Nie chce mi się umierać. Wywiad z Józefem Henem

granice_pl
« powrót

Publicystyka - Obrazek

- Dla mnie czło­wiek zawsze był ważny. O tym ostatnio myślę, o mojej świadomości, że jestem, że istnieję, o moim wcieleniu się w człowieka. Jak pisałem w Nowoli­piu, będąc dzieckiem, wierzyłem, że razem ze mną narodził się świat. Potem się dowiedziałem, że istniał przede mną. A teraz już wiem bardzo dobrze, że będzie beze mnie. Więc życie jest najważniejsze, nie tylko dla człowieka, dla muchy też - mówił Józef Hen w rozmowie z Donatą Subbotko, opublikowanej 16 kwietnia 2013 w "Gazecie Wyborczej". Rozmowa ta znalazła się w książce Wiem, co mówię, czyli dialogi uzdrawiające. Spotkania z Józefem Henem. Zapraszamy do jej przeczytania w 90 urodziny pisarza. 

kazał: "Marysiu, napisz to". To był wspaniały człowiek.D.S.: Chyba trochę dzięki niemu uchodziła za „autorytet moralny". 13-to‑mowe wydanie jej Dzienników pokazuje, że sama z siebie o Żydach pisałaz uprzedzeniem.


J.H.: Nie lubiłem jej. W jej muzeum, czyli w jej mieszkaniu na Polnej, dwu­krotnie odbywały się z mojej inicjatywy Wieczory Boyowskie - myślałem wtedy: "na co przyszło tej wydrze - Boy w jej muzeum"! Irena Krzywicka opo­wiedziała o Dąbrowskiej w swoim pamiętniku Wyznania gorszycielki, że to „niegodziwa osoba". Bo pani Irena pojechała do niej podczas okupacji, tram­wajem - narażając się, że ją rozpoznają, była czarnowłosa - po tym, jak zmarł jej syn, męża zabili w Katyniu, a równocześnie we Lwowie rozstrzelano Boya­-Żeleńskiego, trzy tragedie naraz, a Dąbrowska wybuchła - że Boy to zdraj­ca, kolaborował z Sowietami i dobrze, że go rozstrzelali.D.S.: Mamy teraz rocznicę wybuchu powstania w getcie. To zaskakujące, że w jej dziennikach nie ma żadnych zapisów z tego, co się działo za murem. Za to w 1944 pisała o Żydach, że drży ma myśl, że kiedyś Polska mogłaby się znów „zamrowić tym posępnym czarnym tłumem - wszystko nam z rąk wydzierającym".


J.H.: Jej powstanie w getcie w ogóle nie obeszło. Inaczej przeżywała to Nał­kowska, pełna bólu wielokrotnie pisała o sytuacji Żydów. W czasie trwania powstania w getcie ona akurat się przeprowadzała i notowała w dzienniku, że musi myśleć o sobie, o jakichś meblach, a tam ludzie skaczą w ogień, i że wstyd żyć. Potem napisała Medaliony.


Byłem poruszony mocnym zaangażowaniem rządu i prezydenta w obcho­dy siedemdziesięciolecia powstania w getcie.D.S.: A jak pan się dowiedział o powstaniu? W 1943 roku był pan jeszcze w Samarkandzie.


J.H.: Tam wieści nie dochodziły, w prasie radzieckiej ani słowa. Dowiedziałem się o tym już po dostaniu się do 2. Armii Wojska Polskiego, dokładnie w ma­ju 1944 w Sumach na Ukrainie. Podszedł do mnie pewien facet - córka wciąż mnie namawia, żebym o nim napisał - i spytał, czy może mi coś opowiedzieć.


Leżeliśmy na trawie nago, dlatego że nasze ubrania się odwszywaly, a my by­liśmy po kąpieli, czekaliśmy na słońcu. Otóż on został przesłany przez AK do armii niemieckiej, i to do Sonderdienst, jako wtyczka, pod nazwiskiem Mizerski, bo nazywał się Dziewczepolski, ojciec jego był czapnikiem na Sta­rówce. I on wszedł do getta na krótko przed powstaniem, inni Żydzi przed nim uciekali - był w mundurze niemieckim, miał świetny wygląd, jak Paul Newman. Poszedł do rodziców, żeby ich wyprowadzić, ale oni nie chcie­li, pokazali mu bunkier, który sobie przygotowali, jedzenia na pół roku. Jak mi powiedział: "tylko jednego nie wiedzieli - że usmażą się w tym bunkrze".


Niedługo później, 1 sierpnia 1944 roku, bawiłem ze swoim teatrzykiem pod­chorążych w Żytomierzu z okazji ukończenia przez nich szkoły oficerskiej. Mi­chał Friedman - pułkownik Wojska Polskiego, komendant szkoły, później tłu­macz trudnej literatury żydowskiej i hebrajskiej - podszedł do mnie i szepnął mi, że w Warszawie wybuchło powstanie. A oni tańczyli - słyszę to jeszcze dziś: biały mazur Wieniawskiego, panie proszą panów, prawie podłogę rozbijali. Wspomnienie tej sytuacji prześladuje narratora powieści Milczące między nami.


Podczas wojny był cały krąg ludzi, których okupacja nic nie obchodziła, żyli jak dawniej, to znaczy musieli się z wojną liczyć, ale ważne były pienią­dze, miłość, zdrada. Jeśli ktoś nie pcha się, by umierać, to prawa życia zwy­ciężają


Wszelka, mój bracie, teoria jest szara, / Zielone zaś jest życia drzewo złote, jak pisał w Fauście Goethe. Pamiętam, jak zobaczyłem w jakimś pa­miętniku zdjęcie Miłosza, Iwaszkiewicza i jeszcze czyjeś na plaży, zrobione podczas wojny, to najpierw pomyślałem: Boże, tu ludzi mordują, a ci cho­dzą sobie na plażę, a za chwilę: A dlaczego mieli nie chodzić".


