Rewolucja życiu i... w kuchni. Wywiad z Katarzyną Enerlich

Justyna Gul
« powrót

Publicystyka - Obrazek

- Mam w swojej pamięci wiele dobrych książek, które mi pomogły bardziej, niż niejeden życiowy doradca. Mój świat dzieli się na ludzi, zwierzęta, rośliny i… książki. Choć muszę dodać, że koty mają w tym wszystkim swoją własną podgrupę - mówi Katarzyna Enerlich, autorka ciepłych powieści obyczajowych. O tym, czy wciąż jeszcze można napisać dobrą książkę, o prostocie i życiu w bliskości z naturą, a także o tym, że jest "tania w chowie" pisarka opowiedziała w rozmowie z Justyną Gul. 

ze sobą przeplata jak yang i jing, bo wszystko jest potrzebne.J.G.: Czy można dziś napisać dobrą książkę?


Pewnie! Jeśli książka ma tysiące Czytelników – jest dobra. Bo to znaczy, że poruszyła czyjeś serca. Nawet, jeśli ktoś ważny od literatury powie, że to książka słaba, infantylna lub jeszcze jakaś inna. Najlepszymi „oceniaczami” są zawsze Czytelnicy. Jeśli książka do nich trafia, jeśli pozostawia coś po sobie w pamięci i duszy, a nawet jeśli czasem sprawia, że ktoś pod jej wpływem zmienił swoje życie – to jest to książka dobra. Bo niesie dobroć. I już.


Mam w swojej pamięci wiele dobrych książek, które mi pomogły bardziej niż niejeden życiowy doradca. Mój świat dzieli się na ludzi, zwierzęta, rośliny i… książki. Choć muszę dodać, że koty mają w tym wszystkim swoją własną podgrupę.J.G.: Jak ocenia Pani rynek wydawniczy w Polsce? Czy dziś pisarz to zawód czy raczej hobby? Można żyć z pisania?


Żyję z pisania piąty rok. Raz jest lepiej, raz gorzej. Są chwile, że nie stać mnie na coś, ale zaraz potem przychodzą momenty, że stać mnie na wiele. Wciąż jednak myślę, że im więcej mogę mieć, tym mniej mi potrzeba.


Nie jestem wymagająca. Nie potrzebuję lanserskich gadżetów, urlopów na Hawajach, nie tłukę się w okrutnej pustce konsumpcjonizmu. Nie muszę mieć co roku nowego telewizora (nie mam plazmy) ani telefonu komórkowego (ani smartfona). Lubię prostotę, zwyczajność. Kosmetyki nie zalegają na moich półkach w nadmiernej ilości, a przez całe lato jedzenie rośnie w moim ogrodzie. Moje życie z pisania to chyba również kwestia potrzeb. Moje nie są rozbuchane. Kolega Adam powiedział kiedyś, że jestem "TANIA W CHOWIE". I chyba miał rację.J.G.: Brazylijski rząd przeznaczył ponad 35 milionów dolarów na sfinansowanie programu, którego celem jest promowanie krajowej literatury na rynkach międzynarodowych. Chciałaby Pani zobaczyć swoje powieści, które trafiają pod strzechy ludzi w Chinach, Hiszpanii czy Anglii?


Pewnie, że chciałabym! Kto by nie chciał?! Najbardziej ciekawiłoby mnie moje nazwisko, napisane po chińsku…J.G.: Ma Pani stale powiększające się grono wielbicieli swoich powieści. Jak to się ma do wyników statystyk, głoszących że Polacy nie czytają, a jeśli już czytają, to i tak nie rozumieją, co czytają?


Rozmawiałam o tym niedawno z Rafałem z oleśnickiej biblioteki. Powiedział on: "gdy wychodzisz na spacer z psem, to statystycznie macie po trzy nogi".


Niespecjalnie wierzę w statystyki, bo liczba czytelników przychodzących na spotkania z pisarzami oraz wypożyczanych z bibliotek książek mówią same za siebie. A poza tym… Statystki mówią też, ile litrów spirytusu przypada rocznie na jednego Polaka. Wliczając noworodki i staruszków. Wychodzi zadziwiająca liczba… No i tak to sobie tłumaczę: ja za kogoś czytam te książki, a ktoś za mnie wypija ten spirytus…J.G.: Na rynku ukazała się pani najnowsza książka Prowincja pełna smaków. Czy to wyraz tęsknoty za domem? A może dojrzewania jako pisarki?


To tęsknota za prostotą. Za tym, by możliwie najprościej, a więc najpełniej, przeżyć swoje życie. Uważność w chwili, w której jestem, radość z najprostszych czynności, szczęście i dobre myśli – to tylko niektóre ze smaków opisywanych w książce. Gotowanie jednak króluje w niej na dobre. Przepis na majową zupę z komosy, inaczej zwanej lebiodą, to tylko dowód na mądrość prostego ludu, który kiedyś tą rośliną ratował się przed szkorbutem na przednówku. I mimo, że szkorbut nam już raczej nie grozi, to jednak warto wykorzystywać w naszej kuchni znacznie więcej z tego, co możemy mieć całkiem za darmo i na wyciągnięcie ręki. Ot, taka mała kuchenna rewolucja.


- [1] [2] [3] -
4


Zobacz też:

Publicystyka - Praca mamy to katorga! Wywiad z Jodi Picoult i Samanthą Van Leer Praca mamy to katorga! Wywiad z Jodi Picoult i Samanthą Van Leer Prawdziwe bajki nie są dla ludzi o słabych nerwach. Dzieci są ścigane przez wilki i zjadane przez czarownice; kobiety zapadają w śpiączkę i padają ofiarą niegodziwych członków rodziny. Ale cały ten ból więcej...
Publicystyka - Wywiad z Nicholasem Sparksem: Nie tylko o miłości Wywiad z Nicholasem Sparksem: Nie tylko o miłości Z pewnością jedną z osób, które jak nikt znają się na miłości, jest autor bestsellerowych powieści, Nicholas Sparks. Swoją żonę, Cathy, poznał on w poniedziałek, a już dzień później oświadczył więcej...
Opinie
Musisz być zalogowany by móc komentować.
losar2013-04-14 12:43:23
avatar
Ciesze sie ze moglam przeczytac ten wywiad. Ksiazki tez czytalam, polecam.
odpowiedz
POLUB NAS!
WYDAWCY POLECAJĄ
Zwyczajna łaska
Książka Racheli
Sekret Wesaliusza
REKLAMA
linia_1_reklama linia_2_reklama linia_3_reklama
 
STRONA GŁÓWNA

MOJE GRANICE
Dodaj/Opublikuj
Wirtualna biblioteczka
Ustawienia
Więcej opcji
KSIĄŻKI
recenzje
premiery, nowości
zapowiedzi wydawnicze
audiobooki
patronaty
rankingi
autorzy
rekomendacje
wyzwania czytelnicze
WIERSZE

OPOWIADANIA

KONKURSY

SPOŁECZNOŚĆ
forum
blogi
zdjęcia
filmy
kalendarz
książki za aktywność
PUBLICYSTYKA
wywiady
eseje
sylwetki twórców
recenzje filmów