Rozsadzić schemat. Jaka jest literatura kobieca?

Sławomir Krempa
« powrót

Publicystyka - Obrazek

Prezentujemy zapis dyskusji o literaturze kobiecej, w której wzięły udział autorki rywalizujące w tym roku o nagrody główne Festiwalu Literatury Kobiecej „Pióro i Pazur”: Grażyna Jeronim-Gałuszka („Magnolia”), Teresa Opoka („Żona psychopaty”), Katarzyna Kołczewska („Kto jak nie ja”), Danuta Noszczyńska („Wszystkie życia Heleny P.”), Małgorzata Warda („Jak oddech”) oraz jurorki - dr Bernadetta Darska, literaturoznawca, krytyk literacki, Teresa Drozda - Polskie Radio Dla Ciebie, Anna Luboń – „Elle”, Grażyna Musiałek i Katarzyna Czajka - „Polityka”. Notował: Sławomir Krempa.

też szczerze, że często nie jest tak, że wybieramy spośród 100 świetnych książek powieści najlepsze. Czasem spośród słabych wybieramy takie, które są dobre - albo bardzo dobre.


Anna Luboń: Czego jednak byśmy nie powiedzieli o średnim poziomie tegorocznej edycji, trzeba stwierdzić, że większość finalistek to nie banalne książki o miłości, o tym, że ktoś rzucił pracę w Warszawie, pojechał na prowincję, tam poznał znakomicie wykształconego weterynarza rodem z najlepszych klinik w stolicy i się w nim zakochał. Tego śmiesznego podtrzymywania schematu „księcia z bajki” było stosunkowo niewiele. Pojawiają się za to problemy społeczne: przemoc domowa, u Katarzyny Kołczewskiej wątek negatywnej bohaterki, która pokazuje zupełnie inne oblicze. To może być nowa jakość w literaturze kobiecej – to dzięki temu z powieściami zostaniemy nieco dłużej, zamiast zapomnieć o nich natychmiast po ukończeniu lektury. Literatura kobieca zaczyna pełnić rolę „edukacyjną” – to mocno obiecujące. Serdecznie Wam gratuluję, drogie autorki, przestajecie uciekać w marzenia i sny, a zaczynacie pokazywać kobietę. To duży postęp.


Grażyna Musiałek: Pozostaje tylko kwestia wykonania. W wielu książkach pojawiają się trudne tematy społeczne, ale jedynie zarysowane, potraktowane „po łebkach”, zrobione słabo. Wiadomo – ta problematyka może być ważna dla wielu czytelników, taka literatura może im pomóc, ale potrzeba jeszcze słuchu literackiego, warsztatu. Z tym zaś jest różnie.


Bernadetta Darska: Niektórym autorkom po prostu brakuje świadomości tego, że literatura to nie przepisywanie własnego życia, opowiadanie o sobie, koleżankach, bliskich. Literatura to także fikcja, wymyślanie historii na bazie własnych przeżyć, ale nie w proporcji 1:1.


Katarzyna Czajka: Polscy autorzy, niestety, niezależnie od tego, jaką tematykę podejmują, zapominają o tym, że czytelnik, który sięga po ich książki, prawdopodobnie zna już pewne chwyty, jest oczytany, a także po prostu ogląda telewizję. Niestety, w przypadku wielu książek, które w tym roku przeszły preselekcję czytelniczek, wiedziałam z góry nie tylko, jak cała historia się skończy, ale też… jak będzie wyglądał następny rozdział! Mamy tu rozwiązania fabularne żywcem wzięte z seriali lub literatury. Tymczasem jeśli siadam do pisania książki, muszę mieć pomysł. Pomysł oryginalny. Brak takiego właśnie pomysłu to problem wielu tegorocznych tytułów.


Małgorzata Warda: Rzecz w tym, że my zdajemy sobie sprawę z tego schematyzmu i czasem chciałybyśmy go przełamać, ale wówczas stajemy wobec muru w postaci wydawcy. Słyszymy: „ale to się nie sprzeda”. To jest prawdziwy problem. Podam przykład: wyróżniona w zeszłym roku powieść „Dziewczynka, która widziała zbyt wiele”. Odrzuciły mi ją chyba wszystkie wydawnictwa, Prószyński zdecydował się ją wydać chyba tylko dlatego, że wcześniej współpracowałam już z tym wydawcą. Ale i tak słyszałam, że nikt nie będzie chciał czytać o przemocy domowej, że teraz modne są inne tematy.


Teresa Drozda: Niestety, siedzi w nas inżynier Mamoń: lubimy to, co znamy.


Katarzyna Hordyniec: Inżynier Mamoń rządzi, niestety, także na świecie. W anglojęzycznej literaturze jest dokładnie tak samo.


Bernadetta Darska: Literatura popularna niejako z definicji opiera się na schemacie, ale można go przełamać, rozsadzić, zniszczyć, coś do niego wnieść. Najważniejsze jest to, by nie zakładać, że nasza czytelniczka jest idiotką lub totalną ignorantką, która wcześniej nie przeczytała żadnej książki. Wówczas mamy szansę na tworzenie naprawdę dobrej literatury kobiecej.


- [1] [2] -
następna


Zobacz też:

Publicystyka - Za kulisami filmowego Za kulisami filmowego "Hobbita" Epicka opowieść fantasy. Widowisko, którego realizacja kosztowała setki milionów dolarów. Dla fanów twórczości J.R.R. Tolkiena - sentymentalny powrót do wrażeń z lektury więcej...
Publicystyka - Spacer z Noblistą Spacer z Noblistą Nasze umysły składają się z tekstów, a zatem nasz stosunek do świata polega na nieustającej lekturze. Patrzeć znaczy tyle, co czytać - mówił laureat Literackiej Nagrody Nobla, Orhan Pamuk, podczas więcej...
Opinie
Musisz być zalogowany by móc komentować.
violabu2014-09-26 23:49:36
avatar
Ciekawe, że w określenie literatury kobiecej wpisują się i bzdetne obyczajówki i świetnie skonstruowane i napisane kryminały.
odpowiedz
POLUB NAS!
WYDAWCY POLECAJĄ
Zwyczajna łaska
Książka Racheli
Sekret Wesaliusza
REKLAMA
linia_1_reklama linia_2_reklama linia_3_reklama
 
STRONA GŁÓWNA

MOJE GRANICE
Dodaj/Opublikuj
Wirtualna biblioteczka
Ustawienia
Więcej opcji
KSIĄŻKI
recenzje
premiery, nowości
zapowiedzi wydawnicze
audiobooki
patronaty
rankingi
autorzy
rekomendacje
wyzwania czytelnicze
WIERSZE

OPOWIADANIA

KONKURSY

SPOŁECZNOŚĆ
forum
blogi
zdjęcia
filmy
kalendarz
książki za aktywność
PUBLICYSTYKA
wywiady
eseje
sylwetki twórców
recenzje filmów