Nie chce mi się umierać. Wywiad z Józefem Henem

granice_pl
« powrót

Publicystyka - Obrazek

- Dla mnie czło­wiek zawsze był ważny. O tym ostatnio myślę, o mojej świadomości, że jestem, że istnieję, o moim wcieleniu się w człowieka. Jak pisałem w Nowoli­piu, będąc dzieckiem, wierzyłem, że razem ze mną narodził się świat. Potem się dowiedziałem, że istniał przede mną. A teraz już wiem bardzo dobrze, że będzie beze mnie. Więc życie jest najważniejsze, nie tylko dla człowieka, dla muchy też - mówił Józef Hen w rozmowie z Donatą Subbotko, opublikowanej 16 kwietnia 2013 w "Gazecie Wyborczej". Rozmowa ta znalazła się w książce Wiem, co mówię, czyli dialogi uzdrawiające. Spotkania z Józefem Henem. Zapraszamy do jej przeczytania w 90 urodziny pisarza. 

katastrofie smoleńskiej, był szczery w tym współ­czuciu, jeszcze obaj nie wiedzieli, o co będą oskarżani. Jerzy Pomianowski powiedział po tragedii, że do Rosjan można mieć różne pretensje, ale to nie są idioci - po co im by było to robić? Jestem tego samego zdania. Po co zabi­jać prezydenta, który i tak przegra wybory?D.S.: Kiedyś się pan zastanawiał, co robi taki prawdziwy patriota, kiedy wstaje rano w słoneczny dzień...


J.H.: Myśli o tym, jak tu komuś dołożyć. Patriotyzm jest pojęciem, którego ła­two nadużywać, w końcu moczarowcy uważali się za patriotów, i hitlerowcy byli patriotami. W ogóle patriotyzm przypisywali sobie często ci, co mieli podejrzane inicjatywy.


W 1943 w Moskwie powstał Związek Patriotów Pol­skich z Wandą Wasilewską na czele, byli też księża patrioci, aktywni w cza­sach stalinizmu. Wszystko patrioci. Więc wolę tak, jak pisał Kasprowicz w wierszu: Rzadko na moich wargach - / Niech dziś to warga ma wyzna - / Jawi się krwią przepojony, / Najdroższy wyraz: Ojczyzna. Czyli nie należę do patriotów?


Patriotyzm to ostatnia deska ratunku łajdaka - mawiał słynny leksyko­graf angielski Samuel Johnson, co zanotował jego późniejszy biograf James Boswell. Jako młody chłopak przeżyłem oblężenie Warszawy, ale nigdy nie mówiłem o sobie, że jestem patriotą. To była wojna, walka. Wiedziałem, po której jestem stronie, że bronię swojego kraju, swojej kamienicy i bronię hu­manizmu. Humanizmu przede wszystkim. Po naszej stronie było dobro, po tamtej zło.


Dzisiejsi narodowcy głoszą chłopięce hasła o Polsce od morza do morza, rasizm i nacjonalizm są dla nich autoterapeutyczne. A wyraźnego potępienia przez wybitnych polityków prawicy nigdy nie było i nie ma, bo korzystają z tego. Już dawno pisałem, że oni z kiboli zrobią swoje bojówki, wiedziałem, ku czemu to idzie.


Czuję rozgoryczenie, kiedy słyszę nacjonalistów w mediach. Nie powinno się udzielać głosu wariatom i szkodnikom. Dobro nie wymachuje pięściami. Można informować, ale nie dawać im głosu. Ktoś, komu się powodzi, na pew­no się temu nie podda, bo wie, że powodzi mu się dlatego, że jest Unia Euro­pejska i lepiej być otwartym krajem. Ale ktoś, komu w życiu nie idzie, może się na to rzucić. Polska stała się niesympatyczna. Pozornie jesteśmy państwem prawa, ale u nas - mimo że to zabronione kodeksem karnym i konstytucją - w imię „wolności" można szerzyć nienawiść. Bezkarność usprawiedliwiana jest „małą szkodliwością społeczną".D.S.: Zwrócił pan kiedyś uwagę, że w Polsce nie ma partii, która by w swoim programie otwarcie zakładała walkę z rasizmem, antysemityzmem.


J.H.: Co innego odwaga militarna, co innego cywilna, o tę drugą trudniej. Ła­twiej pójść do lasu, niż na co dzień nie zgadzać się na pewne zachowania.Z drugiej strony mogę o niektórych politykach powiedzieć, że nie ma w nich cienia antysemityzmu. Chociaż zdarzają się takie „ludowe" wtręty.D.S.: Ostatnio pewna aktorka użyła słowa „pożydził", w sensie „poskąpił".


J.H.: Że Żyd chytry na pieniądze, mówią ciągle. Ale w porównaniu z tym, co robią dzisiejsze banki, to przedwojenni lichwiarze żydowscy byli niczym ła­godne owieczki. Dawali pożyczki na kilka procent, tymczasem znam kogoś, kto spłacał niedawno kredyt za mieszkanie w wysokości 2 tysięcy złotych mie­sięcznie, z tego tylko 700 złotych zmniejszało zadłużenie, a 1300 złotych za­bierali sobie bank, spółdzielnia itd. No szkoda, że nie ma lichwiarzy żydow­skich. Żydzi nie mają już ochoty na takie interesy. Tuż po wojnie najbardziej handlowy naród to byli Polacy. Przyzwyczaili się podczas okupacji. Natomiast Żydzi stawali się rolnikami, żołnierzami, czyli wracali do korzeni biblijnych.D.S.: Jednak wspominał pan, że czuł się po wojnie „niepełnowartościowy w swojej niepolskiej polskości".


