Z miłości do kiczu?

Prof. Włodzimierz Wójcik
« powrót

Publicystyka - Obrazek

Jestem otwarty na świat; to powinność humanisty-profesora. Nasłuchałem się sporo opinii o kiczu. Same oczywistości. A więc kicz to lichy, bezwartościowy utwór literacki czy też plastyczny. Cechuje go tandeta, łatwość konstrukcyjna, brak głębi. Widać w nim „piękno”, ale piękno uznane przez większość, przez pospólstwo. Dzieło „milutkie”, wielekroć przesłodzone, niosące ukojenie i spokój… Kicz pokazuje świat, lub światek, wymarzony, a nie rzeczywisty. Jest to po prostu sztuka „szczęścia”, szczęścia, którego szary, prosty człowiek zazwyczaj bardzo łaknie…

Oczywiście takiego spokoju i poczucia bezpieczeństwa nie niosą takie dzieła, jak Nike z Samotraki, okaleczona przez Historię Wenus z Milo. U Grunewalda, Durera czy Francisco Goyi piękno bezustannie przeplata się z tragedią, dramatem cierpieniem. Tu nie ma „makatkowego” piękna. A jednak…

Jest w dobrym tonie – oczywiście w pewnych kręgach społeczno-zawodowych - wyszydzać kicz. Któż bowiem nie chce uchodzić za konesera sztuki. A przecież kicz istnieje, funkcjonuje, nie można zamknąć oczu oczekując, że zniknie z pola widzenia. Istnieje; jest zjawiskiem społeczno-psychologicznym.

Czy należy za wszelką cenę odżegnywać się od kiczu? Ludzie na pewnym poziomie, ludzie myślący, nie zmanierowani z pewnością tego nie będą czynić. Robią to „nuworysze”, tępi nowobogaccy. Dla świętego spokoju gotowi pozbyć się na przykład uroczego obrazu Kobieta z wachlarzem Franciszka Żmurki, na rzecz „jakiegoś tam” Mondriana – bo tak wypada, jest w dobrym tonie w danym momencie.

Ja i kicz?

W domu mojego dzieciństwa i mojej młodości od wielu lat wisiały bardzo przyzwoite, reprodukcje – wziętych ze skarbca wielkiej narodowej sztuki - obrazów Rodakowskiego i Michałowskiego. Był Grottger i Chełmoński. Ale też równocześnie nad piecem kuchennym, nad komodą, nad stołem panoszyły się swojskie makatki chwalące gospodynią serwującą wspaniałe, „pyszne”, „zdrowe” potrawy. W nocnych szafkach leżały setki kartek okolicznościowych: „z powinszowaniem imienin”, kartek Wielkanocnych, bożonarodzeniowych niosących niezliczoną ilość ckliwych, sentymentalnych obrazów życia. Był też kiczowaty Chrystus w Ogrojcu. Czy to obcowanie w dziełami niejako „z różnych parafii” popsuło mi smak? Nie sądzę. Jedno wiem. „Dnie i noce” przez dziesięciolecia kontemplowałem dzieła w muzeach i galeriach Paryża, Londynu, Moskwy, Sofii, Budapesztu, Bukaresztu, Berlina, Pragi, Rzymu, Belgradu, Amsterdamu, Hagi, Brukseli, Aten a przecież kiedy przyjeżdżałem do maminego domu, zawsze witałem z biciem serca, z radością, ze wzruszeniem typowy kiczowaty obrazek. Obrazek jak obrazek. Widać było wijącą się rzeczkę. Nad nią przerzucony drewniany mostek z poręczą. Przez mostek przechodzi staruszka niosąca z lasu na plecach w zwykłej płachcie chrust na podpałkę. W oddali prosta wieśniacza chatka. Nad tym wszystkim swojskie konary rozłożystej lipy, wyżej niebo i lecące trzy ptaszki.

