Nie chce mi się umierać. Wywiad z Józefem Henem

granice_pl
« powrót

Publicystyka - Obrazek

- Dla mnie czło­wiek zawsze był ważny. O tym ostatnio myślę, o mojej świadomości, że jestem, że istnieję, o moim wcieleniu się w człowieka. Jak pisałem w Nowoli­piu, będąc dzieckiem, wierzyłem, że razem ze mną narodził się świat. Potem się dowiedziałem, że istniał przede mną. A teraz już wiem bardzo dobrze, że będzie beze mnie. Więc życie jest najważniejsze, nie tylko dla człowieka, dla muchy też - mówił Józef Hen w rozmowie z Donatą Subbotko, opublikowanej 16 kwietnia 2013 w "Gazecie Wyborczej". Rozmowa ta znalazła się w książce Wiem, co mówię, czyli dialogi uzdrawiające. Spotkania z Józefem Henem. Zapraszamy do jej przeczytania w 90 urodziny pisarza. 

ona nie chce za mnie wyjść za mąż, postanowiłem umrzeć". A ten oficer: „Czyś pan zwariował? Nie widzi pan, co się tu dookoła dzieje? Precz stąd!". Na ulicy Brzechwa zorientował się, że zostawił w gestapo ciastka dla Janki - i wrócił po nie. Naprawdę.D.S.: Temat na opowiadanie.


J.H.: Brzechwa komplementował mnie za opowiadania, ale to wykorzysta pew­nie Mariusz Urbanek, który pisze o nim książkę, bo mu to opowiedziałem.W każdym razie grabież była naturalna. Jan Tomasz Gross - choć dobrze, że to wszystko pisze - mnie niczego nowego nie odkrywa. Stale obecna jest w Pingpongiście. Pamięta pani, nasz poprzedni wywiad zaczynał się od opisu snu mojej żony, w którym daję choremu Hitlerowi jeść, robię mu kanapki. No, z tym Hitlerem to Rena przesadziła... Ja wiele ludziom wybaczam - mo­że Montaigne mnie tego nauczył, a może życie.D.S.: Kończy pan 90 lat. Z pana perspektywy to dużo czy mało?


J.H.: Dobre pytanie, na które nie ma odpowiedzi. Pamiętam, jak pisano, że 70- letnia Nałkowska już tak długo żyje... Kiedyś notując w dzienniku, że wnucz­ka skończyła roczek, zastanawiałem się, dlaczego mówi się „roczek", skoro dla dziecka to bardzo długi okres. „Roczek" to coś dla mnie, jedne urodziny, zaraz następne. Z wiekiem czas płynie coraz szybciej. Co niedziela podlewam kwiaty i za każdym razem się dziwię, bo przecież dopiero co je podlewałem.


Wiem o tym, że mnie nie będzie. Myślę o tym rzeczowo, bez strachu, ale nie chce mi się umierać. Czuję się, na psa urok, dobrze, może lepiej niż kilka lat temu. Żyję w swoim kręgu, mam swoich czytelników. Rano wstaję, muszę zakropić oczy, zmierzyć ciśnienie, umyć się i ogolić, skoro spotykam się z pa­nią, ponieważ kilka dni byłem nieogolony - czasem się nie golę na złość, pro­testując. Nie wiem tylko, przeciwko czemu protestuję.


Nie mam przeświadczenia, że długo żyję, te 90 lat to tylko matematyka. Pożyłbym jeszcze trochę, jak mi pozwolicie.D.S.: „hej! Józek, kupmy se koturny / a potem... marsz, marsz / do urny..." - napisał Tadeusz Różewicz w wierszu o panu boję się bezsennych nocy, w nowym tomie to i owo.


J.H.: Wcześniej przysłał mi rękopis, jesteśmy w kontakcie. Przyjemna niespo­dzianka. A teraz „Nowaja Polsza" zamieściła wybór wierszy Różewicza, w tym ten dla mnie, i cały długi fragment z mojej powieści Nikt nie woła, ten z ko­misją andersowską.D.S.: Ten, w którym został pan odrzucony przez Armię Andersa ze wzglę­du na pochodzenie?


J.H.: Książkę skończyłem w 1957, ale już było po odwilży i cenzura ją zabloko­wała. Radzono, żebym zmienił miejsce akcji, bo w pierwszej części opisałem swoją ucieczkę ze stalingradzkiego obozu pracy i batalion pracy pod Tasz­kientem, a w drugiej poznanie dziewczyny i pracę w fabryce w Samarkandzie. Na ukazanie się Nikt nie woła czekałem 33 lata. Ale kiedy w 1969 znalazłem się w Paryżu, proponowałem Giedroyciowi, żeby to wydał - i to pod moim własnym nazwiskiem, bo tytuł był już w Polsce znany, poza tym powstał film Kutza. Giedroyc powiedział, że książka dobra, podoba mu się, ale niewygod­na politycznie. Właśnie przez tę komisję andersowską.D.S.: Sprawa honoru. Głupio upubliczniać, że nie chcieli Żydów.


