ŚWIĘTA REKLAMA

Katarzyna Krzan
« powrót

Teoria „niewidzialnej religii” Thomasa Luckmanna zakłada, że wszystko może być religią, co nadaje życiu ludzkiemu sens. Taką quasi-religią może być na przykład konsumpcjonizm.

potrzebne nam jest marzenie, obietnica raju, a nie racjonalne wyjaśnienie skuteczności działania płynu do mycia naczyń. Liczy się sama chęć posiadania i pragnienie zaznania związanej z produktem rozkoszy. Sam produkt jako wytwór przemysłu jest mniej ważny. Jego zakup jest kwestią spoza magicznego świata reklamy. Rolą przekazu reklamowego jest doprowadzenie konsumenta do przekonania, że produkt jest mu niezbędny. Przekonanie to będzie raczej oparte na emocjach niż na rozsądku. Pragnienie to wzbudza się poprzez stworzenie pozytywnych konotacji związanych z produktem czy usługą. Odtąd żyją one już własnym życiem, współtworząc świadomość zbiorową.


Reklama ożywia nadprzyrodzone fantazje, pragnienie magii i niezwykłości. Biel staje się bielsza, czerń nie blaknie, tkaniny nie tracą kolorów, włosy nie wypadają i utrzymują farbowany kolor tygodniami. Szampon zmienia szarą myszkę w boginię seksu. Nie ma rzeczy niemożliwych.


Baśniowa cudowność tkwi u podstaw atrakcyjności świata reklam. Można zanurzyć się w nim bezrefleksyjnie, by jedynie chłonąć piękne krajobrazy, wnętrza, rajskie ogrody. Mityczność reklam pozwala je unieruchomić w czasie, są nieprzemijające, zawsze dostępne za pośrednictwem owych magicznych rekwizytów, stanowiących klucze do świata baśni.


Reklama, korzystając ze starych opowieści mitycznych o dążeniu do szczęścia poprzez pokonywanie przeszkód i niepowodzeń, tworzy własne mity dostępne użytkownikom przedmiotów magicznych. W przeciwieństwie jednak do autentycznych mitów, do reklamowego świata dostać się można bez zbędnego wysiłku, wystarczy zakup klucza. Jest to wpisane we współczesną konsumpcyjną kulturę, gdzie wszystko jest dostępne dla wszystkich.


Budując swoje mity, reklama idealizuje świat, a zarazem tworzy stereotypy. Miesza archetypiczne obrazy sielskiej natury ze stereotypowymi wyobrażeniami owej sielskości. Bohater mityczny, boski heros schodzi do świata codzienności i zachwala dezodorant, krem do opalania, golarkę czy nowy krój jeansów. Bóg oferuje niesfornym aniołkom nowy proszek do prania. Współczesna pół-bogini kąpie się z nowym mydłem niczym Kleopatra w kozim mleku.


Tekst reklamowy zaciera różnice między sacrum i profanum, tworząc jeden, silnie zhomogenizowany świat rozrywki, gdzie wszystko wolno, bo wszystko jest możliwe.


W świecie reklam wszystko dane jest natychmiast. Pragnienie równa się spełnieniu. Szczęście jest na wyciągnięcie ręki. Reklama wyprzedza pragnienia konsumentów, sama je tworzy, dając od razu sposób ich zaspokojenia. Nośnikami wartości stają się przedmioty. Ich posiadanie jest synonimem powodzenia, spełnienia marzeń. Przekaz reklamowy pełni więc nie tylko rolę perswazyjną, ale także znaczeniotwórczą, gdyż tworzy pewne wzorce i struktury zachowań, upowszechniane potem w życiu potocznym najczęściej w sposób nieświadomy przez odbiorców reklam.


Zdaje się, że prawdziwą wartość w świecie reklam ma nie sam produkt, ale sposób jego zaprezentowania. On to odgrywa największą rolę w procesie budowania wizerunku marki, a zarazem wywierania wpływu na kupujących. Marka ma budować pewien styl życia, który ma być celem dla odbiorców. Konsumentowi ma się wydawać, że nie kupuje reklamowanego produktu, a pewien prestiż, łączący go z innymi odbiorcami. Tworzy się między nimi pewna specyficzna więź porozumienia, której wyznacznikami będzie to, że członkowie grupy jeżdżą tą samą marką samochodów, czy motocykli (szczególnie wyraźnie jest to widoczne wśród użytkowników marki Harley Davidson, tworzących swoistą subkulturę), noszą ubrania Nike czy Adidasa, pachną Chanel nr 5 lub stołują się wyłącznie w restauracjach McDonald’s. Korzystanie z wyrobów danej marki jest sposobem wzajemnego identyfikowania się, a zarazem budowania własnego systemu aksjologicznego opartego o wartości promowane w przekazach reklamowych.


Reklama kusi obietnicami szczęścia. Jednak czyni to za cenę złamania jednego z siedmiu grzechów głównych: pycha nie jest niczym złym, jeśli wynika z posiadania markowego produktu, zazdrość jest dobra, gdyż powoduje wzrost sprzedaży produktu, o którego konsumenci są zazdrośni. Nieumiarkowanie w jedzeniu i piciu również jest oceniane pozytywnie, nie wspominając już o lenistwie w wypełnianiu obowiązków wobec prawdziwego sacrum, kiedy to przyciąga się konsumentów w niedzielę do centrów handlowych. Można ocenić te poczynania reklamy jako szatańskie sztuczki wymierzone w nasze pragnienie zbawienia i szczęścia wiecznego.


- [1] [2] -
następna


Zobacz też:

Publicystyka - W obronie kobiecości... W obronie kobiecości... Literatura piękna od dawien dawna jawiła się nam – Czytelnikom - jako strefa marzeń, do której może się odwołać w czasach, w jakich przyszło nam żyć, praktycznie każdy. więcej...
Opinie
Musisz być zalogowany by móc komentować.
POLUB NAS!
WYDAWCY POLECAJĄ
Zwyczajna łaska
Książka Racheli
Sekret Wesaliusza
REKLAMA
linia_1_reklama linia_2_reklama linia_3_reklama
 
STRONA GŁÓWNA

MOJE GRANICE
Dodaj/Opublikuj
Wirtualna biblioteczka
Ustawienia
Więcej opcji
KSIĄŻKI
recenzje
premiery, nowości
zapowiedzi wydawnicze
audiobooki
patronaty
rankingi
autorzy
rekomendacje
wyzwania czytelnicze
WIERSZE

OPOWIADANIA

KONKURSY

SPOŁECZNOŚĆ
forum
blogi
zdjęcia
filmy
kalendarz
książki za aktywność
PUBLICYSTYKA
wywiady
eseje
sylwetki twórców
recenzje filmów