Nie chce mi się umierać. Wywiad z Józefem Henem

granice_pl
« powrót

Publicystyka - Obrazek

- Dla mnie czło­wiek zawsze był ważny. O tym ostatnio myślę, o mojej świadomości, że jestem, że istnieję, o moim wcieleniu się w człowieka. Jak pisałem w Nowoli­piu, będąc dzieckiem, wierzyłem, że razem ze mną narodził się świat. Potem się dowiedziałem, że istniał przede mną. A teraz już wiem bardzo dobrze, że będzie beze mnie. Więc życie jest najważniejsze, nie tylko dla człowieka, dla muchy też - mówił Józef Hen w rozmowie z Donatą Subbotko, opublikowanej 16 kwietnia 2013 w "Gazecie Wyborczej". Rozmowa ta znalazła się w książce Wiem, co mówię, czyli dialogi uzdrawiające. Spotkania z Józefem Henem. Zapraszamy do jej przeczytania w 90 urodziny pisarza. 

jestem ich dowódcą, mogę ręczyć za ich lojalność. Pada nieoczekiwana propozycja: „Możecie się pod czymś takim podpisać?" „Mogę". Wracam do naszej te­atralnej świetlicy. „Chłopcy - mówię - poręczyłem za waszą lojalność". (Tu nawias: w marcu 1968 dostaję kartkę od Kazika Wrony, który jest dyrektorem sanatorium chyba w Bystrzycy Kłodzkiej; Józiu, pisze, pamiętaj, że masz ze swoimi u mnie schronienie - nigdy nie zapomnimy ci tego, co dla nas zrobi­łeś w Rzeszowie). Z jednym z tych chłopców, z Wieśkiem S. szczególnie się zaprzyjaźniłem. Miał 24 lata, oczytany, inteligentny, dzielny, piękny głos, w obwodzie krasnystawskim był w AK wysoko postawiony. Podczas postoju w Krakowie zaprzyjaźniliśmy się z trzema pielęgniarkami, którym doktor Aleksandrowicz uratował życie. Po froncie w maju 1945 roku reaktywowa­łem teatr. Zajmowaliśmy z Wieśkiem wspólną kwaterę, szczęśliwi, że znowu możemy przebywać razem. Odwiedziłem Kraków i nasze pielęgniarki. I wte­dy jedna z nich mówi: „Czy pan wie, że Wiesiek jest antysemitą? Powiedział tak: «Józka to ja kocham; ale myśmy takich jak on wieszali»". Powiedział tak i rozpłakał się.D.S.: Już w 1989 pisał pan, że grozi nam anarchofaszyzm.


J.H.: Parę rzeczy udało mi się przewidzieć, bo jestem doświadczony. Tu w „Czy­telniku" mówiłem do Ireny Szymańskiej, że grozi nam anarcho-faszyzm, kato­licki, a ona: „Józiu, nie kracz". Rysiek Matuszewski, jej mąż, potwierdził, że tak będzie, bo pamiętał lata 30. na uniwersytecie. Chociaż wtedy było trochę ina­czej - na uniwersytecie było getto ławkowe, Polacy mieli problem żydowski, bo żyło tu 3,5 miliona Żydów. Teraz niektórzy chętnie by urządzili getto ławkowe, tylko z kim - skoro tych Żydów nie ma. Może z gejami?...D.S.: To pana żona w 1968 powiedziała do taksówkarza zadowolonego, że mają Żydów bić, że chyba będą ich pod mikroskopem szukać.


J.H.: I tak go uspokoiła. Dla tej garstki Żydów, która jest w Polsce, antysemi­tyzm nie jest taki ważny. Można żyć, nie zwracając na to uwagi. Antysemi­tyzm najbardziej szkodzi Polakom, bo pozwala nimi manipulować, zaciem­niać rzeczywistość. To oni powinni protestować.Dzisiaj taksówkarze zwykle mówią: „E, panie, nie ma jak za komuny by­ło". Mniej jest antysemickich odezwań - pokolenie ubeków, które dostało koncesje na taksówki, już wymarło albo nauczyło się milczeć.


Taksówkarze to mój prawie jedyny bezpośredni kontakt z ludźmi.


D.S.: W 2010 roku, po śmierci żony, napisał pan opowiadanie Długa chyża łódź - o Matuzalemie, który sprzedaje sny, i o Rebecce, która umarła.


J.H.: Syn się popłakał. Pomysł tego opowiadania, z czarownikiem i łodzią, był stary. Usłyszałem gdzieś kiedyś o Papuasie, który sprzedawał swoje sny.


Ja też miałem kilka snów, które zdecydowały o moim życiu. W listopa­dzie 1939 roku, po wyjeździe z Warszawy do Białegostoku, miałem wrócić do rodziców, bo zostali sami i dowiedzieliśmy się z siostrą, że ojciec popłaku­je po kątach. Matka nie, matka trzymała się mocniej niż ojciec, któremu się wszystko załamało, bo on był zawsze panem domu, miał gromadkę - mnie i moje starsze rodzeństwo, brata i dwie siostry. Było więc postanowione, że wracam do rodziców, ale w nocy przyśniło mi się, że jestem w Warszawie i widzę, jak policjanci niemieccy regulują ruch, a każdy ma wąsik i loczek. Obudziłem się i mówię sobie: nie chcesz wracać, uważasz, że każdy z nich jest taki sam. Powiedziałem to siostrze i szwagrowi, zgodzili się, żebym nie wra­cał. Ten sen mnie uratował. Miałem 16 lat.


