Ani słowa o śmierci. Wisława Szymborska

granice_pl
« powrót

Publicystyka - Obrazek

Po co mamy się dowiadywać o wszystkich tych sprawach, wobec których i tak pozostaniemy bezsilni, a nasz odruch emocjonalny służy zaledwie egoistycznej poprawie samopoczucia zarówno „producenta”, jak i „konsumenta” złej wiadomości, utwierdzając obydwu w obłudnym przeświadczeniu, że są dobrzy, bo gotowi do „ludzkich”, zdrowych reakcji na cudze nieszczęścia? Odruchy współczucia trafiają w próżnię i zwykle nie znajdują żadnych przedłużeń w działaniu; emocja wypala się w sobie, raz jeszcze przekonując o naszej obiektywnej bezsilności. Możemy udzielić (skutecznej) pomocy humanitarnej ofiarom tsunami czy zaprotestować przeciwko interwencji w Iraku (co jednak okazało się daremne), ale choć w sytuacjach zagrożenia jesteśmy zdolni przeciwdziałać niektórym kataklizmom – na przykład układając worki z piaskiem, by uchronić miasto przed powodzią, to jednak nigdy nie odwrócimy przebiegu zdarzeń już zaistniałych i nasze zaangażowanie będzie złudne - pisze Piotr Michałowski w pochodzącym z książki Mikrokosmos wiersza eseju Ani słowa o śmierci na marginesie wiersza Wisławy Szymborskiej Wypadek drogowy. Tekst publikujemy w rocznicę śmierci Noblistki.

Wisława Szymborska "Wypadek drogowy"Jeszcze nie wiedzą,
co pół godziny temu
stało się tam, na szosie.


Na ich zegarkach
pora taka sobie,
popołudniowa, czwartkowa, wrześniowa.


Ktoś odcedza makaron.
Ktoś grabi liście w ogródku.
Dzieci z piskiem biegają dookoła stołu.
Komuś kot z łaski swojej pozwala się głaskać.
Ktoś płacze – jak to zwykle przed telewizorem,
kiedy niedobry Diego zdradza Juanitę.
Słychać pukanie
– To nic, to sąsiadka z pożyczoną patelnią.
W głębi mieszkania dzwonek telefonu
– na razie tylko w sprawie ogłoszenia.


Gdyby ktoś stanął w oknie
i popatrzył w niebo,
mógłby ujrzeć już chmury
przywiane znad miejsca wypadku.
Wprawdzie porozrywane i porozrzucane,
ale to u nich na porządku dziennym.mikrokosmosWiersz "Pogrzeb" wcale nie przedstawia ceremonii wymienionej w nagłówku, ale zamiast niej przytacza dłuższą serię oderwanych wypowiedzi uczestników obrzędu żałobnego, w której nie ma żadnego zdania wypowiedzianego wprost o śmierci, bo wszyscy starannie to słowo omijają:„tak nagle, kto by się tego spodziewał”
„nerwy i papierosy, ostrzegałam go”
„jako tako, dziękuję”
„rozpakuj te kwiatki”Przemilczenie staje się jeszcze wymowniejsze w najbardziej znanym wierszu, którego tytuł celowo wprowadza w błąd: Kot w pustym mieszkaniu (z tomu Koniec i początek), gdzie o śmierci opowiada się – prawie nic „nie mówiąc” wprost, z wyjątkiem inicjalnego słowa „umrzeć”. Bohaterem tej osobliwej elegii jest zmarły przyjaciel poetki i pisarz, Kornel Filipowicz, ale tu przyjmijmy, że odczytanie biograficznego związku z konkretną osobą jest nieistotne, gdyż utwór ma sens uniwersalny. Zgon człowieka został pozostawiony jedynie domysłowi odbiorcy, a wskazany z perspektywy całkowicie pozaludzkiej, w której pojęcie „śmierć” nie istnieje, natomiast „umrzeć” znaczy tyle, co „zniknąć”. W przeczuciach osamotnionego zwierzęcia, czyli w zoopsychologicznej hipotezie ograniczonego pojmowania zjawisk, a także nieomylnego instynktu – nie ma miejsca na empatyczny żal po zmarłym, ale jest wyłącznie egoistyczna pretensja do tego, kto popełnił niegodziwość nieobecności, naruszając tym samym „prawa zwierząt” do opieki:Umrzeć – tego nie robi się kotu.
Bo co ma począć kot
w pustym mieszkaniu.Zwierzę dostrzega jedynie nagłą zmianę w otoczeniu, czuje się zaniedbane z powodu dotkliwej (ale i skandalicznej) nieobecności swego właściciela:Ktoś tu był i był,
a potem nagle zniknął
i uporczywie go nie ma.Ów brak, opowiedziany w szeregu zdań zaprzeczonych, zawiera w sobie zarazem wspomnienie i postulat – jak w Balladzie bezludnej Leśmiana; dostrzeżoną anomalię określa bowiem złamany obyczaj codzienności.
Wstrzymany przekaz informacji.


