Rachunek prawdopodobieństwa sercem oszukany, czyli Madrygał probabilistyczny Stanisława Barańczaka.

Sabina Strózik
« powrót

Publicystyka - Obrazek

Miłość. Ilu twórców starało się zdefiniować to uczucie? Czy kiedykolwiek tworzył poeta, który choć raz nie próbował wyrazić niewyrażalnego?


„Przeznaczenie znajdzie drogę”


Wergiliusz EneidaMiłość. Ilu twórców starało się zdefiniować to uczucie? Czy kiedykolwiek tworzył poeta, który choć raz nie próbował wyrazić niewyrażalnego? Wydaje się, że nie. Każdy z nich robił to trochę inaczej, malując swój własny, niepowtarzalny obraz uczucia, które każdemu pokazuje inne oblicze. Historia poezji jest w dużej mierze historią poezji miłosnej, a może i samej miłości, postrzeganej różnie, w zależności od epoki, kiedy była wyznawana, naznaczona piętnem ówczesnych wartości, charakterystycznym sposobem odczuwania.


Stanisław Barańczak już w Korekcie twarzy postuluje, żeby mówić o miłości innym językiem, „Znaleźć dla niej nową mowę”:


„Znaleźć dla niej nową mowę; tyle
lekkich, wielkich słów dniało! A dla niej
językami wyślizgany kamień,
ciągle jeden: byle jaśniej, byle

jawniej brzmiała mi swoim nazwaniem
jeszcze nowym.”[1]


W ostatniej części tomiku Chirurgiczna precyzja, specjalnie zadedykowanej żonie poety - Ani, jakby „zbiera” doświadczenia poetów tworzących wieki przed nim, aby ich, a także niewątpliwie swoim głosem, wyznać miłość.


Sięga między innymi po tradycję madrygałową, do której odsyła nas już sam tytuł wiersza, wykorzystując ją jednak wybiórczo, bowiem „za wyznaczniki literackiej formy madrygału przyjmuje się zazwyczaj następujące kryteria: język włoski, tematykę erotyczną bądź arkadyjską oraz specyficzny układ wersyfikacyjny, konstytuowany przez następstwo wersów o różnej długości.”[2]


Barańczak skalpelem swego poetyckiego języka wycina regularne wersy i strofy- często siedmio zgłoskowe, co zbliża go znacząco do klasycznej formy madrygału, w najdoskonalszej formie uprawianego przez Tassa. Autor Jerozolimy wyzwolonej był wzorem dla Jana Kochanowskiego[3], więc nie sposób stwierdzić, z kogo czerpał Barańczak, jednak wydaje się, że skoro poeta czarnoleski stosował odmienną wersyfikację, a upodabniał treść, to twórcy Chirurgicznej precyzji bliżej było do włoskiego pierwowzoru.


Warto zwrócić także uwagę na podobieństwa w dźwięczności typowego madrygału i barańczakowego naśladownictwa. Świadome zabiegi poetyckie, jak określona i regularna ilość sylab w wersie oraz zasada syntektyczno - ekspresyjna[4] mają na celu podkreślenie brzmieniowych i nastrojowych walorów wiersza. Przy recytacji utworów w języku włoskim można wysłyszeć tą swoistą śpiewność, u Barańczaka gra słowna polegająca na dobraniu słów o podobnym brzmieniu, wprowadza niepowtarzalny nastrój utworu:


”w tym jednym miejscu
i w tym momencie
zarazem,
a wirus sensu
już siał w bezsensie
zarazę.”[5]


Osobnym zagadnieniem jest typowa treść wywodzącej się z Włoch pieśni miłosnej. Madrygał to także ”z reguły monolog liryczny, utrzymany w tonie prośby, emfatycznej eksklamacji lub wyznania. Monolog madrygałowy czerpał (…) treści asocjacyjne z topiki arkadyjskiej lub mitologicznej (…) Istotną jego cechą była retoryczność.”[6] Elementy zawarte w tym fragmencie bez trudu odnajdujemy w Madrygale probablisytycznym, więcej- możemy niejako uważać go za jego definicję. Zrównanie ich jednak ze sobą byłoby rażącym uproszczeniem, bowiem wydźwięk typowych pieśni jest zupełnie inny niż proponuje nam Barańczak. Aby to zauważyć wystarczy porównać jeden z utworów wcześniej już przywołanego Jana Kochanowskiego:


”Kto mi wiary dać nie chce, daj ją oku swemu,
A przypatrz się stworzeniu pilnie tak pięknemu:
Taka jeszcze nie była za dawnego wieku,
Aniołowi podobna bardziej niż człowieku.Raj tam, gdzie ona siedzi, a którędy mija,
Za jej stopami róża wstawa i leluja;
Jej g’woli piękne drzewa dają cień sowity
Nie chcąc, aby ją letni legł ogień obfity.
A ona, myśl wspaniałą znosząc z układnością,
I niedobyte serce zwycięża miłością,
A człowiekiem tak władnie jako słońcem wonnym
Nawrotem albo magnes żelazem nieskłonnym”[7]


Próżno szukać treściowych podobieństw- podmiot liryczny u czarnoleskiego poety opisuje wdzięki ukochanej, twórca Chirurgicznej precyzji nie wspomina o jej wyglądzie, więcej- przyjmuje ton prawie oskarżycielski, opisuje ją przez zaprzeczenia:


”- och ty niewybaczalna- (…)


- och ty nieobliczalna- „[8].


Jedyną wspólną cechą jest zakochanie, które ogarnia wygłaszającego monolog mężczyznę. Lecz znowu- postawa wobec uczucia jest zgoła odmienna. Pierwszy jest bezwolny, obezwładniony emocją, ogranicza się do podziwiania. W gładkich słówkach opisuje dziewczęcy urok, powab, przyznaje, że jej anielskie piękno go pokonało, jest


poprzednia
- [1] [2] [3] [4] -


Zobacz też:

Publicystyka - W dolinę Prądnika W dolinę Prądnika 2 września 1939 na zwykłych furmankach uciekaliśmy przed Niemcami udając się na wschód. W okolicach Skały wojska niemieckie nas zawróciły – zaczęła się okupacja, terror, chłód i głód więcej...
Publicystyka - "Nie damy pogrześć mowy" Na ostatnim już zapewne dla mojego pokolenia spotkaniu starszoharcerskim „Watra 2007” środowiska zagłębiowskiego śpiewaliśmy – jak zwykle, jak to bywało niegdyś – codzienne piosenki obozowe więcej...
Opinie
Musisz być zalogowany by móc komentować.
takahe2008-08-05 19:54:45
avatar
Ciekawy tekst
odpowiedz
POLUB NAS!
WYDAWCY POLECAJĄ
Zwyczajna łaska
Książka Racheli
Sekret Wesaliusza
REKLAMA
linia_1_reklama linia_2_reklama linia_3_reklama
 
STRONA GŁÓWNA

MOJE GRANICE
Dodaj/Opublikuj
Wirtualna biblioteczka
Ustawienia
Więcej opcji
KSIĄŻKI
recenzje
premiery, nowości
zapowiedzi wydawnicze
audiobooki
patronaty
rankingi
autorzy
rekomendacje
wyzwania czytelnicze
WIERSZE

OPOWIADANIA

KONKURSY

SPOŁECZNOŚĆ
forum
blogi
zdjęcia
filmy
kalendarz
książki za aktywność
PUBLICYSTYKA
wywiady
eseje
sylwetki twórców
recenzje filmów