- Nie możemy budować tożsamości na kulcie klęsk. Wywiad z Piotrem Zychowiczem

Sławomir Krempa
« powrót

Publicystyka - Obrazek

- Trudno inaczej patrzeć na wiek XX niż jako na czas wielkiej klęski narodu polskiego. Wymordowano setki tysięcy rodaków, kobiet i dzieci, w szeregu bardzo brutalnych, straszliwych masakr dokonywanych przez naszych sąsiadów. Gdy wchodziliśmy w wiek XX, Polska sięgała na północy po Smoleńsk, na południu po Kijów, choć formalnie kraj nie miał państwowości. Dziś polskość kończy się za Wilnem na północy, a na południu na Rusi w ogóle już nie ma polskości. Wiek XX to największa katastrofa narodu polskiego - to fakt obiektywny - mówi Piotr Zychowicz, redaktor naczelny miesięcznika "Historia Do Rzeczy".  fot. Magdalena Galiczek-Krempa  

Zacznijmy może od wyjaśnienia - od 2012 roku praktycznie co roku wydaje Pan nową książkę. Czy da się w tak krótkich odstępach czasowych - nie wspominając już o Pańskiej codziennej pracy dziennikarskiej - przygotować sążnistą pracę naukową?


I nie wspominając o moim trzecim „etacie”, tym najważniejszym i chyba najbardziej pracochłonnym - jestem ojcem trzyipółletniego dziecka…


Wyjaśnijmy przede wszystkim, że moje książki to nie prace naukowe. To raczej eseje historyczne, w których wyciągam czasem naprawdę daleko idące wnioski i stawiam naprawdę wyraziste oceny. Nie znaczy to jednak, że ich napisanie było mniej pracochłonne niż w przypadku prac stricte naukowych. Te książki są efektem mojej mniej-więcej dwudziestoletniej pracy jako historyka. Są wynikiem lektur ukończonych na przestrzeni lat oraz moich przemyśleń. Historią zacząłem się interesować jako nastolatek i od tego czasu przeczytałem naprawdę mnóstwo prac na jej temat. Sam proces pisania w obliczu tego researchu jest stosunkowo krótki - to tylko kilka miesięcy.Nie obawia się Pan, że w naszym dzisiejszym patrzeniu na historię za dużo jest właśnie subiektywnych opinii, tego, co nazywa Pan historyczną publicystyką, nie zaś faktów?


Wszystko, co jako publicysta historyczny piszę, jest prawdą, jest poparte konkretnymi faktami. W moim przekonaniu zresztą nie ma czegoś takiego, jak „prawda obiektywna” w przypadku historii. Naukowcy pracujący na uczelniach również mają swoje poglądy, sympatie i antypatie. Nie ma możliwości, by nie dali im wyrazu w swoich książkach - nawet, jeśli posługują się trudniejszym językiem czy stosują tysiące przypisów. W moim przekonaniu to właśnie przypisami różni się praca naukowa od eseju historycznego - gatunku, jaki reprezentują moje książki.


Żeby jednak była jasność: publicyści historyczni nie odbierają chleba zawodowym historykom, ale uzupełniają ich pracę. Popularyzacja historii jeszcze nikomu nigdy nie zaszkodziła. Dzięki moim książkom, dzięki temu, że poruszam różne tematy w sposób przystępny, ludzie na co dzień nieprzesadnie interesujący się historią sięgają po kolejne publikacje, chcą wiedzieć więcej, sprawdzić, zgłębić temat. Wspomagamy więc historyków, popularyzujemy historię, staramy się wyprowadzić historię z gabinetów w ośrodkach akademickich na szersze wody - tak, by dyskusje toczone dotąd w gronie akademików zainteresowały tysiące ludzi.Mówi Pan często, że nie istnieje coś takiego, jak „polityka historyczna”…


Mówiąc krótko: to hasło wzbudza we mnie ambiwalentne uczucia. Dlaczego? Bo owszem, są rzeczy, których politycy za wszelką cenę powinni bronić. Ale pamiętajmy, że historia to dążenie do prawdy, nie ma zaś dwóch rzeczy, które byłyby dalsze od siebie niż polityka i prawda, a więc już samo w sobie określenie „polityka historyczna” będzie oksymoronem. Polityka to najbardziej podła dziedzina życia społecznego, to dziedzina, która wymaga kłamstwa. Nie da się tego pogodzić z przymiotnikiem „historyczna”, sugerującym dążenie do prawdy.


Wolę więc, by politycy trzymali się możliwie najdalej od historii. W polityce co kilka lat zmieniają się ludzie i nie wyobrażam sobie, w jakim kraju żylibyśmy, gdyby za politykę historyczną wzięli się reprezentanci partii lewicowych czy radykalnie lewackich.To jeszcze jedna parafraza Pańskich słów: w polityce ważna jest nie prawda, lecz skuteczność.


Tak, to jedyne kryterium, jakim można oceniać politykę partii czy któregokolwiek polityka.W polityce nie ma więc miejsca na jakąś formę szlachetności?


Szlachetność i bohaterstwo to najważniejsze cechy, jakie może wykazywać mężczyzna, ale to także cechy, które powinno się wykazywać w codziennym życiu lub na polu bitwy wobec nieprzyjaciela. Polityka, niestety, rządzi się innymi prawami. Oczywiście, chciałbym, by liczyła się w niej moralność, ale… po prostu tak nie jest. Od zarania dziejów polityka to bardzo brutalna i twarda gra o własne interesy, gra, w której wszystkie chwyty są dozwolone.