J.H.: To aktualne. Muszę przyznać rację swoim paszkwilantom: nie jestem ta­kim Polakiem jak tak zwani prawdziwi Polacy. Ale mam nadzieję, że takich jak ja jest więcej. W dodatku mam to zaplecze przeszłości żydowskiej, Nowolipie, ci ludzie wciąż we mnie są.D.S.: Pana opowieść wspomnieniową Nowolipie niedawno wydano w Sta­nach. Timothy Snyder napisał, że to piękny pamiętnik o zaginionym świe­cie żydowskim międzywojennej Warszawy, skarb.


J.H.: Nowolipie ma też tłumaczenie niemieckie i włoskie. I jest już przekład he­brajski. Włoskie dzięki Pomianowskiemu, który był wtedy we Włoszech i przekonał wydawcę.D.S.: Rafał Ziemkiewicz twierdzi, że przedwojenny polski antysemityzm nie miał podłoża rasowego, tylko ekonomiczne, że nienawidzenie Żydów było „modne", bo zabierali Polakom miejsca pracy. Niech pan powie, jak to przed wojną było.


J.H.: Pan Ziemkiewicz jest wyraźnie niedokształcony. Niech sobie poczyta książki Aliny Całej o antysemityzmie i może też moje Nowolipie.


Ja twierdzę, że przed wojną tacy Żydzi tradycyjni, pejsaci, w chałatach - jak ci z ulicy Miłej, Niskiej, Wolyńskiej i Stawki - nikomu nie przeszkadzali, bo właściwie nie mieli kontaktu ze społeczeństwem polskim. Przeszkadzał nato­miast Żyd, który skończył gimnazjum, studia, był lekarzem, adwokatem, kompozytorem, czasem oficerem, jak się przechrzcił - ale i dyrygent Zdzisław Gruenberg musiał się przechrzcić, zmienił nazwisko na Górzyński, żeby do­stać orkiestrę Polskiego Radia. I nawet Karl Popper, wielki Karl Popper nie ro­zumiał, że asymilacja, której był zwolennikiem, nie likwidowała antysemity­zmu, przeciwnie, powodowała go w niektórych warstwach.D.S.: „Podłoże ekonomiczne" tylko wydobyło rasizm, bo jakim prawem oni chcą być równi nam?


J.H.: Popper mówił, że gdyby Żydzi się zasymilowali, nie byłoby antysemity­zmu. A przecież nigdzie się tak nie zasymilowali, jak w przedwojennych Niemczech czy w Austrii. Niemiecki to był dla nich wspaniały język, wspania­ły kraj, odegrali wielką rolę w kulturze niemieckojęzycznej, i co tam powsta­ło? Trudno mówić, że endecki antysemityzm miał tylko tło ekonomiczne. ONR był rasistowski, niech Ziemkiewicz sobie poczyta Szymona Rudnickie­go czy Jana Józefa Lipskiego, to się dowie, czy Żydzi byli Polakom równi, czy niezupełnie. Przed wojną, w 1938, w polskim kościele podczas mszy spolicz­kowano księdza, bo był pochodzenia żydowskiego - ksiądz Tadeusz Puder się nazywał. Na ulicy narodowcy rzucali w niego kamieniami. Uważali, że Żyd nie może być kapłanem, nie może być chrześcijaninem - czyli tzw. war­tości były bez znaczenia - ważna była rasa.D.S.: Jak pogodzić nienawiść do „obcych" z chrześcijańską miłością do bliźniego?


J.H.: Jan Józef Lipski pisał o tym, że ONR radziło sobie z tym kłopotliwym na­kazem miłości bliźniego, udowadniając, że można być antysemitą, niby nie będąc rasistą, właśnie powołując się na sprawy ekonomiczne. Mówiono też, że młodzież musi się wyszumieć. Dąbrowska napisała w 1936 ważny artykuł Doroczny wstyd o antysemityzmie studentów, o ich napadach na Żydów. No, ale żyła wtedy ze Stanisławem Stempowskim, mistrzem polskiej masonerii, pewnie jej


5


Zobacz też:

Publicystyka - Janusz L. Wiśniewski się mnie boi! Wywiad z Mariką Krajniewską Janusz L. Wiśniewski się mnie boi! Wywiad z Mariką Krajniewską - Usłyszałam z ust Janusza L. Wiśniewskiego, że więcej podczas lotu samolotem nie będzie czytał moich tekstów. Bał się - mówi Marika Krajniewska w wywiadzie na marginesie ukazania się jej nowej książki więcej...
Publicystyka - "Stałe ceny" książek nie oznaczają wyższych cen. PIK odpowiada na zarzuty czytelników - W Polsce dystrybutorzy i sieci księgarskie, by móc już na starcie zaproponować klientowi końcowemu rabat na nowości na poziomie nawet 25%, wymuszają bardzo wysokie rabaty ze strony wydawnictw, które więcej...
Opinie
Musisz być zalogowany by móc komentować.
POLUB NAS!
WYDAWCY POLECAJĄ
Zwyczajna łaska
Książka Racheli
Sekret Wesaliusza
REKLAMA
linia_1_reklama linia_2_reklama linia_3_reklama
 
STRONA GŁÓWNA

MOJE GRANICE
Dodaj/Opublikuj
Wirtualna biblioteczka
Ustawienia
Więcej opcji
KSIĄŻKI
recenzje
premiery, nowości
zapowiedzi wydawnicze
audiobooki
patronaty
rankingi
autorzy
rekomendacje
wyzwania czytelnicze
WIERSZE

OPOWIADANIA

KONKURSY

SPOŁECZNOŚĆ
forum
blogi
zdjęcia
filmy
kalendarz
książki za aktywność
PUBLICYSTYKA
wywiady
eseje
sylwetki twórców
recenzje filmów