- Nie chciałabym doświadczyć dawnych metod leczenia. Wywiad z Anulą Trojanowską

Adrianna Michalewska
« powrót

Publicystyka - Obrazek

- Mimo moich zainteresowań jako historyka farmacji, nie chciałbym doświadczać dawnych metod leczenia - mówi w rozmowie z Adrianną Michalewską Anula Trojanowska, autorka kryminału Jak makiem zasiał i współautorka Nieczynnego do odwołania oraz Hiszpańskiego kota. - Wiele z nich może budzić dziś co najmniej zdziwienie, jeśli nie zgrozę. Część z dawniej stosowanych leków prawdopodobnie nie miała żadnego działania, ale zdarzały się leki niebezpieczne, jak choćby opium, środki rtęciowe czy kantarydy wykorzystywane do tzw. plastrów i maści pryszczących. Do wszystkiego trzeba było dochodzić metodą prób i błędów, poznać działanie lecznicze i skutki uboczne, dawki, czas działania; było tyle niewiadomych, różnych hipotez dotyczących etiologii chorób i działania leków, że lekarze nieraz woleli poprzestać na zaleceniach dietetycznych, puszczaniu krwi i zdaniu się na siły natury - mówi Anula Trojanowska, autorka kryminału Jak makiem zasiał i współautorka Nieczynnego do odwołania oraz Hiszpańskiego kota.

trucizną z wyboru, stosowaną przeciwko gryzoniom, ale i w zbrodniczych celach, często był arszenik, który przez długi okres używano także w lecznictwie, np. w chorobach wenerycznych.

Czy lekarz weterynarii ma dostęp do tych trucizn? Albo inaczej, czy zarówno dawniej, jak i teraz weterynarz dysponował takimi środkami?


O ile mi wiadomo, lekarze weterynarii na ogół nie zajmowali się zwalczaniem szkodników, nie dysponowali więc takimi środkami, może w sporadycznych przypadkach. Można je było kupić w aptekach albo w składach chemicznych, tam, gdzie sprzedawano nawozy. Ale substancje, które powszechnie kojarzą się z truciznami, miały też inne zastosowanie - arszenik używano np. w hutach szkła, a stamtąd łatwiej go było wynieść. I właśnie w okolicach takich zakładów często dochodziło do „niestandardowego” użycia trucizny.

A jak sądzisz - co jest lepsze: nowoczesne leki, czy dawne metody leczenia?


Mimo moich historycznych zainteresowań, nie chciałbym doświadczać dawnych metod leczenia. Wiele z nich może budzić dziś co najmniej zdziwienie, jeśli nie zgrozę. Część z dawniej stosowanych leków prawdopodobnie nie miała żadnego działania, ale zdarzały się leki niebezpieczne, jak choćby opium, środki rtęciowe czy kantarydy wykorzystywane do tzw. plastrów i maści pryszczących. Do wszystkiego trzeba było dochodzić metodą prób i błędów, poznać działanie lecznicze i skutki uboczne, dawki, czas działania; było tyle niewiadomych, różnych hipotez dotyczących etiologii chorób i działania leków, że lekarze nieraz woleli poprzestać na zaleceniach dietetycznych, puszczaniu krwi i zdaniu się na siły natury.

Piszesz kolejną powieść? Wiele osób na nią czeka...


Tak, razem z przyjaciółmi zaczynam pisać trzecią cześć przygód Wojtka. Znowu opowiem trochę o pracy w lecznicy, ale będzie też o zamieszaniu wokół starej księgi Silva rerum. No i, oczywiście, o Mikim.Rozmawiała: Adrianna Michalewska


- [1] [2] -
następna


Zobacz też:

Publicystyka - Tańczący Nelson Mandela Tańczący Nelson Mandela W takie dni morze woła bardzo głośno – z Ann Vanderhoof, autorką podróżniczej powieści W krainie obfitości mango, rozmawiamy o żeglowaniu, gotowaniu w ciasnym kambuzie, Karaibach i tańczącym Nelsonie więcej...
Publicystyka - Smutni panowie do mnie nie zapukali. Wywiad z Marcinem Ciszewskim Smutni panowie do mnie nie zapukali. Wywiad z Marcinem Ciszewskim - Kilka lat temu musiałem wraz z grupą kilkunastu innych zawodników zjechać z Kasprowego Wierchu podczas naprawdę fatalnej pogody: w czasie mgły, mrozu i wiatru sięgającego trzydziestu metrów na sekundę więcej...
Opinie
Musisz być zalogowany by móc komentować.
nureczka2014-04-16 13:01:40
avatar
Gdy nie podobają mi się dzisiejsze czasy, myślę o medycynie z przeszłości i od razu mi przechodzi. Dzięki Niebiosom, urodziłam się w czasach szczepionek, narkozy i ogólnie dostępnych proszków od bólu głowy.
odpowiedz
POLUB NAS!
WYDAWCY POLECAJĄ
Zwyczajna łaska
Książka Racheli
Sekret Wesaliusza
REKLAMA
linia_1_reklama linia_2_reklama linia_3_reklama
 
STRONA GŁÓWNA

MOJE GRANICE
Dodaj/Opublikuj
Wirtualna biblioteczka
Ustawienia
Więcej opcji
KSIĄŻKI
recenzje
premiery, nowości
zapowiedzi wydawnicze
audiobooki
patronaty
rankingi
autorzy
rekomendacje
wyzwania czytelnicze
WIERSZE

OPOWIADANIA

KONKURSY

SPOŁECZNOŚĆ
forum
blogi
zdjęcia
filmy
kalendarz
książki za aktywność
PUBLICYSTYKA
wywiady
eseje
sylwetki twórców
recenzje filmów