Poezja życia codziennego: Białoszewski z dala od rupieci.

Mateusz Węgrzyn
« powrót

style="font-family: times new roman,times;">
Kwestionowanie i sprawdzanie zastanych relacji i hierarchii wartości czasem dokonywane jest w bezpośredni sposób przez poetę jak to ma miejsce w jednym z wierszy z cyklu Leżenia:

Otworzyć okno na odpowiedzialność
poziomu zgody o co mi chodzeń
z wyjściem mi
co ważne
?
że żne
że wypadnięcie z nadzoru
że zacier się znaczeń
że wynikanie spod pierzyny

- wiesz co?
- a bo ja wiem


Tak ten wiersz komentuje Sandauer : Całe szczęście, pokraczność formy maskuje tu treść obyczajową, gdyby odpowiedź na pytanie „co ważne” [że żne] była bardziej ortograficzna, nie wiem czy uszłaby uwagi cenzury wydawniczej”
Białoszewski pokazuje że w sposób inny niż większość by tego oczekiwała pojmuje nie tylko kwestię ważności i nieważności lecz także odpowiedzialności i nieodpowiedzialności, powagi i niepowagi. Kwestionuje nawet sens wyżej wymienionych pojęć, wskazuje ich niejasność bawi się dwuznacznością słów. Jawne polemizowanie i sprawdzanie istniejących hierarchii wartości zdarza się rzadko w twórczości Białoszewskiego, natomiast kwestionowanie pośrednie, w zakresie jego twórczości jest zjawiskiem częstym zauważalnym na gruncie pojedynczych utworów jak i całych książek, np. „obroty rzeczy” badają związki pomiędzy kulturą niską a kulturą wysoką, „Mylne wzruszenia” badają napięcie pomiędzy sensem działania a niedziałania, natomiast tom „Było i było” wydobywa względność podziału na zdarzenia istotne i nieistotne, konieczne i przypadkowe.

Nie sposób nie wspomnieć o praktykach słowotwórczych Białoszewskiego. Dobrym przykładem oddającym charakter kształtowania języka jest tekst „Ballada od rymu”. Narrator kojarzy słowa, zestawia je, poddając się inercyjnie ich automatyzmowi. Gdy wzajemnie nie pasują do siebie, tworzy formy neologiczne, odpowiedniki form znanych i powszechnie stosowanych. Narzędziem pozwalającym na zestawianie słów jest ich fałszywa analogia. Narrator naśladuje rozwiązania prawidłowe z zakresu słowotwórstwa, np. opiera się na zasadzie tworzenia nazw wykonawców pewnych czynności na podatnie wykonywanej pracy, przykładowym nadużyciem owej zasady jest „Witacz”. „Witacze” natomiast odnajdują swoje odbrzmienie rymowe na wyrazie „nadziewacze” – w celu osiągnięcia rymu gramatycznego narrator uogólnia zasadę pozwalającą tworzyć dowolne konfiguracje. Neologizmy pojawiają się głównie w pozycjach rymowych, przywołanych koniecznością wypełnienia klauzuli wersowej. W utworach Białoszewskiego słowo jest ustawicznie zagrożone w swej tożsamości. Ulega rozpadowi na cząstki składowe, które odrębnie uzyskują inne znaczenie lub wieloznaczność, innym zagrożeniem dla słowa może być wchłonięcie przez inne. Słowa zastane ulegają rozkładowi a słowa-neologizmy nie potrafią się ukonstytuować.

