Nie chce mi się umierać. Wywiad z Józefem Henem

granice_pl
« powrót

Publicystyka - Obrazek

- Dla mnie czło­wiek zawsze był ważny. O tym ostatnio myślę, o mojej świadomości, że jestem, że istnieję, o moim wcieleniu się w człowieka. Jak pisałem w Nowoli­piu, będąc dzieckiem, wierzyłem, że razem ze mną narodził się świat. Potem się dowiedziałem, że istniał przede mną. A teraz już wiem bardzo dobrze, że będzie beze mnie. Więc życie jest najważniejsze, nie tylko dla człowieka, dla muchy też - mówił Józef Hen w rozmowie z Donatą Subbotko, opublikowanej 16 kwietnia 2013 w "Gazecie Wyborczej". Rozmowa ta znalazła się w książce Wiem, co mówię, czyli dialogi uzdrawiające. Spotkania z Józefem Henem. Zapraszamy do jej przeczytania w 90 urodziny pisarza. 

mówił o Herbercie, że to wstyd, że spotykał się z SB - nie, to nie było zawstydzające, bo gdyby było, to Zbyszek by mi tego nie opowia­dał, a on otwarcie mówił. Więc ja też opowiadałem - m.in. Konwickiemu. Ale wie pani, żeby to wszystko należycie oceniać, trzeba było żyć wtedy. Pamiętam dyskusję z Kazimierzem Dziewanowskim w latach 70., kiedy mówił, że z SB nie należy rozmawiać, ja byłem innego zdania - trzeba być uprzejmym, tam pracu­ją ludzie, oczywiście są granice. Kiedy ten Władzio - tak nazywaliśmy tego puł­kownika - zadzwonił do mnie w 1972, już po moim powrocie z Paryża, że chce się spotkać, odparłem: „Pan jest miłym człowiekiem, chętnie z panem porozma­wiam, ale jak pan przejdzie na emeryturę". Kilka dni później miałem rewizję w domu. Nie było mnie rano, kiedy oni przyszli, bo pojechałem na wieczór au­torski do biblioteki w Masłowicach - wprawdzie po 1968 byłem skreślony, ale od czasu do czasu jakiś nieuświadomiony kierownik biblioteki mnie zapraszał.


PRL to był kraj autorytarny, w którym despotyzm łagodzony był przez bałagan. Pamiętam, wracam z Paryża, pełno książek miałem od Giedroycia - Miło­sza, Gombrowicza, Hłaskę. Wchodzi celnik, sam w przedziale byłem, stawiam butelkę cointreau przy okienku, on: „To co pan tu ma?". „No właśnie, chciałem, żeby pan mi pomógł, mam między innymi dwa nowe sztuczne futra". Wziął jed­no futro, oderwał guzik i mówi „Już nie jest nowe" - i nie musiałem płacić cła. Butelkę włożył do kieszeni. Żona czekała na mnie w Poznaniu, do Warszawy je­chaliśmy pociągiem z polskimi i sowieckimi konduktorami, mówię naszemu, że nie mamy biletów, a on, że to nic, damy Sowietowi na piwo. Wracałem z myślą: co za cudowny kraj ta Polska!D.S.: Ale zarazem „autorytarny, łagodzony przez bałagan"?


J.H.: Jestem zwolennikiem opinii, którą wyartykułowali Andrzej Walicki i Bro­nisław Łagowski, że PRL, a zwłaszcza ostatnie lata PRL-u, to nie był żaden ko­munizm, bo nie mieliśmy kolektywizacji i państwo utrzymywało dobre stosun­ki z Kościołem. Bali się Kościoła strasznie. Przypomniało mi się, jak tuż po wojnie z mojej 10. dywizji zostałem odwołany do Poznania i pisałem w ga­zetce 2. Armii WP „Orzeł Biały". Wysłano mnie stamtąd na uroczystości grun­waldzkie i byłem na mszy polowej, na której byli m.in. Bierut, Rola-Żymierski i Spychalski - zdaje się, że tylko Bierut nie klękał.

D.S.: Dzisiaj też władza boi się Kościoła.


J.H.: Wiadomo, jakie jest społeczeństwo. Już Ksawery Pruszyński, z którym zdążyłem się zaprzyjaźnić, załatwiał - koło 1946 roku - konkordat w Waty­kanie; wprawdzie nie doszło do tego, ale chęci były. Pruszyński był wysłanni­kiem władzy jako pisarz katolik; rozwiódł się, mając troje dzieci.


Żyjemy w państwie parawyznaniowym, co tu gadać. Obserwuję to, ale się nie buntuję, nie jestem owieczką tego Kościoła. Teraz mają problem, bo no­wy papież mówi, że trzeba być ubogim, a ojciec Rydzyk ma drogie samocho­dy, Leszek Sławoj Głódź też lubi zjeść, wypić, taka tradycja.D.S.: Czyli nie jest pan, jak dzisiaj wszyscy, „oburzony"?


J.H.: Jestem w tym wieku, że nic mnie nie oburza, ale dostrzegam błędy władzy. Minister Rostowski i premier Tusk uprawiają groszoróbstwo - tu jakąś ulgę za­bierzemy, tam zabierzemy, wiele z tych działań zwróconych jest przeciwko kul­turze. W ogóle ta kultura jest Platformie niepotrzebna. Powiedziałbym tak ci, którzy wykrzykują „Precz z komuną!", wygłupiają się, bo to typowy rząd bur­żuazyjny, w znaczeniu marksistowskim. Rząd, który popiera kamieniczników, zapomina o lokatorach. No ale może nie wypada, żebym mówił o takich rze­czach? Z tym że ja od 10. roku życia regularnie czytam gazety, nie mówię już o okresie wojny, kiedy nauczyłem się rosyjskiego, żeby rozumieć komunikaty wojenne i porównywać je z niemieckimi. Bo wojna to była moja sprawa.D.S.: Hen za siedmioma górami / hen za siedmioma lasami / w Uzbekistanie był hen - jak pisze Różewicz.