Ten obraz to pozostałość dawnych czasów kiedy to członkowie rodziny handlowali tego rodzaju „dziełami”. Dawniej i dzisiaj przynosił mi i przynosi nadal klimat łagodności, spokoju. Świat jest tu uporządkowany, bez niespodzianek. Jednocześnie jest to świat WIECZNY, w którym nie istnieje czas. Nic się nie rodzi, ale nic nie umiera.

Dzisiaj jestem „dziedzicem” tego malunku pozostawionego mi przez rodziców. Jako profesor-senior powiesiłem obok niego reprodukcję Marca Chagalla. Też przedstawia zwykłe chaty i kobietę. Ale ta kobieta unosi się w powietrzu, ponad wioską. A więc koegzystencja, współistnienie.

Zresztą co tu rozdzierać szaty. Parę miesięcy temu w Muzeum Śląskim, posiadającym cudowny zbiór naszego narodowego malarstwa XIX i XX wieku, oglądaliśmy z żoną ciekawą, pomysłowo uformowaną, ekspozycję KICZU. Wrażenie duże…

Coś z tych rzeczy rozumiała Zofia Nałkowska pisząc niektóre swoje powieści – z odcinka na odcinek, z tygodnia na tydzień – z przeznaczeniem dla „publiczności gazetowej”, czyli dla masowego odbiorcy. Były to utwory najwyższej lub bardzo wysokiej rangi. Miały one jednak wabić popularnego, często bardzo prostego czytelnika tym, że wielekroć w tytule pojawiał się rzeczownik „romans” (Romans Teresy Hennert) lub podtytuł „romans prowincjonalny” (Niedobra miłość), rzeczownik ocierający się niejako o pojęcie kiczowatości, kojarzący się z pojęciem melodramatyczności.

Nawet Granica Nałkowskiej, powieść psychologiczna, realistyczna, polityczno-społeczna i filozoficzna, ma w konstrukcji ramy kompozycyjnej coś „gazetowego”, niemal plotkarskiego. Na samym początku utworu pisarka sygnalizuje gazetowe wiadomości o skandalu obyczajowym, jaki wstrząsnął opinią publiczną w pewnym miasteczku Polski międzywojennej. Oto dostojnik państwowy kiedyś uwiódł prostą dziewczynę, ta – zagubiona życiowo, psychicznie po stracie nieślubnego dziecka – wypaliła niewiernemu kwasem oczy. On z rozpaczy popełnił samobójstwo. Temat jak znalazł dla służących. Ale za tym plotkarskim, kiczowatym komunikatem, za tą powłoką plotkarską kryją się nieprzebrane problemy, które wymagają uruchomienia wyobraźni i refleksji nad kondycją człowieka. „Wabik” Nałkowskiej miał całkiem szlachetne cele. Dodać należy, że znamiona kiczu pojawiają się wielekroć także u samego… Żeromskiego. Dość wskazać na niektóre elementy konstrukcyjne jego Dziejów grzechu.

W sztuce jak w życiu. Istnieją obok siebie różne wartości i jakości. We wczesnej młodości czytałem (przyznajmy: z wielkim trudem) wielkie dramaty Szekspira i Wyspiańskiego a jednocześnie Rodziewiczówną, Gąsiorowskiego, Zarzycką czy Mniszkówną. Tych pierwszych twórców – wiadomo – literaturoznawcy wysoko stawiali. Na drugich… raczej kręcili nosami. Mnie, zwykłemu wówczas chłopcu, jedne i drugie dzieła nie zaszkodziły.

