Życie jest utkane z emocji. Rozmowa z Aleksandrą Tyl - granice.pl

Data: 2016-11-17 13:48:01 Autor: Sławomir Krempa
udostępnij Tweet

- Piszę odkąd pamiętam. I choć pracowałam w różnych zawodach, to pisanie zawsze mi towarzyszyło. Najpierw dorywczo, hobbystycznie, potem coraz mocniej, lecz w innym obszarze niż książki (felietony, krótkie formy publikowane w niszowych pismach), aż wreszcie życie poprowadziło mnie ścieżką pisania właśnie ku powieściom. Dlaczego obyczajowym? Bo tak mi na tamten moment w duszy zagrało. I dalej tak mi gra - mówi Aleksandra Tyl, autorka powieści Magiczne lato i Karmelowa jesień.

Wolisz jesień złotą, czy też karmelową?

W tym roku zdecydowanie karmelową!

Swoją drogą, gdybyś miała opisać smak karmelu, napisałabyś…

Sama słodycz…

I taka jest też Twoja nowa książka?

 Karmel w książce nawiązuje do głównej bohaterki, która jest cukiernikiem. Nawiązuje też do nazwy sewilskiej kawiarni Caramelo. Sama książka jest, powiedziałabym, słodko-gorzką opowieścią o życiu.

Co powstało wcześniej - powieść czy tytuł?

Powieść. Tytuł wykluł się w trakcie.

Pisałaś ją „z siebie” - bazując na własnych przeżyciach, emocjach, wspomnieniach? Inspirację czerpałaś z opowieści znajomych, z prasy? A może pomysł powstał jeszcze inaczej? 

Każda moja powieść jest mieszanką moich przeżyć i emocji oraz doświadczeń innych ludzi. Czerpię z prawdziwego życia, to ono najbardziej mnie fascynuje. Lubię rozmawiać z ludźmi, poznawać ich z bliska, wsłuchiwać się w ich historie. Dzięki temu mam okazję spojrzeć na świat z ich perspektywy. Z tych historii i ludzi tworzę bohaterów. 

Czytelników zawsze bardzo mocno interesuje, ile z autora jest w jego bohaterach. Więc - ile jest Ciebie w Mariannie? 

 Myślę, że mamy podobną wrażliwość. 

Wybrałaś Hiszpanię, bo?

Bo miałam ochotę na zmianę. Dotychczas w każdej z moich książek akcja działa się w Polsce. Pomyślałam, że miło będzie tym razem wybrać się z bohaterami w podróż, w którą zabierzemy także czytelników. A ponieważ dość często bywam w Hiszpanii, to łatwo mi było umiejscowić akcję właśnie tam. Inna sprawa, że do fabuły potrzebowałam miast znajdujących się w sporej odległości od siebie, żeby trochę utrudnić życie bohaterom, szczególnie tym zakochanym.

We wszystkich opisywanych przez siebie miejscach byłaś osobiście? Czujesz potrzebę „sprawdzenia” miejsca akcji, drobiazgowego poznawania przestrzeni, którą potem będziesz opisywać? 

Tak, zdecydowanie lubię poczuć klimat i siłę miejsca, które opisuję. Czasami są to prawdziwe miejscowości (jak na przykład Sewilla, Skotniki), czasem – na potrzeby fabuły – sklecam dwie miejscowości w jedną i wówczas nadaję jej nową nazwę (np. Polanka). Niemniej zawsze są to miejsca, w których byłam i które czymś mnie zainspirowały.

Miłość do malowania pomaga w pisaniu?

Malowanie pozwala się relaksować, oczyścić umysł i w tym sensie rzeczywiście może pomagać w późniejszej koncentracji, a co za tym idzie – w pisaniu. Jednak ostatnio nie znajduję czasu na malowanie, sztalugi musiałam odłożyć w kąt. Być może kiedyś do tego wrócę.

Opowiesz nieco więcej o swoim pisarskim „warsztacie”? Masz jakieś swoje pisarskie rytuały, dziwactwa, pisujesz tylko w jednym miejscu, o określonej porze? 

Niestety, mam takie rytuały i choć komuś mogą one wydawać się romantyczne i zgodne z idealistyczną wizją pracy pisarza, to mnie one przeszkadzają i bardzo chciałabym je zmienić.