J.H.: Kiedyś ktoś napisał o mnie, że wstąpiłem do Armii Czerwonej. Wyja­śniam: nie wstąpiłem, ale zostałem zmobilizowany z kozackiego kołchozu nad Donem w listopadzie 1941. Nie sprzeciwiłem się, bo chciałem się bić. Kiedy pod koniec stycznia 1942 wycofano mnie z frontu i przesłano do bata­lionu pracy, uciekłem. I goniąc armię Andersa, znalazłem się w Azji.


W Polsce moi rówieśnicy, Kolumbowie, też chcieli się po prostu bić. Z Uz­bekistanu w 1944 udało mi się dotrzeć - głodnemu, bosemu i z malarią - do 2. Armii Wojska Polskiego w Sumach na Ukrainie.


Ale tak rzeczywiście oburzony, przygnębiony, to byłem w 1968, mimo że w środowisku literackim nie było nagonki na Żydów, przynajmniej wobec mnie. Chociaż nie wiem, może to z tego wynikły niektóre moje niepowodzenia?D.S.: Zwłaszcza, że w Polsce nie ma antysemitów, tylko „judeosceptycy", jak utrzymuje lider narodowców, pan Zawisza.


J.H.: Już dawno pisałem, że w Polsce jakimś cudem mamy antysemityzm bez antysemitów. Nie znam tego człowieka, ale z tego, co mówi, uważam, że ma daleko posuniętą obsesję. Czemu taka obsesja nie mogłaby być pozytywna, czemu pan Zawisza nie mógłby na przykład obsesyjnie kochać Żydów czy muzułmanów - czemu ta ich obsesja jest zawsze przeciw?D.S.: Narodowcy coraz śmielej wychodzą na ulicę, widzi pan analogię do Polski międzywojennej?


J.H.: Oni sami chcą stworzyć taką analogię, ponieważ czują się bezkarni. Jak przychodzą przeszkadzać w wykładach Michnika czy Środy, to ważne, jak się zachowa policja. Jeśli odwołuje się następne spotkania, to znaczy, że władze się przed nimi uginają, i teraz oni nie odpuszczą.


Ataki na Komorowskiego czy na rząd przypominają to, co się działo przed zabójstwem prezydenta Narutowicza. Różnica jest jednak taka, że przeciw tym, którzy atakowali Narutowicza, wyszedł w dniu zaprzysiężenia odział ro­botniczy PPS, a na czele demonstracji szedł Adam Szczypiorski, ojciec An­drzeja. To bolesne, że w dzisiejszej Polsce, jak trzeba protestować przeciwko jakiemuś świństwu, to wychodzi na ulicę ledwo kilkaset osób, podczas gdy w Paryżu setki tysięcy, w tym politycy. Wiedzą, że należy występować w obro­nie demokracji. U nas wręcz przeciwnie, popularne są inne marsze.


Nie, nie ma analogii! Jest inny świat. Jest Unia Europejska, jest NATO, nie ma Hitlera, nie ma Związku Radzieckiego, można sobie gadać na Putina, co się chce. Kłopot z Polakami jest taki - mówię o naszej opinii publicznej - że oni chcą, aby Putin prowadził politykę zagraniczną dla Polski, a on prowadzi dla Rosji. Czasem się myli, ale w zasadzie wie, co oni lubią. Myślę jednak, że kiedy obejmował Tuska po


4


Zobacz też:

Publicystyka - Janusz L. Wiśniewski się mnie boi! Wywiad z Mariką Krajniewską Janusz L. Wiśniewski się mnie boi! Wywiad z Mariką Krajniewską - Usłyszałam z ust Janusza L. Wiśniewskiego, że więcej podczas lotu samolotem nie będzie czytał moich tekstów. Bał się - mówi Marika Krajniewska w wywiadzie na marginesie ukazania się jej nowej książki więcej...
Publicystyka - "Stałe ceny" książek nie oznaczają wyższych cen. PIK odpowiada na zarzuty czytelników - W Polsce dystrybutorzy i sieci księgarskie, by móc już na starcie zaproponować klientowi końcowemu rabat na nowości na poziomie nawet 25%, wymuszają bardzo wysokie rabaty ze strony wydawnictw, które więcej...
Opinie
Musisz być zalogowany by móc komentować.
POLUB NAS!
WYDAWCY POLECAJĄ
Zwyczajna łaska
Książka Racheli
Sekret Wesaliusza
REKLAMA
linia_1_reklama linia_2_reklama linia_3_reklama
 
STRONA GŁÓWNA

MOJE GRANICE
Dodaj/Opublikuj
Wirtualna biblioteczka
Ustawienia
Więcej opcji
KSIĄŻKI
recenzje
premiery, nowości
zapowiedzi wydawnicze
audiobooki
patronaty
rankingi
autorzy
rekomendacje
wyzwania czytelnicze
WIERSZE

OPOWIADANIA

KONKURSY

SPOŁECZNOŚĆ
forum
blogi
zdjęcia
filmy
kalendarz
książki za aktywność
PUBLICYSTYKA
wywiady
eseje
sylwetki twórców
recenzje filmów