Nie jestem ani kompozytorem, ani muzykologiem; jestem zwykłym, prostym muzyki wokalnej i instrumentalnej miłośnikiem. Kiedy stokroć oglądałem i słuchałem w salach koncertowych i teatralnych Europy i Polski wielką ilość dzieł światowej rangi twórców, wielekroć zwracałem uwagę na istniejące w nich elementów kiczu. „Nic to!” – powtarzałem za Wołodyjowskim. To co w nich bowiem DOMINOWAŁO, to była wielka SZTUKA. A ta jest po prostu – idąc za Norwidem – „kształtem miłości”…


poprzednia
- [1] -


Zobacz też:

Publicystyka - Tim Burton wobec słowiańskiej ludowości czyli upiorność życia wskrzeszona Tim Burton wobec słowiańskiej ludowości czyli upiorność życia wskrzeszona Tim Burton zajmuje odosobnione miejsce we współczesnym kinie nie tyle amerykańskim, ile światowym w ogóle. więcej...
Opinie
Musisz być zalogowany by móc komentować.
mh2007-03-10 14:15:13
avatar
Teksty takich Autorów powinno się oznaczać, drodzy redaktorzy Granic, złotym napisem: Special Guest Star.
odpowiedz
ZZ2007-03-10 14:15:13
avatar
ładne
odpowiedz
slk2007-03-10 14:15:13
avatar
na szczęście, Profesor W. nie jest u nas gościem, tylko stałym mieszkańcem ;-) a że mieszkańcem szczególnym - tu się zgodzę. Więc zamiast napisu Special Guest Star wypadałoby nadać Mu wkrótce Honorowe Obywatelstwo.
odpowiedz
mrowka2007-03-10 14:15:13
avatar
:D
odpowiedz
Profesor W.2007-03-10 14:15:13
avatar
Ja z właściwą sobie skromnością - zgadzam się z Mróweczką.
odpowiedz
sidhe2007-03-10 14:15:13
avatar
kicz jest zjawiskiem potrzebnym ponieważ, szeroko pojty termin sztuki - wpisującej się w definicję kultury wysokiej[wartosciowanie nieuniknione] mozna badac i analizowac w kontekscie kiczu, masowosci.
odpowiedz
anatol2007-03-10 14:15:13
avatar
Nise site!
odpowiedz
anatol2007-03-10 14:15:13
avatar
Nise site!
odpowiedz
anatol2007-03-10 14:15:13
avatar
Nise site!
odpowiedz
Coble2007-03-10 14:15:13
avatar
I am very impressed how you can build webpages! Please visit my homepage:
odpowiedz
vkrp xazhjv2007-03-10 14:15:13
avatar
wazcbrov bonuxm dvxfosgby wdhkgto cpyvr eygtu jhoupgmv
odpowiedz
fish_hfd2007-03-10 14:15:13
avatar
It's nice
odpowiedz
jsge catvr2007-03-10 14:15:13
avatar
kueo vcakzn ncpk ylibntx psmgxnid oaztgreb bpgqxrtz
odpowiedz
jsge catvr2007-03-10 14:15:13
avatar
kueo vcakzn ncpk ylibntx psmgxnid oaztgreb bpgqxrtz
odpowiedz
wiqtazrhc hvjybzf2007-03-10 14:15:13
avatar
eblnsawo rbcfaxvy jaxoibwd xtajkldqy jtqvmpxw xorbmcevk zwchs
odpowiedz
POLUB NAS!
WYDAWCY POLECAJĄ
Zwyczajna łaska
Książka Racheli
Sekret Wesaliusza
REKLAMA
linia_1_reklama linia_2_reklama linia_3_reklama
 
STRONA GŁÓWNA

MOJE GRANICE
Dodaj/Opublikuj
Wirtualna biblioteczka
Ustawienia
Więcej opcji
KSIĄŻKI
recenzje
premiery, nowości
zapowiedzi wydawnicze
audiobooki
patronaty
rankingi
autorzy
rekomendacje
wyzwania czytelnicze
WIERSZE

OPOWIADANIA

KONKURSY

SPOŁECZNOŚĆ
forum
blogi
zdjęcia
filmy
kalendarz
książki za aktywność
PUBLICYSTYKA
wywiady
eseje
sylwetki twórców
recenzje filmów