Problem z polskim postrzeganiem polityki polega na tym, że przez 123 lata byliśmy pozbawieni niepodległości i niejako „wypadliśmy z obiegu”. Nie uprawialiśmy polityki sensus stricte, naszą polską „polityką” były poematy wielkich wieszczów narodowych. Dramat polega na tym, że gdy odzyskaliśmy niepodległość, nadal wydawało nam się, że polityka to - jak mówi Mackiewicz - scena obrotowa do deklamacji Słowackiego, a nie gra o własne interesy. Jeśli siada się do stołu, przy którym siedzą szulerzy i próbuje się grać czysto, to jest się skazanym na klęskę. Mówiąc inaczej: jeśli chcemy przeżyć ten ciąg kolejnych klęsk, katastrof i masakr, musimy dostosować się do zasad panujących w polityce, musimy nauczyć się, czym polityka naprawdę jest. W polityce należy liczyć tylko na siebie - sojusze są po to, by je łamać i każde państwo pilnuje przede wszystkim własnych interesów. W polityce dla ludzi, którzy myślą, że ich zadaniem jest zbawiać świat, nie ma się szacunku, ale pogardę.Zapytam bardziej konkretnie: uważa Pan, innymi słowy, że lepiej było w 1939 roku próbować stoczyć zwycięską wojnę u boku Niemców niż podpisywać pakt Ribbentropp-Beck? Uważa Pan, że Polacy mieli wtedy jakąkolwiek alternatywę?


W ciągu trzech lat, jakie minęły, odkąd napisałem książkę Pakt Ribbentropp-Beck nic się w moich poglądach nie zmieniło. Polska miała do wyboru: albo zostać napadnięta przez Hitlera i Stalina, zniszczona, utopiona we krwi, albo też mogła u boku Niemców zaatakować Sowietów i wygrać kampanię na wschodzie. Wojny toczy się po to, aby je wygrywać, a nie po to, by przegrywać i potem uchodzić za tak zwanego „moralnego zwycięzcę”. Nie mogę zrozumieć tego, że ktoś uważa, że lepszy dla Polaków był niemiecko-sowiecki rozbiór polski niż dołączenie do krucjaty przeciwko bolszewizmowi.Tylko czy skutki przyłączenia się do Niemiec nie byłyby identyczne - lub chociażby bardzo podobne? Przecież w stosunkach z Niemcami bylibyśmy wasalem i mielibyśmy zapewne podobną pozycję, co w stosunkach z ZSRR po II wojnie światowej?


To skomplikowana sprawa, ale - mówiąc najprościej - na pewno skutki nie byłyby identyczne. Po pierwsze: Polakom zostałby oszczędzony „rozbiór” niemiecko-sowiecki z 1939 roku. W wojnie zaczęlibyśmy uczestniczyć dwa lata później, a walki nie toczyłyby się już na terenie naszego kraju, lecz w ZSRR. Nasi cywile nie musieliby ponosić kosztów wojny: nie byłoby okupacji Polski, prawdopodobnie nie byłoby również Holocaustu, Katynia, Auschwitz, zbrodni niemiecko-sowieckich na Polakach. Ofiarami wojny byliby przede wszystkim młodzi mężczyźni, którzy ginęliby śmiercią żołnierską na polu walki - pod Moskwą, szturmując sowiecką stolicę, a nie na ruinach Warszawy. To gigantyczna różnica. W dodatku mieliby wielkie szanse tę wojnę wygrać. W 1941 roku Niemcom naprawdę niewiele zabrakło, by zdobyć Moskwę. Wystarczyłoby, żeby do koalicji polsko-niemieckiej dołączyła Japonia, a układ sił


poprzednia
- [1] [2] [3] -


Zobacz też:

Publicystyka - - Chciałbym wrócić ze świata - Chciałbym wrócić ze świata "po drugiej stronie lustra". Wywiad z Joanną Wachowiak - Kiedy zostałam mamą, siłą rzeczy wkroczyłam do świata dzieci i było to dla mnie jak wyprawa do zupełnie odmiennego kraju, w którym wszystko było dla mnie nowe i fascynujące - mówi Joanna Wachowiak więcej...
Publicystyka - - Nie robię z nich aniołów. Wywiad z Arturem Górskim - Nie robię z nich aniołów. Wywiad z Arturem Górskim Artur Górski w czwartej już z kolei książce rozmawia z Jarosławem Sokołowskim „Masą”. Tym razem wątkiem przewodnim są mafijni bossowie. W wywiadzie z nami Górski opowiada o tym, jak trudno więcej...
Opinie
Musisz być zalogowany by móc komentować.
agatrzes2016-02-22 13:04:26
avatar
Ciekawa rozmowa
odpowiedz
emilly262016-02-22 13:04:26
avatar
Widać,że Pan Piotr dobrze zapoznany z historia.
odpowiedz
POLUB NAS!
WYDAWCY POLECAJĄ
Zwyczajna łaska
Książka Racheli
Sekret Wesaliusza
REKLAMA
linia_1_reklama linia_2_reklama linia_3_reklama
 
STRONA GŁÓWNA

MOJE GRANICE
Dodaj/Opublikuj
Wirtualna biblioteczka
Ustawienia
Więcej opcji
KSIĄŻKI
recenzje
premiery, nowości
zapowiedzi wydawnicze
audiobooki
patronaty
rankingi
autorzy
rekomendacje
wyzwania czytelnicze
WIERSZE

OPOWIADANIA

KONKURSY

SPOŁECZNOŚĆ
forum
blogi
zdjęcia
filmy
kalendarz
książki za aktywność
PUBLICYSTYKA
wywiady
eseje
sylwetki twórców
recenzje filmów