Tabu, choć motywuje milczenie o śmierci także w Wypadku drogowym, nie wyjaśnia jednak wszystkiego i nie wyczerpuje sensu tego utworu. Są przecież nie tylko sytuacje, gdy o nieszczęśliwym zdarzeniu mówić nie chcemy, ale również takie, w których przyczyną milczenia jest nasza ograniczona wiedza. Na przykład cykl Mirona Białoszewskiego Zajścia ujawnia niekompetencję narratora, spowodowaną fragmentarycznością spostrzegania przez świadka i niepełnością uzyskanej informacji. Pojawiają się więc strzępy rozmów i powiadomień, w których luki wypełniane są domysłem i konfabulacją, natomiast zobiektywizowany obraz incydentu mógłby powstać dopiero w wyniku żmudnego śledztwa sądowego czy rekonstrukcji dokonanej przez dociekliwego reportera. Pierwsza wiedza o fakcie przypomina zatem chmury – „przywiane na miejsce wypadku” – „porozrywane i porozrzucane”. Scalone obrazy zdarzeń powstają natomiast dopiero w środkach masowego przekazu, choć kosztem nieuniknionych zniekształceń, a niekiedy nazbyt kreatywna interpretacja niewystarczających danych wytwarza tak zwany „fakt medialny”.


W Wypadku drogowym relacjonowane są okoliczności nie samego zdarzenia, ale niewiedzy o nim; natomiast incydent i prowadzące doń ślady, komentarze i domysły pozostają niedostępne poznaniu – gdzieś poza zasięgiem społecznej świadomości (chociaż nie wiedzy narratorki), ukryte niby w oku cyklonu. O wypadku poetka nie opowiada prawie nic oprócz tego, że doszło do niego „na szosie”; nie podaje żadnych szczegółów i gdyby nie tytuł, nie byłoby wiadomo, iż chodzi o ten właśnie rodzaj niespodzianego zdarzenia, a nie porwanie czy awarię sieci energetycznej. Nie dowiemy się już ani o liczbie ofiar, ani o marce samochodu, czy zderzyły się dwa auta, czy też pieszy wpadł pod koła, może pijany rowerzysta, a może dziecko bawiące się piłką; czy wypadek nastąpił wskutek naruszenia pierwszeństwa przejazdu, poślizgu, braku świateł, mgły, nadmiernej szybkości... Wiadomo jedynie, że stało się to pół godziny przed wypowiedzią narratorki. Możemy natomiast przypuszczać, iż chodzi o wypadek śmiertelny, ekstremalnego charakteru zdarzenia wymaga bowiem napięcie dramatyczne wykreowane przez konfrontację wiedzy z niewiedzą. Można powiedzieć, że przygotowany został dramat komunikacyjny – jednak nie ze względu na obecność motywu komunikacji drogowej, ale dlatego, że opowiada o wstrzymanej komunikacji międzyludzkiej, obiegu informacji, ułomności porozumienia, wreszcie o konflikcie codzienności i anomalii. Podobnie jak w Piosence o końcu świata Czesława Miłosza, katastrofa współistnieje tu z sielanką dnia powszedniego, jakby te dwa równoległe wątki toczyły się w odrębnych, niepowiązanych ze sobą strefach rzeczywistości.


