Virginia Woolf: Jak czytać książkę?

granice_pl
« powrót

Publicystyka - Obrazek

Jak czerpać przyjemność z czytania? Co mogą nam dać książki, a co my możemy ofiarować literaturze? Po co czytamy i czy mamy prawo oceniać przeczytane książki? Na te pytania kilkadziesiąt lat temu odpowiedziała Virginia Woolf pisarka i feministka, jedna z czołowych postaci literatury modernistycznej XX wieku, autorka między innymi Pani Dalloway, Fal, Lat i Pokoju Jakuba, postać, która zainspirowała Michaela Cunninghama do napisania powieści Godziny, a Stephena Daldry do nakręcenia filmu na podstawie tej książki. Co dzisiaj możemy wynieść z jej eseju?

ludzkiego życia? Ciekawość życia tych ludzi nas pożera – plotki służących, obiady dżentelmenów, dziewczyna ubierająca się na przyjęcie, starsza kobieta z robótką w oknie. Kim oni są, czym są, jakie są ich imiona, zawody, myśli, przeżycia?


Biografie i pamiętniki odpowiadają na te pytania, rozpalają niezliczone domy; pokazują nam ludzi, którzy zajmują się swoimi codziennymi sprawami, ich trudy, porażki, zwycięstwa, posiłki, ich nienawiść, miłość, aż do ich śmierci. I czasami, gdy tak obserwujemy, dom i żelazne zasłony znikają, a my przenosimy się nad morze; polujemy, żeglujemy, walczymy; jesteśmy pośród dzikich i żołnierzy; bierzemy udział w wielkich wydarzeniach. Nawet, jeżeli zostaniemy w Anglii, w Londynie, sceneria i tak się zmienia; ulice stają się węższe; dom staje się mniejszy, ciaśniejszy, szyby są w diamentowych kształtach, czuć smród. Widzimy poetę, Donne’a, który opuszcza taki dom, ponieważ ściany były tak cienkie, że przecinały je odgłosy płaczących dzieci. Możemy go śledzić ścieżkami, jakie widnieją na kolejnych stronach książek, aż do Twickenham; do Lady Bedford’s Park, słynnego miejsca spotkań szlachciców i poetów; a potem obrać kierunek na Wilton, wielki dom, w którym usłyszymy Sidneya czytającego swojej siostrze „Arkadię”; możemy wędrować pośród bagien i oglądać czaple, które znajdują się w słynnym romansie; a potem znowu możemy się udać na północ, do Lady Pembroke, Anne Clifford, do jej wrzosowisk, albo wybrać się do miasta i opanowywać naszą wesołość na widok Gabriela Harveya w jego czarnym, aksamitnym garniturze, wykłócającego się o poezję ze Spenserem.


Nic nie jest bardziej fascynujące niż błądzenie i potykanie się w ciemnościach i splendorze elżbietańskiego Londynu. Nie można tam jednak zostać. Wabią nas Temple i Swift, Harley i St. John; godzinami można rozszyfrowywać ich kłótnie i charaktery; a gdy już nam się znudzi, możemy iść dalej, obok damy w czerni i w diamentach, do Samuela Johnsona, Goldsmitha i Garricka; albo przez kanał, na spotkanie z Voltaire’em i Diderotem, Madame du Deffand; a potem znowu do Anglii i do Twickenham – jakże się powtarzają niektóre miejsca i nazwiska! – gdzie Lady Bedford miała swój park i gdzie żył kiedyś Pope, do domu Walpole’a na Straberry Hill. Walpole przedstawia nas całej gromadzie nowych znajomych, jest tyle domów do odwiedzenia, dzwonków do zadzwonienia, że możemy się na chwilę zatrzymać, na przykład przed drzwiami panny Berry, gdzie ujrzymy Thackeraya. To przyjaciel kobiety, którą Walpole kochał. I kiedy tak idziemy od przyjaciela do przyjaciela, od ogrodu do ogrodu, od domu do domu, trafiamy z jednego końca angielskiej literatury do drugiego, ponownie budzimy się w teraźniejszości, o ile uda nam się oddzielić ten moment od tego wszystkiego, co się działo wcześniej. To jeden ze sposobów na lekturę tych żyć i listów; może sprawić, aby rozświetliły okna przeszłości; możemy obserwować śmierć sław i fantazjować, że jesteśmy blisko, możemy wyciągnąć ich sztukę czy wiersz i zobaczyć, czy czyta się to dzieło inaczej w obecności autora. To jednak rodzi kolejne pytanie. Musimy zapytać samych siebie, jak bardzo na książkę wpływa życie pisarza – jak bezpieczne jest interpretowanie autora? Jak bardzo powinniśmy ulegać lub nie sympatiom i antypatiom, które ten człowiek w nas wzbudził? To pytania, które się pojawiają, kiedy czytamy życiorysy i listy. Sami musimy sobie na nie odpowiedzieć, nic nie może bardziej zgubne, niż kierowanie się w tak osobistej sprawie preferencjami innych.