J.H.: I Giedroyc - jako były szef biura prasowego II Korpusu w wojsku Ander­sa - mimo że Andersa nie lubił, uważał, że lepiej tego nie rozgłaszać. Kontakty z Giedroyciem miałem dobre, drukowałem u niego jako „Korab" opowiadania z cyklu Oko Dajana. Pamiętam, jak zadzwonił do mnie niedługo przed śmier­cią i mówił, że podobno w Polsce ukazał się esej porównujący Dmowskiego z Boyem. Ja, że to chyba niemożliwe. On: „Też tak myślę, ale z tymi wariatami to nic nie wiadomo". „Korab" jako osoba nie istniał, więc Giedroyc załatwiał wszystkie sprawy wydawnicze i finansowe „Koraba".D.S.: „Korab" skąd się wziął?


J.H.: Z pośpiechu. Byłem u Andrzejewskiego, kiedy trzeba było natychmiast coś wymyślić, bo tłumaczka Helena Stachova miała podać taternikom ma­szynopis Westernu - mojego opowiadania o marcu '68, a taternicy mieli go przerzucić przez zieloną granicę do „Kultury".


W 1969 wyjechałem na pół roku do Paryża. Nie zamierzałem jednak prze­stać być obywatelem polskim. Żona, która została z dziećmi w kraju, też była przeciwna emigracji. Teksty „Koraba" ukazywały się w cenionej prasie, m.in. w „Les Temps Modernes" u Sartre'a, ale to nie byłem ja, Hen nic z tego nie miał jako nazwisko.


Kiedy starałem się o ten wyjazd do Paryża, przyszedł do mnie facet, wyjął legitymację SB, Władysław taki i taki: „Pan mógłby nam pomóc, a wtedy my moglibyśmy pomóc panu. Spotkajmy się jutro w kawiarni". Już wiedziałem, co nastąpi. Całą noc nie spałem, myślałem i wymyśliłem. W kawiarni wyjąłem le­gitymację Związku Literatów i mówię: „Panie pułkowniku, pan przyszedł do mnie i pokazał legitymację, a oto moja legitymacja. Ja chcę robić tylko to, do czego ten papier mnie zobowiązuje, nic więcej". A ten zaczął się żalić: „Nikt nie chce nam pomagać". Odpowiedziałem otwarcie: „Ale pan dobrze wie, że mnie się nie podoba, co wy robicie". Takie stawianie sprawy - może akurat z tym człowiekiem - wzbudziło jego szacunek. Pada propozycja: „Wie pan, w Paryżu jest taka żydowska pisarka (pada nazwisko) i chcielibyśmy wiedzieć, co ona robi". Zdziwiło mnie to: „Panie pułkowniku, gdyby pan mi kazał infil­trować amerykańskie lotniska, to jeszcze rozumiem, ale co robi stara Żydów­ka, która coś pisze na zdezelowanej maszynie? To nie dość Niemcy Żydów wy­mordowali, żebym ja się jeszcze dokładał?". A on: „Pan nie docenia, jakim zagrożeniem są syjoniści".D.S.: On tak do pana, któremu wymordowano w Holokauście ojca, siostręi brata, a ledwo ocalałe matka i siostra uciekły po wojnie do Izraela?


J.H.: Spytałem go: „A co? Grozi nam desant Dajana w Gdyni?". Ale moja kon­statacja była taka, że wywiad sowiecki nie miał zaufania do wywiadu polskie­go, jeśli chodzi o sprawy zachodnie, no to zostawił im Żydów. Bawcie się w polowanie na „syjonistów".W kwestii współpracy załamywali się ci, którym strasznie zależało na wy­jeździe, ze mną to się nie mogło udać, ja powiedziałem, że wcale nie muszę wy­jeżdżać i że między Krakowskim Przedmieściem a Belwederem można przy­jemnie spędzić całe życie - bo mieszkam w Alejach Ujazdowskich. Mówił, że mogą dać pieniądze. Ile? - zaciekawiło mnie. Sto dolarów. Roześmiałem się.


Herling-Grudziński
Zobacz też:

Publicystyka - Janusz L. Wiśniewski się mnie boi! Wywiad z Mariką Krajniewską Janusz L. Wiśniewski się mnie boi! Wywiad z Mariką Krajniewską - Usłyszałam z ust Janusza L. Wiśniewskiego, że więcej podczas lotu samolotem nie będzie czytał moich tekstów. Bał się - mówi Marika Krajniewska w wywiadzie na marginesie ukazania się jej nowej książki więcej...
Publicystyka - "Stałe ceny" książek nie oznaczają wyższych cen. PIK odpowiada na zarzuty czytelników - W Polsce dystrybutorzy i sieci księgarskie, by móc już na starcie zaproponować klientowi końcowemu rabat na nowości na poziomie nawet 25%, wymuszają bardzo wysokie rabaty ze strony wydawnictw, które więcej...
Opinie
Musisz być zalogowany by móc komentować.
POLUB NAS!
WYDAWCY POLECAJĄ
Zwyczajna łaska
Książka Racheli
Sekret Wesaliusza
REKLAMA
linia_1_reklama linia_2_reklama linia_3_reklama
 
STRONA GŁÓWNA

MOJE GRANICE
Dodaj/Opublikuj
Wirtualna biblioteczka
Ustawienia
Więcej opcji
KSIĄŻKI
recenzje
premiery, nowości
zapowiedzi wydawnicze
audiobooki
patronaty
rankingi
autorzy
rekomendacje
wyzwania czytelnicze
WIERSZE

OPOWIADANIA

KONKURSY

SPOŁECZNOŚĆ
forum
blogi
zdjęcia
filmy
kalendarz
książki za aktywność
PUBLICYSTYKA
wywiady
eseje
sylwetki twórców
recenzje filmów