Na 60-lecie powstania w getcie wygłosiłem tekst Prawo do bólu. O tym, że pamiętamy, ale to nie znaczy, że nie mamy prawa żyć, kochać, tyle że w tym właśnie dniu zmarli mają prawo do naszego bólu. Wie pani, ja nigdy nie na­pisałem niczego, co się dzieje w getcie. Dlatego, że każde pisanie jest osądem. Powiedziałem sobie: nie masz prawa. Nie byłeś tam, nie widziałeś, nie mo­żesz oceniać tych z Judenratu ani policjantów, nie wiesz, jak ty byś się zacho­wał, gdyby cię szantażowano, że jak nie poślesz kogoś na śmierć, to ci matkę zabiją.


Napisałem natomiast po wojnie opowiadanie - na podstawie relacji pew­nego faceta - o tym, jak uciekał z braćmi z pociągu do Treblinki. Otóż musie­li przepiłować deskę, ale nie mieli czym, i on zapytał ludzi w wagonie, czy ktoś ma w tobołkach duży stołowy nóż. Kiedy go dostał, złamał go, żeby zrobić z niego piłę, a właściciel noża do niego: „Co pan robi? Przecież to nóż z kom­pletu!".


Czytelnicy mieli do mnie pretensje, że odheroizowuję coś, w czym nie uczestniczyłem. Ale ten epizod ujawniał prawdę: że oni nie sądzili, że jadą na śmierć. Martwili się o sztućce, krzyczeli: „Co wy robicie, dlaczego ucieka­cie? Przez was wszyscy zginiemy!". Jechali na śmierć oszukani - jeszcze każdy, kto wsiadał do wagonu na Umschlagplatzu, dostawał bochenek chleba.D.S.: A dzisiaj taki profesor Polskiej Akademii Nauk mówi, że sami sobie byli winni.


J.H.: Mówiąc to, profesor raczy nie pamiętać, że zagłada Żydów była postano­wiona - w Wannsee. Czytając go, można by sądzić, że to Żydzi wymyślili dla swojej zagłady Auschwitz, Majdanek, Treblinkę, Buchenwald, Mauthausen, Sobibór, Bergen-Belsen.


Niedawno opinię polską wzburzył serial niemiecki o AK jako armii, w której powszechny był antysemityzm i mordowanie ocalałych Żydów. To oczywiste, że Niemcy, wspominając Holokaust, chcieliby przerzucić część wi­ny na Polaków. Telewizja niemiecka wyraziła ubolewanie z powodu tak uję­tej historii i przeprosiła. Niestety, wypowiedź profesora sprzyja, chcąc nie chcąc, temu, co głosili twórcy tego serialu. Mogą się bronić: A widzicie?


Opowiem pani coś, czego dotychczas nigdy nikomu nie opowiadałem. Chowałem to dla siebie, było zbyt bolesne, by dzielić się z innymi. Ale wyglą­da na to, że nadszedł czas.


W Rzeszowie, w dziesiątej dywizji, jesienią 1944 roku byłem kierowni­kiem literackim teatrzyku dywizyjnego. Miałem 21 lat, ale chyba bardzo do­świadczony życiowo. Pewnego dnia wezwano mnie do Informacji Wojsko­wej. To byli Rosjanie, w radzieckich mundurach, nie żadni przebierańcy. „Czy wiecie - mówią - że w waszym teatrzyku są sami akowcy?". Ja, że nie wiem, możliwe, nie interesowałem się tym; wiem tylko, że dopóki ja


6


Zobacz też:

Publicystyka - Janusz L. Wiśniewski się mnie boi! Wywiad z Mariką Krajniewską Janusz L. Wiśniewski się mnie boi! Wywiad z Mariką Krajniewską - Usłyszałam z ust Janusza L. Wiśniewskiego, że więcej podczas lotu samolotem nie będzie czytał moich tekstów. Bał się - mówi Marika Krajniewska w wywiadzie na marginesie ukazania się jej nowej książki więcej...
Publicystyka - "Stałe ceny" książek nie oznaczają wyższych cen. PIK odpowiada na zarzuty czytelników - W Polsce dystrybutorzy i sieci księgarskie, by móc już na starcie zaproponować klientowi końcowemu rabat na nowości na poziomie nawet 25%, wymuszają bardzo wysokie rabaty ze strony wydawnictw, które więcej...
Opinie
Musisz być zalogowany by móc komentować.
POLUB NAS!
WYDAWCY POLECAJĄ
Zwyczajna łaska
Książka Racheli
Sekret Wesaliusza
REKLAMA
linia_1_reklama linia_2_reklama linia_3_reklama
 
STRONA GŁÓWNA

MOJE GRANICE
Dodaj/Opublikuj
Wirtualna biblioteczka
Ustawienia
Więcej opcji
KSIĄŻKI
recenzje
premiery, nowości
zapowiedzi wydawnicze
audiobooki
patronaty
rankingi
autorzy
rekomendacje
wyzwania czytelnicze
WIERSZE

OPOWIADANIA

KONKURSY

SPOŁECZNOŚĆ
forum
blogi
zdjęcia
filmy
kalendarz
książki za aktywność
PUBLICYSTYKA
wywiady
eseje
sylwetki twórców
recenzje filmów