Nie chce mi się umierać. Wywiad z Józefem Henem

granice_pl
« powrót

Publicystyka - Obrazek

- Dla mnie czło­wiek zawsze był ważny. O tym ostatnio myślę, o mojej świadomości, że jestem, że istnieję, o moim wcieleniu się w człowieka. Jak pisałem w Nowoli­piu, będąc dzieckiem, wierzyłem, że razem ze mną narodził się świat. Potem się dowiedziałem, że istniał przede mną. A teraz już wiem bardzo dobrze, że będzie beze mnie. Więc życie jest najważniejsze, nie tylko dla człowieka, dla muchy też - mówił Józef Hen w rozmowie z Donatą Subbotko, opublikowanej 16 kwietnia 2013 w "Gazecie Wyborczej". Rozmowa ta znalazła się w książce Wiem, co mówię, czyli dialogi uzdrawiające. Spotkania z Józefem Henem. Zapraszamy do jej przeczytania w 90 urodziny pisarza. 

którzy lekceważą irracjonalizm, wła­ściwie fałszują rzeczywistość, ponieważ nie uznają tego, co jest ciemne w czło­wieku. Jak pani widzi, wiodę smętne życie sceptyka. Sceptycyzm jest zaprze­czeniem fanatyzmu, a fanatyzm jest najgorszy dla świata, zaprzecza wszelkiemu myśleniu. Z filozofów najbliższy jest mi Montaigne, o ile go uznać za filozofa.D.S.: Pisał, że największa rzecz na świecie to umieć należeć do siebie i że „dola ludzka zasadza się na tym, aby żyć szczęśliwie".


J.H.: Nie analizuję siebie i nie powiem, że akceptuję. W życiu nie należałem do partii, m.in. dlatego, że uważałem, że to nuda. Nigdy nie byłem wyznawcą kultu jednostki, nie poszukiwałem dla siebie autorytetu - to by była słabość. Mogłem szanować Johna Kennedy'ego, podobał mi się jego styl, Lincolna, lubi­łem jego biografię, ale należę do siebie. Montaigne byłby ze mnie zadowolony.


Szczęście jest. Polemizuję w tej kwestii z Kołakowskim, który gdzieś oświad­czył, że szczęścia nie ma. Wielokrotnie w życiu bywałem szczęśliwy. Na przy­kład kiedy usłyszałem, że mam córkę. I wielokrotnie byłem szczęśliwy z mo­ją dziewczyną, z żoną. Natomiast jeśli chodzi o moją twórczość, to pojawia się nieraz poczucie spełnienia, ale nie szczęścia. Chwilą ulgi jest ta, kiedy człowiek stawia ostatnią kropkę, i myśli: cholera, napisałem, jest. Kiedy skoń­czyłem książkę o Boyu, to podniosłem kieliszek, nalałem sobie - i się popła­kałem.


D.S.: Tak?


J.H.: Bo jego życie było takie tragiczne.


Teraz już tylko prowadzę dziennik. Zastanawiam się nad jego dalszym ciągiem, bo opisuję w nim moje rozmowy z Reną. Chodzi o to, czy zostawić te zapisy, kiedy ona mówiła do mnie per pan. Chciała wrócić do swojej ro­dzinnej Nawarfi pod Lwowem, chciała, żeby nasz syn Maciek zawiózł ją tam samochodem. Tłumaczyłem: „To tysiąc kilometrów, czekajmy na wiosnę, wtedy cię zawiezie". Chciałem, żeby tak było. A ona: jakie tysiąc kilometrów, przecież to za ulicą Rozbrat. Miała swoją geografię. Od czasu do czasu wra­cała do rzeczywistości, ale - jak opisałem w opowiadaniu Długa chyża łódź - wtedy było najgorzej, bo rozumiała, jak upokarzająca jest jej choroba. Prosi­ła o truciznę, bo po co ma żyć.


Czy to ujawniać?D.S.: To o miłości.


J.H.: Kiedyś spytała: "Wie pan, czyją jestem córką? Jestem córką Józefa Hena, to taki literat - dobry, dostał teraz nagrodę".D.S.: Nikt nie woła to opowieść właśnie o pani Renie, o waszym spotkaniu w Samarkandzie w 1942.


J.H.: Historia miłości, gdzie dziewczyna kształtuje bohatera, mówi do niego: „Chcesz być kawał drania, ale ci się to nie uda". A potem pyta go, czy wie, co to moralność. On, że wie, co to głód, nędza i chodzenie boso.


Książka kończy się tym, że w 1944 idę do wojska i nie wiadomo, co będzie dalej. Tak naprawdę było. To znaczy wymusiłem na Renie obietnicę, że po woj­nie do siebie wrócimy. Ostatnie trzy noce spędziliśmy razem, prawdą jest, że powiedziała wtedy do goszczącej nas przyjaciółki: „Pościel mnie z Józiem", ta­ka manifestacja. Jak ją zostawiałem, wyglądała prześlicznie, co było groźne, bo różni panowie mieli na nią ochotę. Po dwóch latach przyjechała pociągiem do Polski, ale niedługo potem - ciągle była w duchu komsomołką - zapisała się na rusycystykę do Leningradu, i znowu się rozstaliśmy. Przyjeżdżała na waka­cje i pisała listy miłosne. Ale jak przyjechała na trzecie wakacje, powiedziałem: „Nie wytrzymam bez ciebie. Albo zostajesz, albo się rozchodzimy", a nie mie­liśmy przecież ślubu - bardzo trudno się rozejść, kiedy nie ma ślubu.