Rodziców zamknięto w getcie. Mamę wzięli kiedyś na Umschlagplatz, a nie powinni byli, bo tata pracował i ona miała odpowiednie zaświadczenie. Wyselekcjonowali ją jednak na śmierć, ona zrobiła chyłkiem krok w kierunku kolejki na życie i tak się uratowała. Po wybuchu powstania Nowolipie zostało szybko zajęte przez Niemców, wywieźli rodziców do Majdanka, tam przeszli selekcję, bo nadawali się do pracy. Potem mamę przenieśli do obozu w Lipsku, tam już nie zabijano, przeżyła wojnę, spotkałem ją na Targowej w sierpniu 1945. Ojca zamordowali w Buchenwaldzie, na kilka tygodni przed końcem wojny. Niepojęte, do ostatnich minut mordowali...D.S.: Jesteśmy tylko turystami w czasie, pisał pan w swoich dziennikach Nie boję się bezsennych nocy.


J.H.: Tak się czułem w latach powojennych, pierwsze dwie dekady. Nie jestem już turystą w czasie. Bardziej świadkiem - dla młodych ludzi. Co prawda, jak mówił Montaigne, chciałbym, żeby mnie czczono za dokonania, a nie za to, że się zestarzałem, ale świat wokół się zmienił. Powołują mnie, żeby opowie­dział, jak było. A czy pani wie, że Jarosław Gowin, kiedy był naczelnym Znaku, napisał do mnie list, w którym prosił, abym - jako autor książki o Boyu - napisał o jego wpływie na korzenie intelektualne Polaków? Czyli uległ pew­nej ewolucji, skoro aprobował wtedy Boya.D.S.: Poświęcił pan Boyowi kawałek życia. Co by powiedział na dzisiejsze kołtuństwo?


J.H.: Zdarzył się taki intelektualista, który pisał, że Boy jest winien Holokau­stowi. Skoro wolno dokonywać aborcji, czyli mordować dzieci, to co jest krok dalej? Boy nie propagował aborcji: propagował „świadome macierzyństwo".


Ale co tam Boy! Czytałem właśnie, że jakiś upiorny profesor wymyślił, że Żydzi witali wkraczających w 1939 hitlerowców bramami triumfalnymi! Ile trzeba podłości, ile skretynienia, żeby coś takiego nie tylko wymyślić - bo to się może zdarzyć choremu mózgowi w nocy - ale w dzień opublikować!...


Nie podzielałem, przynajmniej po wojnie, tych złudzeń Boya z lat 20., że świat będzie coraz lepszy, bardziej moralny przez rozwój techniki, wyzwole­nie kobiet, zbliżenie warstw, bo dancing staje się miejscem ich zetknięcia, gdzie prosta dziewczyna może tańczyć z milionerem. Boy się łudził tak do początku lat 30. Kiedy Hitler przejął władzę w Niemczech w styczniu 1933 ro­ku, Boy pisał recenzję z Kupca weneckiego, a w niej wyraził obawę, że zło mo­że wrócić. Bo on najwięcej mówił o świecie w swoich recenzjach teatralnych, traktował je jako pretekst. I stawał się coraz bardziej melancholijny.


Czasem myślę, że jestem z XIX wieku, najlepiej bym się czuł w społeczeń­stwie Prusa, chociaż akurat on był pierwszy, który pisał na maszynie i jeździł na rowerze - założył towarzystwo cyklistów. Pamiętam jeszcze oświetlenie ga­zowe u nas w domu, zmiany na elektryczne. Świat był wtedy łagodniejszy czy może powolniejszy. Rzecz do dyskusji. Natomiast nie jestem takim pesymistą, jeśli chodzi o literaturę. Jednak z książką można się położyć do łóżka, z inter­netem trudno. To ważne. Zawsze będą ludzie, którym książki są potrzebne.


Żarliwi sceptycy, jak Boy czy Russell, chcieli zmieniać świat. Ja uważałem, że nazbyt rygorystyczni racjonaliści, ci,


7


Zobacz też:

Publicystyka - Janusz L. Wiśniewski się mnie boi! Wywiad z Mariką Krajniewską Janusz L. Wiśniewski się mnie boi! Wywiad z Mariką Krajniewską - Usłyszałam z ust Janusza L. Wiśniewskiego, że więcej podczas lotu samolotem nie będzie czytał moich tekstów. Bał się - mówi Marika Krajniewska w wywiadzie na marginesie ukazania się jej nowej książki więcej...
Publicystyka - "Stałe ceny" książek nie oznaczają wyższych cen. PIK odpowiada na zarzuty czytelników - W Polsce dystrybutorzy i sieci księgarskie, by móc już na starcie zaproponować klientowi końcowemu rabat na nowości na poziomie nawet 25%, wymuszają bardzo wysokie rabaty ze strony wydawnictw, które więcej...
Opinie
Musisz być zalogowany by móc komentować.
POLUB NAS!
WYDAWCY POLECAJĄ
Zwyczajna łaska
Książka Racheli
Sekret Wesaliusza
REKLAMA
linia_1_reklama linia_2_reklama linia_3_reklama
 
STRONA GŁÓWNA

MOJE GRANICE
Dodaj/Opublikuj
Wirtualna biblioteczka
Ustawienia
Więcej opcji
KSIĄŻKI
recenzje
premiery, nowości
zapowiedzi wydawnicze
audiobooki
patronaty
rankingi
autorzy
rekomendacje
wyzwania czytelnicze
WIERSZE

OPOWIADANIA

KONKURSY

SPOŁECZNOŚĆ
forum
blogi
zdjęcia
filmy
kalendarz
książki za aktywność
PUBLICYSTYKA
wywiady
eseje
sylwetki twórców
recenzje filmów