi wydawnicze
audiobooki
patronaty
rankingi
autorzy
rekomendacje
wyzwania czytelnicze
WIERSZE

OPOWIADANIA

KONKURSY

SPOŁECZNOŚĆ
forum
blogi
zdjęcia
filmy
kalendarz
książki za aktywność
PUBLICYSTYKA
wywiady
eseje
sylwetki twórców
recenzje filmów