I została, i zaplanowaliśmy Madzię - koniecznie blondyneczkę z niebieski­mi oczami, straszliwa zuchwałość. Oboje byliśmy czarnowłosi, Rena do tego lekko skośnooka. I urodziła nam się blondyneczka. Tym, którzy się ze mną droczyli, odpowiadałem: „Mam sąsiada blondyna, uczynny człowiek".


Byliśmy ze sobą całe życie, nie bez kłopotów, ale nie wyobrażałem sobie swojego życia bez niej i jej życia beze mnie. Jej rodzice i pięcioro rodzeństwa zostali we Lwowie wymordowani. Czułem się za nią odpowiedzialny, a i fala miłości wciąż wracała, bo to była kobieta o kryształowym charakterze. Za­nadto kryształowym, mawiałem, jak na moje potrzeby.D.S.: Jak pan patrzy wstecz na swoje życie, co pierwsze przychodzi na myśl? Co było najważniejsze?


J.H.: Powiem coś, co wzburzy moje dzieci, ale z sentymentem wspominam pewne piękne kobiety. I te, które były dla mnie dobre, i te niedobre. Nie wiem, jak one to pamiętają, ale ja uważam, że dobrze się stało, że były przy mnie. Te­raz mają koło osiemdziesiątki, ale mam w pamięci ich wcześniejsze obrazy. Nie byłem niewinny, nie będę udawał, mnie kobiety ciekawiły.


Ale co było najważniejsze? Uciekało to przede mną, co ważne. W czasie wojny ważne było wrócić do domu, odnaleźć rodziców. Stale przede mną coś było. Kiedyś przed pójściem na front, leżąc na śniegu podczas ćwiczeń w Ar­mii Czerwonej, powiedziałem na głos do matki, która była w Warszawie: „Po co mnie urodziłaś, żebym zaraz umierał?". Miałem 18 lat. Dzisiaj myślę, że po to, aby być z ludźmi, których kocham. Moje wnuki mówią „nasz dzia­dek". To jest ważne.


Nie było tak, że chciałem, jak Gałczyński, „zostawić ślad". Sens to bycie wśród ludzi kochanych. Chybaby im mnie brakło, gdyby mnie nie było. To przekonanie stało się też impulsem do napisania Nikt nie woła, żeby ludzie korzystali z tego doświadczenia.D.S.: Ładny tytuł.


J.H.: Pamięta pani rozdział, kiedy ja i kolega słyszymy wołanie za oknem: „Czy są tu jacyś Polacy?!". Wyobrażają sobie, że ktoś ich szuka, aby im pomóc, a okazuje się, że to samotna polska prostytutka. Pierwszy tytuł miał być Nikt nie woła za oknem, ale pomyślałem sobie, że kolega Mickiewicz w Stepach Akermańskich lepiej to ujął: Jedźmy, nikt nie woła. To ma sens, kiedy się jest w oddaleniu.Rozmowa pierwotnie ukazała się 16 kwietnia 2013 w "Gazecie Wyborczej". Publikujemy ją za książką Wiem, co mówię, czyli dialogi uzdrawiające. Spotkania z Józefem Henem która ukazała się nakładem Wydawnictwa Iskry. Zapraszamy do lektury!


fot. Wikipedia.org


8


Zobacz też:

Publicystyka - Janusz L. Wiśniewski się mnie boi! Wywiad z Mariką Krajniewską Janusz L. Wiśniewski się mnie boi! Wywiad z Mariką Krajniewską - Usłyszałam z ust Janusza L. Wiśniewskiego, że więcej podczas lotu samolotem nie będzie czytał moich tekstów. Bał się - mówi Marika Krajniewska w wywiadzie na marginesie ukazania się jej nowej książki więcej...
Publicystyka - "Stałe ceny" książek nie oznaczają wyższych cen. PIK odpowiada na zarzuty czytelników - W Polsce dystrybutorzy i sieci księgarskie, by móc już na starcie zaproponować klientowi końcowemu rabat na nowości na poziomie nawet 25%, wymuszają bardzo wysokie rabaty ze strony wydawnictw, które więcej...
Opinie
Musisz być zalogowany by móc komentować.
POLUB NAS!
WYDAWCY POLECAJĄ
Zwyczajna łaska
Książka Racheli
Sekret Wesaliusza
REKLAMA
linia_1_reklama linia_2_reklama linia_3_reklama
 
STRONA GŁÓWNA

MOJE GRANICE
Dodaj/Opublikuj
Wirtualna biblioteczka
Ustawienia
Więcej opcji
KSIĄŻKI
recenzje
premiery, nowości
zapowiedzi wydawnicze
audiobooki
patronaty
rankingi
autorzy
rekomendacje
wyzwania czytelnicze
WIERSZE

OPOWIADANIA

KONKURSY

SPOŁECZNOŚĆ
forum
blogi
zdjęcia
filmy
kalendarz
książki za aktywność
PUBLICYSTYKA
wywiady
eseje
sylwetki twórców
recenzje filmów