Poezja życia codziennego: Białoszewski z dala od rupieci.

Mateusz Węgrzyn
« powrót

style="font-size: x-small;">
zwyczajem każdego kłębka,
pójdę do nieba -
gdzie się nic nie czuje,
gdzie od początku byłem, zanim byłem,
gdzie już do końca będę, gdy nie będę,
tam - radość nie do opisania.
. . . . .
To wszystko.

Zakończenie wiersza to jednocześnie epilog wątku tożsamości Ja, istnienia w ujęcia Białoszewskiego. Podmiot liryczny widzi przed początkiem i po kresie swej egzystencji: „niebo”, „gdzie się nic nie czuje”, czyli nicość. Ważny jest początek wiersza, wiąże się z kolejnym ze wspomnianych wątków: ze wskazaniem miejsca z którego Ja patrzy i doświadcza tego co jest poza nim. „ Moja świadomość tańczy[…] przed niewydrążoną rzeźbą rzeczywistości” - w tym zdaniu tkwi schemat rozwiązania problemu, mianowicie Ja, którego istotą jest istnienie, trwa – przed, wobec rzeczywistości. Ja Białoszewskiego jest ekstrawertycznym samotnikiem. Podmiot ujawnia poznawczą aktywność, Autoportrecie jej metaforycznym wykładnikiem jest „taniec samotności” – stan bliski euforii, ekstazy, wiąże się z intensywną obserwacją najbliższego otoczenia. Przyboś nazwał to „widzeniem rozświetlającym”
Obok pytania: „Gdzie są granice „ja” w poezji Białoszewskiego nasuwa się pytanie o metafizyczność, czy Białoszewski był poetą metafizycznym ?
W swoich notatkach autor Rachunku zachciankowego pisze:

"W dzieciństwie ludzie wydają się ustaleni. W młodszości ludzie się przesuwają, ale przedmioty wydają się ustalone. Ustalone cywilizacji, kultury. Z wiekiem i to się rozlatuje. I bez podróży międzygwiezdnej mamy przeżycia coraz szybciej kawalonego czasu. W miarę upływu lat widzimy, że pół wieku to jest nic, potem, że pięć razy tyle to jest nic."

Wyraża tym samym przekonanie o niestabilności obrazu świata, który w konkretnej sytuacji dany jest każdemu człowiekowi. Spostrzeżenie to należy do wciąż powracających myśli obecnych w poezji Białoszewskiego. Myśl ta przejawia się w utworze O obrotach rzeczy:


O obrotach rzeczy

A one krążą

I krążą.

Przebijają nas mgławicami.

Spróbuj schwycić
ciało niebieskie
któreś z nich
zwanych "pod ręką"...

A czyj język
najadał się całym smakiem
Mlecznej kropli przedmiotu?

A kto wymyślił,
że gwiazdy głupsze
krążą dokoła mądrzejszych?
A kto wymyślił
gwiazdy głupsze?


Według ukształtowanego w latach pięćdziesiątych sposobu interpretacji Białoszewskiego, wiersz O obrotach.., należy do „długiej serii wypowiedzi o rzeczach powszednich i przyziemnych, pokazanych z czułością, rozświetlonych widzeniem poety, stających się przedmiotami szczególnego, indywidualnego kultu… Ten kanon wymaga dzisiaj istotnych dopowiedzeń.” Nie ulega wątpliwości, że wiersz ten może uchodzić za programowy wstęp do innych utworów znajdujących się w tomie. Jednak w bezpośredni sposób nawiązuje do dzieła Kopernika [ o obrotach ciał niebieskich] i do „Mlecznej drogi przedmiotu”. Buduje tym analogię pomiędzy przewrotem kopernikańskim w widzeniu kosmosu a samą twórczością Białoszewskiego i ich konsekwencjami natury antropologicznej. W wiersz wpisane jest „fundamentalne doznanie współmierności, nieprzylegania codziennego, utrwalonego przez przyzwyczajnie, przekazywanego z zewnątrz obrazu świata – z tym odczuciem rzeczywistości, które dane jest poecie w jego własnym, cielesnym i wyobrażeniowym doświadczeniu…” Jedną z głównych funkcji organizujących dzieło Białoszewskiego jest przekroczenie istniejącego, przyjmowanego sposobu rozumienia i ujmowania rzeczywistości, można temu przypisać wiele interpretacji, kieruje on jednak w stronę wrażliwości metafizycznej w pisanych w dzieło. To doświadczenie rodzi z jednej strony chęć negacji i odrzucenia, z drugiej wyzwala energię potrzebną do poszukiwania nowego, alternatywnego horyzontu widzenia. Wynika z tego, że głównym celem dokonań Białoszewskiego jest wytyczanie granic i porządku nowej wizji świata. Jak pisze Sandauer: [Białoszewski]”… w odpowiedzi na awanse świata kultury deklaruje swą inność, pisząc Mylne wzruszenia. Jest to w gruncie rzeczy postawa satanisty.”
- [1] [2] [3] [4] [5] -
4


Zobacz też:

Publicystyka - Tim Burton wobec słowiańskiej ludowości czyli upiorność życia wskrzeszona Tim Burton wobec słowiańskiej ludowości czyli upiorność życia wskrzeszona Tim Burton zajmuje odosobnione miejsce we współczesnym kinie nie tyle amerykańskim, ile światowym w ogóle. więcej...
Opinie
Musisz być zalogowany by móc komentować.
angela2007-01-26 21:50:07
avatar
Pozdrawiam serdecznie:)
odpowiedz
sidhe2007-01-26 21:50:07
avatar
...:)
odpowiedz
bin2007-01-26 21:50:07
avatar
pytanie do autora... a jak zinterpretujesz tytuł tomiku ,,Rachunek zachciankowy"? Pytam ponieważ wyjaśniłeś tytuły innych tomików, a owy został pominięty.
odpowiedz
POLUB NAS!
WYDAWCY POLECAJĄ
Zwyczajna łaska
Książka Racheli
Sekret Wesaliusza
REKLAMA
linia_1_reklama linia_2_reklama linia_3_reklama
 
STRONA GŁÓWNA

MOJE GRANICE
Dodaj/Opublikuj
Wirtualna biblioteczka
Ustawienia
Więcej opcji
KSIĄŻKI
recenzje
premiery, nowości
zapowiedzi wydawnicze
audiobooki
patronaty
rankingi
autorzy
rekomendacje
wyzwania czytelnicze
WIERSZE

OPOWIADANIA

KONKURSY

SPOŁECZNOŚĆ
forum
blogi
zdjęcia
filmy
kalendarz
książki za aktywność
PUBLICYSTYKA
wywiady
eseje
sylwetki twórców
recenzje filmów