Czytać, by tworzyć


Możemy jednak czytać takie książki również w innym celu. Nie po to, aby rozświetlić literaturę, nie po to, aby bliżej poznać znanych ludzi, ale po to, by odświeżyć i popracować nad własnymi siłami twórczymi. Czyż nie ma otwartego okna na prawo od półki z książkami? Jakże rozkosznie jest przestać czytać i przez nie wyjrzeć! Jakże stymulująca to scena, przy całej nieświadomości i nieistotności, ten ciągły ruch – źrebięcia galopujące przez pole, kobieta napełniająca w studni wiadro, osioł zadzierający głowę i emitujący swój długi, ostry ryk. Większa część każdej biblioteki to właśnie dokumentacja takich ulotnych momentów w życiu mężczyzny, kobiety, osła. Każda literatura ma swoje gruzowisko znikających chwil i zapomnianych żyć, opowiadanych słabnącymi akcentami, które w końcu giną. Kiedy się jednak zdecydujesz na lekturę tego gruzowiska, będzie zaskoczony, a nawet oszołomiony tym, jakie relikty ludzkiego życia zostały na nie wyrzucone. To może być jeden list – ale jaką daje wizję! To może być kilka zdań – ale jakie dają perspektywy! Czasami w historii jest tyle pięknego humoru i patosu, jest ona tak kompletna, że wydaje się, że pracował nad nią wspaniały powieściopisarz, a to tylko stary aktor, Tate Wilkinson, wspominający dziwną historię kapitana Jonesa; to tylko młody podwładny Arthura Wellesleya, zakochujący się podczas pobytu w Lizbonie w ładnej dziewczynie; to tylko Maria Allen, która zostawia swoje szycie w pustym salonie i wzdycha, myśląc, że mogła skorzystać z dobrej rady doktora Burneya i nie uciekać z Rishym. Nic z tego nie ma żadnej wartości; jest ekstremalnie zaniedbane; mimo to, jakże pochłaniające są te sporadyczne wędrówki na gruzowisko i odnajdywanie pierścieni, nożyczek, złamanych nosów zakopanych w przeszłości, i próby połączenia tego wszystkiego w całość, kiedy źrebięcia galopują po polu, kobiety napełniają wiadra w studni, a osły ryczą.


Jednak po dłuższym czasie lektura gruzowiska nam się nudzi. Mamy dość szukania uzupełnień półprawd, które oferują nam Wilkinson, Bunbury czy Maria Allen. Oni nie mają mocy artysty do szlifowania i eliminowania; nie są w stanie opowiedzieć pełnej prawdy nawet o swoim życiu; szpecą najbardziej zgrabną historię. Proponują nam jedynie fakty, a fakty to gorsza forma prozy. Rośnie więc w nas pragnienie końca półdeklaracji i aproksymacji; pragnienie zaprzestania poszukiwań drobiazgowych odcieni ludzkiego charakteru, pragnienie abstrakcji, czystszej prawdy prozy. Powstaje nastrój, intensywny i uogólniony, nieświadomy szczegółu, akcentowany przez pewien rytm, którego naturalnym źródłem ekspresji jest poezja; to jest właśnie czas na czytanie poezji… wtedy, kiedy niemal jesteśmy w stanie ją pisać.


Western wind, when wilt thou blow? / Zachodni wietrze, kiedy zwiędnie twój podmuch?
The small rain down can rain. / Mały deszcz może padać.
Christ, if my love were in my arms, / Chryste, gdyby moja miłość była w mych ramionach,
And I in my bed again! / A ja ponownie w mym łóżku!

Impet poezji jest na tyle duży i bezpośredni, że przez chwilę nie istnieje nic poza wierszem. Jakież głębie wtedy odwiedzamy –jakże nagłe i całkowite


- [1] [2] [3] [4] -


Zobacz też:

Publicystyka - Cesarzowa, kochanka, reformatorka. Katarzyna Wielka Cesarzowa, kochanka, reformatorka. Katarzyna Wielka Była majestatyczną postacią epoki monarchii. Jedyną kobietą na europejskim tronie, którą można z nią porównać, była królowa Anglii Elżbieta I. W dziejach Rosji ona i Piotr Wielki górują więcej...
Publicystyka - Zamach majowy w oczach sowieckiej dyplomacji Zamach majowy w oczach sowieckiej dyplomacji 12 maja 1926 rozpoczął się w Polsce przewrót majowy, przeprowadzony pod przywództwem marszałka Józefa Piłsudskiego. Po bezowocnej rozmowie Piłsudskiego z prezydentem Stanisławem Wojciechowskim więcej...
Opinie
Musisz być zalogowany by móc komentować.
azetka792013-06-12 15:51:26
avatar
Oceniać mamy prawo... czytać mamy prawo... żyć mamy prawo...
odpowiedz
POLUB NAS!
WYDAWCY POLECAJĄ
Zwyczajna łaska
Książka Racheli
Sekret Wesaliusza
REKLAMA
linia_1_reklama linia_2_reklama linia_3_reklama
 
STRONA GŁÓWNA

MOJE GRANICE
Dodaj/Opublikuj
Wirtualna biblioteczka
Ustawienia
Więcej opcji
KSIĄŻKI
recenzje
premiery, nowości
zapowiedzi wydawnicze
audiobooki
patronaty
rankingi
autorzy
rekomendacje
wyzwania czytelnicze
WIERSZE

OPOWIADANIA

KONKURSY

SPOŁECZNOŚĆ
forum
blogi
zdjęcia
filmy
kalendarz
książki za aktywność
PUBLICYSTYKA
wywiady
eseje
sylwetki twórców
recenzje filmów