Fenomenologia zdarzenia wielokrotnie była przedmiotem rozważań Szymborskiej, która jeden ze swych zbiorów zatytułowała Wszelki wypadek. Pisała już o faktach przeoczonych (Miłość od pierwszego wejrzenia), zapomnianych (Dnia 16 maja 1973 roku), wreszcie – zaledwie możliwych i niespełnionych (Dworzec). W wierszu Wypadek drogowy zastanawia się nie tyle nad filozofią przypadku i losowego udziału jednostki w jakimś zdarzeniu, ile nad fenomenem czasoprzestrzeni. Zdarzenia równoczesne (dobre lub złe) oddziela od siebie przestrzeń i to ona uniemożliwia udział w szczęśliwym zbiegu okoliczności, ale zarazem chroni przed uczestnictwem w nieszczęściu (Wszelki wypadek). Wiedzą lub niewiedzą o faktach sterują natomiast środki masowego przekazu, które ten dystans łatwo pokonują i mogą dowolny fakt przybliżyć milionom odbiorców albo – przemilczając – skazać go na niebyt.


O wszystkim decyduje aktualny stan świadomości, a więc kluczowa jest kwestia wiedzy o fakcie. Dotyczy to nie tylko katastrof i nieszczęść, lecz także wydarzeń szczęśliwych: ktoś, kto wygrał milion w lotka, ale nic o tym nie wie i, załóżmy, jakimś zrządzeniem losu nigdy już nie zostanie o swej wygranej powiadomiony, nie przeżyje żadnej radości, a jego sytuacja subiektywnie się w niczym nie zmieni. Nie tylko „przydział” zdarzeń, jakimi obdarza los, ale właśnie wiedza o nich podlega często kapryśnej, nieracjonalnej dystrybucji. Czasem akurat fakty, które najbardziej nas dotyczą, pozostają poza


poprzednia
- [1] [2] [3] -


Zobacz też:

Publicystyka - Kobieta i życie, czyli porady dla piękniejszej połowy świata dawne i dzisiejsze Kobieta i życie, czyli porady dla piękniejszej połowy świata dawne i dzisiejsze  Przy końcu ubiegłego stulecia kobiety nie miały wstępu prawie do żadnego z wolnych zawodów nietylko w Polsce, ale i na zachodzie Europy. Wyjątek stanowiło jedynie tak tradycyjne zajęcie, jak nauczycielstwo więcej...
Publicystyka - Cienie paryskiej belle epoque Cienie paryskiej belle epoque Gdy myślimy o Paryżu - szczególnie w dobie jego świetności, tak zwanej belle epoque, zwykle przychodzą nam na myśl damy odziane w piękne suknie i dżentelmeni o nienagannych manierach, wspaniałe zabytki więcej...
Opinie
Musisz być zalogowany by móc komentować.
POLUB NAS!
WYDAWCY POLECAJĄ
Zwyczajna łaska
Książka Racheli
Sekret Wesaliusza
REKLAMA
linia_1_reklama linia_2_reklama linia_3_reklama
 
STRONA GŁÓWNA

MOJE GRANICE
Dodaj/Opublikuj
Wirtualna biblioteczka
Ustawienia
Więcej opcji
KSIĄŻKI
recenzje
premiery, nowości
zapowiedzi wydawnicze
audiobooki
patronaty
rankingi
autorzy
rekomendacje
wyzwania czytelnicze
WIERSZE

OPOWIADANIA

KONKURSY

SPOŁECZNOŚĆ
forum
blogi
zdjęcia
filmy
kalendarz
książki za aktywność
PUBLICYSTYKA
wywiady
eseje
sylwetki twórców
recenzje filmów