Jednym z takich elementów jest potrzeba bezwzględnego spokoju, świadomość, że nikt ci nie będzie przez kilka godzin przeszkadzał, nie zadzwoni telefon, nie przyjdzie listonosz, nie zacznie hałasować za oknem śmieciarka etc. Dlatego piszę głównie w nocy, co potem skutkuje niedospaniem, potrzebą odespania albo zupełnie rozregulowanym organizmem. Kiedyś wydawało mi się to wygodne, ponieważ traktowałam pisanie dorywczo, jako hobby, i kilka zarwanych nocy nie stanowiło problemu. Jednak od czasu, kiedy zminimalizowałam inne aktywności zawodowe, koncentrując się głównie na pisaniu, widzę, że nawyk pisania nocą pozostał i bardzo trudno jest go zmienić. To mój główny rytuał i najbardziej męczący. Inne przy tym kalibrze wydają się drobnostkami, które nie mają wpływu na moje funkcjonowanie i postrzegam je jako nieszkodliwe dziwactwa. Na przykład zawsze lubię mieć przy klawiaturze kawę – koniecznie w stożkowym kubku, czyli takim zwężanym u dołu, z innego nie jestem w stanie jej wypić, nie smakuje mi – nie wiem, dlaczego. Kolejną sprawą jest ubranie. Musi być wygodne i już nie raz złapałam się na tym, że przebieram się do pisania. 

Zobacz także

Musisz być zalogowany, aby komentować. Zaloguj się lub załóż konto, jeżeli jeszcze go nie posiadasz.

Avatar uĹźytkownika - Joannate
Joannate
Dodany: 2017-11-18 09:08:00
0 +-

Nie czytałam jeszcze żadnej książki tej autorki, ale po tym wywiadzie nadrobię zaległości, bo mnie zaintrygowała. 

Avatar uĹźytkownika - MonikaP
MonikaP
Dodany: 2017-11-12 18:12:47
0 +-

Interesująca rozmowa.

Avatar uĹźytkownika - martucha180
martucha180
Dodany: 2017-11-12 11:25:48
0 +-

Odpowiedni strój do pisania... :)

Pani Aleksandro, proszę posłuchać taty... Bardzo proszę!

Avatar uĹźytkownika - losar
losar
Dodany: 2017-11-11 23:04:42
0 +-

Bardzo ciekawy wywiad. Nasze życie to ciągłe emocje

Avatar uĹźytkownika - kanon24
kanon24
Dodany: 2017-01-07 19:25:13
0 +-
Życie utkane jest z emocji, tak jest , ze najlepiej zapamiętujemy wydarzenia którym towarzyszyły emocje . Najciekawsze są książki, wiersze filmy - działające na nasze emocje . Prózny trud twórców , których twórczość jest pozbawiona emocji
Avatar uĹźytkownika - martucha180
martucha180
Dodany: 2016-11-21 08:26:52
0 +-
A po zimie będzie jesień...?
Avatar uĹźytkownika - emilly26
emilly26
Dodany: 2016-11-19 01:28:55
0 +-
Ostatnia odpowiedź najbardziej mi się podoba:)
Avatar uĹźytkownika - azetka79
azetka79
Dodany: 2016-11-17 14:58:35
0 +-
emocje nie są ani złe, ani dobre... emocje po prostu są... a to od nas zależy co z nimi zrobimy...
Avatar uĹźytkownika - cichebabum
cichebabum
Dodany: 2016-11-17 14:53:02
0 +-
Bardzo ciekawy wywiad:-). Dziękuję. Wszystkiego dobrego Pani Aleksandro:-).

Warto przeczytać

Reklamy
Recenzje miesiąca
Virion. Legenda miecza. Krew
Andrzej Ziemiański ;
Virion. Legenda miecza. Krew
Herbaciane róże
Beata Agopsowicz ;
Herbaciane róże
Czarownik
Anniina Mikama
Czarownik
Ludzie z kości
Paula Lichtarowicz
Ludzie z kości
W rytmie serca
Aleksandra Struska-Musiał ;
W rytmie serca
Kołatanie
Artur Żak
Kołatanie
Esperanza
Jakob Wegelius ;
Esperanza
Mapa poziomów świadomości
David R. Hawkins ;
Mapa poziomów świadomości
Dom w Krokusowej Dolinie
Halina Kowalczuk ;
Dom w Krokusowej Dolinie
W szponach
Izabela Janiszewska ;
W szponach
Pokaż wszystkie recenzje