W późnej twórczości fascynacja tym, co materialne, namacalne ustępuje miejsca refleksji dotyczącej nicości. W miejsce teatru egzystencji pojawia się teatr niebycia. Istnienie otoczone jest nieistnieniem. Jednym z ciekawszych tekstów późniejszego okresu twórczości Białoszewskiego jest jak to określa Stala notatka wspaniała choć sprawiająca wrażenie fragmentaryczności, niespodziewanego zawieszenia głosu „Otwieram jej drzwi”[oho].


otwieram jej drzwi, skrzypią
i szept: "ta szafa to wejście do piekła"
patrzę: między wieszakami
czerwona suknia i czarne skarpetki
Dantego

Słowa te można przypisać nieokreślonemu podmiotowi lirycznemu, pojawiającemu się w czasoprzestrzeni kreowanej przez samą wypowiedź. Wiersz można odczytać również jako monolog konkretnej postaci, sytuacji scenicznej. Tym, który wcielił się w rolę bohatera, aktora, inscenizatora i autora monologu jest Miron Białoszewski. Osią na której opiera się konstrukcja opowieści jest trzykrotne odwołanie do świadectwa zmysłów: aktor mówi o tym czego dotknął – „otwieram jej drzwi”, co usłyszał – „skrzypiał ,szept”, oraz o tym co zobaczył – „patrzę”. Triada dotyku, słuchu i wzroku potwierdza i wzmacnia siłę kolejnych doznań, stwarza wrażenie, że ich następstwo jest czymś koniecznym, stara się zasugerować, iż świat, który widzi jest światem rzeczywistym. Jest jednak inaczej, granica pomiędzy tym co dosłowne a metaforyczne, zmysłowe a pozazmysłowe jest dokładnie i świadomie zatarta. Miejsce w którym następuje ten zabieg to słowa : „ta szafa to wejście do piekła”. Te słowa mogą być ulokowane w dowolnym kontekście: mitu, bajki, baśni, anegdocie, mogą być traktowane poważnie lub mniej poważnie ale niezależnie od przestrzeni, w której są umieszczone stanowią punkt gdzie świat zaczynał krystalizować się od nowa.
Drzwi do piekła pozostaną zamknięte, szafa nie przestanie być szafą, w jej wnętrzu pojawią się rekwizyty które mogą posłużyć każdemu, kto pomyli o innej stronie rzeczywistości.Trudno stwierdzić jednoznacznie, czy Białoszewski wierzył czy nie wierzył w piekło, ogólnie wiadomo


- [1] [2] [3] [4] [5] -
5


Zobacz też:

Publicystyka - Tim Burton wobec słowiańskiej ludowości czyli upiorność życia wskrzeszona Tim Burton wobec słowiańskiej ludowości czyli upiorność życia wskrzeszona Tim Burton zajmuje odosobnione miejsce we współczesnym kinie nie tyle amerykańskim, ile światowym w ogóle. więcej...
Opinie
Musisz być zalogowany by móc komentować.
angela2007-01-26 21:50:07
avatar
Pozdrawiam serdecznie:)
odpowiedz
sidhe2007-01-26 21:50:07
avatar
...:)
odpowiedz
bin2007-01-26 21:50:07
avatar
pytanie do autora... a jak zinterpretujesz tytuł tomiku ,,Rachunek zachciankowy"? Pytam ponieważ wyjaśniłeś tytuły innych tomików, a owy został pominięty.
odpowiedz
POLUB NAS!
WYDAWCY POLECAJĄ
Zwyczajna łaska
Książka Racheli
Sekret Wesaliusza
REKLAMA
linia_1_reklama linia_2_reklama linia_3_reklama
 
STRONA GŁÓWNA

MOJE GRANICE
Dodaj/Opublikuj
Wirtualna biblioteczka
Ustawienia
Więcej opcji
KSIĄŻKI
recenzje
premiery, nowości
zapowiedzi wydawnicze
audiobooki
patronaty
rankingi
autorzy
rekomendacje
wyzwania czytelnicze
WIERSZE

OPOWIADANIA

KONKURSY

SPOŁECZNOŚĆ
forum
blogi
zdjęcia
filmy
kalendarz
książki za aktywność
PUBLICYSTYKA
wywiady
eseje
sylwetki twórców
recenzje filmów